agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2011, 20:48   #1
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2007
miCRoBe` / Begonvil

merhaba. ben murat. 3-4 senedir bonsai çalışmalarını inceler dururdum, sonunda bir bonsai yapmaya karar verdim.

forumda da bir çok konuyu okudum. bir bonsai sahibi olmasam da epey bilgi sahibi oldum. tabi pratiğim şu ana kadar olmadı.

bir begonvil geçti elime. ne sever ne sevmez bakımı vs araştırdım. gövde yapısı da hoşuma gitti. bundan güzel bonsai olur diye düşündüm. kabaca dalları budadım. fakat bir türlü stil seçemiyorum. şu an itibarıyla dallarda yeni tomurcuklar belirmeye başladı bile.
başım sıkıştı yani. foto kaliteside düşük. kusura bakmayın. hangi dalları keseyim ben şimdi?
teşekkürler.
SP_A0066.jpg

SP_A0067.jpg

SP_A0068.jpg

SP_A0069.jpg

miCRoBe` Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 21:18   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Güzel bir fidan, ama öncelikle saksının sığ olduğunu düşünüyorum. Gövdeyi biçimlendirdiğiniz süre içinde daha derin bir saksıda durması dallanmanın daha hızlı olması için size avantaj sağlar.
İki tarz seçilebilir.

bgnvl1.jpg Bu kırmızı ile çizdiğim dallar bırakılıp diğerleri budanır işaretli dallar tellenir kıvrımlı dik tarz olabilir.
Ya da;
bgnvl2.jpg
Bu biçimde budama yapıp, süpürge tarzı denenebilir

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 23:19   #3
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
IMG_1201.jpg

Bonsai ile ilgilenen tüm dostların, çaba ve çalışmalarına saygı duyuyorum.

" Begonvilin" doğasında, yayılma, tırmanma ve özgürlük var.

Onu kendi doğal haline bıraksanız nasıl olur derim?

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 01:39   #4
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Eklenti 188640

hatta yeni prangaya vurdum
tabii kendi doğal halinde olanları da var. bunun özel bir durumu vardı. saygılar.

Eski 14-01-2011, 07:58   #5

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Eklenti 188640

Çiçeklerin doğasında, koparılıp suya konmak yok ama, sizin bunu yaptığınızı görüyorum. Ele verir talkını kendi yutar salkımı diye buna mı deniyor acaba?

Begonvil özgürlüğü konusundaki felsefi açılımınız da öğrenmeyi isterim. Eklediğiniz fotoğrafta bitki bir bahçeye dikilmş ve direkler üzerinde büyümeye zorlanmış. Bir özgürlük yok fotoğrafınızda.

Doğal durumun özgürlük olduğunu mu söylediğinizi merak ettim.

Eski 14-01-2011, 14:15   #6
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sn. memet,

Mesajınızdan şu sonucu çıkardım. Bonsai konusunda, bilgi ve tecrübe sahibi olmayanlar,fikirlerini yazmasınlar.
Oysa siz çamura şekil veren, bu şekli verirken; eserine duygu, düşünce ve ruhunu katan bir sanat dalını seçmişsiniz.
Günümüzde: Bir sanat eserine "ucube" diyen görüşler var oldukça, kırlgan yanınız her an incinecek demektir.
Sonuç olarak:
"sürçü lisan ettiysek affola " diyorum.

Felse yapmadığımı sanıyorum,
"Ele verir talkını, kendi yutar salkımı" eleşrinizi de, bu yaşıma kadar(69) kimseye talkın vermediğim için, salkımı da yutmamış oldum.
Sevgilerimle..

Düzenleyen hozat : 14-01-2011 saat 18:05 Neden: harf eksikliği
hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 16:58   #7
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
İki gündür bonsai kısmında dikkatimi çeken, bariz şekilde kendini belli eden bir fikir çatışması devam ediyor. Bu pek de alışık olmadığımız bir durum. Her ne kadar ben bu foruma üye olalı fazla olmamışsa da, epey uzun süredir takip ediyorum.
Gariptir, bonsailer sıkıştırılmış, mutsuz edilmiş, kısıtlanmış, canı yakılmış yani kısaca işkenceye maruz bırakılmış canlılar olarak görülürken, bonsai meraklıları da bu doğrultuda kısaca işkenceci olarak görülmekte.
"Benim fikrim" , " bana göre" , "bence" diye başlayan yazılarda genellikle bonsai üzerinde çalışan arkadaşlar kötü hissetmeleri gerekiyormuşcasına suçlanıyor. Sabırla anlatılmaya, izah edilmeye çalışılsa da kabul görmemekte. Tabi ki herkes kendi fikrini ve de yorumunu yazabilir, ancak detayıyla bilinmeyen bir konuda suçlayıcı, psikolojik baskı altında bırakıcı eleştiriler de bizleri üzmektedir. Unutulmamalıdır ki bonsaiseverler de doğa dostu, ağaç dostu kişilerdir. Evinde, balkonunda saksıda çeşitli bitki- çiçek yetiştiren birçok kişiden çok daha fazla yetiştirdikleri bitki ve ya ağaçlarına özen gösterir, değer verirler. Ağaçlarından dökülecek 2-3 yaprağa, kuruyup düşecek 1-2 dala çok daha fazla üzülürler. Ağaçları ve gereksinimleri hakkında çok daha fazla bilgileri vardır, görmezden gelmek, boşvermek ya da ertelemek gibi lüksleri çok daha azdır. Ağaçlarına maddi manevi ellerinden gelen herşeyi vermeye hazırdırlar. Bonsaileri için en iyi, en sağlıklı saksıyı, toprağı, toprak örtüsünü, gübresini araştırıp temin ederler. Hergün 1 bardak su döküp çekilmek değildir misyonları bunu bilirler ve bilerek girmişlerdir bu meşakkatli bir o kadar da sabır gerektiren işe. Evcil bir hayvanı yahut bir çocuğu eğitmek gibidir geçilen yollar, bazen can acır bazen sıkıntı verir ama sonu mutlaka eğitilenin avantajınadır.
"Doğal ortamları" diye arkadaşlarımızın sıkça bahsettiği yerlerde ağaçlar hiç mi zorluk çekmiyor, susuz kalmıyor, dalı kırılmıyor, üzerlerine çakı ile yazı yazılmıyor, kesilmiyor, yerinden sökülüp atılmıyor, kesilip yakılmıyor? Bu saydıklarımın hiç birini, hiçbir bonsaisever yapmaz. Hep ister ki ağacı çok sağlıklı olsun, çok uzun yıllar yaşasın. Zaten amacı budur bonsainin.
Özet olarak forumda bazı arkadaşlarımızın bonsai olarak yetiştirilen ağaçlar için duydukları endişe, ağaç sevgisinden ise eğer, bence içleri rahat olsun bizler ne yaptığımızı ve neden yaptığımızı oldukça iyi biliyoruz. Amaç kötü hissettirmekse ya da suçluluk duyulmasını sağlamaksa bence boşa gerginlik olur ve gereksiz tartışma çıkar.
Herkes az çok bildiği konuda kesin fikirler beyan ederse ya da tam bilgi sahibi olmadığı konularda öncelikle eksiğini kapatmaya çalışırsa paylaşım ortamımızın huzuru ve dayanışması kalıcı olacaktır.
Saygılar....

Düzenleyen alpmoon : 14-01-2011 saat 20:02 Neden: imla düzeltme
alpmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 00:05   #8
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

hozat arkadaşımızın "doğal haline bırakmak" sözünü kötü niyetle söylediği kanısında değilim. sanıyorum ki, "zaten bağda bahçede yeterince budayıp vs. kendisine zarar veriyoruz, hiç değilse bonsaisini yapmasak" demek istediğini düşündüm.
neyse artık, maksadımız; bitkinin ölmemesi için gereken neyse yapmak.

Memet Bey bu arada kıvrımlı dik tarzı uyguladım. şahsen süpürge tarzının çok fazla hareketli bir tarz olmadığını düşünüyorum (oldukça çok foto inceledim). bonsai de bence dinamik görünme oldukça önemli. (kümelenmiş yaprakların girintili çıkıntılı gibi parça parça olması)

ölmezde yaşar ise yeşerdikçe fotoğraflarını ekleyeceğim, ilginize teşekkür ederim.

Eski 15-01-2011, 08:06   #9

memet's Avatar

Rize de kışın soğuktan korumaya dikkat edin. Bir sera ortamında, ya da korumalı bir yerde tutun.

Düzenleyen memet : 06-06-2011 saat 23:40
Eski 11-03-2011, 23:34   #10
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

tekrar merhaba.. begonvilin son durumunu paylaşayım istedim.
teller iz yapmak üzereydi, söküverdim.
1 nolu dalı biraz daha aşağı doğru eğeceğim.
2 ve 4 nolu dallar gövdenin arkasından büyümüş ve arkaya doğru uzanmakta. bu dalların geleceği hakkında kararsızım, aşağı doğru tellesem mi kessem mi karar veremedim doğrusu.
7 nolu tepe dalı da sanki biraz uzun.. ne dersiniz üstadlar?

bu arada martta geldi, sizce şimdi gübre vermeye başlamalı mıyım?

begonvil2.jpg

Eski 12-03-2011, 00:21   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Güzel budamışsınız. Biraz fazlalıklar var.
Bonsai de oran yakalamak lazım. 1. 2. dallar 3 ve 4 nolu dallardan daha ince olmamalı 4 nolu dal uygun olmayan bir konumda.
3 nolu dalın güzel 1. dal olabilir. 5 nolu dalda fena değil ilk daldan az kalın olsa da zamanla eşitlenebilir. 2 numaralı dal olabilir.
6 nolu dal da güzel 3. olabilir ve zirve gayet güzel bana göre. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg begonvil2.jpg (28.3 KB, 363 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 02:16   #12
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

evet tekin bey bende sizin gibi düşünüyordum ince dallar hakkında.
aynı dediğiniz gibi budayacağım fakat aklıma gövde kalınlığı ile ağaç boyu orantısı geliyor...
alt ince dalları alsam, ilk dal "sizin tarif ettiğiniz 1. dal" olsa, ilk dal çok mu yukardan çıkmış olur? gövde çıplakmış gibi görünmüş olur mu? yahut toprak üzerinde duran kıvrımlı kök yapısını toprak içerisine alıp boyu biraz kısaltmalı mıyım?

bu ağaç için gübreleme konusunda tavsiyeniz var mı (genel gübreleme konularını okudum)?

ilginize teşekkür ederim.

sayın csydn sağolun. forumdan iç mekan bonsai için begonvilin çok uygun olduğunu öğrendim. Rize'de kış sert değil sadece bol bol yağmur var ve kaloriferli ev için sanırım daha kolay oluyor.

Eski 12-03-2011, 02:39   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
yaprakları büyük bitki seçmişsiniz bonsai için biçilmiş kaftan değil imkanınız varsa daha ufak yapraklı bodur türlere yönelin. resiminize ilk bakışta ufuk teması vermek istiyor iseniz 7 numaralı dal fazla dik yinede bitkiyi sergileyeceğiniz yer ve konumdayken birden fazla açıdan fotoğraf koyarsanız daha sağlıklı tasarım oluşur

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 03:12   #14
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
yaprakları büyük bitki seçmişsiniz bonsai için biçilmiş kaftan değil imkanınız varsa daha ufak yapraklı bodur türlere yönelin. resiminize ilk bakışta ufuk teması vermek istiyor iseniz 7 numaralı dal fazla dik yinede bitkiyi sergileyeceğiniz yer ve konumdayken birden fazla açıdan fotoğraf koyarsanız daha sağlıklı tasarım oluşur
Begonvil dünyada muhtemelen açelyadan sonra en çok çalışılan ve en güzel olan çiçekli bonsai türü. İncir, ıhlamur gibi çok daha büyük yapraklı ağaçlardan bonsai yapılabilir.

Gübreleme için acele etmemek lazım, ortalama sıcaklık 13-15dereceye kadar çıktıktan sonra başlamalı. En azından yapraklanma tüm dallarda başlayana kadar azotsuz veya düşük azotlu gübre kullanılmalı.

İkinci telleme için yaz sonunu ya da son baharı beklerseniz daha iyi bir gelişim göreceğinizi düşünüyorum.

Çok güzel bir çalışma olacak diye düşünüyorum

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 03:36   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Japonları bize güldürmeyin bonsaiye ilk başlayanlara bodur bitkiler ile başlaması önerilir küçük yapraklar ise kolay şekillenir daha estetik durduğu için ustasını yüreklendirir
bonsai amaç büyük bitkinin minyatürünü belirlenen temaya göre örneklemek anaç ile aynı boyutlarda olan tema bonsai niteliği taşırmı ? 25cm caplı yapragi olan bonsai yapılır ama sadece gövde olarak alışılmış bir şey değil sizin katalokda gördükleriniz küçük yapraklı bodur incir oluyor.

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 12:28   #16
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sevgili maybach,

Bonsaide yaprak döken her bitkiye, istisnasız her bitkiye yaprak küçültme uygulanır veya uygulanabilir. Bu sayede bitki büyük yapraklı da olsa küçük yapraklı da olsa yapraklar küçültülerek bahsettiğiniz oran yakalanmaya çalışılır. Ben kataloglardan bahsetmiyorum ( ne katalogu olduğunu da bilmiyorum) ama örnek verecek olursam en yakını bu siteden msgurkan arkadaşımızın güzel çalışmalarını izlemenizi tavsiye edebilirim.

Japonlar bu konuda bize gülmezler, içiniz rahat olsun. Biz bonsai yapmayı az aşağı az yukarı öğrendik. Sadece zamana ve daha çok tecrübeye ihtiyacımız var.

Cevap verecekseniz buradan devam edelim ki bu güzel begonvil çalışmasını gölgelemeyelim.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 14:59   #17
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

o zaman gübrelemeye başlıyorum.. sıcaklık koşulları uygun..
herkese teşekkür..

Eski 12-03-2011, 15:52   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın miCRoBe`

Elinizdeki örnek güzel bir aday.
Değerini bilmenizi tavsiye ederim

Yaşadığını yerde don olayı dışında sürekli dış mekana tutabileçeğinzi bir tür.

Begonviller bonsai olarak işleme alındığında fazla istekleri yoktur aslında.

Önemli nokta doğru besin ve doğru budamadır.
BUdamada ki zamanlama gelişme dönemi ve sürgünlerin tam yaprağa dönüştüğünde geriye dönük budama şeklidir.
Lakin burada ki en önemli sorun çiçeklenmedir.
Bu işlemi uyguladığınızda o yıl çıkması olasu çiçekleride kesip atarsınız ve begonville ilk çiçekleri uç noktalarda açar.
Bu yüzden çiçeklenmesi eylül sonuna kalır.

Gübre konusunda gelince önceliğiniz yaprak olaçaktır.
Şİmdi benim size tecrübem ile tavsiyem fosfor ağırlıklı gübredir.

Bu kök sistemi ve çiçek oluşumuna etki olarak yararsağlar.

Ağaçın formu konusunda ya da dalarının oranı konusunda dengeleme budaması yapılmalı.

Bunu zaman içerisnde göreçeksiniz.

Aşağıda ki link den çalışmalarıma baka bilir fikir edine bilirsiniz.
Faydalı olaçağına inanıyorum.

Bonsaisan / Begonville

Saygılar.
Sergimden bir görüntü ve diğeri

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 16:49   #19

memet's Avatar

Bazı türler yaprak küçülütmeye direnir. Ama sabırla onlar da yaprak küçültür. İncir o koca yapraklarına rağmen yıl içinde iki kere yaprak küçültme uygulanıp çok ufak yapraklar elde edilebilir. Bodur türle başlamak gibi bir zorunluluk yoktur. Üzerinde çalışması daha kolay ağaçlar vardır onlarla çalışmaya başlaması daha uygundur.
Gübreleme oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Başlangıçta gübrenin bitki üzerindeki etkisini ayırd edemeyebilirsiniz. Birden çok konuda öğrenme sürecindeyken 20 20 20 dengeli gübre ile başlaması en uygun ve emin yoldur. Bir iki sene içinde gübre konusuda tecrübeniz artırınca daha farklı oranlarda ve gübre seçeneklerine yönelirsiniz.
Fosfor çiçeğe teşvik eder sizin ise şimdilik dallanamaya ihtiycınız var. Dengeli gübre kullanın.
Gübreleme süreci boyunca Hümik asit EMA gibi katkılar kullanmanın yararını görürsünüz.

Eski 12-03-2011, 18:39   #20
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

çoooktaaan inceledim begonvil bonsailerinizi, hatta heveslendirende onlar oldu..

"Budamada ki zamanlama gelişme dönemi ve sürgünlerin tam yaprağa dönüştüğünde geriye dönük budama şeklidir."

sayın bonsaisan burada ne demek istediğinizi anlayamadım. "geriye dönük budama" tam olarak nasıl oluyor forumda böyle aradım ama bulamadım.
acaba dal uçlarındaki yaprakları budamak demek mi yoksa uçlar haricinde bulunan yaprakları budama mı oluyor? ne karışık yazdım yaa

forumda okuduklarımdan şunu çıkartıyorum; yeni uç sürgünleri alırsam, dalda gövdeye yakın yerlerden tomurcuk patlamarını teşvik etmiş olacağım bu da daha çok dalcık demek olacak değil mi?

memet bey siz dallanma önceliğim var diyorsunuz, bonsaisan da yaprak diyor..
hanginizi kırayım şimdi..?

teşekkürler..

Eski 12-03-2011, 22:30   #21
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Geriye dönük budama....

Bu işlem gelişme döneminde olan begonviller için idealdir.
Begonville sarılıcı sarmaşık bir türdür.
Her zaman uzamaya eğimli olan yapısı durdurulamaz derecede hızlıdır.
Lakin aynı oranda kendinden emin olan begonviller uzayan bu kısımları ışık ya da başka bir sebebden kuruta bilir.Ama hızlı bir şekilde yine başka bir noktadan hızla gelişir.
Bahçede ekili olan bir begonville bir dönemde 1 metreden uzun sürügnler verir.

Lakin biz bonsai kontrol altında tutuğumuz dalın kuruyarak görsel estetiğin bozulmasını istemeyiz.

Bu yüzden gelişme döneminde üzerinde tomurçuk ya da yaprak olan uzayan daları geriye doğru uç dan 2 ya da 4 yaprak ya da tomurçuğu keseriz.
Kesim işlemini takip eden süreçde gübre uygulaması yaparız.
Not: Uyku dönemi olan zamanda yapılan budamalarda begonvil ol kısmı **** dalı kuruta bilr.BU yüzden gelişme döneminde yapmak en doğrusudur.

Ve budanan o dal üstünde uyumakda olan gözler aktif hale gelir ve yapraklar gelişir.
Gelişen her yaprak mehmedin dediği gibi dallara dönüşeçektir.

Bu sayede bol yapraklı ve sıkı bir görünüme sahip yapı elde edilir.

Neden fosfor içerikli gübreyi tavsiye ettim.

Begonviller kök sistemi olarak saçakılı kılcal ve narin bir kök yapısına sahiptir.

Fosfor köklenmeyi teşvik ediçek kök sistemini kuvetlendireçektir.
Güçlü köklere sahip bir ağaç güçlü ve sağlıklı yaprak gelişimi ve yaprakların üzerinde bulunduğu dal aksamını sürekli besler.
Unutmayın sarılıcı bir bitki sürekli uzar.Bizde uzamasını kontrol için budarız ve tekrar besine ihtiyaçı vardır.

Azot yoğunluğu oluştuğunda dallar ve yapğraklar gevrek gibi kırılgan oluyor.
AYrıca begonville çiçekli bir tür ve çiçekli türlerde yoğunlun fosfor ve potas destekli besleme şekli olması gerekiyoır.
Yabancı kaynaklı yazılarda bonsai dostlarına bu içeriğe ait gübre tavsiye edilirken örnek gübre şekli domates gübresi olarak ifade ediliyor.

Bir bilgi daha vereyim.
Herkez begonvilerin o renkli kısmını yani pembe beyaz kırmızı aksamını çiçeği olarak bilir.
Lakin aslında onlar renkli yapraklardır.Yaprakların iç ksımında kalan sarı renkli aksam çiçekleridir.

Saygılar

Eski 13-03-2011, 01:43   #22

memet's Avatar

Yeni başlayanlara gübre konusunda önerilerde bulunurken oldukça dikaktli olmak gerektiği kesindir.
Fosfor içerikli gübre dediğinde ağaca sadece fosfor verdiğin sonucu çıkar ki bu zaten başlı başına hatalı bir gürbreleme olur. Diğer yandan okuyan ağaca sade fosfor vermesi gerektiğini anlayabilir ki bu da ağacını kaybedeceği anlamına gelebilir.

Fosfor ve potas destekli gübreleme değinde bunu ne oranlarda olması gerektiği belitilmelidir. Zaten gübre konusuna yeni başlamış biri ikisinden alıp katacağım biçiminde anlayacaktır.

En son çıkarımı da Begonvile azot vermemesi gerektiği olur.
Gübre konusunda yabancı dostlar yerine ülkemizde gayet iyi de eğitim almış ziraat mühendislerine danışmayı ben daha uygun buluyorum.
Herkese de bunu öneririm.

Başlangıç için gübre konusunda hatalar yapmak yerine dengeli gübre kullanmak en uygun olanıdır.

Düzenleyen memet : 13-03-2011 saat 18:04
Eski 13-03-2011, 18:08   #23

memet's Avatar

Azot konusunu biraz daha vurgulamam gerektiğini düşündüm.

Dalları gevrekleştiriyor gibi bir gerekçe başkalarını azot kullanmamalı gibi bir sonuca götürebilir.
Begonvilin her durumda dalları kırılgandır.

Bitkiler için gerakli olan üç temel element vardır azot bunların başındadır ve kesinlikle bitkiye verilmesi gerekir. Fosfor ve potasyum da uygun oranlarda verilemlidir. Geri kalan izelementler de bitki yaşamı için ihmal edilmemesi gereken elementlerdir. gübreleme dönemi boyunca hepsi bitkiye verilmelidir.

Eski 13-03-2011, 18:16   #24
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Merhaba,
Bahçemize ekmek için begonvil çeliği gönderebilecek arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 23:26   #25
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

tekrar merhaba.

geriye dönük budama yapıyorum fakat tüm dallarda uçları hariç tomurcuk oluşmuyor, bu konuda neler yapabilirim?

Düzenleyen miCRoBe` : 06-06-2011 saat 00:59 Neden: imla
Eski 06-06-2011, 01:00   #26
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

tekrar merhaba.

geriye dönük budama yapıyorum fakat tüm dallarda uçları hariç tomurcuk oluşmuyor, bu konuda neler yapabilirim?

Eski 06-06-2011, 08:39   #27

memet's Avatar

Hangi ağaç budama yaptığınız?

Eski 06-06-2011, 21:39   #28
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

begonvil..

Eski 06-06-2011, 23:30   #29

memet's Avatar

Ben biraz kalın gövdeli bir begonvil aldım. Üç metre kadar dalları vardı. Elli santime kadar kısalttım, gövdenin her yerinden yeni sürgünler veriyor.

Bakın geçen haftaki durumu böyle;
bgnnvill.jpg

Bir fotoğraflar mısınız begonvili, bakalım durumuna.

Eski 07-06-2011, 09:20   #30
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın miCRoBe`
Bir yerde budama konusunda hata yapıyor olabilirsiniz.
Begonviller çok hızlı gelişirler özelikle havaların ısınması ile genel olarak uçlarda sürgün vermeyi severler ama sizin geride ki gözleri aktif yapmanız için onu hazırlamanız gerekir.Bu işlememi ancak uygulamalı olarak anlatmak gerekir.
Çünkü eğer normal bir budama yaptığınızda begnville o dalın tümünü kuruta bilir

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024