agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2011, 19:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2011
zelkova carpınıfolıa

birkaç haftadır birlikte yaşadığım ZELKOVA CARPINIFOLIA...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 6ağustos4.jpg (74.3 KB, 210 views)

Düzenleyen brahmbal : 17-08-2011 saat 20:26 Neden: fotoğrafın yüklenmemesi.
brahmbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 19:53   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sanırım fotoğraf yüklenmemiş.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 19:54   #3
Yeni Üye

uyum süreci

bonsaimi yetiştirenler yer değişimden kaynaklı yaprak dökeceğinden bahsetmişti. iki haftadır böyle bir sıkıntımız olmadı. ilk geldiğinde sararıp dökülen yaprakların yanında, sadece uçlarında lekeler olanlar vardı. şimdi hiçbirisi yok. bu hafta pek çok yeni sürgün ve yaprak verdi.
dış mekan ağacı olduğu için büyük sorun yaşayacağımızı düşünüyorduk. hatta haftada birkaç gün odada, diğer günler balkonda tutmayı planladık. fakat odada tam pencerenin önünde güzel bir yer bulduk kendisine...pencere hiç kapanmıyor. ve sürekli bir esinti oluyor. sabah erken saatte iki saat kadar güneş alıyor. balkonda da bundan fazlasını alması mümkün değil. bu yüzden pek balkona çıkartmıyorum. sulamasını burada okuduğum gibi toprak kuruyunca yapıyorum. aldığımız yerden sıvı bir gübre verdiler, çok az ölçekle ondan ekliyorum suyuna. toprağını ara ara kürdanla havalandırmayla geçen bir haftanın sonunda, burada okuduklarımdan güç alarak ilk yaprak çimdiklemesini ve birbirine dolanan sürgünlerin budamasını yaptım. şimdi biçimi biraz daha belirgin. kışa kadar yeterli bilgi birikimine ulaşınca, çok daha zor olan tüm bakımlarını yapmayı hedefliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 008.jpg (28.0 KB, 214 views)
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (31.8 KB, 208 views)
Dosya Türü: jpg Resim 009.jpg (42.5 KB, 208 views)
Dosya Türü: jpg Resim 004.jpg (39.1 KB, 206 views)
Dosya Türü: jpg Resim 006.jpg (37.0 KB, 211 views)
Eski 17-08-2011, 19:56   #4
Yeni Üye

sn memet hoşgeldiniz. bu ne hız böyle

Eski 17-08-2011, 20:07   #5
Yeni Üye

dün gece toprağı karıştırırken içinde kanatlı ve oldukça küçük (bazıları yavru olduğu için beyaz zemin üzerinde bile zor görünen) kanatlı, uzun ince vücut formunda... dokunulduğunda zıplayan (bit olduklarına inanmak için yeterli bir kanıt mıdır bilmiyorum?) canlılar var. fotoğraflamak imkansız, ancak mikroskopla anlaşılır büyüklüğe ulaşırlar. ışık gördüklerinde toprağın altına kaçıyorlar, o kadar çoklar ki telaşlanmamak elde değil...
bugün aldığım yerle irtibata geçtim, sinek olabileceklerini söyleyip, "desis" adında bir ilaç önerdiler. böceklerin kanatları var fakat uçmak bir yana zıplayarak kaçıyorlar. aldığım yerin sulama hakkındaki tavsiyeleri burada okuduklarımla örtüşmediği için pek güvenemiyorum.
konu hakkında yardıma ihtiyacım var, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

bu karşılaştığım ilk sıkıntıydı ve mesajla yardım istediğim sn memet şöyle bir öneride bulundu. "Toprakta yaşadıklarından eminseniz böceklerin, ağacınızı serin ve gölge bir ortama alın. Sulamayı kesin. Toprağın üstü tamamen kurusun. Alt tarafta kalacak nem idare edecektir. Toprağın üstü kuruyunca, bir parmka kadar toprağı alın atın. Bir torbaya koyup evden uzaklaştırın. Havalar sıcak olduğu için bir iki gün sulamamanız toprağın üstünü kurumasına yetecektir. Diğer yandan susuzuluktan zarar görme riskini de unutmayın. Ağacı fotoğraflayıp foruma koyarsanız üzerinde konuşmak daha kolay olur.
Sulama konusunda satıcılara güvenmeyin."
sn memet affınıza sığınarak bu mesajınızı yayınlıyorum belki benim gibi çözüm arayan arkadaşlar buradan ulaşabilir.

Eski 17-08-2011, 20:10   #6
Yeni Üye

bugün dolaştığım çiçekçiler topraktaki böcekler için sirkeli su ya da evde kullanılan böcek ilaçlarını denememi istedi fakat açıkçası pek güven vermediler. böcekleri tam olarak tanımlayamadığım için kesin bir çözüm bulmak zor olacak anlaşılan.

Eski 17-08-2011, 20:42   #7

memet's Avatar

Bu türden sorunlarınızda, parazitler gübre hastalıklar vs. Çiçekçilerden değil ziraat mühendisi bulup onlardan yardım almakta fayda var. Çiçekçiler ne kadar duymuşlarsa o kadar bilgi verebilir.

Eski 18-08-2011, 09:47   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın brahmbal

Öncelikle ağacınızın türünü doğrusu ile değiştirmek isterim.
Ağaçınızın türü zelkova değil "ulmus pumila" dır

Ulmus pumila aynı ulmus parvifolia gididir farkı yaprak yapısıdır.Daha ufaktır.

Her ulmus gibi dizilim şekli aynıdır gövde kabuk rengide.

Bu tür gerek iç mekan gereksede dış mekanda gelişme gösterir.
BAkımı kolay olan bu tür.Hastalıklara karşıda güçlüdür.

Böçek ve diğer zaralıların başında kırmızı örümçekler en büyük sorun oluşturanlardır.

Bu sorun ise hava akımı olan havadar mekanlar ile giderilede bilir.

Eğer giderilmez ise son çare kimyasal müdehaledir.
Bu konuda genel amaçlı bir insektisit işinizi göreçektir.
Tedavisi için ziraat mühendislerinden yardım alınız.

Doğru ilaçı onlar tavsiye ediçeklerdir.

Bir diğer konu ulmsuların sağlıklı gelişmesini istiyor iseniz saksı deliklerini kontrol ediniz.

Standart Çİn den ithal edilen saksıların altlarında 2 adet delik bulunur.
Bu delikler genelde saksının büyüklüğüne göre en fazla başbarmağınız kalınlığındadır.

Bu delikler zaman içeridne ki bu 6 aydır genelde iyi drenaj sağlamazlar.

Bu deliklerin çapı standar bit ince belli çay bardağının ağız çapı kadar olmalıdır.

Bu konuya dikkat ediniz.

Bir diğer konu görüntü beni yanıltmıyor ise ağaçın kök başlanğıcı saksıın kenar izdüşümünün üzerine çıkmış.
Bu da ağaçın kökleri gelişmiş ve ağaçı yukarı itiyor demektir.

Bu da saksı değiğşim zamanı geçmiş demektir.

Sonbahar ayını bekleyin toprak bütünlüğünü bozmadan büüy bir saksıya ya da ilkbaharda kök budaması yaparak aynı saksıya ekim yapınız.

Ulmuslar yapraklarını sarı renge döndürüyor ise sebbei yer değişikliği değil genelde sulama sorunudur.

Bir ulmus yapraklarını sarıya döndürüyor ve bölgesel yaprak döküyor ise ya az sulama yapılıyor ya da çok sulama yapılıyor demektir.

Az sulama sorun teşkil etmez.Gelişim yavaşlar yer yer kuurmalar olur.
Ama çok sulama kökleri hastalandırır ve ölüme sebeb olur.

İthal gelen ağaçların çoğunluğu saksı tabanında ki düzeyselik probleminde kaynaklı drenaj soruu yüzünden fazlaca su tutar toprağın üst kısmı kuru görünür iken tabanı sürekli nemli kalarak orada ki köklerin hasta eder.
Bir bonsai toprağında tüm toprak katmanı aynı oranda nem sahip olmalıdır.

BU durumu siz kontrol edeçeksiniz.

Ağaçınızla bir ömür boyu sağlıklı yılalr dilerim.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 13:48   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Brahmbal iyi gunler.

Agaciniza satasan boceklerin once ne oldugunu ogrenip ona gore care aramalisiniz. Bocekleri fotograflayabilirseniz size daha fazla kisi yardimici olacaktir. Kimyasal ilaclar kullanmadan once onlari agacinizdan nasil uzaklastirabilirsinizi dusunun. Mehmedin onerisi yaninda gerekirse onlari elle toplayip uzaklastirmayi da deneyebilirsiniz. Agacinizi saksiyi ortecek sekilde su dolu bir kovaya daldirip, zararlilarin su yuzune cikmalarini da sagliyabilirsiniz( Su yuzune cikan zararlilari yine elinizle toplayip uzaklastirmak durumundasiniz.Bu islemden sonra agacinizin saksisinda biriken suyun mutlaka saksinin altindaki deliklerden cikmasi gerekiyor)

Agaciniz, bu sorunu atlatiktan sonra da budama konusunda arkadaslar yardimci olacaktir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 21:41   #10
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Hocam bu tür yapraklı ve gövdeli bodur ağaçlar gördüm pikniğe gittiğim bir dagda.karsilastigim köylülere sordum dag eriği dediler ama tam olarak onlarda adını bilmiyorlarmış.bu agaçlari nezaman sökebilirim, hangi aylarda yamadori seklinde köklesem uygun olur saygılar

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 22:30   #11
Yeni Üye

sn bonsaisan ve sn ali h ali bilgiler için çok teşekkür ederim. seyahatten yeni döndüm ve mesajlarınızı yeni okuyabildim. tavsiyeleriniz doğrultusunda hemen harekete geçiyorum. bir kez daha çok teşekkürler.

Eski 26-08-2011, 13:23   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın tekomusti

Doğadan ağaç sökmek hele hele kişisel bir amaç adına mantık değildir.AYrıca ülkemizde bu tür söküm yasalarca yasaktır.

Kişiye özel tarla bahçe e yahut projeleri belirlenmiş yol ya da inşaat alanı gibi yerlerde sökülerek alan düzenlemesi yapılan yerler ki ağaçları kurtarma adına yapılaçak çalışmlar hariç.

Bu gibi yerlerde ki ağaçları sökmek için en uygun zaman kışın uyku dönemi olan süreç ile sürügnlere su yürümeye başlamadan önceki serin ilk bahar aylarıdır.

Bu dönemde ağaçları köklerinin de içinde bulunduğu toprağı ile alarak başka bir bahceye ya da çok geniş ama derinliği kontrolu olan yüksek drenajlı saksılara ekerek 1 ila 2 sene burada bakmanız mantıklıdır.

Yamadori olarak nitelendirilen işlemde tecrübe kazanmadan yapılmaması gerekir.

Saygılar

Eski 26-08-2011, 19:34   #13
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Sayın bonsaisan
Verdigin bilgiler için teşekkür ederim sagolun
Saygılar

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 21:08   #14
Yeni Üye

kararan yapraklar ve kuruyan dallar

merhaba...seyahat-bayram derken epey zaman geçti. bir süredir bonsaimle ilgilenemedim. ve gerçekten kötü durumda. yaprakları dökülüyor. bazı dalları tamamen kurumuş gibi. sonbahar geldi fakat bu kadar hızlı tepki vermeyecektir sanırım. içimde küçük de olsa bir umut havanın biraz serinlemesinden kaynaklı olmasını temenni ediyor. sorunun ne olduğunu bilmemekte elimi kolumu bağlıyor. yokluğumda iki üç günde bir sulayacak bir arkadaşımdan yardım istedim. geçen süre zarfında penceresi hiç kapatılmadı. fakat evin diğer pencere ve kapıları kapalı olduğu için yeterince hava akımı olmamış olabilir.
sn.bonsaisan'ın mesajını okuduktan sonra saksının altında herhangi bir delik olmadığını gördüm. saksıyı seviyorum ama bir an önce değiştirmeyi düşünüyorum. sulamada yanlış bir şey yapmış olabilir miyim bilmiyorum. sitedeki diğer arkadaşların sayfalarında epey zaman geçirdim. toprak tamamen kurumaya yüz tutmadan su vermiyorum. hatta bir çöp **** parmağımla daha derini kontrol ediyorum ki sadece üst kısımlar kurumamış olsun. yaklaşık 3-3buçuk bardak suyu ikiye bölerek, on dakika aralıkla iki kerede suluyorum toprağı... haftada bir kez sıvı gübre veriyorum. üzerinde yazılan oranın çok daha az olmak kaydıyla... günde birkaç kezde yapraklarına su püskürterek hem gözlemliyor hem de zaman geçiriyorum. bir hafta kadar önce çok daha iyi durumdaydı. sanırım giderek zayıflıyor ve nedenini bulamıyorum. yaprakları önce sarıya dönerek kururdu. son dönemdeyse ucu karararak kuruyan yaprakları var. küçük sürgünler vermeye çalışıyor. fakat onlarda kısa sürede kuruyor. durumun çok su vermekten kaynaklanabileceğini düşünüp parmağımla tüm saksıyı kontrol ettim. üst kısımlar kurumuştu, derinler ise çok az nemliydi. bende biraz daha su verdim. sizce saksıyı değiştirmem durumu düzeltir mi, tamamen kurumadan birşeyler yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 001.jpg (61.4 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg Resim 002.jpg (28.1 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg Resim 003.jpg (61.4 KB, 124 views)
Dosya Türü: jpg Resim 004.jpg (35.7 KB, 125 views)
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (37.7 KB, 125 views)
Eski 04-09-2011, 21:50   #15
Yeni Üye

şu konuda da benzer sıkıntılardan bahsediliyor.
Ulmusun için ne yapmalıyım ?

Düzenleyen brahmbal : 04-09-2011 saat 21:52 Neden: yanlış link verme
Eski 04-09-2011, 22:08   #16

memet's Avatar

Arkadaşınızın nasıl suladığını bilmiyoruz. Büyük olasılıkla sorun oradan kaynaklanıyordur.İçeride durmaması gerekirdi. Pencere açık olması çok şey değiştirmiyordu.
Sağlığı iyi değilken gübre vermek uygun değil. Nasıl bir gübre bilmiyorum ama haftada bir vermek çok uygun değil. Dışarıda gölgede serin havadar bir yerde tutun. Büyük olasılıkla sulamadan kaynaklanan kök sorunları oldu. Az düzenli kontrollü su vermeyi sürdürün. Saksının altında delik yoksa iki kere dikkat edin suya, saksının dibi hep ıslak kalıyor demektir.
Toprağı ve kökleri zedelemeden delikli bir saksıya alınabilir ama bunun da riskleri olur.

Eski 05-09-2011, 22:37   #17
Yeni Üye

sağolun sayın memet, gübreyi kesiyorum. aslında küçük bir balkonum var fakat kapalı olduğu için odamdaki pencerenin önü çok daha serin. evde bir pencere daha açık, balkon kapısı da; bu nedenle sürekli bir hava akımı var bulunduğu odada. kesinlikle balkondan çok daha havadar. yinede balkona almak gerekli mi sizce? birde kuruyan minik dalları ve yaprakları temizlemek iyi gelir mi?
bonsaisan'ın köklerle ilgili uyarısını da ekleyince aslında en iyi fikir saksıyı değiştirmek fakat şimdi cesaret edemiyorum. hayli tecrübesizim, bu haldeyken yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum açıkçası.
aklıma takılan bir diğer soruda yeni sürgünlerde görülen yapraklar, çok büyükler diğer yapraklarına oranla aşırı bir büyüklük söz konusu. acaba bu durum dikkat edilmesi gereken bir hususa işaret midir?

Eski 05-09-2011, 23:46   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

ağaçınızın 04-09-2011 nolu son güncel fotoğrafları ile 17-08-2011 nolu fotoğraflarına bakıldığında belirgin bir kuruma yapısı göze çarpmakta.

Buradaki iki farklı soruna değinmek istiyorum.
1. mekan

Ağaçınız içmekanda her nekadar ulmuslar içmekanda da gelişselerde hava ışık ve nem bir de ısı en önemli noktadır hepsi dengeli olmalıdır.

Bitkiler belirli ısı aralıklarında dengeli gelişim gösterirler.
Hava akımı ise hem zararlılar için engeleyici hemde ağaç için çok öemlidir.

Işık ise iki kouda etkilidir.Biri fotosentez diğeri gelişimin şekli.
az ışıklı bir ortamda her bitki daha büyük yaprak yapar ve daha uzun sürgünler verir.
Çok ışıklı direk güneş gören bir yerde ise yapraklar ufak sürgünler kısa olur.

2. sulama ve torpak drenajı problemleri:

Saksı deliği olmadığında bitki kökleri optimal düzeyin üzerinde nemli bir ortamda kalmasının yanı sıra toprak havası daha azdır.Havanın olduğu yerde su fazla olduğu için köklerin yaşamsal ortamı riskli olur ve burada zararlı bir takım mantarlar devereye girer.

Yapmanız gerek.

MEvsim içi ya da dışı öncelikel ağaçınızda şu anda köklerinin bulunduğu saksısından daha büyük bir plastik süzgeç ya da sepet satın alınız.

ya da

ağaçınızın toprağnın kurduğu bir sürece hiç toprak bütünlüğünü bozamdan ağaçınızı saksıdan çıkarın.

Bunu iki basit şekilde yapabilirsiniz.

saksının her iki uzun kenarında basit bir omlet spatulası yardımı ile saksı kenarında spatulaları sokup ağaçı havaya toprağı ile kaldırarak.

çıkarın ve sepetin tabanına 1 **** 2 cmyükseklik kadar torf koyun sonrada ağaçınızı bu torfun üzerine yerleştirin.Sonrada kalan boşlukarı torfla doldurarak ağaçınızı sepete dikmiş olursunuz.
Olası devrilmeleri önleek için ağaçınızın gövdesinin 3 yönünde çıkaçak şekilde ip ile sebete sabitleyin direk güneş görmeyen havadar aydınlık bir mekan alın.

ağaçınız hızlı bir şekilde kendini toplayaçaktır.

çünkü hem fala su drene olaçak hemde yeni kökler daha havadar bir yerde olduğu için hızla gelişeçektir.

2. yöntemi ise fotoğraflı **** videolu olarak anlata bilirim ama en uygun yöntemlerden biri budur.

saygılar

Eski 06-09-2011, 10:27   #19
Yeni Üye

ilginiz için çok teşekkürler bonsaisan, sağ olun.

Eski 06-09-2011, 12:12   #20
Yeni Üye

sitede okuduğum bazı sayfalardan hatırladıklarım ve aklıma takılanlara dair birkaç soru sormak isterim.
birincisi eğer sorunum fazla sulama kaynaklı kök çürümesiyse, sepete alma yöntemini uygularken bunu anlamam mümkün müdür? toprağı bütün alacağım için anlayabilir miyim bilmiyorum. çürüyen kökleri temizlemem gerektiğini sanıyorum, bunu benim yapmamda bir sakınca olur mu?
ikincisi sepete alırken tabana tül koyarak toprak kaybını önlemek üzerine bir yazı okumuştum. bunu bende uygulamalı mıyım, yoksa köklerin hava alması için tül fikrinden uzak mı durmalıyım?
ve son olarak kuruyan sürgünleri temizlemem gerektiğini düşünüyorum, bu bonsaiye zarar verir mi?

Eski 06-09-2011, 18:29   #21

memet's Avatar

Saksı değişimi yapmayın, toprak değişimi yapmayın başka uygulama da yapmayın. Bunların hepsi şu an ağacınızı ölüme doğru bir adım daha götürür. Sulamayı dengeli az ve kotrollü yapın. Serin yarı gölge havadar tercihen dışarıda bir yerde bir süre tutun.
Saksınızda delik olmadığından sulamada iyice kontrolü olun.
Bir süre bekleyin ağaçta bir topralanma gözleyince, havalarda serinlediğinde delikli bir saksıya geçirin.
Çok vahim bir sorun olmadıkça saksı değiştirmede acele etmeyin.
Saksı değiştiriken ölü kökleri almak yararlı olur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024