agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 3 Gönderen Ferit Aydın
  • 7 Gönderen Ferit Aydın
  • 6 Gönderen Ferit Aydın
  • 1 Gönderen Ferit Aydın
  • 1 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen Ferit Aydın
  • 1 Gönderen tekomusti
  • 3 Gönderen Harun Parlak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2012, 23:58   #1
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Ferit Aydın / Acer Palmatum Dissectum

Bu ilginç yapıya sahip Dissectumu ocak ayı başında alıp çalışmaya başladım.

Budama ve telleme işleminin üzerinden yaklaşık 45 gün gibi bir süre geçtikten sonra, uygun toprak karışımı ile saksı değişimi yapıp 3-4 hafta gibi gölge ve rüzgar almayan bir yere korumaya aldım.

Mart ayı ortalarında uyanmaya başladı ve 31 Mart tarihli güncel görseli.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Dissectum.jpg (73.4 KB, 208 views)
Dosya Türü: jpg Dissectum3.jpg (67.5 KB, 205 views)
Dosya Türü: jpg DSCF3527.jpg (51.4 KB, 201 views)
Dosya Türü: jpg DSCF3531.jpg (51.4 KB, 203 views)
Dosya Türü: jpg DSCF3524.jpg (58.3 KB, 202 views)
Latif, Sakaki ve tekomusti beğendi.
Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 23:59   #2
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Resimlerin devamı

.....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSCF3526.jpg (72.6 KB, 203 views)
Dosya Türü: jpg DSCF3529.jpg (47.3 KB, 201 views)
Eski 01-04-2012, 00:13   #3
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Bu arada alttan çıkan dalı bilerek budamadım alt kısmı aşılı olduğundan farklı bir tür Acer palmatum patladı daha sonra havai köklendirme ile ayırabilirim diye bekletiyorum.

Eski 01-04-2012, 11:14   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çok güzel bir gelişme göstermiş.saksıda gayet iyi uymuş.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 01:55   #5
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Gelişme,

Dissectum oldukça keyifli ve hızla gelişmeye devam ediyor.

18 Mayıs 2012 tarihli görseli.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1176.jpg (70.8 KB, 157 views)
Eski 20-05-2012, 02:10   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yapraklar kapatınca güzel görünüyor. Ama yukarıdaki ani yere dönük bükülme gerçekci değil yaprak dökünce doğal görünmeyecek sanki.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 02:17   #7
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Aynen katılıyorum size Tekin bey, en başta tuhaf bir yapısı dememin sebebide oydu zaten belki yapraklarını döktükten sonra radikal bir budama yapabilirim, tabi kıyabilirsem
Yapraklı hali oldukça keyif veriyor çünkü.

Harun Parlak beğendi.
Eski 20-05-2012, 02:20   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Radikal budama alt ta daha güzel dalcıkların çıkmasını teşfik edebilir. benim çok pişmanlığım olmuştur neden daha kısa tutmadım diye.

Sakaki beğendi.
Eski 20-05-2012, 02:32   #9
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Kesinlikle orası doğru, pişman olmamak için uygulamalarda geç kalmamak en iyisidir bence de. Bu adayın orta kısımlarından havai köklendirme ile ayırmayı düşünmüştüm ilk başta sonra biraz bekleyeyim bi gelişsin önce bi yaşayıp ortamına alışsın diye bekledim.
İstediğim gibi şekillenip yapraklandı, yaprak döktükten sonra ya havai köklendirme ile ayıracağım ya da radikal bir budama ile kısaltacağım.

Bir de İzmir ikliminde, oldukça hassas bir tür olduğundan istediğim sonucu alabilir miyim düşüncesi de vardı, yine görmüş oldum ki doğru bakım ve doğru noktalara yerleştirme ile bir çok ağacı istediğiniz bölge de yetiştirebiliyorsunuz, bir evin balkonunda bile : )

tekomusti beğendi.
Eski 20-05-2012, 06:52   #10
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
ferit hocam çok güzel ellerinize sağlık
saygılar

Ferit Aydın beğendi.
tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 10:16   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ferit çok güzel olmuş, uzaktan baktığında gerçek bir ağaca benziyor , zaten hedefimiz de bu değil mi?
Daha bol sayıda çatallanma ile yaprakları da küçülünce daha da güzelleşecek. İzmir gibi sıcak bir ortamda böyle bir sonucu elde ettiğin için tebrik ederim

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 10:39   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Ferit çok güzel olmuş, uzaktan baktığında gerçek bir ağaca benziyor , zaten hedefimiz de bu değil mi?
)
Sayın tourkana.
Bu sözü söylemenizin nedeni. Önerileri dikkate almayın bu haliyle daha güzel mi demek istiyorsunuz.
Daha güzele ulaşmanın yolu altarnatif düşünce ve görüşleri değerlendirmemek mi lazım.
Uzaktan bakınca ağca benzemesi elbet te çok güzel ama yakından da bakınca gerçek bir ağca benzemesi daha da güzel olmaz mı.
Her çalışmaya çok güzel demek ile İnsanları teşfik değil yanıltıcı bir davranış olup daha güzel nasıl oluru irdelememeyi nasıl olsa böyle de beğniliyor uğraşmaya gerek yok deyip kafamızı kuma mı gömelim.
Size güzel ve yeterli görünen başkalarına yaterli gelmeyebiliir. Onun için çalışmalara çok güzel deyin ama eksiklerimizi giderebilme adına söylenen önerileri de dikkate alınmasına yapmak istediğimiz zaten bu deyip duraklamaya teşffik etmeyelim.

Eski 20-05-2012, 14:18   #13
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Tekin Hocam,

Ferit Aydın , çalışmasına çok güzel denmesine veya eksikleri var denmesine göre hareket edecek durumda değil, belli bir bonsai geçmişi var zaten. Kendisi bazı kararlar almış, boyunu daha da kısaltmak gibi, ben de kendi görüşümü söyledim.

Hiçbişey yapmadan bu haliyle de güzel ve orantısal olarak yaşlı bir ağaca benziyor, bir süre dalcık sayısı artsın ona göre bakarsın dedim. İzmir gibi sıcak iklime sahip bir yerde, sizin kendi bahçenizde yaptığınız uygulamalarla aynı sonuçları beklemek öngörüsüzlük olur. Ama okuduğunuz ve alıntı yaptığınız yer tek satırla sınırlı olduğu için asıl mesajı kaçırmışsınız. Ve ben bu yazımı sizin yazınızı okumadan önce yazdım, sadece Ferit 'in yazısını gördükten sonra. Çünkü işlemi yapacak olan ve bazı kararlar alan kendisi.Burada onu yönlendirenleri eleştirmek gibi bir niyetim yok , olamaz da.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 15:19   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Arkadaşlar. Bir şeyi netleştirmek lazım.Burada eleştiri yapılan kişiler değil çalışmalardır.
Çalışmaların da elbet te artılarına güzel eksikliklerine de eksik diyeceğiz.
Belki de zaten bizim eksik dediğimiz yanı kişi zaten kendisi de görüyor olabilir ama o an için öyle uygun gördüğü için öylece bırakmış olabilir.
Kafasında var olan eksik ve ya yanlış gördüğü durumu kafasında düzeltmek varken bizler eksikleri de artı gibi süper vs dersek bu sefer acaba düşüncesine kapılmamız da olası. Bu sefer de kendisinin de eksik gördüğü tarafı düzeltmeme tarafına yönlenebilir.
Ben bu sayfadan tekrarlıyorum güzel taraflarını gördüğümüzü beğnilerimizi belirttikten sonra eğer eksik olan yerleri de görürsek kesinlikle belirtmek lazım. Burada eksiği dedğim gibi çalışmayı yapacak olan arkadaş da gerçekten biliyordur ve zamanı gelince de düzeltecektir. Ama burada belirtirsek asıl mesaj verilmek istenilen bu sanata yeni başlayan arkadaşları da kısa sürede doğru bilgilendirmiş oluruz.
Kendi aramızda eksikliklerimizi konuşursak bu sayfalardan okuyan arkadaşlar da çok da soru sormadan hataya düşmeden öğrenmiş olur.
Eskiden biz 3.4.5. sınıflar aynı sınıfta ders görürdük 3. sınıftakiler 5. sınıf derslerini de dolaylı görmüş olurdu. Burada 1. den 5. sınıfa kadar herkes aynı sayfaları okuduğundan doğrularımız ve yalnışlarımız la daha güzelini öğrenip uygulayacaklar diye düşünüyorum.
Her çalışmamız süper olmak durumunda değil.

Not
Konuştuğumuz eksikliği Ferit bey zaten biliyormuş ve kafasında da düzltmek varmış. Eğer burada irdelenmemiş olsa idi Ferit beyin ağcı düzelirde ama bu sayfaları okuyanlar bu durumu öğrenmesi için uzun zamanlar gerektirebilirdi.

Sakaki, tekomusti ve vourla beğendi.
Eski 20-05-2012, 20:29   #15
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Tekomusti, çok teşekkür ederim.

Hasan Ali, dediğin gibi hedefimiz o doğal ağaç görüntüsünü yakalamak elbette, İzmir de yaşabiliyor nihayetinde bir evin balkonunda ya da bir bahçe de genel olarak o bölgenin ikliminden ziyade ağacın durduğu nokta çok önemli bunu sağlayabildiğimiz zaman ne dersen de yaşıyor ağaçlar : )

Bir kaç hafta sonra yapraksızlaştırma yapıcam, daha küçük ve sık yapraklanma olduğunda daha keyifli olacağına inanıyorum bende.

Çok teşekkür ederim, düşünce ve yorumun için.

Eski 22-05-2012, 11:34   #16
Ağaçsever

iceberg_534's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2011
tekin hocam sanırım bu gün itibari ile biraz alıngan yoksa tourkana diğer yorumları kaale almayın anlamında bir tek kelime yazmamış sadece beğenisini ifade etmiş...
hasan alininde belirttiği gibi ferit bey bonsai hususunda zaten belli bir yeterliliğe sahip bu arada ferti bey güzel bir eser meydana çıkıyor emeğinize sağlık.

iceberg_534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 12:15   #17
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Teşekkür ederim Sn. İceberg, umarım uzun yıllar benimle birlikte yaşar.

Eski 22-05-2012, 22:36   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iceberg_534 Mesajı Göster
tekin hocam sanırım bu gün itibari ile biraz alıngan yoksa tourkana diğer yorumları kaale almayın anlamında bir tek kelime yazmamış sadece beğenisini ifade etmiş...
hasan alininde belirttiği gibi ferit bey bonsai hususunda zaten belli bir yeterliliğe sahip bu arada ferti bey güzel bir eser meydana çıkıyor emeğinize sağlık.
Alıngan olduğımu da nereden çıkardınız ki.? Beğnisini elbet te ifade edecek ben de sadece sordum bu hali ile daha mı güzel demek istiyorsunuz diye.
Kaldı ki doğal olmayan bükümü beğenmediğini Ferit bey de söylemişti. Şimdi beğniyor ise sorun yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iceberg_534 Mesajı Göster
Ben bunun aksini söylemedim ki. Dmek istediğiniz tecrübeli insanlara öneride bulunulamayacağı mı. Eğer öyle ise bilelim öneride bulunmayız. Bu ara bana öneride bulunacak her arkadaşıma şimdiden teşekkür ederim. Bonsai ile ilgilensin ya da ilgilenmesin tüm arkadaşların da öneri ve eleştirilerine açığım.
Ekmeğin tadından anlamak için fırıncı olmak gerekmez.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024