agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2010, 13:17   #1
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Merhabalar,

Yazın ağaçlar.net'e üye olduğumdan beri burada paylaşılan çalışmaları ve bilgileri ilgi ile takip ediyordum. Bir süredir üzerinde çalıştığım bitkileri sizlerle paylaşıp, üstadların değerli yorumlarını bekliyorum. (Fotoğraflarda netlik problemi olanlar var, en kısa sürede daha iyi fotoğraflar çekmeye çalışacağım)

İlk fotoğraf yaklaşık 3 aydır eğitimde olan küçük bir ateşdikeni fidanı.
ateşdikeni.JPG

İkinci fidanım üzerinde sadece budama yapılmış ve saksısı değişilmiş bir biberiye.
biberiye.jpg

Bu da defne fidanım. Yaz ortasında çekilmiş bir fotoğrafı. Kök budaması yaptıktan sonra aynı saksıya dikildi. Şu an sadece yapraklarındaki kireçler yok, olduğu gibi baharı bekliyor.
defne.jpg

Bu fotoğrafta da yeşim ağacı orman çalışmamı sunuyorum. Yaklaşık 1 ay önce kök budaması yapılıp sığ saksıya alındı. Niyetim sığ saksıya alıştırdıktan sonra, bir iki sene içerisinde sleyt (düz taş) üzerine dikmek.
jade1.jpg

Henüz çok genç olan fıstık çamım yaklaşık 4 ay kadar telleriyle durduktan sonra yakın bir zamanda,telelri sökülüp beraber büyümesi için kuru dal içerisine yerleştirildi. Bir süre kendi haline bırakıp büyümesini bekleyeceğim. İlk fotoğraf yaz ortasındaki, ikincisi ise son hali.

fıstık çamı1.jpg

fıstık çamı2.jpg

Bu da bakımsız bir hazır bonsai olarak satın aldığım japon beyaz çamı. Baharda saksı değişimi yapmayı planlıyorum, umarım daha sığ ve geniş bir saksı bulabilirim. İlk fotoğraf yaz sonuna doğru çekilmiş, ikincisi ise yeni hali.

jwp1.jpg

jwp2.jpg

Bu limoni serviyi kendimi fidan almaktan alıkoyamadığım bir ara almıştım . Üzerinde budama ve telleme yapıldı. Aldığım zaman toprağı sırf torftu, tköklerine mümkün olduğunca dokunmadan biraz daha geçirgen bir toprak karışımı ekledim. Baharda daha geniş ve biraz daha sığr bir saksıya almayı düşünüyorum.

Aynı zamanda ev yapımı "bonsai jack"imi de sizlere göstermek istiyorum. birkaç liraya herkesin evinde üretebileceği basit bir alet. Gayet işe yarıyor.

İlk fotoğraf satın aldığım, ikincisi ise son hali.

gold crest1.jpg

gold crest2.jpg

Bu da hazır bonsai olarak satın aldığımda kıvrımlı gövdesi haricinde üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış bir ağaçtı. Yazın budamalar, tellemeler ve kısmi yaprak küçültme yaptım, gayet iyi durumdaydı ama güz başlangıcında bir süre ilgilenemedim ve köklerinde bir problem oldu. Daha sonra tüm yapraklarını döktü ve bazı kurumalar oldu. Bir kısmını budadım ve bir kısmına da ölü dal efekti vermeye çalıştım. Baharda gövde üzerinde de çalışmaya devam etmeyi planlıyorum. Gövdenin ortasından sağa doğru çıkan dalı budamaya kıyamadım, baharda ağaç üstünde köklendirmeyi düşünüyorum.

ulmus1.jpg

ulmus2.jpg

Düzenleyen bonsaisan : 04-01-2010 saat 16:25 Neden: ayrı ayrı durmasınlar
jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 14:01   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın jeomeo, yaşlı ağaç görünümü japon beyaz çamına daha iyi bir görsellik kazandıracak gibi, tabii ki bu benim görüşüm,
Sağlıcakla kalın,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 14:09   #3
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın kalambaklı, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Ağacı strese sokmamak için işlemleri aralar vererek yapıyorum. Bundan sonraki ilk hedefim zirvesini düzenlemek. Daha sonra yaprak kümelerini biraz daha şekillendirmek ve baharda saksı değişimi yapmak.

Saygılarımla

Eski 04-01-2010, 16:31   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çalışmalarınız güzel olmuş yavaş yavaş ilerlemenize harika.

Japon beyaz çamı içi saksı bulma olasılığınız yüksek.
Bu konuda yardımcı olurum.

Elinize sağlık.
Saygılar.

Ulmusa dikkat açılan yerin canlı dokulu kısmı macun ile korumaya alın.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 19:11   #5
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Beğenmenize sevindim.Bizim gibi acemiler için üstadların yorumları gerçekten önemli.

Saksı konusunda baharda sizi rahatsız edeceğim kesin

Ulmusta fotoğraf sanırım sizi yanıltıyor sanırım, gövde üzerindeki bölümde kabuk üzerinden ince bir tabaka soyulmuş durumda. Üzerinde de çok ince bir kireç-sülfür tabakası var. Şu an küçük ve ısıtmasız bir serada. Sizce yine de o bölümü aşı macunuyla kapatmalı mıyım?

Eski 04-01-2010, 22:35   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Örnekleriniz güzel başarılar dilerim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 14:13   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Jeomeo iyi gunler aramiza hos geldin.

Bir baslangic olarak calismalarin iyi, deneyim kazandik sonra daha iyi calismalar yapacagindan kuskun olmasin.

Biberiyenin sol taraftaki dalalrindan basliyarak , once biraz yukselip sonra sag taraftaki ikinci dalda bitecek hayali bir kavis cizer ve kavis disinda kalacak dallari budarsan agacin daha guzel duracak diye dusunuyorum.

Japon beyaz cami uzerinde sarili tellere dikkat et dallar icerisinine gomulmesin.

Yesim agaclarin bu saksida da guzel duruyor. Agaclar altina koyacaginiz insan ve ya hayvan figurlerinin agaclar ile orantili olmasina dikkat ederseniz agaclariniz daha bir guzel duracak.

Bircok dalinin kurumus oldugu agaciniz(sanirim cin karaagaci) uzerinde havai koklendirme dusunceniz iyi onu yapmasaniz bile agcai saksidan cikarip yere dikin(Zaten bonsai olarak iyi gorunumu olan bir agac degil) yerde gelisip buyurse onun uzerinde yapacaginiz havai koklendirmeler ile bircok bonsainiz olabilir.

Kedinizin yaptigi govde bukme mengenesi iyi olmus da o agac uzerinde kullanmaniz gerekmiyordu o govdeyi tel ile kivirabilirdiniz. Mengene yasli ve bukulmeyen govdeler icin kullanilan bir alet.

Calismalarinda kolayliklar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 15:13   #8
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

İyi günler Ali Bey,

Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Biberiye için tavsiyenizi doğru anladığımdan emin olamadığım için anladığım kadarını basit bir çizimle göstermeye çalıştım.

böylemi.JPG

Kırmızı çizgilerden budayıp, yeşillerle belirtmeye çalıştığım gibi yaprak kümeleri oluşturabilirim. Bunun gibi bir şey mi demek istediniz acaba?

Çin karaağacını büyükçe bir saksıya dikmeyi daha önce düşünmüştüm ama yapraklarının tamamını vakitsiz döktüğü için bir soldaki ve gövdedeki ölü alanlar haricinde bir işlem yapmadım. Sadece vitamin ve hormon desteği ile suladım. Sizce büyük bir saksıya veya toprağa gömersem devamlı kök sistemini geliştirmeye çalışacağı için yapraklanmasında bir problem olabilir mi?

Saygılarımla

Eski 06-01-2010, 11:10   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Yazdiklarimi dogru anlamissiniz. Biberiyeyi ciziminizdeki gibi budayabilirsiniz.

Cin karaagacinizi imkaniniz varsa topraga dikin. Topraga dikme imkaniniz yoksa buyuk genis bir saksiya dikebilirsiniz.

Agaciniz guclu kokler gelistirebilirse saglikli dal ve yapraklar da gelistirecektir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 23:14   #10
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Ali Hocam çok çok teşekkür ederim.

Biberiyede ölü dal çalışması yapılabiliyor mu, daha önce deneyen oldu mu acaba?
Ayrıca dalları çok gevrek ve kırılgan. Bu yüzden telleme yapmak çok zor hemen kırılıyorlar. Bu konuda tecrübesi ya da bir fikri olan var mı acaba?

Eski 07-01-2010, 09:46   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ölü dal ve kuru gövde efekti yapılabilir, hatta dün dergide okudum. Bir ara fotoğraf eklerim.

Gevrek dalları tellemeden önce ağacı susuz bırakmak, rafya sararak tellemek gibi uygulamalar mevcut.

Ben levantin çalışmamda çengel telleme ile bir çok dalı forma soktum. Bu da denenebilir.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 12:26   #12
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Teşekkür ederim sayın tourkana.

Ağacı 6 gün susuz bırakıp iki dalını kırdıktan sonra telleme için uzun bir ara verdim. Rafya kullanıp ince tellerle birkaç kat sarmak belki çözüm olabilir.

Ekleyeceğiniz fotoğrafı merakla bekliyorum.

Eski 07-01-2010, 12:46   #13
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sarıyerdesiniz, ben de Demirciköy'deyim.. Uğrayabilirseniz elimde bu konu ile ilgili dergiyi size verebilirim.
Yardımcı olacaktır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 19:29   #14
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

jeomeo ve Tekin/ Ardıç

Geçtiğimiz pazar günü, komşum sayılan Tourkana'yı ziyaret edip çalışmalarını inceledikten sonra beraber Tekin Bey'e uğradık. Her ikisinin de çalışmalarını yakından görmek gayet güzeldi.

Yanımda götürdüğüm yayılıcı ardıçı Tekin Bey'in marifetli ellerine bırakınca aklımda olandan çok daha farklı bir form oluştu. Bakalım sizlerin düşünceleri ve tavsiyeleri ne olacak.

Ardıçı satın aldığımda fotoğraftaki gibi bir ağaçtı. Benzeri bir ağaç daha var, her ikisini de şelale veya yarı şelale formunda geliştirmeyi düşünerek almıştım.

DSCN0002.jpg

Fakat aradan zaman geçtikçe ve tecrübe edindikçe bu fikirden vaz geçtim ve biraz ağır bir budama yaptım. Bir süre ağacın kendisine gelmeyi bekledikyen sonra Tekin Bey'e götürürkenki hali ise aşağıdaki gibiydi.

Fotoğraf003-1.jpg

Benim aklımda aşağıdaki fotoğrafta göstermeye çalıştığıma benzer bir form vardı.

Fotoğraf003-3.jpg

Fakat Tekin Bey işe el atana kadar ağacımın neler yapabileceğini bilmiyormuşum

Bu da son hali...

Fotoğraf004.jpg

Eski 16-03-2010, 14:38   #15
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Havaların güzelleşmesiyle beraber, bonsai çalışmaları hızlandı. Geçtiğimiz güz budanıp tellenen süs narım geçen hafta yeni sürgünler vermeye başlayınca, bugün yeni saksısına alındı. Köklerinin 1/3 ünü budadım ve düğümlenmiş olanları açtım. Saksı dibine 1 cm kadar fırınlanmış kil serip hemen hemen eşit oranda diyatomit ve torflu bahçe toprağı ile hazıladığım karışım ile saksıya diktim. Toprak yüzeyini de iri skorya(lav taşı) ve diyatomit ile kapladım.

DSCN0602.JPG

Karaağacım ilk uyanan ağacım oldu ve 15 gün kadar önce bonsai saksısından çıkarıp olduğu gibi büyük bir saksıya aldım. Hızla büyümeye devam ediyorken üzerinde ilk air-layering denememi yaptım. Kabuğu soyup, soyulan bölgenin altını tel ile sıktım. Soyulan bölgenin üzerine 5000 ppm'lik
sıvı İBA sürdüm ve üstünü seramis yosun ve torf karışımı ile sarıp streç film ve aluminyum folyo ile sardım. İki ucundan da rafya ile bağladım. Diğer dallarda da uç alımları ile dalcıklanmayı arttırmaya çalışıyorum.

DSCN0594.JPG

İstanbul 7. Bonsai Toplantısı'nda üzerinde uygulama yaptığım ardıç üzerinde bir iki ufak telleme ve uç alma ile üzerindeki çalışmalara bir süre ara verdim.
Ağacın ilk ve toplantı sonundaki halini buradan görebilirsiniz.

Bu da ağacın son halinin fotoğrafı:

DSCN0589.JPG

Eski 16-03-2010, 15:29   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-02-2010
başarılı çalışmalar olmuş..ellerinize sağlık..

keremania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 22:07   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Saın jeomeo başarılı bir uygulama yapmışsınız. Güzel yol alıyorsunuz. Tebrik derim.
Fidanınıza yanlara zik zak vermişsiniz çokda güzel olmuş. Birde yukarı ve aşşağı verebiliseniz göz hizasındaki zik zaklar daha güzel görünür diye düşünüyorum.
Ayrıca lidr dalın hemen altındaki sağ tarafa giden dalı almak sizce nasıl olur. Kendi kafama göre birazda boydan kısalttım. Umarım size fikir verir. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSCN0589.JPG (69.5 KB, 549 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 09:30   #18
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Tekin Bey, yorumunuz için teşekkürler.

Sağa doğru olup sildiğiniz dallardardan biri ağacın arkasından çıkıyor ve taşırken kırılayazdığı için tellemek istemedim. Dal iyileştikten sonra onu geriye telleyice sağda sadece önden devam eden cılız dal kalıyor. Yakında üstten bir fotoğraf ekleyerek sizlerle paylaşırım.

Yukarıda belirttiğim gibi başta kıvrımlı dik tarzda çalışmayı düşündüm ve ilk dalı tourkana ve bonsaisever'in tavsiyesi üzerine, kurbanlık dal olarak bıraktım. Telleme yapmışken de ağacın daha iyi bir görseli olması için o dalı da mümkün olduğunca zorlamadan telledim.

Yolladığınız fotoğrafa bakınca aslında daha önce ağacın içinde görmediğim bir rüzgar tarzını fark ettim. Bu da üstadların görüşünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Ağacı geniş bir tepsi üzerinde bir iki kaya ile yerleştirip bir şelalenin üzerine koymayı düşünüyorum ama bunun için en az bir ay daha ağacı dinlendirmem lazım. Böylece yapacağım işlemleri düşünecek ve uygun taşları bulacak daha çok zamanım olur. Bir ara sizi tekrar rahatsız edip ya da misafir edip fikrinizi ve penjing çalışmlarında usta ellerinizin yardımını alabilirim.

Özetle ağaç üzerinde bir işlem daha yapmadan biraz daha düşünmem gerekiyor sanırım.

Saygılarımla

Eski 19-03-2010, 10:22   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Sağdaki ilk dal geriden mi çıkıyor? Jin uygulaması yapıp öne doğru yönlendirilebilir mi acaba? Ustalar daha iyi bilir gerçi...
Ne kadar şanslısınız bunu daha önce söylemiş miydim? Usta ellere bu kadar yakın olmak ne güzeldir

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 10:46   #20
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Aslında arka yüzden çıkmıyor ama budanmadan önce sağa doğru uzanan daha kalın bir dal vardı ve budandıkta sonra arka-sağ yüzde kaldı. Şu an önde görünen dal sağa doğru uzuyor. Arkadaki dal da hafif sağa doğru fakat şu an tellemesi çok riskli, kırılması muhtemel.

Tecrübeli ve yetenekli komşularımın olmasından ben de memnunum. Hazır (ticari) olmayan ve yan yana duran bu kadar çok çalışmayı aynı yerde yan yana dururken görünce bir an sersemlememek işten bile değil

İnsanın kendinden daha tecrübeli birisi ile bir çalışma yapması veya çalışmasını izlemesinin en büyük faydası o kişinin bakış açısını görmek. Bence teknik bilgi ve beceri edinmek için en iyi yol bir ustanın yanında çıraklık etmek ve uygulama yapmaktır. Bu yüzden toplantılar ve atölye çalışmları bence çok önemli.

Düzenleyen jeomeo : 19-03-2010 saat 10:47 Neden: yazım yanlışı
Eski 19-03-2010, 11:09   #21
Ağaç Dostu

Yakarak eğip bükebiliyorsunuz işte jin yapmak isterseniz.

Eski 19-03-2010, 13:30   #22
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Ani dönüş ve kıvrımlar orantılı olduğunda estetik esasdır.
Ana formlarınızda 3 lülük esasına göre daları konumlandırınız.
Gövdesinde ser dönüşler olan hazır bonsailerinizinde düzgün ve daha yumşak geçişlerin olanaçı düzenlemeler yapınız.
Adaylarınızı besleme konusunda kısır bırakmayıznı gelime dönemi boyunda uç alma geriye dönük budama ve orantılı besleme ile teşvik ediniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 16:37   #23
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın Bonsaisan, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Eski 19-03-2010, 17:25   #24
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bu portulacaria afra ile bugün bonsai çalışmalarına başladım. Çeliklerinden kolayca üretilebilen bir sukulent oluğu için budadığım dalları da ileride başka çalışmalar yapmak üzere köklendirmek ve bitkiye kendini toparlaması için şans vermek adına yaz sonuna kadar uzun aralıklarla budamalar yapmayı ve yan dallarda uç alma ile dallanmaya teşfik etmeyi planlıyorum.

DSCN0605.jpg

Bu bitki ile ilgili bazı işlemler hakkında yeterli bilgi bulamadım fakat dal aşılama ve air layering ile ilgili yeterli bilgi bulabilirsem, yaz sonuna kadar en az 3-4 bonsai adayı elde etmiş olurum diye ümit ediyorum.

Üzerindeki dallar alındıktan sonra bir sonraki yıl için planım aşağıdaki gibi bir form elde etmek. Bu fikrim elbette bitki o hale gelene kadar değişecektir ama şu an için bitkinin gelişimi buna izin verecek gibi görünüyor.

DSCN0605-1.JPG

Eski 19-03-2010, 17:41   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın jeomeo, suculentlerin ağaç olmadıklarını biliyorum, yanlış biliyor isem düzeltin lütfen.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Düzenleyen kalambaklı : 19-03-2010 saat 17:43 Neden: fazla kelime
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 17:52   #26
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın kalambaklı,

Aksine haklı olduğunuz için düzelttim, teşekkürler Fakat bu bitkinin "ağaç" olmamasının nedeni sukulent olması değil "Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki" olmaması. Yanılmıyorsam "ağaç" tanımı bu, herneyse burası yeri değil.

Eski 19-03-2010, 17:57   #27
Ağaç Dostu

Yanlışsam düzeltilsin, acaba bu formu almasını istiyorsanız şimdiden tepeyi belirleyip gerekli budamayı yapsanız daha iyi olmaz mı? Enerji yukarıdaki dallanmalara harcanmamış olur.

Eski 19-03-2010, 18:01   #28
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın köknar, daha küçük budamalar yapıp ayırdığım parçaları köklendirmeyi düşünüyorum. Ayrıca bu mevsimde ağacı neredeyse ikiye bölmek her iki yarısının da ölümüyle sonuçlanabilir. Aceleci davranmak istemiyorum, ne de olsa daha gencim

Eski 19-03-2010, 18:08   #29
Ağaç Dostu

Siz daha iyi bilirsiniz

Eski 23-03-2010, 19:20   #30
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Yanılmıyorsam bir bonsai sever için en zor şeylerden biri, baharın şu güzel günleriyle birlikte içine yerleşen yeni fidanlar, ağaçlar edinme ve üzerlerinde işlemler yapma hevesine mani olmaktır.

Geçenlerde açelya ve ardıç aramak için gittiğim bir fidanlıkta kalın gövdeleriyle gözüme takılan çalıların arasına girip alttan sürgün veren, tek gövdeli olanların içerisinden iki taneyi satın aldım. Odunlaşmış dalları aşırı gevrek olan bu çalının adının kelebek çalısı olduğunu öğrendim. İnternette biraz aradım ama bu bitki ile yapılmış bonsai bulamadım.

Toprak altı yapısı çok kuvvetli ve çok büyüktü. Üst yapıdan neredeyse daha büyük ve makasla budaması imkansız olan bu çalıların alt yapılarını testere ile kesip yeni topraklarına alalı yaklaşık 10 gün oldu ve toprağı hep nemli.

DSCN0612.jpg

Yaprakların çıktığı bölgenin üst kısmındaki odunsu dalları kesmedim. Dallanma ve şekli belli olduktan sonra uygun jin ve shari teknikleri ile oyma işlemleri yapmayı planlıyorum.

Bir yeni fidanım da erik olduğunu tahmin ettiğimiz bir ağaç. Geçtiğimiz pazar Tekin Bey'in işi çıkınca Yasemin hanıma da ulaşamadık ve sevgili tourkana ile biraz fidanlık gezdik.

Ağacın boyu yaklaşık 2 metreden fazlaydı. Arabaya sığması için boyunu yaklaşık yarım metreden kısalttık.

DSCN0618.jpg

Bugün saksısını ve toprağını değiştirdim. Çamur içinde kalmış köklerinin de hemen hemen yarısını budadım ve eski toprağı mümkün olduğunca uzaklaştırdım.

Ağacın boyunu tekrar kısaltırken en alttan çıkan dallardan birini zirve yapmayı ve ana gövdeyi de oyup kuru dal olarak bırakmayı düşünüyorum.

Burada kafama takılan bazı sorular var, daha doğrusu ihtimaller arasında yapamadığım seçimler. Bunlardan birincisi ağacın boyunu kısaltmak yerine uzun dalları gerekli yerlere matkapla açacağım deliklerden geçirip aşılamak. Bu işlem sonrasında ağacın boyu daha uzun kalabilir.

Diğer aklıma takılan ise ağacın boyunu kısaltır isem ön yüz seçimi. Aşağıdakiler iki muhtemel ön yüzün fotoğrafı :

DSCN0621.jpg

DSCN0619.jpg

ve diğer yönden :
DSCN0620.jpg

Öneri ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024