agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen memet

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2012, 21:22   #1
Ağaçsever

csaltik's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2012
csaltik / Ardıç ve Kelebek Çalısı

Arkadaşlar tüm eleştiri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Ardıç 005.jpg (28.1 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg Ardıç 001.jpg (64.5 KB, 84 views)
Dosya Türü: jpg Ardıç 004.jpg (65.0 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg Ardıç 002.jpg (30.6 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg Kelebek Çalısı 001.jpg (26.7 KB, 86 views)
csaltik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 21:41   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn csaltik,

Kelebek çalısı hakkında bir bilgi sahibi değilim ancak tarzı ile ilgili olarak bana sanki çok güzel bir RAFT olabilir gibi geliyor.

Ardıcınızı ektiğiniz kayanın kovuğunun ne kadar derin olduğunu bilemiyorum ama kökler için yeterince derin değilse, bayağı bir gelişmesi gereken bu ardıç için yavaşlatıcı bir etken olabileceği düşüncesindeyim.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 21:47   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kelebek çalısının şeffaf kapta olması kökleri bakımından sıkıntı yaratabilir. Onu ışığı engelleyecek bir şeyle, (alüminyum folyo gibi) kaplamak yarar sağlar.

Sakaki beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 21:54   #4
Ağaçsever

csaltik's Avatar

Memet bey haklısınız. Hawai köklendirme yaptım ve dalı yeni kestim. En yakın zamanda dediğinizi yapacağım. İlginize teşekkürler.

Eski 13-05-2012, 21:56   #5
Ağaç Dostu

yamadorian's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Galeri: 1
Harika olmuş,brawo!... diyemiyorum çünkü hatarla dolu iki çalışmayla karşı karşıyayız.
-Ardıç yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ettiğimiz dirençli bir ağaçtır ama sizin ardıç bu kadar stresi kaldırabilir mi bilemiyorum.Bonsai sanatçıları ağaçlarına şekil verirken doğadaki formlara sadık kalmalıdır ki; yüzlerce yıl önce belirlenen stiller bu tür karmaşık formlara karşıdır.
-Diğer çalışmanız ise saydam bir saksıda.Bitkiler neden köklerini toprağın altında geliştirirler? Çünkü toprağın altı karanlıktır ve kökler karanlıkta gelişirler.
Aslınsa sayfalarca yazasım var ama kısaca şunu söylemek istiyorum, yardım almak istiyorsanız önce bonsai konusunu hatta daha önce ağaçlar konusunu bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Bir ağacı alıp telle aşağıya eğip taşın içine sıkıştırmak değildir bonsai.
Tavrımdan dolayı üzgünüm ama sadece bu forumda binlerce yazı var sizin yaptığınız hatalarla ilgili.

yamadorian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 00:57   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Csaltik
Başlamak bitirmenin yarısıdır.
Bonsai bir gönül işi merak işi ama aynı zamanda sabır işi.
Bonsaide Bitkileri tanımak dışında bir diğer konu olan sanatı da tanımak doğanın görsel estetiğini de anlamak irdelemek gerekir.
Öncelik le bitkilerin fizyolojik yapısını yaşamsal faliyetlerini tam olarak kavramasanızda ne zaman neye ihtiyaçları olduğunu ve ne tür zamanlarda neler yapıla bileçek gibi konuları forum içerisinden araştırınız.
Çünkü Bonsai de ve bitkiler ile yapılan her çalışmada yapılan hataların telafisi zamandır.ve her kaybedilen zaman size bu guzel uğraşıdan uzaklaştıraçak kadar etkili bir referans noktası oluşturur.
Bir işlemi yapar ikenzamanını ve yapılma sebebini anlamaya çalışın ya da önceden bir bonsai dostuna danışıp görüşlerini alın.Yoksa deneme yanılma ile yıllar yılları kovalar ama elde bir şey kalmaya bilir.
Şimdilerde ibreli türlerin kök budama zamanı için vakit çok geç.
Çok riskli bir işe kalkışmışsınız.İşinizi şansa bırakmak yerine doğru zamanda doğru adımlar atmak gerekir.
Tavsiyem bir ardıç daha satın alın ve bonsai dostlarının destek vermesini bekleyin.
Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 11:15   #7
Ağaçsever

csaltik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yamadorian Mesajı Göster
Harika olmuş,brawo!... diyemiyorum çünkü hatarla dolu iki çalışmayla karşı karşıyayız.
-Ardıç yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ettiğimiz dirençli bir ağaçtır ama sizin ardıç bu kadar stresi kaldırabilir mi bilemiyorum.Bonsai sanatçıları ağaçlarına şekil verirken doğadaki formlara sadık kalmalıdır ki; yüzlerce yıl önce belirlenen stiller bu tür karmaşık formlara karşıdır.
-Diğer çalışmanız ise saydam bir saksıda.Bitkiler neden köklerini toprağın altında geliştirirler? Çünkü toprağın altı karanlıktır ve kökler karanlıkta gelişirler.
Aslınsa sayfalarca yazasım var ama kısaca şunu söylemek istiyorum, yardım almak istiyorsanız önce bonsai konusunu hatta daha önce ağaçlar konusunu bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Bir ağacı alıp telle aşağıya eğip taşın içine sıkıştırmak değildir bonsai.
Tavrımdan dolayı üzgünüm ama sadece bu forumda binlerce yazı var sizin yaptığınız hatalarla ilgili.
Teşekkür ederim. Belli ki siz bu işin ilmini yutmuşsunuz. Bundan sonra size Hocam demek isterim.

Eski 14-05-2012, 11:47   #8
Ağaç Dostu

yamadorian's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi csaltik Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Belli ki siz bu işin ilmini yutmuşsunuz. Bundan sonra size Hocam demek isterim.
Bu işin ilmini yutmadım ama en azından araştırıp ,sorup öğrenmeye çalışıyorum ki ağaç öldürmeyeyim.Bir canlı üzerinde çalıştığınızı hatırlatırım.Ağaçların diğer canlılar gibi olmasada hisleri olduğunu ve herşeyden önce yaşayan her canlı gibi ağaçlara saygı duymanız gerekteğini hatırlatırım.Bonsai hobi değildir, büyük sorumluluk gerektiren bir disiplindir.
Bana hocam demek istemeniz emin olun beni hiç ilgilendirmiyor.Hoca arayışı içene gireceğinize bu işe uzun süredir zaman ayıran arkadaşların tecrübelerinden faydalanmanızı tavsiye ederim.Ama sormak istediğiniz herşeyi bilgim dahilinde olmasa bile sizin yerinize araştırıp cevaplayabilirim.Üşenmem.

yamadorian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024