agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2009, 13:45   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
izzeterisen / Çınar

Mart 2009 ayında kazık köklerini keserek, dik tarzda büyütmek için uygun olarak gördüğüm dallarını bırakıp diğerlerini keserek çınarlarımı diktim. Çok geçmeden canlandılar. Belki tutmazlar, kururlar diye bu zamana kadar burada önerilerinizi almak için konu açamadım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:49   #2

izzeterisen's Avatar

Çınar I

Bu ilk çınarım. Gövdesinin kalınlığı 4 cm.dir. İlk dal (I.dal)15 cm.den çıkıyor. Kalın gövdenin uzunluğu 27 cm. Sağ,sol,arka dalları, altta kurbanlık dalı bulunuyor. Sanıyorum 45-60 cm. boyunda bir bonsai olacak.
Uygun dalları bırakmak için budamadan başka bir şey yapmadım. Filizler uzamaya başladıktan sonra dallanmayı arttırmak için kesim yaptım ama bitki yine en son tomurcuktan filiz verdi. Ben de bu amaçlı kesimden vazgeçtim. Şimdi boyuna dal uzatıyor.
Çınarlarım bonsaiye uygun mudur? Ne yapmam gerekiyor ? Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

çınar I ön.JPG
Ön

çınarı I arka.JPG
arka

Eski 18-06-2009, 13:53   #3

izzeterisen's Avatar

Çınar II

Bu ikinci çınarım. Gövdesinin kalınlığı 2,5 cm.dir. İlk dal (I.dal)10 cm.den çıkıyor. Kalın gövdenin uzunluğu 27 cm. Sağ,sol,arka dalları, altta kurbanlık dalı bulunuyor. Ancak sağa ve sola uzanan dalların konumu konusunda tereddütlerim var. Biraz geride duruyorlar, tam sağda ve tam solda değiller dalları.
Bu çınarı da birinci çınarımdaki gibi dallanma amaçlı kesip aynı davranışı gösterince olduğu gibi büyümeye bıraktım.

çınar II ön.JPG
ön
çınar II arka.JPG
arka

Eski 19-06-2009, 18:16   #4
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
izzeterisen; her türlü ağaçla bonsai çalışması olabileceği gibi çınarla da bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Çınarların heybetini bonsainizde yakalamanız için, ağcınızı saksıda değil de toprakta yetiştirmenizi tavsiye edeceğim.
Şu an için dal yapısını geliştirmek için erken.
Gövdesinin isteğiniz formda gelişmesi için uğraşmalısınız.
Süpürge tarzı haricinde Dik tarza yakın bir görünüm elde etmek istiyorsanız, 3 veya 4 kademeli budama ile buna ulaşabilirsiniz.
Birinci kademe zaten oluşmuş, ikinci kademeyi oluşturuyorsunuz.
En azından bu ikinci kademesinde de toprakta ve serbest gelişimde kalması uygun olur.
Yine yerde geliştirmeyi seçerseniz; köklerin dibe doğru inmesini önlemek ve saksıya aldığınızda köklerin yanlara doğru güzel görünebilmesi için, köklerin altına tahta veya havuz sepeti gibi delikli bir malzeme koyarak gelişim sağlayabilirsiniz.

Çınarlarla hiç uğraşmadığım için, ağaçlarımda (Acer Palmatum) yapmış olduğum gözlemden bahsedeyim.
Siz de çınardaki gözlemlerinizi buna eklersiniz.

Eğer bir sürgünün bir kaç yaprak sonrasında sürgünü buduyorsanız ve budanan yerin gerisindeki yaprakları kopartmazsanız, o yapraklar üzerinde bulunduğu sürgünü desteklemeye devam ettiği için tekrar sürgün oluşturmuyor.
O kısımdan sürgün oluşmasını istiyorsam, yapraklarını sapları kalacak şekilde kopartıyorum ve o bölgeden yeni sürgünler oluşmasını sağlıyorum.
Bu uygulamayı genelde; ağacımın gödesinden çıkan ve kalınlaşsını istediğim sürgüne dokunmazken, yine gövdeden çıkan gelişmesini istemediğim sürgünde uyguluyorum. (dallarda da uygulanabilir)
Alttaki sürgün istediğim uzunluğa ve güçlü bir yapıya ulaştığında sıra öbür sürgünün gelişmesine geliyor.
Üstteki sürgünün son yapraklarını koparttıktan sonra, yeni sürgünler oluşuyor.

gelişim.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 11:11   #5

izzeterisen's Avatar

Sn.bonsaisever.
Benim toprakta yetiştirme şansım yok. Bu nedenle saksıyı biraz büyük tuttum.
"O kısımdan sürgün oluşmasını istiyorsam, yapraklarını sapları kalacak şekilde kopartıyorum ve o bölgeden yeni sürgünler oluşmasını sağlıyorum."
Bunu bir dalda denedim. Ama pek olumlu olmadı sanırım. Gerideki gözler patlamadı. İlkbaharda daha etkili olacağını sanıyorum. Bir de bitkierde bir hastalık var. Ayrıca yılın en sıcak ayı.
Çınar sürekli gövdeden sürgünler veriyor. Dallarda ince olarak uzama var. Acaba bitkiyi gövdesinden daha alttan kesip konik gelişme sağlamak için üst dalları kademeli mi oluştursam? Mevcut durumda gövde kalınlığı, alt ile üstte fazla farklı değil. Sanırım gövde yapısını geliştirmek derken bunu kastettiniz.
32 günlük gelişme :
20.06.2009.JPG
20.06.2009 kestiğim dal.

22.07.2009.JPG
Şimdiki durumu

Eski 16-09-2009, 21:15   #6

izzeterisen's Avatar

İkinci çınarım kök çürüklüğü nedeniyle öldü. Diğer çınar kurtuldu. Önümüzdeki yıl daha iyi şartlarda tutacağım ve geliştirmeye devam edeceğim.

Eski 28-08-2010, 11:53   #7

izzeterisen's Avatar

Hiç direk olarak güneş ışığına maruz kalmadığı halde ilk çınarımı da kaybettim. Sebep sıcaklıklar ve su. böylece çınar sayfam kapanmış oldu.

çınar.JPG

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024