agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2012, 18:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
dolunay54 / bonsailerim

bütün bonsai sevenlere selamlar
uzun zamandır forumu takip ediyorum haliyle bende bonsaisever im.acemicede olsa forumdan takip ettiğim ve okuduklarımın ışığında bonsai denemeleri yaptım.daha önce burdaki ustaların söyledikleri gibi değişik türde çok sayıda bonsai denemesi ile başladım .Dağ muşmulası şimşir taflan sedir gibi bitkiler üzerinde çalışıyorum.fotoğraflarıda önümüzdeki zamanda tekniğine uygun olarak çekicem şimdilik bir başlangıç olsun dedim kusuruma bakmassınız
ustaların yorumlarını bekliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg resim1.jpg (80.3 KB, 116 views)
Dosya Türü: jpg resim2.jpg (77.1 KB, 113 views)
Dosya Türü: jpg resim3.jpg (77.2 KB, 112 views)
Dosya Türü: jpg resim4.jpg (78.2 KB, 113 views)
Dosya Türü: jpg resim5.jpg (78.7 KB, 115 views)
dolunay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 18:37   #2
Yeni Üye

denemeler 2

diğer bonsai adayları budama konusunda acemiyim o yüzden bitkileri çok dipten budamaya cesaret edemedim doğrusu

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg resim6.jpg (78.6 KB, 112 views)
Dosya Türü: jpg resim7.jpg (77.2 KB, 113 views)
Dosya Türü: jpg resim8.jpg (75.3 KB, 112 views)
Dosya Türü: jpg resim9.jpg (80.7 KB, 113 views)
Dosya Türü: jpg resim10.jpg (74.4 KB, 111 views)
Eski 26-02-2012, 10:12   #3
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Sayın dolunay54 aramıza hoşgeldiniz başlamak ilk adımdır onu başarmışsınız,tebrik ederim. Gerisi zamanla gelir diye düşünüyorum, bende birbuçuk senedir bonsai ile ilgileniyorum ve şu anda 400 tane aday ağacım var ve yüzlerce video izledim hatta aynı videoları üçer kez izledim ve araştırmalara devam ediyorum, bunun çok faydası oluyor artık beyninizde bir ağacı ne tarz yapacağınıza çok daha kolay karar verebiliyorsunuz.
Benim size tek ve önemli bir tavsiyem olacak saksıları ağaçlar istediğiniz forma gelene kadar büyük tutun, siz saksıları kesmişsiniz bu sulama konusunda sıkıntılara neden olur ve ağacınızın gelişimini çok yavaşlatır. Bu yanlış uygulamayı hepimiz yapmışızdır, çünkü hep yeni başlayanlar saksı küçük olmalıymış gibi yanlış bir algıya kapılıyoruz.Halbuki en son yapılacak uygulma bu.
Diğer budama ve tarzlar hakkında daha deneyimli arkdaşlarımız size yardımcı olacaklardır.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 12:38   #4
Yeni Üye

sn hazeyn tavsiyeleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim konu ile ilgili olarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum hatta haftaya istb. alibeyköyde bir toplantı varmış orayada katılıcam
saksıları küçülttüm ama çok da küçültmedim 30 cm lik saksıları yarıdan böldüm 15 cm gibi bonsai saksıları genelde 8 cm yükseklikte neyse bakalım bu yazın onlara dikkat edicem ve yaşatmaya gayret edicem

Eski 26-02-2012, 13:49   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2012
bunları bonsai ye hiç benzetemedim benim bilgisizliğim olabilir ama öyle görünüyor

mariye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 14:18   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sayın dolunay54.
Hazeyn'in dediği gibi "saksıları ağaçlar istediğiniz forma gelene kadar büyük tutun" beden kalınlıkları 8-10 cm olmasına rağmen dal gelişim süresince olabildiğince büyük saksılarda olmasının faydası var. sığ ve küçük saksı yavaş gelişim demek. ağaçlarınızın büyük saksıda olması size önemli ölçüde zaman kazandırır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 02022012244.jpg (68.0 KB, 101 views)
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 18:13   #7
Yeni Üye

sn bad robot ilginiz için tşkr ederim
bitkileri küçük saksıya koymakla ilgili incelediğim sitelerde büyük bitkileri söktükten hemen sonra daha sığ saksılara koyuyorlar??
Bonsai Gallery of Walter Pall
bu linkten bakabilirsiniz
acaba bitkinin cinsine öre mi değişyor küçük veya büyük saksıda yetiştirmek?

Eski 26-02-2012, 18:29   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Walter Pall'ın ağcı hem çok güzel saçak köklü hem de sığı ama geniş bir saksı. Sizin saksıların 5 misli toprak alacak kapasitede.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 19:35   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sevgili dolunay54.
vermiş olduğunuz linkdeki fotoğrafları inceledim. bu ağaç için kullanılan tahta yataklar Tekin beyin de belirttiği gibi sizin saksılarınızdan çççookk daha fazla toprak alır. birde walter pall gibi profosyoneller çok değişik kimyasallarlada çalışıyorlar. bitkilere çok değişik (bizim ülkemizde bulunmayan) kimyasallar veriyorlar. Örn bitkiye karbondoksid veriyorlar. hatta topraksız olarak da bitki yetiştirmek mümkün.
malum bizler amatörüz. biz normal şartlar altında bitki (Bonsai) yetiştirmek durumundayız. sizin yaptığınız gibi küçük ve sığ saksıdada olmaz değil. ama daha önceki mesajımdada dediğim gibi "ağaçlarınızın büyük saksıda olması size önemli ölçüde zaman kazandırır."
saygılar.

Eski 26-02-2012, 19:42   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

dolunay54.
resimlerinizi bir kez daha inceledim. bir çok ağacınızı kesik saksılara ekmişsiniz. bu saksıları tekrar değişimini yapmak hem maliyetli hemde emek isteyen bir iş. üstelik şu günlerde doğa ve ağaçlar uyandı. saksı değişimi gibi işlemler riskli. bence şu saatten sonra saksı olayını kafanıza fazla takmayıp bu yazı öyle böyle geçirin. seneye şubat ayı içinde bu olayları tekrar değerlendirirsiniz.

Eski 26-02-2012, 19:58   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bizim buralar da ağaçların uyanmasına daha 1 ay var. Erikler yeni yeni uyanmaya başladı. Bence değiştirebilr zaten komle alıp bir büyük saksıya geçirecek kök budaması yapmayacak kökler dışarı çıkmayacak bu yüzden sorun olacağını sanmıyorum.

Eski 26-02-2012, 20:14   #12
Yeni Üye

yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum
bitkilere gelince büyük olanları büyük saksılara alıcam fakat diğerlerine dokunmucam hepsine damlama sulama çekip sıvı gübreleme ile onların gelişmelerini sağlamayı hedefliyorm söylediğiniz gibi bitkileri yaz döneminde sulamak ve doğru gübremelemek işin püf noktası

Eski 27-02-2012, 10:06   #13
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Sayın dolunay54 aday fidanlarınızın boyu ve budama konusunda diğer arkadaşlarımız bir şeyler söylerler diye bir yorum yazmamıştım ancak kimse bu konuya değinmemiş yine benim acizane tecrübelerime dayanarak ikinci bir tavsiyem daha olacak uyup uymamak size kalmış, eğer adaylarınızın bonsai olma yoluna girmesini istiyorsanız bu tavsiyem olmazsa olmazlardan, çünkü bu adaylar yapraklanınca işiniz daha da zorlaşacak kararsızlığınız artacak kesmeye hiç kıyamayacaksınız.Tavsiyem ise boylar oldukça uzun kısaltmak gerekir.Bunu nasıl yapacaksınız?Elbette rastgele değil.Her ağacı ayrı ayrı değerlendirmelisiniz.Ağacı alın önünüze, saatlerce ona bakın ve hayal kurun bu ağaç ileride nasıl bir bonsai olabilir diye düşünün, saatler yetmezse kararsızlık yaşadığınız aday üzerinde günlerce düşünmek için gözünüzün öününde rahatlıkla gelip giderken inceleyeceğiniz bir yerde tutun ve bir gün o ağacınızın formunun ne olacağına karar verdiğinizi göreceksiniz.Bunu yapabilmeniz için bol bol 100 lerce örnek videoları izlemelisiniz.Acele yok...Sabır ve azimle düşünün...Formuna karar verdiğiniz adayınızı ağaç kalınlığı boy arantısı(boy uzunluğu yapraklanıp dallanacağı miktarlarıda hesap ederek, gövde kalınlığının YAKLAŞIK 6 katı olacak) kuralına uygun yerlerden budayın.Bekleyin üzerinden bir bahar ve yaz geçsin ağaç size alternatifler sunsun.Daha sonrada telmeme ve kök ıslahı kılcal köklenmeyi artırıcı çalışmalar gelir bu ileride olacak tabi...Şimdilik yapacağınız budur.Dediğim gibi kararsızlık yaşadığınız agaca fazla yükllenmeyin şöylemi yapayım böylemi yapayım derken olan ağaca olur ve kurur, bundan hiç şüpheniz olmasın.

Eski 27-02-2012, 10:14   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın Hazeyn 'ın yazdıklarını tüm arkadaşların dikkate alması lazım.
Teşekkürler.Hazeyn. Dip not normal fidanlarınız da dip kalınlığının 6 katı boy ayarlarken çok daha kalın ağaçlarınızı yüzdesinden biraz daha kısa tutarsanız ilerde güzel görseller yakalayabilirsiniz.

Eski 27-02-2012, 10:51   #15
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Tekin hocam teşekkür ederim.Bu anlattıklarımı bizzat uygulayıp tecrübe ettim isterseniz onların fotoğraflarını paylaşayım.Sayın dolunay54 İlk resimdeki hal şu anda sizin adaylarınızın hali gibi, bende o zamanlar ne yapacağımı veya yapabileceğimi tam kestiremiyordum ve bu ilk resimdeki gibi acaip bir eğme bükme işlemi yaptım.Forumdaki deneyimli arkadaşlarımız beni uyardılar, bende bu ağacımla ilgili yani yalancı karabiber türüyle ilgili araştırma yaptım, ne gibi tarzlar bu türe gider veya gitmez ona baktım, ağacın gelişim özelliklerini araştırdım , Adana'da yol kenarlarında bu türden çok ağaç var onları inceledim ve sonuçta bu tarza karar verdim.Farklı şekillerde olabilirdi ancak elimdeki adaya bu daha uygun diye düşündüm tercih yaptım, belki farklı bakış açıları, ve farklı tarzlarda olabilirdi.Arkasından uygun yerden kestim ve 1 yıl dallanmasını bekledim, sonuçta şimdilik son resimdeki kadar dallandı ve gelişmesi için daha geniş bir saksıya aldım ve beklemeye devam.(Tabi şunu unutmayın kesmeden önce ağacı mutlaka tanımalısınız, bu şekilde kesilen her ağaç yaşamayabilir.Ağacın türüne göre uygulama şekli değişebilir bunu sakın unutmayın...)Yani burada anlattıklarımı tüm adaylarım için bu şekilde uyguladım.Sizin adaylara en uygun örnek bu olduğu için bunun resmini paylaştım.Yaşanmış kısa bir hikaye dinlediniz yani

Eski 27-02-2012, 10:59   #16
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn Mesajı Göster
Tekin hocam teşekkür ederim.Bu anlattıklarımı bizzat uygulayıp tecrübe ettim isterseniz onların fotoğraflarını paylaşayım.
Doğru yanlış tecrübelerimizi aktarırsak. Doğrulara uyar yanlışları da yapmamazım gerektiğini daha iyi anlamış oluruz.
Tecrübleri aktarmanın faydalarını sizler birer öğretici olarak eminim benden daha çok iyi biliyorsunuzdur.

Eski 27-02-2012, 11:19   #17
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Paylaşmak konusuna KESİNLİKLE Evet DERİM.

Eski 27-02-2012, 13:08   #18
Yeni Üye

syn hazeyn paylaşımlarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim benim gibi acemilere yardımcı olmanız çok güzel doğrusu
söylediğiniz gibi budama yaparken bitkilere kıyamıyorum kuruyacak diyede korkuyorum açıkcası o yüzden bende alıştırma olsun diye üstten budamalar yaptım ama ****** bundan sonra üzerlerinde bir kez daha düşünüp ona göre hareket edicem gerçi kullandığım bitkiler budamaya elverişli çalı türü bitkiler ama insan yine de tereddüt ediyor aman bir şey olur diye yaptığım çalışmaları paylaşmaya devam edicem
birde bir akadaşım bonsai yaparken hiç saksıda uğraşma hazır bitkiyi al budama ve telleme yaptıktan sonra toprağa ekmemi söyledi sizce bu doğrumudur.toprağa ekilen bitkinin kökleri kalınlaşırsa o köklerin kesimi ileride daha çok problem olmaz mı?
bir başka sorumda bitki boy uzunluğu gövde kalınlığının 6 katı olmalı demişsiniz burada gövde çapımı yoksa gövde çevre uzunluğu mu kastediliyor

Eski 27-02-2012, 13:30   #19
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Sayın dolunay54 kalınlıktan kasıt agacın dip çapı, bunu uygularkende milimetlik olacak diye bir şey yok göz kararı abartıya kaçmadan uygulamak gerek.Toprağa dikme meselesine gelince;gövdesi çok ince olan ağaçları bonsai olabilecek kalınlığa veya istediğiniz kalınlığa gelinceye kadar topraga direk dikilmesi gerektğini herkes tavsiye ediyor.Ancak bu işlemi yaparken kök gelişimini kontrol altında tutma için farklı uygulamaları internette araştırma yaparken görmüştüm.Böyle bir uygulama yapmadım ve pekte gerek duymadığım için fazla bilgimde yok aslında.Direk yerde gelişim muhakkak hızlı olacaktır ancak ben toprağa dikmek yerine büyük saksıları tercih ediyorum.Bu sorunuza tam sağlıklı bir cevabı diğer deneyimli arkadaşlarımızın vereceğini sanıyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024