agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 3 Gönderen tourkana
  • 2 Gönderen Ferit Aydın
  • 3 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2012, 14:23   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
tourkana / Karaçam Bonsai Denemeleri

Merhabalar,

4 yaşındaki çam fidanları üzerinde Bonsai denemeleri yapıyorum. İlk adayı şelale formunda tasarladım.

Gövdeyi kalınlaştırmayı şimdilik düşünmediğimden bu adayı doğruca bonsai saksısına aldım. Gerekli teknikleri uygulayarak geriden sürgün çıkmasını teşvik edip daha sık çatallanmış ,bol ve kısa sürgünlerin çıkmasını sağlamaya çalışacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (34.6 KB, 375 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (60.6 KB, 367 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (28.1 KB, 367 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (32.2 KB, 371 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 15:18   #2
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Eline Sağlık Tourkana, geriden çıkacak sürgünler ve yaprakların sıklaşmasıyla güzel bir şelale tarzı olacak.

Nacizede bir de önerim olacak, biraz daha aşağıya bükerek güzel bir hareket kazandırabilirsin, şu an ki pc de photoshop olmadığı için pek iyi olmasa da paintte basitçe anlatmaya çalıştım : )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaçam_Tourkana.jpg (61.2 KB, 369 views)
tourkana ve Kelebek beğendi.
Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 15:24   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Anladım Ferit Bey, saksının alt seviyesinden aşağıda olmayan bir şelale tarzı istiyorum, bunu sağlayarak biraz daha kıvırmaya çalışacağım. Öneriniz için teşekkürler.

Elimde daha çok var bu çamlardan, tanesi 0,70 TL ye aldım , onlarda da farklı tarzlar deneyeceğim.

Eski 27-02-2012, 15:32   #4
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Yine hazineyi bulmuşsun ) bende bol bol seyahat ettiğim için güzel fidanlar denk getirebiliyorum.

Diğer karaçamlarında resimlerini görmek isterim

Eski 27-02-2012, 15:53   #5
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
sayın tourkana inanın ferit beyle sizin bonsailerinizi hayranlıkla izliyorum. ve hazır olanlardan satın almak istiyorum artık.

cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 15:58   #6
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Sayın Cegabo, daha önce de dediğim gibi hazır olanlar yerine kendiniz yapmalısınız. )
Çünkü eliniz o ağacın toprağına, köklerine, dalına ve yapraklarına değmezse bonsai olmaz.

Evin bir köşesinde dursun maksadıyla hazır küçük bonsailerden edinebilirsiniz ama kendinizin şekillendirdiği bonsai çok farklı olur. : )

Eski 27-02-2012, 19:23   #7
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Sn. cegabo ve Ferit Aydın, sizleri çok iyi anlıyorum. cegabo bir an önce görsel açıdan bir yerlere gelmiş ağaç isterken , siz ise süreçlerinde müdahale bulunmadan hazır konumdaki bir ağacı almanın aynı hazzı vermeyeceğini söylüyorsunuz.

Ağaçların tür özelliklerinin , gereksinimlerin ve yapılması gereken işlemlerin doğru tespit edilebilmesi ve yersiz kayıpların olmaması için bence en iyi yol bu.

Ben de bu konuda Ferit Aydın'a katılıyorum, ancak bu iki görüşü orta noktada buluşturacak bir yol daha var. Mesela ben yeri geldiğinde potansiyel barındırdığı sürece hazır bonsai adı altında satılan ağaçları da alabiliyorum. Bunlara yarı bonsai ya da prebonsai de diyebiliriz. Yurtdışında bonsai adayı ağaçların satıldığını görüyoruz, oysa onlardan çok daha geride olan ağaçları bizim bonsai olarak tanttığımız, fotoğraflarını paylaştığımız ağaçlarımız bile oluyor. Ama herşeye rağmen bizimkilerin değeri gözümüzde daha yüksek.

Yarı bonsai olarak aldığım bir Japon Çamı ve 3 yıllık süreç sonundaki son halinin fotoğrafını paylaşıyorum. Şu anda mevcut fidanlığımda bu ayarda oldukça fazla mugo çamlarım var, sn. cegabo düşünürseniz bu şekilde bir ağaç sahibi olmanıza ve bonsai olarak geliştirmenizde yardımcı olurum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (52.9 KB, 361 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (26.9 KB, 357 views)
Eski 29-02-2012, 16:06   #8
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Haklısın tabi ki de Tourkana, benimde zaman zaman hoşuma giden hazır bonsai ya da prebonsai aldığım oluyor.

Demek istediğimse sadece hazır bonsailer üzerinde çalışma yapılmaması bunun yanına yine fidanlar alıp işlemek : )

Eski 02-03-2012, 22:10   #9
Ağaç Dostu

ardentlion's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Çamlar ayrı bir güzel oluyor eline sağlık üstadım çok güzel olmuş.

ardentlion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 09:00   #10
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Teşekkürler ardentlion , senin Acer ler ne alemde? Orman çalışması olan ??

Eski 30-05-2013, 22:12   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2013
1.5 ay kadar önce internetten karaçam tohumu alarak bonsai denemeye karar verdim ancak bu işte yeniyim ve tecrübem yok.tohumları 24 saat suda bekletmem gerektiği yazıyordu öyle de yaptım ama 1.5 ay geçmesine rağmen tık yok forumu biraz araştırmama rağmen gerekli bilgiyi bulamadım ya da nerde aramam gerektiğimi bilmiyorumdur tohumları nerde nasıl bekletmem gerek ne kadar su vermem gerek (bol su isteyen bir tür diye biliyorum) yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca tohum ektiğim saksının üstünde yosunumsu yeşillikler çıkmaya başladı tüm toprağı sardı hatta bunun sebebi nedir ?

Rhed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 09:33   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Tohumdan bonsai yapımı gerekli bilgiler burada var, ama size tavsiyem orman fidanlıklarında 0,50 TL( 50 kuruş) ye 1-2 yaşında karaçam fidanları satılıyor, onlar da tohumdan yetişmişler, size zaman kazandırır.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024