agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2011, 22:18   #61
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miCRoBe` Mesajı Göster
bu yapay "s" ler benim hiç hoşuma gitmiyor yahuu.. ama küme küme yapraklar görüntüyü kurtarıyor gibi. elinize sağlık.
Yorumun için teşekkür ederim miCRoBe, ağacın gövdesi uzun oldugundan dolayı dediğin gibi yapay s vermek durumunda kaldım, o sekilde icime hiç sinmiyordu.çalısmam bittikten sonra söyle bir baktım, farkettim ki şimdi icime sinmeye başladı
Saygılar...

krydrmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 22:29   #62
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Bence tellemelerinizi gözden geçirmelisiniz. Gövde üzerinde birbirini kesip X oluşturacak tellemeler olmamalıdır; ağaç için ölümcül sonuçları olabilir. Ayrıca rafya kullanmadan ince tel kullandığınızdan kabuğun kesilme riski de var bunlara dikkat edin. Sedir ağaçları yaralarını çok uzun süreçte iyileştirebiliyorlar.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 22:41   #63
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lymyt Mesajı Göster
Bence tellemelerinizi gözden geçirmelisiniz. Gövde üzerinde birbirini kesip X oluşturacak tellemeler olmamalıdır; ağaç için ölümcül sonuçları olabilir. Ayrıca rafya kullanmadan ince tel kullandığınızdan kabuğun kesilme riski de var bunlara dikkat edin. Sedir ağaçları yaralarını çok uzun süreçte iyileştirebiliyorlar.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

Lymyt arkadaşım,uyarın için teşekkür ederim,fakat tekrar çözüp yapmakta başlı başına problem olabilir mi acaba?

Eski 29-03-2011, 23:01   #64
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın krydrmz

Başlamak bitirmenin yarısıdır.
Bir çaba gösterip riske girerek elinizde ki adayı görsel olarak düzenlemeye başlamışsınız.
Ve farklı farklı yorumlar almışsınız.
Benim tecrübe ve yorumlarımda umarım size ya da adayınıza yardımcı olaçaktır.

Öncelikle telleme,bağlama,germe,bükme gibi tüm eylemlerde ağacın bu illemlere uygun şekilde yardımcı malzeme kullanımı ve önhazırlığı ile başlamanız ağacınızın gecen zaman süresinde yaşayaçağı stresi azaltacağı gibi ileride oluşmamasını hiç istemediğimzi bir felaketinde yaşanmasını önlemek gerekir.

Ciddi ani kıvrımlar aday nekadar esnek ve rahat bükülüyor gibi görünsede bir noktada gerginlik bir noktada baskı uygular.Bu iki farklı tepki ağacada belirgin bir biçimde yansır.

Ve adaynızdaki suyun ve diğer tüm sistemin işlediği iletim demetlerinde geri dönüşü olmayan hasarlara sebeb verir.
Özeliklede bu işlemler ağaçlara suyun yürüdüğü gelişmenin başladığı zamanlar olduğunda.

Sedir çok estetik bir ağaç.Kanaatkar.Sağlam.Kök sistemi ile oynamalar da ise töleranslı.

Lakin birden yapılan bu ani değişim ağacınıza nasıl bir etki yapıcak önümüzde ki süreçde bekleyip beraber göreçeğiz.

Umarım sorunsuz bir şekilde bu işlemi atlatır.
Ama unutmayın atlatamıya da bilir.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 23:41   #65
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

sayın bonsaisan
Değerli yorum,açıklama ve uyarılarınız için çok teşekkür ederim,ağaç bu çalışmada esnekliğinden dolayı beni çok fazla zorlamadı ama yukarıda siz bu durumu belirtmişsiniz zaten ,umarım ağacım bu değişikliği atlatabilir.zaman içerisinde gelişimine veya tam tersi bir durumda ki (umarım olmaz) sizlerden tekrar yardım rica edeceğim.
saygılar

Eski 05-04-2011, 23:26   #66
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Değerli Dostlar Merhaba ;

Sizlerden bir konuda yardım rica ediyorum. Resimlerde görmüş olduğunuz çelik iyice yeşillenmeye başladı (maşallah) sormak istediğim, ben bu çeliği resimde de göreceğiniz gibi sera ortamında ve balkonda bekletiyorum. acaba artık poşetini çıkarsam ve ev ortamına alsam bunun ters etkileri olur mu? yoksa poşetten çıkma vakti gelmiş midir? bana bu konuda neler önerirsiniz?

saygılar...

çelik.jpg

çelik 1.jpg

çelik 2.jpg

çelik 3.jpg

çelik 4.jpg

Eski 06-04-2011, 16:26   #67
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

POşetden bir anda çıkarmak yerine poşetin üzerini biraz acınız hava ve ısı değişimine bir anda değilde yavaş yavaş alışmış olur bu oluşa bileçek akşam serinliğinde etkilenmemesini sağlar.

Eski 06-04-2011, 20:31   #68
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
POşetden bir anda çıkarmak yerine poşetin üzerini biraz acınız hava ve ısı değişimine bir anda değilde yavaş yavaş alışmış olur bu oluşa bileçek akşam serinliğinde etkilenmemesini sağlar.

Çok teşekkür ederim sn bonsaisan, poşetin üstü yaklaşık 20 günden bu yana açık ve o şekilde akşam serinliklerinde kalıyordu, sizce ev ortamı sıcaklığına alsam ters giden birşeyler olabilir mi? şayet birşey olmaz derseniz ne zaman saksı değişimi yapabilirim?

saygılar.

Eski 07-04-2011, 14:22   #69
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bu adayı siz bizden daha iyi tanıyorsunuz.
İçeri almanız ya saksı değişimi konusunda bir fikir vermek mantıklı değil.
Sebebine gelince:Mesela ben çelikden ürettiğim bir adayı sonbahar sonunda saksıya alırım ama bazen yaprakları çıkmış saçak kökleri çok güçlü ve sağlıklı olan bir çelik adayını ise şu zamanda saksılarım.
BU adayın sağlığı kök sistemi ve hava şartlarının değişken olmadığı dönemler içirinde olmalı.

BU yüzden orada olmadığım için size fikir vermem doğru olmaz.
Saygılar

Eski 07-04-2011, 17:21   #70
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Açıklama için teşekkür ederim bonsaisan
Saygılar.

Eski 18-04-2011, 23:07   #71
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

merhabalar ;

Adamın çok güzel çalışmaları var, özellikle 9 numaralı videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

saygılar...

Eski 19-04-2011, 10:22   #72
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bu güzel video bundan 2 yıl önce izlemiştim.
Gerek teknik uygulama gereksede yapılan müdehalleri harika.
Tabi uygulamayı yapan kişinin tecrübesi ve emeği bu gibi riskli çalışmaları işlemden sonra iyi gözlemleme ve müdehale ede bilme yetiside.
İyi tecrübe kazanmadan yapılmasını tavsiye etmeyeçeğim bir çalışma tabi ağaçı kaybetme riski almak isteyen her bonsai dostu için ise yapıla bileçek bir çalışma da olabilir.
Saygılar

Eski 28-04-2011, 22:56   #73
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar ;

Ölü Ağaç Efekti

ölü ağaç.jpg

ölü ağaç..jpg

Bu da ne olduğunu bilmediğim adayım, yapraklanmaya başladı.

blm.jpg

saygılar...

Eski 05-05-2011, 21:42   #74
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Değerli üstatlar merhabalar;

Çok değerli bir arkadaşım bauhaustan acer hediye almış. Sizce saksı,toprak değişimi **** budama yapmalı mıyım?

saygılar.

acer.jpg

acer..jpg

Eski 05-05-2011, 23:02   #75
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Eğer gövdesinin kalınlaşmasını istiyorsanız en az 2-3 yıl en az 15 litrelik bir saksıda bakmanızı tavsiye ederim. Bu arada acerin davranışını ve tepkilerini öğrenmiş olursunuz.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 09:26   #76
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Üyeler den tourkana ile iletişme geçiniz size acer konusunda destek ve yardımlarınızı esirgemez.
Jeomeo zaten ön bilgiyi vermiş.
Saygılar

Eski 06-05-2011, 19:27   #77
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

sevgili bonsaisan ve jeomeo değerli cevap, önerileriniz için teşekkür ederim.
saygılar.

Eski 08-05-2011, 21:12   #78
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

acer palmatum

Üstatlar Merhabalar ;

acer palmatumun saksısını büyülttüm ve kaya yardımıyla süsledim, sizce nasıl olmuş.
saygılar.

acer 1.jpg

acer 2.jpg

acer 3.jpg

acer 4.jpg

Eski 09-05-2011, 15:57   #79
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

İlk adımlar ve kompozisyon olarak daha güzel bir sunum şekli olmuş.
Diğer dostlarında yorumlarınız almanız güzel olur.

Eski 09-05-2011, 17:33   #80
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Sn bonsaisan merhaba;

Güzel yorumunuz benim için çok önemli, bu sanata heves sarmış ve öğrenmeye çalışan benim gibi acemiler için çok motive edici.Teşekkürler ederim.
saygılar.

Eski 09-05-2011, 19:15   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Merhaba sayın krydrmz,

Henüz ikinci mesajımı yazıyorum. Üye olduğum tarihten bu yana sürekli forumda yeni bilgiler edinmeye çalışırken sizin bu çalışmanızı gördüm. Gerçekten çok hoşuma gitti. Umarım bende sizin gibi çalışmalara devam edip, daha da ileriye götürebilirim.

Fotoğraflarda bir şey dikkatimi çekti. Yanlış yorum yapacak olursam üstadlarımız düzeltsin lütfen. Sanırım eserinizde yaprak küçültme çalışması da yapılmış olsa çok daha güzel olacak. Zamanımıdır bilmiyorum ama, bu bitki küçük yapraklar ile ağaç formuna tamamen ulaşacaktır.

İlk yorumumdur bu. Eğer kusurum olduysa lütfen affediniz. saygılar.

dereza77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 20:02   #82
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhaba dereza77 ;
Bende forumda yazılan birçok şeyi okudum, fakat en güzeli kafanızdaki çalışmaları yaparak forumda paylaşmanızdır diye düşünüyorum üstatlar çalışmalarımız üzerinde yorum yapıyor ve yardımcı oluyorlar, bende birkaç deneme yaparken bir iki adayımı kaybettim, malesef sabır erdemdir sözüne ben uyamadım ve çok sabırsız davranarak fidanlarımı kaybettim,hepsi tecrübe. Ayrıca çalışmamı beğendiğiniz için teşekkür ederim. Yaprak küçültme konusuna değinecek olursak, Sayın tourkana yapraksızlaştırma ve budamaya Haziran ayında başlamam gerektiğini belirtti. Bu forumdaki paylaşımlardan faydalanarak, eminim ki sizde bundan çok daha iyi çalışmalar yapacaksınızdır.
saygılar.

Eski 09-05-2011, 22:12   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Merhaba krydrmz,
Foruma ilk katıldığımda iyice okuyup şimdiye kadar paylaşılmış tüm deneyimleri okumak istedim. Halen ustaların yaptıkları çalışmaları izleyip gıpta ile bakarken kendime dersler çıkarmak istiyorm. İllaki ben de çalışma yaparken zayiat vereceğim ancak, şu an için elimden geldiğince teorik bilgi topluyorum. Şu an elimde bir marketten alınmış Ficus Ginseng bulunmakta. Şimdilik bu ağacı öldürmemek için sulamalarıma dikkat edip ayakta tutmaya çalışıyorum. Bu haliyle bile o kadar çok hoşuma gidiyor ki, ilk göz ağrımı kaybetmek istemiyorum. Bir minyatür gül aldım bugün. onun biraz gelişmesi gerekiyor. onunla ilgi çalışma yapma zamanım geldiği zaman ben de üstadlarımızdan öneriler talep edeceğim umarım yardımcı olurlar.

Biraz önce Tourkana ustanın bir mesajını okudum. yaprak küçültem operasyonu için 6. ayda çalışmaya başlamış. İstanbulda yaşıyormuş kendisi. Haliyle sizde İstanbuldasınız. Demek ki siz de o tarihte başlıyacaksınız. Küçültülmüş yapraklı halini çok merak ediyorum bu #78 deki resmin. Çalışmallarınızı takip edeceğim. Cesaret verecektir bana.

Benimle ilgili temennileriniz için teşekkür ederim. Umarım bu sanatta bende kendime ufak da olsa yer bulurum.
Saygılar.

Düzenleyen dereza77 : 09-05-2011 saat 22:14 Neden: yazım hatası
dereza77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 09:05   #84
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar;

Daha önce paylaştığım (74 resim) ve türünü bilmediğim bu ağaç çok hızlı gelişiyor. Sizlerden ricam bu ağaca bir müdahale yapmam gerekiyor mu? yoksa bırakayım gelişmeye devam mı etsin? müdehale etmem gerekiyorsa neler yapmalıyım?

saygılar...

Resim 002.jpg

Resim 001.jpg

Eski 22-05-2011, 07:52   #85
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Koray bey , ağacınız morsalkıma benziyor.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 09:41   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın, krydrmz, 84'cü mesajdaki ağacınız Ailanthus Altissima (Kokar ağaç-Cennet ağacı-osuruk ağacı).
Oldukça hızlı gelişir, susuzluğa dayanıklıdır, toprak seviyesinden kesseniz bile yeniden sürgünler verir, kök kısmı güçlüyse bence istediğiniz şekilde müdahale edebilirsiniz.
Kolay gelsin.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 10:04   #87
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

sayın kalambaklı açıklama için çok teşekkür ederim.
saygılar.

Eski 23-05-2011, 21:05   #88
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar ;

Dün (Pazar) çam ağacı üzerinde çalışma yaptım, gövdeyi açığa çıkarıp zımparaladıktan sonra lıme sulfur uyguladım fakat dal dizim konusunda bir türlü karar veremedim, değerli önerilerinizle fikir verebilir misiniz lütfen
saygılar.

çam 2.jpg

çam 1.jpg

çam 3.jpg

Eski 24-05-2011, 08:00   #89
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Bu konuda benim acizane tek bir önerim olacak, yaşadığım ve gördüğüm acı tecrübemdir, bu tellenen dalları farklı dal dizilimleri için çok fazla eğip bükmemelesin, bir şekle karar verin, ilk etepta hoşunuza gitmesede ilk verdiğiniz haliyle kalsın ki o yıpranan kabuklar tekrar toparlansın.Daha sonra (belki bir kaç ay sonra) yeniden değişiklik yaparsınız ama hemen ardarda sağa sola aşağı yukarı bükmeyin, dalı yıpratırsınız su akışı bozulduğu için de dalların kuruduğunu göreceksiniz.Ben aynı hatayı iki kez yaptım, ordan biliyorum.Malesef benim size yaptığım uyarıyı arkadaşlar banada yapmıştı aslında, ancak ders almadım yaşayarak acı bir tecrübe edindim.Şimdi bir dalı bükmeden önce çok düşünüyor ve öyle uygulama yapıyorum.Ağacın da bir dolaşım sistemi olduğunu unutmamalıyız.İnşallah ağacınız uzun ömürlü olur, kolay gelsin.

Düzenleyen Hazeyn : 24-05-2011 saat 11:53
Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024