agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2012, 19:04   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2012
pilvikuja/ficus microcarpa ginseng

Merhaba,

İlk bonsai mi sizlerle tanıştırmak istedim. Fotoğraflardan net bir şekilde görebileceğinizi düşünüyorum. Neredeyse 5 gün oldu alalı.

Resimlerden de anlayacağınız üzere saksını değiştirmedim. Nemliliğin bonsai için önemli olduğunu okudum ve aklıma bir şey geldi. Mavi renkli olan saksının içine su ve taş koysam. Daha sonra bonsai min saksısını su ile temas etmeyecek şekilde taşların üzerinde dengede tutarak düzgünce ikinci saksının içine yerleştirsem acaba zamanla mavi saksıda ki su buharlaşırken bonsai yi de nemli tutar mı? **** en azından nemli kalmasına bir etkisi olur mu **** kökleri çürütür mü?

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_5674.jpg (70.7 KB, 142 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5671.jpg (72.0 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5673 - Copy.jpg (67.1 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5672.jpg (68.5 KB, 140 views)
pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 20:22   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu uygulama kök çürümesine neden olabilir. Ağacınız zarar görür. Özellikle kış sürerken kötü sonucu olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 20:41   #3
Ağaçsever

Mehmet Bey teşekkür ederim tavsiyeniz için. Henüz böyle bir uygulama yapmadım ama yapmayı düşünüyordum, kök çürümesini okuduğum vakit vazgeçtim.

İyi çalışmalar size.

Eski 18-03-2012, 15:01   #4
Ağaçsever

Merhaba,

Forma girip okudukça bonsai ye karşı olan hevesim daha da artıyordu ki dayanamayıp bir fidan aldım; Picea Glauca Conica. Akabinde budadım ve telledim. Halbuki yapmamam gereken şeylerdi lakin daha fazla bekleyemedim.

Dalları bayağı ince, gövdesi ise 7,5 cm değil. Bunları bilmeme rağmen eve gelir gelmez işleme başladım. Fazla da bir şey yapmadan yarım bıraktım. Bu sene daha da dokunmam tabi eğer bu yazı atlatabilirse.

Fotoğraflarda ilk önceki haline ve daha sonra ki halini göreceksiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_5724.jpg (72.1 KB, 108 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5725.jpg (71.2 KB, 106 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5726.jpg (50.1 KB, 108 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5727.jpg (52.5 KB, 108 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5728.jpg (61.0 KB, 107 views)
Eski 18-03-2012, 15:49   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Pilvikuja,

Yeni bonsainiz hayirli olsun. Bence öncelikle o telleri hemen cikariniz. Önümüz bahar ve yaz, yani gelişme ayları, sonra o teller yerine oturup kötü izlere sebep olabilir.
Once yapmak istediginiz tarza karar verin sonrasında şimdilik ona uygun rütuşlarla devam edin ve bırakın gelişsin sürgünlensin bu yaz.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 18:15   #6
Ağaçsever

Yorumunuz için teşekkür ederim. Sanıyorum bir kaç güne çıkartırım telleri. Bu ara yoğunum, o zamana kadar da sanırım iz felan bırakmaz.

Eski 27-03-2012, 18:21   #7
Ağaçsever

Merhaba,

Ficus ginseng için linkteki sıvı gübreyi aldım fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Anladığım kadarı ile bu gübre yapraklar için. Aslında meyvesi olan diğer bonsailer için de kullanılabilir. Bonsaim ginseng olduğu için (yukarıdaki fotoğraflarda ilk sırada olan) kök **** gövdeye yarayan gübre almak daha mantıklı olacaktı fakat böyle bir gübre bulamıyorum.

Bu arada bonsaim yaklaşık iki hafta önce yapraklarını yavaş yavaş kurutmaya ve dökmeye başlamıştı. Fazla suladığımı düşünerek su vermeyi azaşltıp bekledim ama yaprak dökmeye devam edince. İlk aldığım saksısından çıkartıp bonsai saksısına koydum. Doprak ve saksı değişimi ile ilgili internetten edindiğim bilgiler doğrultusunda 4 gün önce saksısını değiştirdim. Yaprak kuruması durdu. Kurumaya başlayan **** kuruyacakmış gibi büzüşen yapraklar kendini toparladı. Fakat bu gün bir yaprağı daha döktü. Şimdi şöyle de bir durum var. Finlandiya' da yaşıyorum ve buralara güneş henüz uğramadı. Mesela hafta sonu kar yağdı. Acaba diyorum güneş ışığı alamadığından dolayı mı yaprak döküyor. Mevsimsel bir durum mu anlayamadım henüz.

Saygılarımla

Oy Neko Ab

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024