agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen yamadorian
  • 1 Gönderen bonsaisan
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2012, 15:59   #1
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bonsaisan / Yayılıcı ardıçlar.

Bu ardıçları değerli Bonsai dostum Nail Benim adıma seçti ve bana teslim etti.
sadece dal budaması ve ekildikleri plastik toprabalardan çıkarılarak plastik saksılara dikim yapıldı.
BU günden işlem yapıdığı süreç 15 gündür.
23 mart 2012 güncel görseleri
DSC_5261.jpg
DSC_5262.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 15:19   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Geçen hafda ortasında bu ardıçda bir değişiklik yapmayı planladım.
Özelikle yatık olması ve yayılıcı bir tür olmasında dolayı onu biraz daha dik bir konu getirmeyi planlıyordum.
Bu bağlamda gerekli çalışmayı planladım.
Ve işlemi uygulamay geçtim.
001f.jpg

002f.jpg

003f.jpg

004f.jpg

005f.jpg

Eski 21-05-2012, 15:20   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

ve son kare.
006f.jpg

Eski 21-05-2012, 18:35   #4
Ağaç Dostu

yamadorian's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Galeri: 1
Sn.Bonsaisan, bu işe merak saldığım günden beri her yazdığınızı okurum hatta biraz önce bir üst başlıkta "bir bonsai nasıl olmalıdır" konusunda yzadıklarınızı da dikkatle okudum.Teorik bilginize çok güveniyorum ve teorik olarak sizden çok şey öğrendiğimi söylemeliyim.
Fakat artık şunu söylemeliyim ki, bu ülkede bu konuyla ilgili en eski meraklı olmanız ve bonsai ile ilgili platformlarda söz sahibi olmanız size bazı sorumluluklar yüklüyor.Bu forumda paylaştığınız çalışmalar, diğer ağaç dostları için refarans çalışmalar olmalı diye düşünüyorum.
Bu çalışmanızla ilgili kendi adıma o şunları söylenebilirirm;
Uygulama yaptığınız ardıcın gövdesi zaten müthiş bir gövdeye sahipken yani kendi doğal kıvrımına sahipken, ağacın gövdesini elinizden geldiği kadar düzeltmeye çalışmışsınız.
ağaca sonradan verdiğiniz şekilde zaten yüzlerce fidan bulunabilirdi.Ama böyle doğal bir kıvrıma sahip bu gövde kesinlikle değerlendirilmeliydi.
Son kareye baktığımda ise gördüğüm çalışma hakkında bu kadar bilgiye ve alt yapıya sahip birisinin çalışması olamaz diye düşünüyorum.Sorumluluğunuz var derken bunu kastetmiştim.Eskiden yani internet yokken insanlar zaten bilmedikleri bonsaiyi, bir ağaç türü sanıyordu.Ama artık bu işe biraz ilgi duyan birisi, internet başında 1 saat geçirerek bu konuyla ilgili yüzlerce hatta binlerce mükemmel çalışma görebiliyor hatta hala uzun uzun anlatılan "tabaktaki ağaç"mevzuularını 10 dakikada öğrenebiliyor.Bu da kıyaslama olanağı sunuyor bize.Yani sizin çalışmalırınız ülkemizdeki diğer çalışmalara ivme kazandırmalı.Mekan sorunuz olduğunu biliyorum ama sizin için çözülemiyecek bir sorun olmadığını düşünüyorum.
Bu çalışmanız, yeni başlayan birisinin ilk çalışmalarına benziyor.Ve benim her seferinde kafam karışıyor.
Şimdi şunu mu denemeliyim ben aslında; "Syn. Bonsaisan, yine mükemmel bir çalışmalayla bu işte ne kadar bilgili ve tecrübe sahibi olduğunuzu ispatladınız."
Bence artık siz de sıkılmış olmalısınız tebriklerden ve kutlamalardan.Böyle düşündüğüm için sadece çalışmanızla ilgili ne hissetiysem tüm samimiyetimle gerçek düşüncelerimi yazdım.

Özgür Tosun ve Sakaki beğendi.
yamadorian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 22:44   #5
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Çok uzun zaman gerektiren bir çalışma, inşallah istediğinize ulaşırsınız.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 12:13   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın Yamadorina ve diğer Bonsai dostları

Bonsai uzun bir süreç.İlk temelleri atılsa dahi istenilen görsel estetiğe gelmesi zaman ile doğru orantılı.

Her nekadar 100% doğru bir aday ile dahi başlansa bir takım işlemler ve istenilen görsel tasarıma kavuşması sürgünlerin gelişmesine sıkılaşmasına doğru şekilde budanmasına ve tabikide ağaçın gelişmesine bağlı.

Evet 21 yıl geçti.Peki ben ne yaptım.

1990 larda bu sanata aşık oldum.Yaş 15 lise yılları okul bitirme telaşı.
Üniversiteye hazırlık yılları.
Evde hakklı olarak geleçeğe yönelik aile etkisi.Balkonda toz toprak.
Ama sabır.
Sonra bir web sitesi.
Üniversite yaşamı mezuniyet ve iş bulma ya da kurma telaşı.
Sonra Yurt dışı eğitim ve yine bonsai.
Askerlik yine bonsai .
Sorun malzeme eksikliği yer sorunları.
Teknik var. Ham malzeme yok.
Malzeme bulunuyor Bakılaçak yer yok.
Yaşam telaşı ama yine bonsai yine sabır.

Aslında ben her eklediğim ağaç görselinde ya da çalışmada bir övgü almak ;ben bunu da yaptım bakalım ne yorum yapılaçak düşüncesini belkide foruma ilk yıllarda üye olduğumda zamalarda yaşadım.
Sonra baktım ki bazı bonsai dostları bir şekilde takip ediyor sayıyor seviyor ve töleras gösteriyor.
Lakin bir eksiklik bir noktada gerek kendi çalışmalarım da gereksede dostların çalışmalarında bir eksiklik var.

Kendim de ki eksikler.İşim gereği sık seyehat etmem.Ağaclarımdan yeri geldiğinde 1 hafda kadar uzak kalmam.Ve en büyük sorun yer eksikliği.
3 m kare bir balkonda köşe kapmaça oynamam.

Bonsai dostlarında ki eksiklikler ise teknik ve kompozisyon eksiklikleri.

Ve dedim ki ağaçlarımı gün ve gün günceleyim gelişmeleri paylaşayım.

Ama bu ağaçlar yaptım oldu mantığında değil yapmaya çalışıyorum ama zamanları var şeklinde.

Çalışmalarda yaptığım şeyler övgü ya da güzel şeyler duymak için değil aksine bir takım uygulamları aktarmak göstere bilmek bağabında yapılan şeyler.

Misal forumda yer alan bazı ağaçlarım ince gövdelidir.Kimi sığ saksılardadır.
Çünkü benim onları 30 -40 – 50 lt saksılarda geliştireçek bir yerim yok.
Ama ana temeleri kökleri dalları belirli konumda ya da o konuma getirilmek üzere düzenlenmektedir.

Forum da bulunan bir çok üye yaptığım seyehat ve misafir olarak kendilerine konuk olduğum süreçlerde beni şahsen tanır.Kimi ise sadece foruma bir takım ağaçlar ekliyen sürekli olarak övgü almak onura edilmek isteyen ukala biri olarak göre bilmektedir.

Diğer bir değim ile Bonsai çok çok bilen kendini bu konuda usta gören ya da zannetmek de olan biri.

Ama aslında bu konular ile ilgilenen biri değilim.

Sayın yamadorian aşağıda yazdığınız bir söz gerek forumda gereksede bana direl olarak bir çok kez söylene geldi.

Alıntı:
“size bazı sorumluluklar yüklüyor”
İşde bu sorumluk bilinçi beni aslında iyiçe zorluyor.
Her yazdığım ve her yaptığım şey doğrudur Ya da yanlıştır şeklinde bir çok yöne çekiliyor.

Bazen kendi kendime şöyle diyorum.
5 ya da 10 yıllığına ortadan bir kaybolsam sadece kendi ağaçlarım ile uğraşsam ve foruma bir satır bile yazamasam ve fotoğraf eklemesem.

Nasıl olsa forum içerisnde bir çok dost var onlar bu sanata gönül verenlere yol göstereçektir.
Ama işde o söylem yine aklıma geliyor. “size bazı sorumluluklar yüklüyor”.

Durum aslında bundan ibaret yok sa ben foruma fotoğraf ekleyeyim ya da yanıt yazayım diye uğraşmıyorum.

Sadece bu güzel sanata ne katkım olur diye uğraşı içindeyim.

Lafı uzattım gelelim asıl konuya
Bu ardıç istediği formda değil.
Sebebi:

İyi bir Bonsai geleneksel ve klasik tarzda şu temeller üzerine kuruluyor.
Asimetrik form.
Asimetrik formda ağaçın temel kuraları belidir.
İyi ve her yöne yayılan eşit oranda olmayan “Nebari” kök sistemi.
İzleyici yönünde hafif kıvrılan ve hatta size doğru eğimiş bir aşağıdan yukarı doğru konik ve orantılı bir gövde kalınlığı.
Ağaçın sağ ya da sol tarafında ve ağaçın yüksekliği 1/3 çıkan bir ilk dal.
Aynı şekilde ikinci bir dal.
Ve geride bir dal ki bu derinliği hem ilk dal ile hemde 3.geri dal ile vermesi planlanır.
Ve son olarak zirve ya da taç noktası.
Ve ortaya asimetrik bir yapı ile eşkenar olmayan bir görsel kompozisyona sahip Bonsai çalışması.

Yukarda ki görsel mimari Klasik asimetrik bir gelenekçi Bonsai görsel şeklidir.

İşde bu ardıç da bu gelenekçi tavrı sergilemek adına radikal bir değişim yapma için bu çalışmayı ekledim.

Ağaçın ilk şekline göre
1. dal bu kareye göre gövdenin önünde çıkıyor.
2. dal ters açıda olsada doğru konumda olamıyor.
3. dal ise yine aynı problemi taşıyor.
4. dal ve o noktada ki budama noktası problem yaratıyor.
Yani ağaçın doğal yapısı gövde olarak harika lakin daların konumlandırılması sorun yaratıyor.

001d.jpg
Ben burada aşağıdaki gibi bir yapıya ulaşmayı planlıyorum ve bu planım zaman olarak vadesi olan bir sürece sahip.

002d.jpg
1 dal konumu
2. dallın konumu
3. dalın konumu,
4. kısım zirve.

Şimdi yukarıda ki görsele göre ağaçın yapısı çizimsel olarak şu şekilde planlanıyor.

003d.jpg

Not: Bu çalışma olgunlaşmamış.Sadece temeleri atılmaya çalışılan bir çalışmanın kısmi süreçidir.
Ve olgunlaşması zaman alıçaktır.
Teknik konu da ki bir takım uygulamaları içermektedir.

Umarım beni şimdi daha iyi anlamışsınızdır.
Ve umuyorum ki doğru imkan ve zamanda çok daha kaliteli ve göze hitap eden çalışmalara da yer vermek isterim.
Bunu önümüzde ki zamanın göstereçeğine eminim.

yamadorian beğendi.
Eski 22-05-2012, 13:47   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn bonsaisan,

Öncelikle başlığınızda ilgisiz bir konu için yer işgal edeceğimden özür dilerim.

Şu yazdığınız uzun açıklamayı ve halinizi şu forumda en iyi anlayacak insanlardan biriyim, çünkü ben de sizin gibi çok kısıtlı bir alanda çalışmak zorundayım ve bunun getirdiği dezavantajlar saymakla bitmez, farkındayım!
Öncelikle bitkiler için büyük bir dezavantaj, çünkü bitkiler balkonda baharı geç algılıyor, yeterince güneş alamayan bazı türler hızlı gelişemiyor, güneş ışığı devamlı tek veya iki yönden geldiği için saksıları her gün döndürmek gerekiyor, az güneş alanların daha fazla alması ve iyi havalandırma sağlamak için saksıların yerlerini sıkça değiştirmek gerekiyor ve daha bir ton olumsuzluk ki bunlar sadece bitkiler açısından olanları.

Tüm bu olumsuzluklara ek olarak bir de yer darlığından ötürü bitkileri geniş saksılarda büyütememe engeli var, bunu da anlıyorum.

Ancak ben hepsinin çözümü olduğuna inanıyorum.
Benim balkonum normalde 20-25 saksı alabiliyordu. Bazı düzenlemeler yaptıım ve şimdi 40-45 saksı kadar alabiliyor, bitkilerimin bazılarını işyerine getirdim bu da bana 5-6 saksılık avantaj sağladı. Muhtemelen bazı saksılarımı da ileride apartmanın damına koymak durumunda kalacağım veya bazılarını bölgemdeki bonsai ile ilgilenen bazı arkadaşlara hediye edeceğim.

Madem yerimiz dar o halde gelişimi için daha uzun yıllara ihtiyacı olan 2-3 tane bitkiyi ufak saksılara veya bonsai saksısına koyup yıllarca gelişmesini beklemektense (ki belkide hiç gelişmeyecek) gövdesi, nebarisi ve dalları daha gelişmiş daha uygun adaylar kullanmak daha mantıklı olmaz mı?
Veya sizin stiliniz bu ise eğer (neden olmasın, elbette mümkün), o halde 2-3 bitki (yani 2-3 bitkilik alan işgali) yerine, tek bitki ama daha büyük saksı ve daha hızlı gelişim sağlansa daha mantıklı olmaz mı?

İnanın bana her yeni gün ben elimdeki kendi adaylarımı bile yetersiz ve uygunsuz buluyorum bu yüzden. İnsan ömrü, o şekil vermeye çalıştığımız ağaçlardan inanın çok daha kısa. 10-12 yıldır elinizde bir Akasya (Afrika akasyasıydı sanırım) var ki bence hiç geliştiği söylenemez, peki daha kaç 12 yılınız kaldı ömrünüzden geriye sizce?

İşte benim anlatmaya çalıştığım bu.
Evet bu ardıç 15-20 sene sonra süper bir bonsai olacak belki. Ama neden Avrupa, Amerika veya Japonyadaki bonsai ustalarının yaptığı gibi uygun bir aday üzerinde veya uygun şartlarda çalışmak suretiyle aynı yolu 4-5 bilemediniz 6 senede almayalım? Biz Türklerin ömrü daha mı uzun veya bizim bu yöntemimiz daha mı makbul? Amerikayı baştan keşfetmek gerekli mi?

Teorik bilgilerinize, deneyim sürenize vs. herkes saygı duymalı, ben de saygı duyuyorum, ama ilklerden olmanın getirdiği ekstra sorumluluk vs. konularında Yamadorian'a katılıyorum, ve kaldı ki ben benzer fikirlerimi ne büyük tesadüftür ki daha önce samimi bir şekilde sizinle paylaşmıştım hatırlarsanız. Bu yüzdendir ki siz sadece adaylarınızın gelişimi süresince diğerlerine yol gösterici değil, en başta uygun adaylar ve uygun koşullar seçerek yol gösterici olmalısınız diğerlerine.
Zaten mesaj yazdığım kişi Orçun Okul yani siz olmasaydınız, bu kadar yazmazdım inanın, hatta hiç birşey yazmazdım muhtemelen.

Ben de her zaman yorumlarınızı ve önerilerinizi beklerim.

Saygılarımla

bonsaisan beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 15:59   #8
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Katılıyorum sizlere bu yer konusunda çünkü dar bir alanda çalışmak çok karmaşık oluyor ve sıkıntı veriyor hele birde aday sayısı çoksa temizliği, toprak değiştirmesi gibi şeyler 2 kat uğraştırıyor bu konuda rahata ermeden ya bu sanata başlanmamalı ya da az sayıda adayla çalışılmalı diye düşünüyorum, yoksa yarardan çok stres getiriyor birde anlayışlı insanlar, yakın çevre gerekiyor..

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024