agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2010, 22:23   #31
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Kahve rengi dalları eğmeniz gerekiyor. Çok kolay olacağından şimdi yapabilirsiniz.
Dalın tel gelecek kısmına ince bir karton sarın oradan telle tutturup altdaki saksıya çekip bağlayın. Sizin ve ağcınızın zorlanacağını sanmıyorum. Not karton sardığınız telin dalı yaralamasını önlemek içindir. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim tekin bey.
saygılar...

krydrmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 22:41   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sarkık/ hankengai tarzında, bir gövde saksıdan dışarı doğru yatık biçimde uzanır. Dallar bu gövde üzerinde dizilir. İkinci bir küçük gövde daha vardır. Bu küçük gövde nebariye yakın ayrılır yukarı doğru durur. Her iki gövdenin oluşturduğu dallar birlikte bir üçgenin içine girerler.

Aslında ağacınızın gövdesi oldukça ince olduğu için size vakit kaybettirecek ama,
21 numaralı mesajda ikinci fotoğrafta görünen tarza en yakın olan durum. Sola yatık dalın dışındakilerde biraz düzenleme yapıp tarza uygun biçime getirilebilir.
Tekin beyin yaptığı çizim gibi bir şekil de verebilirsiniz, ama bu durumda sarkık tarz yapmamış olursunuz.
Bu daha çok hokidachi süpürge tarzına yakın bir biçim olur.
Yani bir tarzı seçip ona yakın birform elde etmek ilk adım.
Eklediğim resim hankengai sarkık tarzda.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg hankengai11.jpg (30.0 KB, 303 views)
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 20:22   #33
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
mehmet eline sağlık kengai analatan ve betimliyen çok başarılı bir çizim yapmışsın
Saygılar sunarım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 16:44   #34
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Sarkık/ hankengai tarzında, bir gövde saksıdan dışarı doğru yatık biçimde uzanır. Dallar bu gövde üzerinde dizilir. İkinci bir küçük gövde daha vardır. Bu küçük gövde nebariye yakın ayrılır yukarı doğru durur. Her iki gövdenin oluşturduğu dallar birlikte bir üçgenin içine girerler.

Aslında ağacınızın gövdesi oldukça ince olduğu için size vakit kaybettirecek ama,
21 numaralı mesajda ikinci fotoğrafta görünen tarza en yakın olan durum. Sola yatık dalın dışındakilerde biraz düzenleme yapıp tarza uygun biçime getirilebilir.
Tekin beyin yaptığı çizim gibi bir şekil de verebilirsiniz, ama bu durumda sarkık tarz yapmamış olursunuz.
Bu daha çok hokidachi süpürge tarzına yakın bir biçim olur.
Yani bir tarzı seçip ona yakın birform elde etmek ilk adım.
Eklediğim resim hankengai sarkık tarzda.
Detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim Memet bey
Saygılar...

Eski 27-12-2010, 11:39   #35
/

Giriş Tarihi: 27-12-2010
calışmalarınız güzel

zaferkonak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 01:31   #36
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Eğer sıcak bir yerdeler ise kendi enerjileri ile tomurcuklanıyor olabilirler. Kök salana kadar suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. Perlit veya pomza gibi bir malzemenin içine dikmeniz daha iyi olabilir.

Erguvan gibi fidanlıklarda bulunması pek de zor olmayan bitkilerden bonsai yapmak istiyorsanız, bunlara benzer çelikleri yaşatmaya uğraşmak zaman kaybı olabilir. Çünkü bu çelikler yaşasalar bile bonsai çalışması yapmak için önlerinde 4-5 yıl gibi bir zaman var.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 10:07   #37
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Eğer sıcak bir yerdeler ise kendi enerjileri ile tomurcuklanıyor olabilirler. Kök salana kadar suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. Perlit veya pomza gibi bir malzemenin içine dikmeniz daha iyi olabilir.

Erguvan gibi fidanlıklarda bulunması pek de zor olmayan bitkilerden bonsai yapmak istiyorsanız, bunlara benzer çelikleri yaşatmaya uğraşmak zaman kaybı olabilir. Çünkü bu çelikler yaşasalar bile bonsai çalışması yapmak için önlerinde 4-5 yıl gibi bir zaman var.

Kolay gelsin
açıklama için teşekkür ederim sn jeomeo
saygılar

Eski 16-01-2011, 15:37   #38
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar;
eski ve yeni bir kaç resim paylaşıyorum,

Ginseng ilk hali

Ginseng öncesi.jpg

Ginseng sonrası

ginseng sonrası.jpg

papatya,bu ağacı arkadaşım çok istediği için yarısını ayırdım.

papatya öncesi.jpg

papatya sonrası

papatya sonrası.jpg

bir de arkadaşlar, sitede gördüğüm kadarıyla birçok arkadaşımız lıme-sulfur arıyor veya tarifleri veriliyor,ben bu tariflerle uğraşamıyacağımı ve gerçek anlamda lıme sulfürü tutturamıyacağımı düşünerek ebay dan sipariş verdim, ocağın 4'de kargoya verilmiş, ocak 11'de elimdeydi. herşey dahil kapıma kadar 32 tl ye geldi.

lıme sulphur 1.jpg

saygılar...

Eski 16-01-2011, 16:11   #39
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Merhabalar,

Lime sülfürü uygun fiyata edinmişsiniz. 100ml lime sulphur yaklaşık 50 bonsaisi/adayı olan biri için bile muhtemelen birkaç yıl yetebilir.

Papatyanızın ilk hali daha iyi bir aday gibi görünüyor, keşke arkadaşınıza başka bir papatya alıp hediye etseymişsiniz. Şu an bulunduğu saksı küçük ve toprak uygun değil gibi görünüyor. Fidan bugünkü haliyle benim olsaydı ana iki gövdeden birini kurutur ve dremelle işlerdim.

Ginsengin gövdesini ne zaman soydunuz? Gelişimini nasıl etkiledi? Benzer bir denemeyi yapacağım için merak ediyorum.

kolay gelsin

Eski 16-01-2011, 17:09   #40
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Merhabalar,

Lime sülfürü uygun fiyata edinmişsiniz. 100ml lime sulphur yaklaşık 50 bonsaisi/adayı olan biri için bile muhtemelen birkaç yıl yetebilir.

Papatyanızın ilk hali daha iyi bir aday gibi görünüyor, keşke arkadaşınıza başka bir papatya alıp hediye etseymişsiniz. Şu an bulunduğu saksı küçük ve toprak uygun değil gibi görünüyor. Fidan bugünkü haliyle benim olsaydı ana iki gövdeden birini kurutur ve dremelle işlerdim.

Ginsengin gövdesini ne zaman soydunuz? Gelişimini nasıl etkiledi? Benzer bir denemeyi yapacağım için merak ediyorum.

kolay gelsin

Merhaba sn jeomeo;

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Papatyanın üst topragının altında uygun toprak var sularken topragın almaması için üste yapışkan olması için normal toprakla örttüm,hafta ici daha uyun (büyük) bir saksı alıp degisimini yapacagım, papatyanın bende kalan kısmı çok daha güzel,bir ara fotografını koyarım. Bir de (dremelle) ne demek acaba?
Ginsengin kabuğunu soyali yaklaşık 10 gün oldu,hiç bir sorun görmedim, aksine yeni yeni sürgünler veriyor. Suan için gayet sağlıklı görünüyor.

Saygılar.

Eski 16-01-2011, 18:20   #41
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Dremel, bir el matkabı. Bonsaide oyma/soyma gibi işlemlerde bol bol kullanılan motorlu el aleti.

Eski 16-01-2011, 18:55   #42
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Dremel, bir el matkabı. Bonsaide oyma/soyma gibi işlemlerde bol bol kullanılan motorlu el aleti.

Teşekkürler jeomeo

Eski 24-01-2011, 18:52   #43
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar;

Bu pazar ağaçlarımla biraz uğraşayım dedim,hazır bonsaim için dışarıdan yosun ve kaya topladım ve süsleme yaptım,sizce nasıl olmuş? papatyanında bir tarafını kuruttum ve lıme sulfür uyguladım fakat büyük bir saksıya almam gerektiğini de biliyorum.bir konuda fikrinizi almak istiyorum. lıme sulfur uygulayacağımız kısmı soyduktan sonra beklememiz gerekiyor mu
? yoksa hemen uygulama yapabilir miyiz? (papatya hemen uygulanmış halidir)
saygılar.

İlk Hali.jpg

Önden Görünüş.jpg

Arkadan Görünüş.jpg

papatya

Papatya Lıme sulfür.jpg

papatya.jpg

Eski 24-01-2011, 23:11   #44
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Lime sulphuru kimi bonsaiciler hemen soyma işlemi yaptıktan sonra uyguluyor, kimi ise bölgenin kurumasını bekliyor.

Ben bölgenin kuruduktan sonra lime sulphuru daha iyi emdiğini ve daha güzel ve homojen bir görüntü oluştuğunu düşünüyorum. Tabi dış mekan bitkilerinde zamansız soyulan bir bölgenin, hava şartları yüzünden , kuruması 1-2 hafta sürecekse kurumayı beklemek olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Papatyanızın gelişimine göre yaz sonunda ya da önümüzdeki kış uygulamalara devam ederken ölü dal üzerinde oyma işlemleri yapabilirsiniz.

Eski 13-03-2011, 15:33   #45
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Çam ağacı

Merhabalar;

Dün meydanlık bir alanda yol çalışması için büyük büyük ağaçları söküyorlardı,çalışanlardan rica ettim küçük olan birini köklerinden aldım( tepesini kesmişlerdi) yoksa onuda paldır küldür sökeceklerdi.fakat bu çamda büyük sayılır,iğneleri çok uzun.bu iğneleri nasıl kısaltabiliriz veya nasıl bir telleme ile şekillendirebiliriz? hangi dali nereye konumlandırabilirim? kısaca yaşarsa bundan güzel bir bonsai yapabilir miyim? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

saygılar...

çam 1.jpg

çam 2.jpg

çam 3.jpg

çam 4.jpg

Eski 13-03-2011, 15:40   #46
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Tekrar Merhaba ;

Resimdeki ağacın cinsi hakkında yardımcı olabilirmisiniz? çünki aynı ağactan yol kenarında kökleri toprağin üstünde duran bir fidan buldum gövdeden tuttuğumda kökleriyle beraber havaya kaltı,bende aldım budadım ve alıp diktim.

saygılar...

ağaç 2.jpg

ağaç 1.jpg

Eski 13-03-2011, 15:41   #47
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Şimdilik sadece yaşatmaya çalışın. Toprak karışımı biraz ince gibi geldi bana. Çamlar süzek toprağı sever.
Yaşarsa seneye üzerinde düşünürüz kolay gelsin.

Not Yamadori yapılan ağaçlarda genelde ilk yıl hiç bir işlem yapılmaz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 15:48   #48
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Bahçemde doğal şekillenmiş fidanlar.sanırım hepsi bonsai olabilir.

doğa ağaç.jpg

doğa ağaç 1.jpg

doğa ağaç 2.jpg

Eski 13-03-2011, 15:54   #49
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Ardıç ve Papatyamın son durumu;

Ardıc

ardıç.jpg

ardıç 1.jpg

Papatya ; papatya kurumuş gibi umarım sıcaklarla beraber tekrar şekillenir,yoksa tanuki çalışması için aday olacak.

papatya.jpg

papatya 3.jpg

saygılar...

Eski 13-03-2011, 16:49   #50
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Şimdilik sadece yaşatmaya çalışın. Toprak karışımı biraz ince gibi geldi bana. Çamlar süzek toprağı sever.
Yaşarsa seneye üzerinde düşünürüz kolay gelsin.

Not Yamadori yapılan ağaçlarda genelde ilk yıl hiç bir işlem yapılmaz.

Teşekkür ederim tekin bey.belirtmek isterim ki yaptığınız çalısmaların çok büyük hayraniyim. Devamlı calışmalarınızı takip ediyorum.saksılardan bonsailerinize,hepsi ilham verici.
Saygılar.

Eski 27-03-2011, 13:33   #51
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Çelik

merhabalar ;

yaklaşık 6 **** 7 adet çelik denemem olmuştu,içlerinden biri tutacak gibi görünüyor çok heyecan verici umarım yaşar.
saygılar...

çelik sera.jpg

çelik tomurcuk.jpg

çelik son hali.jpg

Eski 27-03-2011, 16:25   #52
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar;
Arkadaşlar sedir ağacım üzerinde bir türlü karar veremiyor ve yardımlarınızı rica ediyorum.
1-Ağacın gövdesi çok uzun, telleyerek sekil versem (s) gibi olur mu?
2-Dalların konumlandırmasını nasıl yapmalıyım?
ya da sizler ne önerirsiniz.
saygılar...

sedir,.jpg

sedir 2.jpg

sedir...jpg

sedir.jpg

Eski 28-03-2011, 21:58   #53
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhabalar;

Sedir için değerli görüşlerinizi paylaşabilir misiniz lütfen. Yanlış işlemler yapıp ağacımı kaybetmek istemiyor ve yardımlarınızı rica ediyorum.
Saygılar...

Eski 28-03-2011, 22:26   #54
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2007
krydrmz arkadaşım, acemi olmamla beraber biraz zahmetli ve masraflı bir fikrim var.

ağacının aşağısı çıplak ve ağaç gövde kalınlığı boyuna göre çok az. yukarıdan bayağı bir kessen tepede birşey kalmayacak bir kaç stile uyabilir diye düşünüyorum ama bence orman tarzını denemelisin. çeşitli video ve fotolarda aşağısı dalsız gövdelerde ağaçlar ve yanlarında daha küçük ağaçlar gördüm.
dalsız ağaçları böylemi değerlendiriyorlar acaba ayrıyetten de kocaman orman bonsain olur

şöyle birşey karalıyorum.
öneri.jpg

ben de aslında böyle bir çalışma için kaya aramaktayım.

aynı ağaçtan bir kaç fidan edinirsen ve kaya üzerine uygularsan bence böyle bir çalışma fena olmaz diye düşünüyorum. ayrıca üstadların cevaplarını beklemekte fayda var ki böyle resmetmekle bile sorulacak bir yığın soru var.

miCRoBe` Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 23:21   #55
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

sevgili miCRoBe yorumun için çok teşekkür ederim,evet yazdıklarında haklısın gövde ince, tepeden kessem dediğin gibi birşey kalmayacak üzerinde düşünmeye devam etsem veya hiç ellemesem daha mı iyi olacak acaba
saygılar..

Eski 29-03-2011, 15:55   #56
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın krydrmz
Şöyle bir deneme yaptım tabi ki görselik sizin başka fikirlerde olaçaktır.
sedir001.jpg

Daha bir çok şekilde değerlendirile bilir.
Eğer bu formda karar kılar isenzi size tellemasi konusun da gerekli bilgileri de aktaracağım saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 16:13   #57
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu çok genç bir ağaç. Çok boya gitmiş. Üstelik ibreliler diğer ağaçlara göre daha yavaş büyür. Başlangıçta bıktırıcı bir durum yaratır.
Torf ve perlit karışımı gibi duruyor toprağı, çama çok uygun değil.
Bu kadar ince gövdeli, boya çok gitmiş ağaçlar seçmeyi ben önermiyorum. En fazla çekebi tarzı denenebilir.
Dallanma tersine bir üçgen biçiminde olmuş. Bunu düzeltmek çok çaba gerektirecek bir uygulama çamlarda.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 16:45   #58
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Yeni başlayanlar için bıktırıcı bir tercih bence de, belkide usta ellerde güzel şeyler yapılabilir, ama ben olsam bu ağaçla fazla zaman kaybetmezdim.Aslında işin başında ibrelilerden bir müddet uzak durmaklazım.Çünkü nazlı ve hassaslar ve insanı bu işten soğutmaya birebirler.İşin aslı bu ağaç bende bonsai olabilecek hissi uyandırmadı.Evinizin ya da uygun birinin bahçesinde bir yere dikmek en iyisi bence.Kolay gelsin.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 21:28   #59
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Merhaba değerli dostlar;

Öncelikle değerli yorumlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim, bugün yorum var mı diye telefonumdan siteye girip baktım, açıkçası yorumlarınız beni bu ağacı bahçeye dikmem ve unutmam gerektiğini düşünmeye itti. Eve geldim ağaca son kez baktım, sonra birden üzerinde çalışmak istedim. Eminim ki işlemlerde bir çok yanlışlıklar yapmışımdır, sizlerde değerli görüşlerinizi paylaşacaksınız, hata yapa yapa öğreneceğiz elbet, çalışmamın fotoğraflarını paylaşıyorum. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.
saygılar...

[ATTACH]199296[/ATTACH

Resim 007.jpg

Resim 008.jpg

Resim 009.jpg

Resim 012.jpg

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (52.0 KB, 91 views)
Eski 29-03-2011, 21:51   #60
Ağaçsever

miCRoBe`'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2007
bu yapay "s" ler benim hiç hoşuma gitmiyor yahuu.. ama küme küme yapraklar görüntüyü kurtarıyor gibi. elinize sağlık.

miCRoBe` Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024