agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2011, 16:55   #1
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Bonsai'a ilk adım ...

Merhaba Arkadaşlar ,

3-4 gün önce migros dan 9.99 TL ye düşmüş ficus (sanırım) satın aldım , sonra araştırmalara başladığımda bu güzel web sayfasına ve forumuna ulaştım .

Ağacı aldığımda toprak çok kuruydu , suluyorum ve bardak dan verdiğim su direk çekmeden dışarı akıyordu , neyse yavaş yavaş toprağında suyu çekmesini bekleyerek suladım ve aşağıdaki deliklerden suyun akmasını bekledim .

Eklediğim fotoğraflarda sormak istediğim bazı konular var.

1. köklerin üstlerinde beyaz küflü bir tabaka vardı elimden geldiğince temizledim pamuk ile. bu neden kaynaklanmış olabilir ve ne yapmam gerekir bunun tekrarlanmaması için ?

2. Kök e aşı yapılmış ve tek bir dal yukarı doğru giderek 2 ye bölünüyor . Kök den filiz veya yine dal çıkmasını sağlayabilir miyim ? Ayrıca ficus larda köke aşı yapılarak mı bonsai elde edilir ?

3. Kök ü tekrar toprağa gömsem ne olur ? daha heybetli olur mu bu durumda ?

4. Yaprak budaması ve ya neler yapabilirim şuan ki bonsai ile ?

5. Saksıyı değiştirsem mi ?Toprağı değiştirsem mi ? ve taş ile toprak ile oluşturulan toprak nasıl olacak, çakıl taşları genelde büyük oluyor ?

Biliyorum çok soru sordum , sizden ricam acemi bir bonsai sevdalısına konu hakkında yardımcı olmanız ve neler yapmam gerektiğini anlatmanızdır ?

Teşekkür ederim yardımlarınız için..

Saygılarla

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0028.jpg (45.7 KB, 213 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0029.jpg (49.8 KB, 201 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0030.jpg (45.7 KB, 204 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0031.jpg (48.8 KB, 197 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0032.jpg (38.5 KB, 200 views)
evrenpasha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 16:59   #2
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Bunlarda diğer fotoğraflar .

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0034.jpg (51.1 KB, 200 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0035.jpg (42.5 KB, 199 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0037.jpg (35.8 KB, 199 views)
Eski 17-10-2011, 17:15   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Burada iki ficus var. Alttaki ficus ginseng, üstte retusa aşılı.
Toprağa gömmeniz çok fazla köklerin gelişlmesini sağlamaz. Bu görünümü için toprak dışında bırakılıyor gövde.
Yaprak ya da dalları budamadan bir süre bakımıyla ilgilenin budamayı daha sonra yaparsınız.
Aralık sonu ocak gibi toprağını değiştirirsiniz. Çakıl yanıltıcı bir kavram olyuor. Kullanmanız gereken kum. Kırık pirinç iriliğinde olmalı. İnşaat kumunu eleyip yıkayıp bunu elde edebilirsiniz. Biraz kompost gerekir. Biraz da ponza koyarsınız. Oranları 1/3 olur üçünü karıştırınca.

Kış içinde toprağı (sanırım torf ya da kokopet aslında,) kurumaya başladıkça sulayın sürekli ıslak kalırsa çürüme olabilir. Kalorifer gibi ısıtıcılardan uzak bir ortamda daha iyi olur.

Yazın almış olsanız gerekli miktarda gübrelemiş olurdunuz ve bu mevsimde de gübreyi keserdiniz ama, kullanılan malzeme bir besin içermiyor. Hazır sıvı gübreler var. Onların içeriğine bakıp, azotu düşük bir gübre kullanabilirsiniz. Şimdi, bir de bir ay sonra . Oranları tavsiye edilen oranın yarısı kadar kullanın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 22:07   #4
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Teşekkürler Memet bey ,

Şuanda o zaman kendi halinde bırakıyorum ve bekliyoruz

Eski 18-10-2011, 15:34   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın evrenpasha

Mehmet bey bir çok konuyu açıklamış.
Ben ise biraz daha değişik bir konuya değinmek istiyorum.
Ginseng bir kök aslında.
Kore ginsengi Ve bunun türevinde ki bir takım kökler Asya'da tedavi amaçlı kullanımakta.
Bir kullanım alanı ise köklerin doğal görünümlerinin doğada ki bir takım hayvalara benzemesi.

Kaplan-Ceylan v.b gibi.
Bu bağlamda bazı asyalı Bonsai sever doslar bu kök görsellerden faydalanarak üst yapıda bir taç oluşturarak Görseliği daha da etkili bir hale getirmeye çalışıyorlar.
BU yüzden de Köklerin üzerine aynı türe ait aşılara yaparak işlemi hızlandırıyor.

Aşı yapılan kalemler daha sık yaprak dizilimi olan Türlerden seçiliyor.

Ficus ginseng asıl yaprağı ficus benjanine benzer ama yaprak araları çok daha geniştir.

Eğer ficusunuzda sağlıklı bir gelişim olur ise kısa süre sonra asıl sürgünleri gövde üzerinde ki gözlerden patlıyaçak.

Bir diğer konu yaprak uçlarında ki sararma ve kahve rengi lekeler.
BUnlar arta bilir.
Burada ki sebep ise ağaçın üst aksamının orantılı nem ihtiyaç duymasıdır.Özeliklede yaz aylarında.

Bu yüzden Günün belirli saatlerinde Ficusunuzun Yapraklarına Kireç oranı düşük su ile fıs fıs yapınız.

Yaprakları hem eski haline geliçektir hemde daha canlı olaçaktır.
Fıs fıs suyu toprağa Ve ana gövdeye fazla gelmemeli.
Cünkü zaten ıslak olan toprak daha da nemlenir.
Bir diğer konu ficuslar sık sık yer değiştirmeyi sevmezler.Yer değişkliğinde tepki olarak yaprak dökerler.
Tropik olan bu tür kısmi bir durgunluk dönemi yaşar gelişmesi ağırlaşır ama sürekli aktifdir.

Bu yüzden gelişme dönemi olan mart sonu ile eylül ayına kadar 15 günde bir sıvı gübre veriniz.
Unutmayınız sıvı gübre her sulamdan sonra toprak yapısında kaynaklı drenaj deliklerin atılır ve tükenir.Bu yüzden 15 günde bir gübrelenir.
Kış ayında ise gübrelemeyi 1 ay da bir yapınız.
Bu onu hem sağlıklı tutar.Hemde Güçlü kalmasını sağlar.

Saygılar

Çalışmalarınızda başarılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 16:47   #6
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Merhaba bonsaisan ,

Öncellikle verdiğiniz yanıt için çok teşekkür eder , geç dönüşüm için de özür dilemek isterim .

Benzetmelere gelirsek , sanırım benim bonsai kökü tavuğa benzemeye başladı belkide onu üstten çıkacak güzel filizler ile büyük bir horoz'a dönüştürebilirim

Yeni 2 tane sürgün verdi bu arada , bitkinin yeri sabit olmasına rağmen elimle yapraklar üstünden sever gibi geçtiğimde 3-5 yaprak dökülmekte,ancak aynı zamanda küçük yeni yapraklarda çıkmakda dır .

Saksı ve gübre konusunda henüz herhangi bir işlem yapmadım , saksı sı halen aynı saksı , sanki biraz küçük belki de ilerki dönemde daha büyük saksıya alırsam kökün gelişimi hızlanacakmış gibi geliyor . gübre konusunda ise henüz tanıştırmadım

budama ve yaprakların daha küçük çıkmasını nasıl sağlarım, şuanki kök ölçülerine göre bence yaprakları biraz büyük kalıyor ?

inşallah bu kışı sorunsuzca atlarız..

saygılarla

Eski 17-11-2011, 19:04   #7

memet's Avatar

Saksı boyu büyük değil. Kış boyunca sulamay dikakt edin. Yaprakaları yazın küçültürsünüz. O zaman gelince hatırlatırsanız anlatırım. Kolay bit teknik.

Eski 18-11-2011, 00:26   #8
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Selam tekrardan ,

Saksı boyu büyük değil ile değiştirme mi mi kast ettiniz yoksa değiştirmem gereken saksı büyük olmaması mı gerekir ? sulama da toprak kuruyunca su veriyorum bu sanırım rahat 1 hafta veya daha fazla sürüyor şuanda.. teşekkürler cevabınız için..

Eski 18-11-2011, 06:59   #9

memet's Avatar

Değiştirme yaptığınızda daha büyük saksı kullanmanıza gerek yok. Değiştirme işlemi yapmak istiyorsanız aralık ayı içinde yapın. Daha sağlıklı olur.

Eski 18-11-2011, 12:03   #10
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Anladım , o zaman şimdilik beklemedeyiz..

teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024