agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen _gurbuz_
  • 1 Gönderen _gurbuz_
  • 1 Gönderen memet
  • 6 Gönderen _gurbuz_

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2011, 15:21   #1
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
_gurbuz_ / Sabin ardıç

Arkadaşlar merhaba,

Bir süre önce aldığım sabin ardıcıma ne gibi bir şekil vereceğimi düşünüyordum, sizlere de danışayım dedim. Bazı örnek fotoğraflar ve aklıma gelen verilebilecek bir formun örnek çalışmasını da ekliyorum.. Aslında ana gövdenin çıkış yönünü düşününce Semi-Cascade eğiminin sağ tarafa doğru olması gerektiğini görüyorum fakat sağdan çıkan ana dal üstte hem aniden sola kıvrılıyor hem de geriye doğru gidiyor ki bonsai jack kullanarak ne kadar sağlıklı yön değiştirebilirim bilemedim.
Aslında bir arkadaş tavsiyesi, rüzgara karşı duran bir ağaç yapabileceğim yönünde, ne dersiniz? Gövde yönü ve neredeyse tün dalların gövdenin ters yönüne doğru gidiyor olması buna elveriyor sanırım.. Ayrıca kökler için ne tavsiye edersiniz? Kılcalları biraz budayıp toprak seviyesini de aşağı almayı düşünüyorum, kök yayılması için daha geniş bir saksıya almam gerekir mi?

İbre oranı çok ve maalesef diğer açılardan çok fazla bir şey anlaşılamıyor o yüzden şimdilik diğer açılardan foto eklemedim. İsterseniz eklerim..

Tavsiyeleriniz için teşekkürler..

Gürbüz

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo 083.jpg (51.2 KB, 151 views)
Dosya Türü: jpg Photo 090.jpg (60.2 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg PB200288.jpg (70.2 KB, 148 views)
Dosya Türü: jpg Photo 084-1.jpg (29.0 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg juniper.jpg (13.1 KB, 147 views)
falcon00 beğendi.
_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 15:23   #2
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

İlerisi için böyle bir tarz da olabilir.. Ama rüzgara karşı sanki daha uygun olacak form için, ne dersiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg junipercascademx2.jpg (30.9 KB, 149 views)
falcon00 beğendi.
Eski 05-12-2011, 21:35   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sağdaki dal bütünüyle feda edilip kengai de düşünülebilir. Yine sağdaki dalın uzun kısmı kesilip han kengai yapılabilir. Bu dal sağa doğru düz ve çok uzun gidiyor rüzgar yapılınca o bölüm göze batacak gibi geldi bana.
Tellenince orası şekillendirilebiliyor mu diye düşünmek gerek.

falcon00 beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 22:13   #4
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

2012 Bahar güncellemesi

Merhabalar, bir süredir çok istesem de vakit bulup fotoğraflarını paylaşamadığım ardıcımın, Kozzy buluşmasından sonra aldığı son şeklini sizinle paylaşmak istiyorum. İlk fotoğraftan gördüğünüz gibi, ardıcın toprağını eşeleyince gövdesi biraz ortaya çıktı ve ardıcın diğer tarafını ön yüz olarak kullanmaya karar verdim. Aslında yarı şelale tarz yapmayı planlıyordum ama son günlerde literati tarzı çok hoş görünmeye başladı bana. Ben de "buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" Yamadorian'ın da destek ve yardımıyla bu şekilde bir form vermeye başladım. İlk dakikalarda fotoğraf çekmeyi unutmuştum, elimdeki fotoları yüklüyorum, ileriki aşamalarda da bu başlık altından paylaşacağım.

Yeşille kalın!

Gürbüz

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_8451.jpg (52.7 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg Photo 074.jpg (46.9 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg Photo 075.jpg (35.2 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg Photo 091.jpg (46.3 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg gurbuz-juniper.jpg (32.2 KB, 121 views)
Eski 30-04-2012, 19:11   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2009
eline sağlık çizimin çok güzel umarım bu yolda hızlı ilerliyenlerden olursun

yavuzuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 00:16   #6
Ağaç Dostu

yamadorian's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Galeri: 1
Selam Gürbüz, üstünde çalışacağın ağacın resmini yapabilmek sana bonsai yolunda çok büyük avantaj sağlayacak.Çünkü ağaç üstünde çalışacağın projenin planıdır bu resim.Ve bence plana bağlı kalmak bonsai disiplininde en önemli konudur.Acı tecrübelerini en aza indirecek bir avantaja sahipsin.
Çizim yeteneğim çok iyi olmasada ara sıra basit stillerle ağaçlarımın resmini yapmaya çalışırım.Ne kadar gözardı etsekte aslında bu işin ilk kuralı bu.Disiplini olan bu mevzuda kurallara uymazsan sonuç ağacın ölümüdür.Ağaç ve doğa sevgisinden doğan bir sanatı icra ederken sürekli ağaç öldürmek ise kişinin kendisiyle çelişmesi demektir.Ağacın resmini yapmak Telleme-Budama-Sulama-Besleme-Saksı Değiştirme-Hastalıklarla Mücadele-Yaprak Okuma(yaprakların renginden mineral dengesini düzenlemek) ve Toprak gibi konular kadar ciddiye alınması gereken mühim bir konudur.
Aynı zamanda bu resimlerin çok kopuk olanları Artofbonsai sitesinde paylaşılmaktadır.The Art of Bonsai Project - Feature Gallery: The Illustrations of Bob Eskeitz

9.jpg

yamadorian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 10:01   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn gurbuz

Umarım ağacınız en kısa zamanda tasarladığınız forma kavuşur.
Bir iki nacizane yorumum olacak:
- Keşke alttaki dallardan 1-2'sini gövdenin kalınlaşması için şimdilik bıraksaydınız, çünkü ardıçlar zaten hızlı kalınlaşmıyor.
- Sizin çizimden ziyade sn yamadorian'ın çizimi daha dengeli, bence onu baz alın, çünkü sizin çizimde gövdenin kırılma yerinden sola doğru uzanan dal bence dengeyi ve ağırlık merkezini bozuyor. Oradaki gövde kırılmasını (sivri kırılma) da biraz daha ovalleştirebilirseniz daha güzel olacak gibi.
Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 14:42   #8
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Arkadaşlar teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Aslında bu çizimi işimin arasındaki 15 dakika mola verdiğim zaman mevcut fotoğrafın üzerinden, ibreler daha da netleşince ne hale gelebileceğini görmek için yaptım. Fakat ağacın farklı açılardan eskizlerinin çizilmesinin çok önemli olduğunu da anladım. Tabii ki bunun için bir öngörüye sahip olmak gerekiyor, ben gövde ne kadar kalınlaşır bilemediğim için olduğu gibi, en minimum şekilde gelişebileceği gibi çizdim. Elimdeki bütün adaylar için bu tarz çizimler yapıp öngörüde bulunmayı amaçlıyorum.

Şu an adayımın üzerinde çok oynamamayı düşünüyorum. Çok sağlıklı değil açıkçası ve sağlığını kazanana kadar da pek birşey yapmayacağım. İleriki dönem için ise belki bir demir çubuktan destek alarak üst kıvrımları yeniden ayarlarız, ara dallar kalınlaşınca daha iyi görüneceği şüphesiz.

Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024