agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2009, 11:22   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Natal eriği (Carissa macrocarpa)

Herkese iyi çalışmalar.
Bu bitkimi Ağustos 2008 ayında 20 litrelik bir teneke içinde aldım. İki kalın dal şeklindeydi. İki dal paralel olarak uzanıyordu. Budayarak tek dala düşürdüm .Sonbaharda ise yeni haliyle uzun bir saksıya aldım. Halen aynı saksısında duruyor. Uzun saksıya almamın nedeni köklerinin uzun ve daha iyi gelişmesi içindi. Amacım kökleri dişarıda yaşayan bir bonsai (neagari) elde etmekti. Fazla kalın değil ama oldukça kuvvetli kökleri var. Bu yıl üst bitki aksamını kıvrımlı dik tarz olacak şeklide budadım ve dallanmayı arttırmak için sürekli filizleri uçtan almaktayım İlk dal yukarı doğru idi ve ikinci dal seviyesinde idi. Bu nedenle 20 gün kadar önce o dalı sola doğru kıvırdım. İlkbaharda ikinci dal ile arka dal arasındaki uzaklık çok fazla idi. Bu nedenle gövdeyi kestim. Kesim noktasından iki filiiz verdi. Birini arkaya diğerini yukarıya doğru yönlendirdim. bitkinin boyu 25 cm.
Artık Eylül geldi bitkide budamadan, filiz ucu almadan vazgeçmem gerekiyor sanıyorum.

1 20.12.2008.JPG
Bitkinin 20.12.2008 deki durumu

2 25082009.JPG
Bitkinin 20.08.2009 daki durumu.

Bu zamana kadar okuduklarımdan, sizin yaptıklarınızdan öğrendiklerim doğrultusunda bu bitki ile çalışmaya çalıştım. Doğrularım, hatalarım nelerdir? bundan sonra nasıl çalışmam, nasıl bir proğram izlemem gerekir?
saygılar.

Düzenleyen izzeterisen : 07-03-2010 saat 18:58
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 15:54   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ağacın kıvrım bölgelerinden çıkan dalları öncelikle ön kısımlara doğru verseydiniz çok daha iyi olurdu.
3. daldan itibaren geriye doğru bakan dallar da bu ağacınıza derinlik sağlayacaktı.

Bu konuda halen geç kalmış sayılmazsınız.
Güzel bir tel sarımıyla sağdaki geriye doğru aldığınız dalı, öne doğru alabilirsiniz.

Bu olmuyorsa; Ağacınızın yönünü, ilk dal sağa bakacak şekilde çevirin.
Fotoğrafta geriye bakan ikinci dalı, gövde olacak şekilde yukarı kaldırın.
Gövde olarak gözüken sola yatık ikinci dalı telleyip biraz daha eğerek sol dal olmasını sağlayın.

Bunlar benim yapacağım işlemlerdi.
Bakalım diğer arkadaşlar bu ağaçla nasıl işlem yapacak

Telleri biraz daha özenli sararsanız, çalışmalarınız şahane

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 16:42   #3

izzeterisen's Avatar

Sn. bonsaisever.
Birinci dalı sola doğru zor eğdim, önce neredeyse dik duruyordu. İkinci dal seviyesinde idi birinci dalın dalları ve yaprakları.
İkinci dal arkaya bakmıyor, fotoğrafta geriye bakıyor gibi görünüyor. Eğer o dalı öne doğru almam gerekiyorsa biraz öne rahatça alabilirim.
Gövde toprak yüzeyinden itibaren geriye doğru hafif yatık. Biraz gövdeyi düzeltirsem her iki dal da öne gelebilir biraz.

"Bu olmuyorsa; Ağacınızın yönünü, ilk dal sağa bakacak şekilde çevirin." demişsiniz. Bunu yapamam, çünki önceden iki kalın dal (gövde) vardı. Kestiğim gövdel dipten çıkıyordu. Arka tarafta onun çok büyük yarası var. Burasını ön yaparsam o yaranın kapanacağını hiç sanmam. O gövdenin kabartısını bir türlü, şimdiki gövdenin de o yöne eğik olması nedeniyle yok edemedim.

Yeniden değerlendiririseniz çok sevinirim. Gerekirse yeni fotoğraflar ekleyebilirim.
Teşekkürler.

Eski 31-08-2009, 20:26   #4
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Bu konuda halen geç kalmış sayılmazsınız.
Güzel bir tel sarımıyla sağdaki geriye doğru aldığınız dalı, öne doğru alabilirsiniz.
Gündüz, şaşı bak şaşır modunda olduğumdan farklı görmüşüm.
Şu an daha net görebiliyorum

Uygulamanızda benim gördüğüm bir sorun yok.
Çalışmanıza aynı düzende devam edip tepe noktasını gövdenin üzerinde tamamladıktan sonra çok güzel bir çalışma olacağı kesin.

Ufak bir not; şu an, tepeyi oluşturacak dalı ilk iki daldan daha kuvetli tutmanızda fayda var.
Kolay gelsin...

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 23:36   #5

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim. Arka ve üst dalları geliştirdikçe size burada fotoğraflayıp sizlerin tekrar tekrar fikirlerinizi, önerilerinizi alacağım.
Şimdi sormak istediğim bir şey var : İkinci dal ile arka dal arasındaki gövde kısmını acaba sola doğru kıvırmak gerekir mi?
Bitki kökleri üzerinde yaşayan bitki modeli için uygun mu?
Böyle bir bitki elde edebilmek için kökler üzerinde önümüzdeki yıllarda yapmam ne gibi işlemler vardır? Böyle bir bitki nasıl elde edilir?

Eski 01-09-2009, 11:27   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Izzet bey iyi gunler.
Guzel bir calisma baslatmissiniz. Istediginiz tarza ulastiginiz zaman seyrine doyum olmiyacak.

Dusundugunuz gibi, ikinci ve gerideki dallin arasindaki govdenin devami olan dali sola bukmeniz uygun olacak(Yapabilirseniz ikinci ve geriye cikan dallari da ilk dal gibi asagiya egebilirseniz agac daha dogal duracaktir.)

Saksi icerisinden her bir iki ayda, az, az alacaginiz toprakla koklerin gorunur olmasini sagliyacaksiniz ve bu islemi koklerin ne kadar gorunur olmasini istediginiz noktaya gelene kadar uygulamalisiniz.(belki iki yil kadar surer)

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 21:26   #7

izzeterisen's Avatar

Yazın iki kere köklerin açığa çıkması amacıyla saksıdan toprak aldım. Açığa çıkan kökleri güneş yakmasın diye (bitki yarı gölgede olduğu halde) kuru kara yosunu ile gölgeledim. 15 gün kadar önce de bitkiyi sökerek tekrar bitkiyi biraz daha yukarı çektim. Kök çevresi yosunlu idi, şimdi onları da kaldırdım.
Bitkim ve köklerinin görünümü şimdi alttaki gibi :

carissa.JPG

carissa kök.JPG

Kökleri çok düzensiz bir şekilde darmadağınık duruyor. Bakalım ne yaparız sonlarda. Saçak kökler hemen altta. Görünen kökler derine kadar böyle kalın olarak gitmiyor. Hemen toprak içerisi saçak kökler dolu. Galiba en az 1 yıl daha beklemem gerekecek kökleri daha yukarı çekmem için.
Bu arada bitkinin tacını yukarı doğru geliştirmeye çalışıyorum. Yazın yönlendireyim diye üste giden dalı kırdım. Bitkide şu an tepede dal yok gibi görünüyor. Arka daldan sonra öne doğru gelen dalı anca oluşturabildim bu nedenle bu yaz boyunca.
Ocak-Şubat ayında tekrardan kalın teller ile ana dalları eğmeye çalışacağım.
Sizin gördükleriniz, önerileriniz nedir acaba bu bitkim için de?
Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Eski 14-03-2012, 22:10   #8

izzeterisen's Avatar

bitkimin köklerini açığa çıkarma çalışmam devam ediyor. 5 gün kadar önce budama, dallanma için uç almalar yaptım. Seneye artık bonsai sakssına alayım diyorum. Ustalarımız ne der acaba? Saygılar.

JD600527.JPG

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024