agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2011, 15:24   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2011
lili_bdm / İlex crenata

Herkese Merhaba,
Gayet sağlıklı idi...
Düzenli suluyorum. Sadece toprağında nem kalmadığına inandığımda suluyorum artık. İstanbul'da 2 gün havalar iyi durumdayken 1 gece dışarıda bıraktım ve 2. günü bu halde idi yaprakları ne yapacağımı bilmiyorum. Zaten ilk bonsaim kötü olarak bulmuştum hala iyileşmesini bekliyorum. Birde bunu kaybetmek istemiyorum. Bana yardımcı olur musunuz, ne yapmam lazım
lili_bdm

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 29032011291.jpg (47.1 KB, 152 views)
Dosya Türü: jpg 29032011292.jpg (47.9 KB, 151 views)
Dosya Türü: jpg 29032011294.jpg (44.5 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg 29032011296.jpg (36.1 KB, 148 views)
Dosya Türü: jpg 29032011293.jpg (51.1 KB, 148 views)
lili_bdm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 15:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın lili_bdm

Sizin ağacınız tropikal kökenli, havalar ısındı diye dışarda bırakmanız büyük hata, gece don olmasa bile, rüzğarla birlikte oluşan soğuk hava akımı bitkinizi yakmış...

Ağacınızı serin kapalı bir ortama alın, ılık su ile sprey yaparak duş aldırın, bundan sonrası sabırla bekleme sürecidir.

Kesinlikle yapraktan ve kök sisteminden gübre vermeyin, iki günde bir ılık su ile aynı işlemi tekrar edin, eğer yaprak çıkışı olursa düşük dozda yaprak gübresi verin...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 18:36   #3
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
İstanbulun en soğuk yerlerinden birinde ikamet etmeme rağmen bir yıldan uzun süredir ilex crenata türü bonsai çalışmamı hiç içeriye almadım ve herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Bitkinizin yapraklarında sararmalar ve beyaz noktacıklar bulunuyor.

Köklerde çürüme olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. İçeride tutmaya devam edecekseniz fotoğrafta görülen kalorifer veya yaklaşık o uzaklıklardaki kaloriferler çalışmamalı.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 20:14   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Jeomeo gerekli açıklamayı tam olarak size yapaçaktır.
İlex crenata konusunda tecrübesi bir çok bonsai dostunda fazla.
Yardımlarını sizden esirgemiyeçektir.
Jeomeo konunun tecrübelisi sensin.
BU arada umarım iyisindir.Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 08:30   #5
Yeni Üye

Mesajımı cevaplandırdığınız için hepinize teşekkür ederim.
1) Bir rafta ve tavana yakın bir yerde duruyor. Kaloriferden uzakta fotoğraf çekmek için masanın üzerine almıştım
2) 15 günde bir 2 yemek kaşığı ve 1 su bardağında su ile gübre veriyordum, bu durumda gübreleme olayını keseceğim sanırım.
3) bu ayda saksı ve toprak değişimi yapmam doğru olur mu?
4) Toprak değişimi yapacaksam; hazır bonsai toprağım(bauhause almıştım), torf ve biraz dere kumu çakılım var bu karışımları kullanmam doğru olur diye düşünüyorum.

bunu da kaybedersem artık bonsai bakmama kararı alacağım. çünkü çok üzülüyorum.
teşekkürler,
lili_bdm

Eski 02-04-2011, 10:59   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Gerekli acıklamayı jeomeo size yapaçaktır.

Benim size hazır alınan bonsai konunsunda tavsiye olacak.
Bu sebepleri okuduğunuzda bonsai den fazgeçmeme sebebide ortaya çıkaçak.

Hazır bonsailer.

Piyasada satılan ve her ne şekilde olur ise olsun satıcı tarafından belirtilmediği sürece yaşanan sorunlar.

Hazır bonsailer üretim yapan üreticiler tarafında seralarda tarlalarda yetiştirilirler.

İthalat zamanı geldiğinde sökülerek ithal edileçek ülkenin gümrük ve zirai şartnameleri gereği toprakları temizlenerek yapaçakları yolculuk için gerekli vitaminve su tutan karışımları ile o ülkeye gönderilirler.

Gelen ürünler gümrükte bekler kontrol edilir.
Daha sonra ithal eden firma tarafında teslim alınarak yüklenir ve iç piyasada satılmak için depolanırlar.

Depolama ve bakım şartları yetersiz ve bilgisiz olan ithalatcı bu ürünlere herhangi bir bitki kadar ilgi göstereçektir.
Sulama ışık koşuları yetersiz ve 1 aydan beri taşınmakda olan ürün sonunda iç piyasada da ki satıcıya ulaşır zaman 1,5 ay kadar olmuştur.
Bu tür ticaretler genelde durugn dönem olan kış sonu yapılır ki taşıma sonrası ağaçlar sorun yaşamasın sıcak dönemde ithalat yapılmaz.

İşde bu son satış noktasında depolanan ürünler zaten artık kötü bakım ve uygun olmayan koşulda bakıldığı için yıpranmış ama yinede tomurçuk vererek gelimek ister ya da hastalanmaya başlamışlar belkide.

Ve siz satın alıp eve getirdiğinzide yine ilk acemilik sırasında yanlış bakım ve bir takım sorunlardan ilk hafdaları iyi gecen ağaç bir an da yaprakları kurur ve ölmeye başlar ve bu olay bir kaç kez daha tekrarlanınca sizde bonsai soğumaya başlarsınız.

Unutmayınız geniş ve ferah seralarda **** tarlalarda ekilin olan bu ticari bonsairler sağlıklı köklerinin bir ksımı yetiştirilen toprakda kalaçak şekilde kum ve hindistan cevizi lifleri den oluşmuş bir toprağa ve ufak saksılara sıkıştırılarak minimum yer kaplaması adına satışı sunulurlar.
Bu yüzden evinize gelen sürece kadar dayansalarda sorunlar olaçaktır.

Avrupada ki sistem ise bizden farklı

Avrupada ve amerikadaki sistemi görmek isterseniz aşağıdaki link tıklayın.
http://www.youtube.com/watch?v=AmyRdflQu-g
Not sizleyeçeğinzi video da ithalatcı bir firmadır.
İthal ürünleri alır yetiştirme yapması ile ilgili bir kelime geçmiyor sadece alıyor ve satıyor ama arada bizden dağlar kadar fark var.
Eğer onlardan bir bonsai alma şansınız olsa sorun yaşamazsınız.

İçerisinde kütüpanesi olan bir satıcı

Eski 02-04-2011, 11:00   #7
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sevgili bonsaisan biraz mübalağ etmiş ama bildiğimce yardımcı olmaya çalışacağım.

1- Tavana yakın ve rafta durduğuna göre en azından üç tarafında ışığı engelleyen şeyler var. Bu yüzden imkanınız var ise daha aydınlık ve daha ferah bir yerde muhafaza edin.

2- Biz gübrelemeye yeni başlıyoruz, kışın gübreleme yapmak toprağın niteliğini bozabilir ve bitkinize zarar verebilir.

3- Saksı ve toprak değişiminin tam zamanı.

4- Bahsettiğiniz toprağı bauhausta gördüm ama kullanmadım. Gördüğüm kadarıyla içerisine drenajı arttıracak bir şeyler eklemek gerekiyor. Dere kumu, pomza, fırınlanmış kil gibi şeyler kullanabilrisiniz.

Bitkinizi dışarıda veya kapalı balkon gibi bir yerde muhafaza etmeniz, onun için en iyisi olacaktır. Saksı değişimi sırasında bol miktarfda çamurlaşmış toprakla karşılaşacaksınız, yaklaşık olarak yarısını (altlardan ve yanlardan olmak üzere) köklerden uzaklaştırın. Bunun için su ve ahşap bir çubuk kullanabilirsiniz. Toprak değişiminden sonra en az 1 ay gübreleme yapmayın ve toprağın tamamaen kurumasına izin vermeyin. Ayrıca sararmış, buruşmuş, hastalıklı yaprakları bir cımbız veya makas yardımı ile bitkinizden uzaklaştırın. Nuri Murvet'in tavsiyesine uymanız yerinde olacaktır, yalnız özellikle kapalı bir yerde ise sabah saatlerinde yapmanızı öneririm.

Umarım sağlığı iyi duruma gelir. Gelmese dahi, hazır bonsai almak yerine fidanlıklardan alacağınız adaylar ile kendi bonsailerinizi yapabilirsiniz.

Eski 02-04-2011, 11:52   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

jeomeo ben mübala etmedim bilekis gördüğümü söyledim.

Bir tür ile uğraşan onu daha iyi tanır.Kendisini bilen; başkalarınıda doğru ve iyi göreçek bakış açısına sahipdir.
Ben senin ilex lerdeki bakımını biliyorum.Kendimin ise bu tür ile ilgili yaşadığım promlemleride biliyorum

Her kez her konuda başarılı olaçaktır diye bir şey yoktur.Tecrübe ise çok daha iyidir.

Sen bu türde tecrübelisin.
Konuyu bu yüzden sana yönelttim.

Önemli olan eksiklikleri görmek Var olan eksiklikleri tecrübesine güvenilen kişiye danışmaktır.
Bu paylaşımlar eksiklikleri tam olarak kapatmasa dahi o konuda kişiye destek verir doğru sonuca ulaştırır.

Paylaşımlar kişileri geliştirir iken aynı konuda çalışan diğer dostlarıda geliştireçektir.
Ve bu gelişim Bonsai konusunda Ülkemizi de geliştireçektir.
Sevgi ve sağlık bir yaşam dilerim.

Saygılar.

Eski 04-04-2011, 12:23   #9
Yeni Üye

Merhaba Sayın Bonsaisan ve Sayın Jeomeo,

Zamanınızı ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Yazdıklarınızı madde madde uygulayacağım.

Hatta Sn. Nuri Murvet Bey.in yazdığı ılık su ile ilk terapiyi uyguladım ))
Sanırım beklemekten başka çarem yok...
Ama dokundukça yaprakları kuruğundan dökülüyor

Şayet bu bonsaide kaybedersem artık kendi çeliğimi kendim yetiştirip, Bir kez daha kendime şans vermek istiyorum. Belki bu sefer olur
Sizlerinde sitede paylaştığınız gibi, her hata bi sonraki çalışmayı bir adım daha ileriye götürüyor.

İyi günler diliyorum.

Eski 04-04-2011, 12:41   #10
Yeni Üye

Sayın Bonsaisan,
Video'yu izledim. Evet yazdığınız gibi direk onlardan alma şansım olmuş olsa belki de evdeki bonsailerim yaşayacak. Artık onlar sadece işin ticari boyutuna bakıyorlar. Ama dikkatimi çeken ne kadar sistemli ve hızlılar.

Tabii ki gelene kadar olan hava akımlarından etkilenmek ve o kadar yolu susuz veya bir şekilde kapalı ortamda geçirdiklerinden dediğiniz de olabilir yani eve vardıklarından bir kaç gün veya 1 ay kadar iyi görünme sürecinden sonra hepsini benim gibi tek tek kaybediyoruz.

Ama bi kez de kendim yetiştirmek istiyorum. Yani bir çeliği denemek istiyorum belki bu sefer olur ne dersiniz.

En çok istediğim mor salkım bir de söğüt ağacı bonsaisi yapmak ama sanırım bu bilgilerimle nasıl yetiştireceğimden emin değilim.
Görüşmek üzere,
lili_bdm

Eski 04-04-2011, 23:17   #11
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Mor salkım da söğüt de çelik ile kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bitkiler. Uygun çelikler 4-5 yıl içerisinde bonsaiye dönüşebilirler. Sabır, özveri ve biraz araştırma yardımcı olacaktır.

Eski 05-04-2011, 09:08   #12
Yeni Üye

Günaydın Jeomeo
Evdekilerin durumu içler acısı oldu
Mor salkım ve söğütten çelik bulursam düşünüyorum.
Dün akşam trafikte okumak için bonsaisan'ın daha önceden yayınladığı bir web sayfası vardı ondan çıktılar aldım ve yazdıklarını dikkatlice okudum. Bu hafta artık bonsaiyi kurtarma operasyonunda bulunacağım, umarım şu aylar ona iyi gelir ve düzelir.

Diğer bitkilerim hatta domates ve sarı- kırmızı dolmalık biberlerimde oldukça başarılıyım, bu hafta artık onları şaşırtma ve yerlerine geçirme operasyonunda bulunacağım. Ama nedense bonsai o kadar istememe rağmen başarısız oldum

Hatamı bulup düzeltirsem belki bi kez daha deneme yapıp daha bilinçli bakabilirim...
Görüşmek üzere...
lili_bdm

Eski 05-04-2011, 11:23   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın lili_bdm

Çelikden üretim yerine bu türlere ait fidanları almanız size 3 yıl fazladan kazandıraçaktır.
Tavsiyem bonsai uygun fidan başlılı konuyu bulup bu yapıda ki bir ya da bir kaç fidan ile çalışmanız olaçaktır.
Saygılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024