agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2012, 15:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2006
poyraz / bonsailerim

merhabalar, yıllardır bonsai ile uğraşıyorum fakat bu konu hakkında çok az insan ile aynı dili konuşuyorum.
Sizlerle encok sevdiğim ağacımın fotoğrafını paylaşıyorum.
yaklaşık 20 yaşlarında 7 yıldır ben ilgileniyorum.
diğer çalışmalarımıda zaman içerisinde paylaşacağım
iyi günler

poyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 18:20   #2
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Maşallah sayfanız hayırlı olsun

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 09:36   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Poyraz bonsai bölümüne hoşgeldiniz, çalışmalarınızı görmeyi çok isterim. 7 yıllık birikimlerinizden ben ve arkadaşlarımın mutlaka yararlanacaklardır.

Eklediğiniz ardıç bonsai çok güzel bir potansiyele sahip. Bir atölye çalışması organize edebilirsek getirmenizi çok isterim. Üstünde çalışmış oluruz hem . Kolay gelsin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 09:47   #4
Yeni Üye

****** memnuniyetle getiririm. özellikle atölye çalışmalarında bulunmak beni çok memnun eder.
organizasyon için düşünülen bir tarih veya yer var mı? siteye yeni katıldığım için genel akışı çok fazla bilmiyorum, bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
iyi günler...

Eski 17-02-2012, 10:02   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Merhabalar poyraz bey foruma ve bonsai bölümüne hoşgeldiniz. Diğer adaylarınızı da görmek ve tecrübelerinizi paylaşmanız bonsaiye gönül vermiş arkadaşlara ve onların paylaşımları da size tüm bonsai sevdalılarına faydası olacaktır.
Bu adayınız çok güzel ama beli bir tarza tam oturtulamamış inanıyorum ki buradaki paylaşımlardan edindiğiniz tecrübe ile adayınıza çok daha güzel görünüme sokacaksınız.

Atölye çalışma başlığımız burada açılmıştır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 12:40   #6
Yeni Üye

merhaba tekin bey, sizlerle tanıştığıma çok memnunum ilk önce bunu belirtmek istiyorum.
elimdeki ağaçlarda ve çalışmalarda hiç bir bonsai formatını benimsiyerek uygulama yapmadım bu yüzden belkide ağaç formu dikkatinizi çekti. ağaç dallarını budarken ve yönlerini belirlerken hiç düzen ve disiplinli bir yol sergilemelerini düşünmedim. o yüzden tellemeden hep uzak durarak devam ettim. ağaçları disiplin altına sokmak bana hep biblo görüntüsünü andırıyor. bu yüzden birazda doğal ortamda bu ağaç yaşasaydı nasıl olurdu? sorusunu kendime sorarak uygulamalarıma devam ettim.
ama inanıyorumki sizlerdende öğrenecek çok şeyim var

Eski 17-02-2012, 13:17   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poyraz Mesajı Göster
poyraz;912966]merhaba tekin bey, sizlerle tanıştığıma çok memnunum ilk önce bunu belirtmek istiyorum.
elimdeki ağaçlarda ve çalışmalarda hiç bir bonsai formatını benimsiyerek uygulama yapmadım bu yüzden belkide ağaç formu dikkatinizi çekti. ağaç dallarını budarken ve yönlerini belirlerken hiç düzen ve disiplinli bir yol sergilemelerini düşünmedim. o yüzden tellemeden hep uzak durarak devam ettim. ağaçları disiplin altına sokmak bana hep biblo görüntüsünü andırıyor. bu yüzden birazda doğal ortamda bu ağaç yaşasaydı nasıl olurdu? sorusunu kendime sorarak uygulamalarıma devam ettim.
ama inanıyorumki sizlerdende öğrenecek çok şeyim var
Bende sizi tanıdığıma memnun oldum. Yukarıda da söylediğiniz gibi hiç düzen ve disiplin uygulamadığınızda bonsai elde edemezsiniz. bonsinin doğadaki ağaçlar ile tek farkı boyutudur. size biblo gibi gelmesi de normaldir. Sonuçta Minyatür bir ağaçtır.
Çalışmalarınızda bu adayınızda olduğu gibi şekillendirme yapmazsanız doğadaki çalı formlu görünüme sahip olacaktır. Eğer bu aday doğada kalıp devasal bir ağaç olarak büyümüş olsaydı inanın şu an göründüğü gibi olmazdı. Bu gövdeye göre bu tacı kaldırması mümkün olmaz normal olarak uzamış olsa bile bir çok dalı kırılıp ışık isteğine göre de üçgen bir görünüm kazanacaktı. Doğadaki ağaçlara dikkatli baktığınız da bunları görürsünüz.
Birde doğadaki üçgen ile bonsai deki üçgenin tek farkı doğadaki biraz daha girintili çıkıntılı az düzensizdir. Çinliler genelde bu şekilde çalışıyorlar. Japonlar sanırım daha disiplinli ve saygılı olduklarından olsa gerek muntazam belirgin çizgiler oluşturacak şekilde çalışıyor. Bahçelerindeki büyük boy ağaçlarını da aynı şekilde terbiye ediyorlar. Bir çok japon bahçesinde bunları görebilirsiniz.
Bir iki örnek kare.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1 (1).jpg (33.7 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 1 (2).jpg (29.0 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 1 (11).jpg (24.6 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 1 (20).jpg (20.5 KB, 81 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 15:36   #8
Yeni Üye

Tekin bey elbette söyledikleriniz çok doğru, bu ağacı birazda kendim istediğim için birazda serbest bıraktım, bununda faydalarınıda çok gördüm. mesela fark ettiyseniz ağacın saksısı biraz büyük bunu kendim yaptırdım ve iki yıldır bu saksıda gövdesi iyice kuvvetlendi ve çok yaşlı bir görünüm almaya başlıyor. ağacın direncide çok fazlalaştı. neredeyse hiç kuru dal ve yaprak oluşmuyor.
ardıçların bu türü çok fazla yeni filiz verdiğinden şekil verme konusuna çok fazla eğilmedim ilk önce ana gövde üzerinde durdum. 1 yıl içerisinde onlarca filiz alabiliyorum ve çok hızlı bir biçimde dal formuna geliyorlar.
ayrıca baba mesleği olan tarım sayesinde çeşitli gübrelere de çok rahat ulaşabiliyorum, bu şekilde ağacın ister gövdesine isterde yapraklarına gübre ile de müdahale edebiliyorum.
bu gördügünüz fotoğraf yaklaşık iki yıllık, şu anda gövdesi çok daha kuvvetli ve sağlam.
bir iki yıl daha sabredip asıl formunu o zaman yakalamayı düşünüyorum.
en kısa zamanda ağacın yeni fotoğraflarınıda sizlerle paylaşacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024