agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2011, 13:45   #1
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
_gurbuz_ / Ardıç 1

Herkese merhaba, bir süredir almış olduğum ardıç fidanımın (sabin olduğunu düşünüyorum) fotoğraflarını eklemek istedim. Bauhaus'da 2 senedir duruyormuş ve cinsinin oradaki son kalan örneği. Tam olarak cinsini bilemiyorum, önceden aldıklarımdan farklı ve Bauhaus'daki görevliye sorunca sadece "ardıııııııç" demekle yetindi. Umarım cins konusunda da görüşlerinizi bildirirsiniz.

Öncelikle bir müddet beklemeyi planlıyorum, gövdesi ilginç geldi bana fakat nasıl şekillendirebileceğim henüz kafamda şekillenmedi Sanıyorum ki dalların gidişatından şelale tarzına doğru bir yönelme var fakat ana gövde diyebileceğim bir gövde yok, var olan iki zıt yöne doğru çıkıyor. Belki double veya triple trunk olabilir, ne dersiniz? Gerçi biraz sert gövde, nasıl şekillenir bilemiyorum. (gövde kalınlıkları yaklaşık 3 -3.5 cm)

Bir diğer husus ise diğer ardıçlarım kadar sık değil ibreleri. Sanırım çimdikleme ile (tam detayları bilemiyorum yanlış da olabilir) geriden ibre sıklaşması gerçekleşebilir, o zaman daha dolgun bir yapıya ulaşacaktır diye düşünüyorum. Farklı açılardan fotoğraflarını yüklüyorum, umarım anlaşılabilir.

(Bu arada, sanırım akşam sulamasından oldu, beyaz bitleri gördüm bu fotoları çekerken. Hepsini kürdanla temizledim ve sürekli kontrol ediyorum sabah akşam, acemi arkadaşlara tekrardan sulama konusunda dikkatli olmaları ve ustaların önerilerini dinlemeleri konusunu hatırlatmak istedim)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo 031.jpg (52.3 KB, 95 views)
Dosya Türü: jpg Photo 032.jpg (60.2 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg Photo 033.jpg (65.0 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg Photo 034.jpg (70.9 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg Photo 035.jpg (68.5 KB, 94 views)
_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 13:47   #2
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

devamı

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo 036.jpg (62.2 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg Photo 039.jpg (59.6 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg Photo 040.jpg (67.3 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg Photo 041.jpg (58.5 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg Photo 042.jpg (69.9 KB, 93 views)
Eski 14-06-2011, 13:51   #3
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

son fotolar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo 043.jpg (56.9 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg Photo 050.jpg (66.2 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg Photo 051.jpg (55.8 KB, 89 views)
Eski 14-06-2011, 18:49   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Budama telleme ve saksı değpişim süreç ve zamanları geçtiği için bu dönemde yanlızca uç alımı **** çimdikleme dediğimzi işlemi yapmanız gereçek özelikle güçlü bölgeler de yapaçağınız bu işlem güçsüz bölgelerin aktif ve daha gelişmeye yatkın bir hal almasını sağlar.
Diğer bir konu ise ağaçınızın karşına geçip onun evirip çevirip doğru bakış açıosı ile ileride alası geren formu konusnda şimden hazırlık yapmalı var sa adaya ait görsel yapıya sahip başka bonsai dostlarının çalışmalarına örnek alarak ağaçınıız görsel estetik şeklini belirleyerek geleçek dönemde ki budama ve telemede yapaçağınız dalları belirlemenzi gerekeçektir.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 20:09   #5
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Sayın Bonsaisan, yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi sürekli farklı açılardan bakıyorum, hatta diğer bazı aday adaylarım için aklımda az çok bir şeyler oluştu fakat bu aday adayı biraz daha zor gibi geldi bana. Sanıyorum ki ana dallardan bazıları gidecek şekillenirken. Biraz daha zamanımın olduğunun farkındayım, şimdilik dediğiniz gibi sadece çimdikleme yapacağım.

İlerleyen aşamaları tekrardan bu başlık altında paylaşırım, teşekkür ederim.

Saygılarımla

Eski 15-06-2011, 16:06   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Ana daların bazılarını "jin" gibi kuruda efekti için bıraka bilir işlem yapaçağınız zaman budar ve ısıs ile şekil verebilirsiniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 22:17   #7
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Evet ben de bugün bazı örnekleri incelerken aykırı yöndeki dalları bu şekilde değerlendirebileceğimi düşündüm, demek ki doğru düşünmüşüm siz de bu yönde bir tavsiye verdiğinize göre.. Teşekkür ederim, şu an için okuduklarımı anlamaya çalışarak çimdikleme yapmaya çalışıyorum, umarım iyi bir şekilde devam ederim de kışa doğru dallar ile ilgilenebilirim. Yorumlar için teşekkürler..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024