agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2009, 15:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tekin Bey'le acemborusu üzerinde çalışma

Istanbulda iki ay kadar once yapilan toplantida, tanismadan sonra, deniz seyredilerek caylar icildi(Ben caya pek alisik olmadigim icin, ilk caydan sonra sadece seyretim)

Tekin beyle calisma 037.jpg
Aybala ve Todor

Tekin beyle calisma 038.jpg
Bonsaisever ve Darkyes

Tekin beyle calisma 039.jpg
Bonsaisever,Tekin,ben, Mujgan hanim ve Todor.

Benim makinamdaki resimler bunlar( bir de Malinanin sigara icerken cekilmis bir Fotografi var o da bende kalsin

Cay sohbetinden sonra, 10 dakikalik bir yuruyusle yemek yiyecegimiz lokantaya geldik. Oturup, sohbet ederek yemeklerimizi yerken, karsimda oturan hanimlara eslik ederek ben de raki ictim. Dostluk, sohbet, yemek, icecekler her sey cok guzeldi tatilde keyifle gecirdigim en guzel gunlerden biriydi. Daha onceleri sadece sanal olarak bildigim, tatilde de yuz yuze gorustugum Turkiyedeki (ve Kibristaki) tum dostlarima tesekkur ediyorum.

Istanbul toplantisi son buldugu zaman Tekin bey israrla beni evinde misafir etmek istedi. Benimse hic bos zamanim kalmamisti. O gun toplanti sonrasi Bozcaada tatatilde olan yegenimi gormeyi palnliyordum, Ama ona bir turlu telefonla ulasamadim. Tekin beye bir kez daha arayim ulasamazsam sana misafir olurum dedim ve telefondan sonra ulasamadigim icin o aksami Tekin beylerde gecirmeye karar verdim.

Toplanti sonrasi herkesle vedalasip ayrildik(Kim bilir bir daha ne zaman gorusuruz) Tekin beyin damadi ve kizi bizleri araba ile zorlu bir ugrastan sonra bogaz koprusunden asirip Sariyere(yanlis hatirliyorsam Tekin bey duzeltsin)
Ulastirdilar evdekilerle tanisip sohbet ettik cay ictik (Bu kez ikinci caya yok demege utandim iki tane ictim.) daha sonra evin buyuk kizinin yaptigi bir Patlican kebabi yedik ve yine sohbet. Belki Tekin bey daha oturacakti ama benim uyku vaktim 11 gibi musade istedim bana yatacagim yeri gosterdiler Sabaha kadar deliksiz bir uyuku cektim.

Sabahleyin tekin beyle agaclari ve bostani olan bahceye gittik. Yesillikler ortasinda guzel bir yer. Istanbul icerisinde boyle gurultuden uzak sesiz yerler de varmis. Tekin beyin agaclarini gorup konusurken Yasemin hanim geldi. Tekin beyle bir calisma yapacaksak o da gormek istemis. Tekin bey baska arkadaslara da bildirmis ama baska kimsenin gelebilme imkani olmamis.

Tekin beyin kizi ve torunu bolgede kurulan bir panayira gitmek istediler tekin beyin fotograf makinesini de aldilar. Onlar gittikten sonra calisma yapacaksak fotograf cekemiyecek diye uzuldu. Benim makine ile cekeriz dedim ve biz calisma yaparken fotograflari Yasemin hanim cekti ve de guzel cekti.

Tekin beyle, budamada karasiz kaldigi bir acemborusu uzerinde calisma yaptik. Ilginc bir kok yapisi olan bir acamborusu, agacin yukarilarinda ise kivrilan bir dali vardi Tekin beyi karasiz birakan da o daldi. Yasemin hanim ve tekin beyle yaptigimiz calismayi Fotograflar ekleyip sizlerle paylasiyorum.

Tekin beyle calisma 001.jpg
Tekin beyin acemborusu

Tekin beyle calisma 002.jpg
Istenmiyen dallari budamakla ise basladik.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 16:01   #2
Ağaç Dostu

Tekin beyle calisma 003.jpg
agac budandiktan sonra

Tekin beyle calisma 004.jpg
Tekin bey bir akarsu yatagindan kum aliyor.

Tekin beyle calisma 006.jpg
Daha sonra eledigimiz kuma toprak karistiriyoruz.

Tekin beyle calisma 007.jpg
Hersey hazir. Agaci saksisindan cikariyoruz.

Tekin beyle calisma 008.jpg
Agacin koklerinin nasil budanip bonsai saksisina dikilecegi anlatiliyor.

Eski 20-08-2009, 16:11   #3
Ağaç Dostu

Tekin beyle calisma 009.jpg

Tekin beyle calisma 010.jpg
Saksinin su deliklerini ortmek icin sineklik kesiliyor ve saksiya konuyor.

Tekin beyle calisma 011.jpg
Agaci saksiya sabitleycegimiz telleri saksiya geciriyoruz.

Tekin beyle calisma 013.jpg

Tekin beyle calisma 014.jpg
Kolerdeki fazla toprak bir cubuk ile aliniyor.

Eski 20-08-2009, 16:19   #4
Ağaç Dostu

Tekin beyle calisma 015.jpg

Tekin beyle calisma 017.jpg

Tekin beyle calisma 016.jpg
Fazla toprak alinip, kokler budandip, bonsai saksisinda nasil duracagina bakiliyor.

Tekin beyle calisma 018.jpg

Tekin beyle calisma 019.jpg

Saksiya toprak konup agac bonsai saksisina dikiliyor.

Eski 20-08-2009, 16:27   #5
Ağaç Dostu

Tekin beyle calisma 020.jpg

Tekin beyle calisma 023.jpg

Tekin beyle calisma 022.jpg
agac tellerle saksiya iyice baglanip sabitleniyor.

Tekin beyle calisma 025.jpg

Tekin beyle calisma 027.jpg

Saksiya toprak eklenip, saksidaki tum bosluklar bastirilarak doldurulyor.

Eski 20-08-2009, 16:33   #6
Ağaç Dostu

Tekin beyle calisma 028.jpg

Tekin beyle calisma 029.jpg

Tekin beyle calisma 031.jpg

Tekin beyin buldugu yosunlari kucuk parcalar halinde, bir cubuk yardimi ile saksi icerisine yerlestiriyoruz.

Eski 20-08-2009, 16:41   #7
Ağaç Dostu

Tekin beyle calisma 032.jpg

Tekin beyle calisma 033.jpg

Tekin beyle calisma 034.jpg

Tekin beyle calisma 035.jpg

Yosunlar uzerine de cakil taslarini serpistiriyoruz.

Tekin beyle calisma 036.jpg

Ve calismamiz bu asamada bitiyor. Agacin yeni fotograflarini artik Tekin bey ekliyecek.

Bu calismadan sonra bir calismamiz daha oldu. Yalniz yasemin hanimin annesi rahatsiz oldugu icin ilk calismadan sonra ayrildi ve ikinci calismamizin fotofraflari cekilemedigi icin o calismayi sizlerle paylasamiyorum.

Bu calismada yardimci olan Tekin ve Yasemin hanima tesekkurler.

Eski 20-08-2009, 17:31   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Güzel ve hoş bir uygulama olmuş elinize sağlık Ali hocam.

Umuyorum ki, Tekin bey bu acemborusunu güzel bir bakım ile gösterişli ve güzel bir forma sokacaktır.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 13:13   #9
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Çok güzel bir çalışma olmuş. Yasemin Hanım da adım adım herşeyi harika fotoğraflamış.

Ellerinize sağlık. Kök yapısı çok değişik be güzelmiş. Bir de acem borusu çiçeklendi mi işte o zaman süper olacak.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 11:20   #10
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 5
Teori ve pratik bir arada egitim almış oldugum bu çalışma için saygı dolu sevgiler.

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 11:52   #11
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Güzel bir çalışma olmuş .Acem borusunun çiçek açmasını hep merak ederim. Elinize sağlık ...

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 22:09   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın Ali bey ve Yasemin hanım la yapılan çalışma baya bir gelişme gösteriyor. Geliştikce uç alma yapıyorum. İnşallah seneye açmayı düşündüğüm sergiye hazır olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SDC11567.jpg (52.1 KB, 190 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 11:38   #13
Ağaç Dostu

Tekin bey seneye, kisisel ve ya diger arkadaslarin katilimlari ile bonsai sergisini acacaginiza inaniyorum. Elinizde yeterli agaclar var diger arkadaslardan da mutlaka destek gelecektir.

Simdiden basarilar dilerim.

Eski 25-08-2009, 13:11   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
S.Tekin, bir ayda bu bitkiyi bu kadar nasıl geliştirdiniz?
Tebrikler.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 23:59   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Sayın Ali H. ALI ve Sayın izzeterisen bitkinin güçlü yapısı olduğu için hızlı gelişim gösteriyor. Geliştikcede uç alma yapıyorum.
Sayın Ali H. ALI be inşallah siznde dediğinizgibi bir sergi açmayı başarırız. Başarmak içinde elimden geldiğince gayret ediyorum şimdilik 20 adet saksım var bir okadarda taşdan hazırlarım 20 tanekadarda Sayın bonsaisan dan almayı düşünüyorum. Bu sonbahar ve ilkbahar çok işim var. İnşallah üstesinden gelebilirim.

Eski 02-09-2009, 13:20   #16
Ağaç Dostu

Acmak istediginiz sergiye diger uye arkadaslar da agaclarini sizinkiler yaninda sergileyceginden hic suphem yok. Olur da her hangi bir nedenden sergiye arkadaslarin agaclari yetisemezse, 30-40 tane senin agaclarin bile bir ilk sergi icin yeterli olacagini dusunuyorum.

Sonbaharin sonuna dogru calismalarina basliyabilecegini dusunuyorum.

kayalar uzerine dikilmis agacalrina da yine kaya seklinde kesilmis kontrablaktan altliklar keser altliklar altina da kucuk ayaciklar yapistirirsan guzel bir gorunum elde edersin.

Simdiden kolay gelsin.

Eski 02-09-2009, 23:16   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Ali bey. Düşündüğüm tarih 2010 Mayıs son Pazar'ı Sizin de dediğinizgibi Bir çok arkadaş bu sergiye bir iki ağaçda katılsa ki katılacaklarını düşünüyorum.
Oradakiler kadar olmasa da başlangıç için fena olmayacak inşallah.

Eski 02-09-2009, 23:46   #18
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Bu sonbaharda acem borusunu kesmeyi düşünüyorum, evi sardı, çatı oluklarını attırmaya başladılar.. Gövde kalınlığı yaklaşık bilek kalınlığında.. Köklendirip bonsai çalışmasında kullanacak arkadaşlar olursa gönderebilirim...

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 16:09   #19
Ağaç Dostu

Sayin Bari iyi gunler.
Acemborusuna kimse talip olmadigina gore, is basa dusuyor yani acemborusunu siz bonsai yapabilirsiniz. Istemediginiz gozden cikardiginiz o acemborusu, hayatinizda bir seruvenin baslamasina neden olur ve bonsai dunyasinda keyifle koybolabilirsiniz. Yorucu is gunlerinden sonra agaclariniz uzerinde yapacaginiz calismalar, sizi rahatlatacak, tum yorgunlugunuzu uzerinizden atacak ve zamanin nasil gectigini bilmiyeceksiniz.

Dusundugunuz bonsainin boyunda, acemborusunu budayiniz (Kesik kismi arka tarafa gelecek sekilde ve 45 derecelik bir aci ile budayiniz. Boyu kisaldigi icin sizi artik rahatsiz etmiyecek.) Baharda, budadiginiz govde uzerinde cikacak surgunlari degerlendirip agaciniza bir forum veriniz. Bir yil daha toprakta kalsin sonra 2010 yilinin son baharinda agaci yerden sokup saksiya aliniz bir yil da saksida kalip sacak koklerini gelistirdikten sonra onu bonsai saksisina alabilirsiniz.

Bonsaiciler arasina hos geldiniz.

Eski 07-09-2009, 23:26   #20
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Sayin Bari iyi gunler.
Acemborusuna kimse talip olmadigina gore, is basa dusuyor yani acemborusunu siz bonsai yapabilirsiniz. Istemediginiz gozden cikardiginiz o acemborusu, hayatinizda bir seruvenin baslamasina neden olur ve bonsai dunyasinda keyifle koybolabilirsiniz. Yorucu is gunlerinden sonra agaclariniz uzerinde yapacaginiz calismalar, sizi rahatlatacak, tum yorgunlugunuzu uzerinizden atacak ve zamanin nasil gectigini bilmiyeceksiniz.

Dusundugunuz bonsainin boyunda, acemborusunu budayiniz (Kesik kismi arka tarafa gelecek sekilde ve 45 derecelik bir aci ile budayiniz. Boyu kisaldigi icin sizi artik rahatsiz etmiyecek.) Baharda, budadiginiz govde uzerinde cikacak surgunlari degerlendirip agaciniza bir forum veriniz. Bir yil daha toprakta kalsin sonra 2010 yilinin son baharinda agaci yerden sokup saksiya aliniz bir yil da saksida kalip sacak koklerini gelistirdikten sonra onu bonsai saksisina alabilirsiniz.

Bonsaiciler arasina hos geldiniz.
Çok teşekkürler SEvgili Ali H.Ali. Deneyeceğim..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024