agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2011, 22:41   #1
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2010
krydrmz / Ardıç

Merhabalar ;

Fidanlıktan almış olduğum iki adet ardıç üzerinde deneme yaptım. Altta rsmi bulunan ardıç da dallardan birine kıymam gerekiyor mu? ya da olduğu gibi kalsa bonsai kurallarına aykırı mı? zerinde doğru işlemleri yapıp ilk kez hazır bir bonsai almadan kendi yaptığım bir bonsaim olsun istiyorum.Birde kök budaması yapıp küçük saksıya almak için uygun zaman mıdır? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

ardıç.jpg

alttaki ardıcın formu daha güzel gibi. Bu ardıç içinde fikirlerinizi paylaşabilir misiniz lütfen.

saygılar...

Ardıç..jpg

krydrmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 10:30   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
İlk yıl gelişmesi için aynı saksılarında kalsınlar.
sulama ve sürügünn kontrolu üzerine çalışn.
1 yıldan sonra ki bakım sürecinize göre geleçek yıl yine aynı saksılarında gelişmelerini kontrol eder iken almasını düşündüğünüz form üzerine iyice düşünün.
Bu ilk yıl önemli.
Daha sonra ki yıllarda gelişmeleri ve size verdiği tepkilere göre budama saksı değişimi gibi işlemlere bakarsınız.

Belkide 3 yıl kadar aynı saksıda gelişmesini kontorol ediniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 10:57   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
İlk ardıçda soldaki dalı aşağıya eğip kuru dal efekti yapmanızı , sağdaki dalı güzel ve özenli bir ara dizimi ile tellemenizi ve sık ibrelerin seyretilerek açmanızı tavsiye ederim.

İkinci ardıç için biraz daha farklı açılardan ağacı görmek gerek, ama Bonsaisan ın dediği gibi bunu biraz daha geliştikten sonra yapalım.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 14:03   #4
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

merhabalar ;

İlk resimdeki ardıç üzerinde değişiklik yaptım sol taraftaki dalı sn tourkananın önerisiyle ölü dal olarak düzenleyip sağdaki dalı gövdeyle beraber daha çok eğdim.bu hali ilk halinden daha çok hoşuma gitti.siz ne dersiniz?

ardıç 1.JPG

ardıç 2.JPG

Alttaki de sanırım sheflera kaya üstü çalışması yapmıştım,derin saksısından alıp sığ saksıya geçirdim.

kaya üstü 1.JPG

kaya üstü 2.JPG

Eski 01-01-2012, 14:08   #5
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Altta resmi bulunan bonsainin cinsini bilmiyorum.Buhaus'a gittiğim de bunlardan sürekli görüyordum,fakat gövde kalınlığı ve ayrık gövde yapısı çok hoşuma gittiğinden dolayı hemen aldım.Bu cinsin türü ve bakımı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen.saksı ve toprak değişimini yaptım.tel yardımıyla da saksıya güzelce sabitledim.bir de marketlerde bonsai toprağı diye satılan toprak uygun mudur? ben bu ağaçta o toprağı kullandım.

bauhaus 1.JPG

bauhaus 2.JPG

bauhaus 3.JPG

saygılar...

Eski 01-01-2012, 14:55   #6
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sayın Krydrmz, ağacınızın türü podocarpus macrophyllus-Taş porsuğu ve seçtiğiniz ağacınız oldukça güzel bir yapıya sahip iç mekanda ışık alan ve hava sirkülasyonu olan bir yerde oldukça güzel gelişim gösteriyor ve dayanıklı bir tür.

Toprak konusunda çok seçici bir tür değil ancak, bonsai toprağı diye satılan topraklar hindistan cevizi liflerinden oluşuyor çok sağlıklı değil elinizde varsa o toprağı torf ile karıştırıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu lifler çok fazla su tutma kabiliyetine sahip ve kolayca kök çürümelerine neden oluyor podocarpus'ta çok fazla suyu sevmediğinden sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 18:12   #7
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AteşAydın Mesajı Göster
Sayın Krydrmz, ağacınızın türü podocarpus macrophyllus-Taş porsuğu ve seçtiğiniz ağacınız oldukça güzel bir yapıya sahip iç mekanda ışık alan ve hava sirkülasyonu olan bir yerde oldukça güzel gelişim gösteriyor ve dayanıklı bir tür.

Toprak konusunda çok seçici bir tür değil ancak, bonsai toprağı diye satılan topraklar hindistan cevizi liflerinden oluşuyor çok sağlıklı değil elinizde varsa o toprağı torf ile karıştırıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu lifler çok fazla su tutma kabiliyetine sahip ve kolayca kök çürümelerine neden oluyor podocarpus'ta çok fazla suyu sevmediğinden sıkıntı yaşayabilirsiniz.

sn AteşAydın Ağaç türü ve toprak konusunda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
toprağını söylediğiniz karışıma göre tekrar değiştirmeye kalksam ağaç için sorun olur mu?
saygılar...

Eski 01-01-2012, 20:08   #8
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Toprağı tekrar değiştirmek yerine, toprağın üzerine iri dişli kum döküp, bir çubuk ile köklere zarar vermeden karıştırırsanız toprağın süzekliğini arttırırsınız. Elimde kum olmadığı bir dönem yaptığım saksı değişimlerinden sonra bu yöntemi denedim ve herhangi bir problemle karşılaşmadım.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 21:01   #9
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Toprağı tekrar değiştirmek yerine, toprağın üzerine iri dişli kum döküp, bir çubuk ile köklere zarar vermeden karıştırırsanız toprağın süzekliğini arttırırsınız. Elimde kum olmadığı bir dönem yaptığım saksı değişimlerinden sonra bu yöntemi denedim ve herhangi bir problemle karşılaşmadım.
Billgi için çok tesekkür ederim sn jeomeo.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024