agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2010, 06:57   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Haklısınız hasan Ali bey. bu arada dün kü sunumunuz için teşekkür ve tebrik ediyorum

oyekcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 11:55   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İncirde köklendirme ile ilgili bir yazıyı burada aktarmak istiyorum. bir ay kadar hendekleme yaparak çok incir çeliği yetiştirdim. Hiç tutmayan olmadı. Kesim yerinde hendekleme sonrasında meydana gelen oluşumdan dikimin ardından çok kısa bir zamanda köklenme oluyor.

Kalın dallarda da ayn uygulamanın yapılabileceğini düşünüyorum.

İncirde çelikle çoğaltma
a) Çeliklerin seçimi ve hazırlanması
İncir çeliklerini orta yaşta, esen, bir yıllık sürgünleri kuvvetli ağaçların sağlam ve pişkin dallarından almak gerekir. Bu amaçla bir yıllık sürgünler yani uç dallar alındığı gibi 2–3 yaşındaki dar özlü ve pişkin dallar da kullanılır. Çeliklerin kalınlıkları 1,5–2,5 cm. olmalıdır. Boyları ise 25–35 cm arasında değişir ve her çelik üst kısmı boğumun hemen üstünden, alt kısmı boğumun hemen altından, öz gözükmeyecek şekilde kesilerek hazırlanır. İncir çeliklerinin uçlarında tepegözünün bulunması istenir. Bu şekilde hazırlanan çelikler daha erken ve kuvvetli sürer. Tepeleri kesilen çeliklerin ise yan gözlerinden meydana gelen sürgün çoğunlukla düzgün büyümediğinden bunlardan hasıl olan fidanların gövdeleri düzgün olmaz. Bunlar, aynı zamanda geç uyanır ve yılsonuna kadar ötekilere göre daha az pişkinleşir.
b ) Çelik alma zamanı
İncir çeliklerini, doğrudan doğruya dikim zamanı almak mümkün olmakla beraber, budama mevsiminde, yani Ocak ve Şubat aylarında, budanan dallardan faydalanmak için, budama zamanı almak zorunluluğu ortaya çıkar.
c ) Çeliklerin saklanması
Çelikler, budama zamanı hazırlandıkları taktirde, köklendirme tavalarına dikilecekleri zamana kadar saklanmaları gerekir. Bunun için çelikler 50’şer tanesi bir arada olmak üzere demet yapıldıktan sonra ya serin ve karanlık bir kilerde kum içerisinde katlanarak veyahut dışarıda hendeklenerek muhafaza edilir. Dışarıda hendeklemek için, demetler, süzek bir toprakta açılmış ve dibine bir karış çakıl ve üzerine dört parmak kadar kum serilmiş bir hendek içerisine başları aşağı gelmek üzere, tersine ve dikine olarak yerleştirilir. Araları, hiçbir boşluk kalmayacak şekilde kumla doldurulur, üzerlerine de dört parmak kadar kum serildikten sonra bir hasır parçası çekilerek toprakla örtülür. Kumun daima hafif nemli olmasına dikkat edilir ve çeliklerin fazla sudan küflenmemeleri için ara sıra açılarak muayeneleri yapılır. Çeliklerin böylece hendekte ve ambarda normal saklama süresi, aşağı yukarı bir, bir buçuk ay kadardır. İyi saklanmış olan çeliklerin, dikim zamanı, kabukları düzgün ve parlak, koyu kül rengi olup buruşukluk göstermez ve çizildiğinde süt akar, gözleri de dolgun olur.
d ) Çeliklerin köklendirmesi ve terbiyesi
Çelikler Mart ayı içerisinde köklendirme tavalarına dikilir. Bu tavalarda sıralar, ortalama 60 cm. aralıkla pulluk veya el aletleri (Magra çapası) ile açılır. Çeliklere sıralar üzerinde 30 cm. aralık verilir ve uçları toprak hizasına gelecek şekilde bu bu sıralara dikim kazığı ile dikilir. Dikimden sonra, aralarındaki toprak çelikler üzerine çekilerek hem çelik sıralarında bir tümsek yapılmış ve hem de sıra aralarında sulama arkları açılmış olur. Dikimin arkası sıra hemen ilk su verilir. Yaz aylarında sulanmalarına, çapalanmalarına, yanlardan çıkan filizlerin temizlenmesine dikkat edilir. Zayıf ve çok kısa olmayan çelikler, saklanmaları ve dikimleri sırasında kurumaktan korunurlarsa kolayca köklenir ve tutar.
Özel Meyvecilik (Kışın yaprağını döken meyve türleri) Prof. Dr. Sabahattin Özbek Adana 1974 Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları : 128

tourkana beğendi.
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 11:08   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Sayın tourkana, Sizin açtığınız bu başlıktan esinlenerek bende incir ağacından 2 dal aldım ve diktim. Yaklasık 1 ay gibi bir sure gecti ve dallar filizlenmeye basladı hatta filizlerin yanısıra yusyuvarlak meyveleri bile olusmaya basladı.Bu dalların tuttuğu anlamına gelirmi ?

oyekcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 15:21   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
İlk sal tarzı uygulamam..
Toprakla temas edecek kısmın kabuğunu iskarpela ile soydum, köklendirme tozu sürüp etrafını sphagnum yosunu ile sardım... Sonra da saksıya yerleştirdim.
Sayın tourkana.bu mesajda olan incirleriniz şu an ne durumdalar.olduğumuz yerlerde bu incirlerden çok var gelişi güzel budanmış.hatta belediye bile budayıp kalın dalları bırakıp gidiyor.bunları değerlendirmek istiyorum sizikni gibi uygulamalar yapmak istiyorum sonuçları hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.iyi çalışmalar

e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 21:10   #35
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ben bu incirleri , bonsaiye merak salan bir arkadaşa hediye etmiştim ancak bir ara kontrol ettiğimde durumları çok iyi değildi.

Keşke bende olsalardı , yaramı deştiniz şimdi .

Ama tavsiye ederim, uygulamarınızın görsellerini de bekleriz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 21:45   #36
Yeni Üye

Echoe1978's Avatar

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Merhabalar Sn. Tourkana, O ilk dallarınızın ne durumda olduğunu çok merak ettim. Bize bilgi verebilir misiniz? Ben de yarın burdaki yaşlı bir incirden çelik alıp üzerinde çalışma yapmayı planlıyorum. Güzel bir dal buldum, 5 cm genişliğinde (çap değil). Köklendirme hormonum yok. Bu zamanda toprağa sizinki gibi bir işleme tabi tutup eksem tutar mı diye merak ediyor, tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Echoe1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 21:47   #37
Yeni Üye

Echoe1978's Avatar

Özür dilerim, son mesajınızı okumadan mesajımı yazdım. O ilk çalışmalarınız dışındaki soruma sevap verebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Eski 03-04-2012, 11:51   #38
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Echoe1978 , biraz geç kalınmış bir uygulama , ama yine de şansınızı deneyin derim. Sonuçta deneyeceğiniz sadece bir dal, bu dalın üzerinde 5-6 cmlik kısmının kabuğunu kaldırıp etrafını torfa sarıp bir iki hafta nemli tutun sonra ekimini gerçekleştirin. Umarım başarılı olur, sonuçlarını paylaşırsınız. İyi çalışmalar.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 16:50   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2012
yaprakları kucuk olursa cok guzel olacak gıbı

realdreaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 19:57   #40
Yeni Üye

Echoe1978's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim. 3-4 cm genişliğinde bir dala söylediğiniz gibi havai köklendirme yaptım. Bu benim ilk havai köklendirme denememdi. Fotoğraflayamadım ama ilk fırsatta fotoğraflayarak burada da paylaşmayı umut ediyorum. 1-2 haftadan daha uzun bir süre beklemem daha faydalı olacaksa bunu da yapabilirim aslında.

Teşekkürler..

Eski 08-04-2012, 20:17   #41

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ağacın cinsine mevsime göre köklenme farklı sürelerde olabilir. Hormon köklendirmeyi garantilese de olmadan da köklenme olabilir.
Kullandığınız malzeme steril olursa daha uygun olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 07:59   #42
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Echoe1978 Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim. 3-4 cm genişliğinde bir dala söylediğiniz gibi havai köklendirme yaptım. Bu benim ilk havai köklendirme denememdi. Fotoğraflayamadım ama ilk fırsatta fotoğraflayarak burada da paylaşmayı umut ediyorum. 1-2 haftadan daha uzun bir süre beklemem daha faydalı olacaksa bunu da yapabilirim aslında.

Teşekkürler..
İncirde birkaç tane havai köklendirme yaptım hepsi de başarılı oldular. İncir yumuşak bir ağaç olduğundan çabuk kökleniyor. Yine de 2 hafta çok kısa bir süre. Köklerin kuvvetlenmesi için 2-3 ay zaman vermenizi tavsiye ederim. Kökler kahverengileşince dalından kesip saksılamak daha uygun oluyor.

İyi çalışmalar dilerim.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 12:05   #43
Yeni Üye

Echoe1978's Avatar

Merhabalar,

Havai köklendirme yaptığım dalda çokça meyve, dal ve yaprak gelişimi var. Acaba o dalların üst kısımlarında budama yapsam bunun kök gelişimine etkisi nasıl olur, hızlandırır mı, yavaşlatır mı? Zaten köklendikten sonra sağlam bir budama isteyecek o ana dal...

Saygılarımla,

Eski 19-05-2012, 18:23   #44
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
süper!

optimusprime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 13:19   #45
Yeni Üye

Echoe1978's Avatar

Merhabalar tekrar;

Soruma cevap alamadığım ve bugün havai köklendirme yapmış olduğum dalı almayı planladığım için tekrar soruyorum,v kusuruma bakmayın.

Havai köklendirmek yaptığım dal köklenmiş, bugün saksıya almak istiyorum. HK yaptığım dalın üst kısmı çok uzun ve çok dal var, bu mevsimde bunları budamam doğru olur mu? Başka tavsiyeleriniz var mı?

Teşekkür ederim..

Eski 20-05-2012, 13:24   #46

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Üzerinde meyve varsa onları almanız bir miktar budama yapmanız yararlı olur, kök henüz yeterince gelişmediği için ağacı yorabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 13:26   #47
Yeni Üye

Echoe1978's Avatar

Çok teşekkür ederim Sn. memet.

Eski 01-03-2013, 22:44   #48
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
İlk sal tarzı uygulamam..
Toprakla temas edecek kısmın kabuğunu iskarpela ile soydum, köklendirme tozu sürüp etrafını sphagnum yosunu ile sardım... Sonra da saksıya yerleştirdim.
sn tourkana, ben de yaklaşık 3 hafta kadar önce bir arkadaşımın bahçesindeki incir ağacından iki parça dal kesip toz köklendirme hormonu ile saksıda köklendirme denemesi yaptım. bir tanesi sizinkiler gibi 2-3 dallı, bir tanesi düz bir dal.
merak ediyorum bunların köklenme başarısı şansı nedir ve köklenmeye başladıklarını nasıl anlayabilirim.
bir de uçlarında yeni sürgün hazırlığı vardı dalları aldığımda. onların kalması iyi olur mu, enerjinin uçlarda kalmaması açısından yoksa almalımıyım onları.

iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024