agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2011, 19:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2011
zerathul / pinus parviflora

selamlar,

yeni bir pinus parviflora aldım. iç mekana yerleştirdim ama tereddütlerim var. aldığım fidanlığın çalışanı içeride yaşamayacağını söyledi ama aklıma pek yatmadı. bana bu konuda tavsiyede bulunur musunuz?

ağacı içeride yaşatmak için ne yapmalıyım?

şu an üzerindeki yaprakların yarısı yeşil, yarısı sararmış durumda. ağaç henüz 4 gündür evde. ilk geldiğinde üzerindeki sarı yaprakların sayısı sanki bu kadar yoktu gibi geliyor ama psikolojik de olabilir bilmiyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_002288.jpg (72.0 KB, 235 views)
Dosya Türü: jpg photo.jpg (48.4 KB, 228 views)

Düzenleyen zerathul : 20-10-2011 saat 20:15
zerathul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 19:08   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çalışan doğruyu söylemiş , biran önce dışarı çıkarın. İçeride yaşatmak için yapılacak bir şey yok.
Saksı değiştirmiş gibisiniz. Keşke alır almaz böyle bir uygulama yapmasaydınız.
Dışarıda rüzgar almayan yarı gölge bir ortama alın.
Güzel bir ağaç umarım kaybetmezsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 20:10   #3
Yeni Üye

saksısıyla beraber bu büyük saksının içerisine yerleştirdim aslında.

sadece dışarıda yaşayabilmesinin nedeni nedir acaba? sıcaklıkla mı alakalı? taze hava mı istiyor?

satıcı soğuk ortam istemesinden dolayı dış mekan bitkisi olduğunu söyledi ama dediğim gibi mantıklı gelmedi bana. Yani sonuçta yazın da iç mekanlar dışarılardan daha serin oluyor..

Eski 20-10-2011, 20:17   #4

memet's Avatar

Bu bir ağaç, bonsailer, eğer tropik bir ağaç değilse diğer kışın bütün ağaçlar gibi dışarıda durmalıdır.
Bir çam türü olduğu için kış soğuklaması ister ki her satıcı bu konularda bilgi sahibi değildir. Söyledikleri doğru satıcının. Bunu dışındaki iklim şartlarından ötürü de ağacınız dışarıda durmalıdır. Güneş, rüzgar, doğal nem, gece gündüz ısı farkları gibi etmenler. Yazın da serinlik değil sıcak isteyecek. O da kendi iklimine uygun biçimde.

Yazın içeriyi klima ile soğuturuz bu genellikle ağaçlar değil diğer bitkiler için de uygun olmayan bir ortamdır.
Ağacınızı dışarı alın. Toparlanınca bir kaç günlüğüne izlemek için içeri alabilirsiniz ama tekrar dışarı çıkarmak kaydıyla.

Fotoğrafta gördüğüm ızgara kalorifer ise, çalışıyorsa, oradan hemen uzaklaştırın.

Eski 20-10-2011, 20:23   #5
Yeni Üye

yerdeki ısıtıcıları kapattım ağacı eve getirince.
evin sıcaklığını da düşürdüm, 4 gündür evde donuyoruz
içerisi için bir çare olmamasına üzüldüm doğrusu. bu kadar güzel bir ağacı balkonda tutmak istemiyordum hiç.

üzerindeki sarı yaprakları koparmalı mıyım, yoksa durmalarının bir sakıncası yok mudur?

bir de ağacın üzerinde 12 ay yaprak olacak mıdır, yoksa bazı dönemlerde kel kalacak mıdır? kel kalırsa endişelenmeli miyim diye soruyorum.

kusura bakmayın çok soruyorum ama bu konuda çok acemiyim ve bana göre bayağı sağlam bir ödeme yaptım kendisine

Eski 20-10-2011, 20:29   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bonsainiz hep yeşil kalır ama yaprak dökmeyecek anlamına gelmez. Yeni yapraklar açtıkca eskileri dökecektir. Yaşamasını istiyorsanız balkona alın.
İlerde sağlığına kavuştuğunda bir kaç günlüğüne içeri alabilirsiniz.
Birde ağcınızı saksıya bir şekilde sabitleyin ki rüzgarlı havalarda sallanıp kökler zarar görmesin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 20:30   #7

memet's Avatar

Bu bir çam türü olduğu için bütün çamlar gibi yapraklı kalacak. Şimdi ağacınıza hiç bir uygulama yapmayın. Sarı yapraklanıra da dokunmayın.Toparlanmasını bekleyelim.
Kesinlikle dışarı alın. Bu sıra gübrelemeyin sulamasına dikkat edin. Kış geldi fazla sulama da zarar verir.

Bonsainiz sağlam bir ödemeyi hakkedecek kadar güzel. Her zaman bulunacak bir bonsai değil. Sağlam bir bakımı da hakkediyor. Sert rüzgar almayan yarı gölge bir ortam kendine gelmesi için iyi olur.

Eski 20-10-2011, 20:51   #8
Yeni Üye

yarin alayim bari disari, napalim.

süs mandalinasi agacim var bir de yaklasik 1,5 metre boyunda, onun icin de dis mekan agaci diyorlar ama cok saglikli olmasa da iceride yasatabiliyorum. bonsaiyi de bu sekilde iceride idare edebilirim diye dusunmustum alirken. bir de dediginiz gibi her an bulunabilecek bir agac olmadigi icin kacirmak istemedim bulunca acikcasi. yaklasik 1 yildir her fidanliga ve cicekciye soruyorum bulabilirmisiniz diye, hepsi getiririz yurtdisindan diyor ama sonra ses cikmiyordu..

Eski 20-10-2011, 20:53   #9
Yeni Üye

bir de mevcut sığ saksisindan cikarip da bu tip derin bir saksiya alsaydim ne olurdu. saksi derimlestigi icin boyumu uzardi zamanla agacin **** bir zarari mi olurdu?

Eski 20-10-2011, 20:57   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Balta limanı japon bahçesi yanında ki fidanlıkda buna benzer bonsailer var. Fiyatı 5 bin tl den başlıyor.
Kalmışmıdır bilmem. İç mekan bitkisi yoktur aslında ama iç mekana uyum sağlayabilen bitkiler vardır. Bunların içinde ağaç olarak da çok sınırlıdır. ficus türleri uyum sağlayabiliyor.
Artık kökleri ile oynamayın bu sene yerleştirdiğin saksıda kalsın sağlığına kavuştuğunda şubat gibi tekrar kontrol edilerek uygun bir saksıya koyarsınız.
Kolay gelsin.

Eski 20-10-2011, 21:01   #11
Yeni Üye

baltalimaninda japon bahcesi diye bir yer bilmiyorum ama ben de agaci bahsettiginiz fidanliktan aldim buyuk ihtimal.

Eski 20-10-2011, 21:09   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

İkisinin arasında tek bir dere var. Evet bu bonsai hemen girişte idi hatırladım bunu.
Orada çalışan bir arkadaş da bonsai öğrenmeye sevdalı umarım devam eder. Bir çalışmasını da bana göstermişti.

Eski 20-10-2011, 21:18   #13
Yeni Üye

evet hemen giristeydi dogru dunya kucuk..

Eski 20-10-2011, 21:24   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Evet küçük. Fiyatını da sormuştum fena da değil aslında fiyatı aynı ağaç bende olsaydı ben vermezdim o fiyata.

Eski 20-10-2011, 21:31   #15
Yeni Üye

prim yapar diyosunuz

yasatabilirsem tabi..

Eski 20-10-2011, 21:33   #16
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Türkiye de az bulunabilecek bir çalışma. O fidanlık da da bundan pahallısı vardı ama bana göre bundan daha güzel değillerdi.

Eski 20-10-2011, 22:50   #17
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Balta Limanı Cem Botanik, Söylediklerine göre yaklaşık 40 yaşında, 4.600 TL etiket fiyatı vardı üzerinde, ellerinde bulunan son çamı siz almışsınız hayırlısı olsun.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 00:17   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın zerathul

Merhaba.
Elinizdeki tür Japon beyaz çamının bir varyetesi.

Ağacınızın sağlığı yerinde bunu da gösteren yosunlar.Yosunlar birer indikatör görevi görür.
Bu şu anlama gelir.Yosunlarınız bu şekilde yeşil ve canlı kaldığı sürece Ph dediğimiz değer bu çam ağaçı için uygun demektir.

Ama yosunlar sararmaya başlar ve aşağıda bahsettiğim gibi uçlarda kurumalar artar ise büyük bir sorun başlıyor demektir.

Sarı renkli iğneler gecen yıla ait iğneler olup.Geleçek yıl için ekim ayın da ya da şimdi tek tek alınmalıdır.

Eğer sarı iğnelerin toplandığı uç da en uç nokta da kurma var ise bir sorun var demektir.

Diğer bir çok konuda bonsai dosları size bilgi vermiş.

Dediklerine uyar iseniz sağlıklı ve güzel bir ağaçınız olur.Ağacı saksı sı ile diktiğiniz beyaz saksının altında delik yok ise sorun yaşarsınız.

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 08:17   #19
Yeni Üye

İlave bilgiler icin cok tesekkur ediyorum.

Beyaz saksinin altinda bir su reservuari var, rezervuarin altinda da bir tipa. Tipa su anda kapali saksi iceride durdugu icin ama kontrol edicem artik. Gerci balkona cikarma mecburiyetimden dolayi artik tipayi da acik tutabilirim surekli.

Eski 21-10-2011, 14:03   #20
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Tekin'in dediği fidanlık sizin aldığınız fidanlık yani Cem botanik. Bu bonsaiyi bol bol incelemiştim ancak ilk dalının çirkinliği ve yüksek fiyatı yüzünden almamıştım. Umarım sizin elinizde uzun yıllar yaşar ve güzel bir bonsai olur.

Oradaki satıcılar genel olarak bonsai hakkındaki bilgilere vakıflar fakat bir çok yanlış uygulama ve bilgilendirme de yapmaktalar. Fakat size söyledikleri doğrudur, japon beyaz çamı dış mekanda yaşamalıdır. Bunun nedeni tek bir değişken değil. Yani sadece nem ya da sadece sıcaklık değil. Dışarıdaki ortamı evde oluşturmanız çok güç. Rüzgardan neme, direk güneş ışığından gece-gündüz sıcaklık değişimine...

kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 19:05   #21
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çok güzel bir ağaç. Cem botanik Baltalimanı'na yaklaşık 1 yıl önce geçti, ve bu ağaçları Kavacıktaki fidanlıklarından getirdiler. Ayrıca yaklaşık 4-5 yıldır ellerinde olan bu bonsailere herhangi bir teknik uygulamadıklarını biliyorum. Forumda Çamlar ile ilgili olan yazıları iyice okuduktan sonra önümüzdeki yıl bu teknikleri uygulamanız neticesinde ağacınızı sağlıklı bir şekilde geliştireceğinizi düşünüyorum.
Kolay gelsin.

Kavacıktaki fidanlıktan ağacınızın ilk haline ait bir görsel )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg parvi.jpg (70.3 KB, 199 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 20:21   #22
Yeni Üye

aaa çok enteresan, oldukça küçük gözüküyor şu anki haline göre. Belki de gözüm yanılıyordur gerçi bilemiyorum..

bahsettiğiniz yazıları bulup inceliim en kısa zamanda o zaman.

Eski 21-10-2011, 21:52   #23
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bu ağacı hiç vakit kaybetmeden dışarıya alınız. İhmale gelmeyecek güzellikte bir ağaç, hiçbir bitki iç mekan bitkisi değildir. Tropikaller, çöller sabit iklim koşullarıyla bir nevi taklit edilebiliyor ama bunun dışındakiler son sıcaklık değerlerine dikkat edilerek dışarda durmaları gerekir.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 10:51   #24
Yeni Üye

resimde görünen uçlardaki bu kahverengi oluşumlar birşeylerin açacağının mı işaretidir acaba?

Sanki ya dallar uzuyor **** yeni iğneler açacak gibi görünüyor ama??

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo.jpg (63.6 KB, 177 views)
Eski 24-10-2011, 14:58   #25
Yeni Üye

içlerinden yeni iğneler çıkıyormuş şimdi farkettim.

bu arada ağacım hala iç mekanda. direniyorum bakalım şimdilik. bakarsınız idare edebilirim. yeni yaprak vermeye başladı bile

sarı yaprakların da gücüm yettiğince çoğunu çimdikledim.. zaten dokunmamla elime gelmeleri bir oluyor. şimdilik böyle gidiyoruz.

Eski 24-10-2011, 17:26   #26

memet's Avatar

O oluşumlar mum. Oradan yaprak sürgünü veriyor. Ama kesinlikle dışarı alın, direnmeyin. Dışarıda olması yaşamsal önemde. Kendine gelsin. Bir kaç günlüğüne içeri alır seyreder tekrar dışarı çıkarırsınız.

Eski 24-10-2011, 17:41   #27
Yeni Üye

çok ağır olduğu için öyle bir içeri bir dışarı yapmam mümkün diil malesef.

bir de evin dekorasyon objelerinden biri şu anda yani. bunu dışarı atarsam onun yerine başka bir obje koymam gerekecek.

mum falan verdiğine göre yerini sevdi bence :P

Eski 24-10-2011, 17:53   #28

memet's Avatar

Sonuçta ağaç sizin. Hava soğuyunca kalorifer daha çok yanacak. Ben sadece olması gerekeni önerebilirim. Ağaç benden bu kadar bu ortamda dediğinde, sizin için dört küsür bin liralık bir tecrübe olacak.
Ama ağaç kırk küsür yılı bunu için yaşamamıştım diyemeyecek.
Dışarı atmayın sadece çıkarın, başka bir obje bulunabilir.

Eski 24-10-2011, 19:00   #29
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
hocaların sözünü dinleyin bence

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 21:49   #30
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Çamı içerde yaşatmayı deneyin tabi, ama en azından bir dahaki sefere aynı yerde satılan güzel begonviller ve ficuslar var, aklınızda bulunsun.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024