agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen polatuz
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 3 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen polatuz
  • 1 Gönderen tourkana
  • 2 Gönderen polatuz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2012, 16:57   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Polatuz / Pinus mugo mops

Bugün Kağıthane'de belediyenin İstanbul Ağaç fidanlığında bulduğum dağ çamı (pinus mugo mops) cinsi fidelerden bir tane aldım. Bonsaiye odukça uygun bir tür. Aşılı bir tür olduğunu sanıyorum. Boyu yaklaşık 20 cm.
Şimdilik gövdesine dukunmayıp, mevsim itibariyle kök budaması yapmayı düşünüyorum. Ancak kimi yabancı kaynaklar bu türün kök budamasına karşı zayıf olduğunu söylüyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg pinus_mugo1.JPG (58.2 KB, 229 views)
Dosya Türü: jpg pinus_mugo2.JPG (46.9 KB, 224 views)
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 17:03   #2
Ağaç Dostu

Kök budama için özellikle bu tür konusunda deneyimli olanların önerilerini rica ediyorum. Bugüne kadarki bonsai denemelerimde iğne yapraklıları yaşatmayı hiç başaramadım.

Kökleri incelemek için saksıdan çıkardığımda büyük bir sürpriz beni bekliyordu. Olağanüstü bir mikoriza mantarı zenginliği var. Budama ile ayırdığım bölümleri de mikoriza sporu üretimi için kullanacağım. Bu amaçla forumdaki mikoriza başlığını baştan sona okudum. Ama bu konuda tecrübesi olanların destek ve önerilerini bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg pinus_mugo_kok1.JPG (64.0 KB, 223 views)
Dosya Türü: jpg pinus_mugo_kok2.JPG (58.4 KB, 223 views)
Eski 14-08-2012, 17:16   #3
Ağaç Dostu

Bir sürü seçenek arasından bu çamı seçmemde, havai kökler önemli bir unsur oldu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg pinus_mugo_kok3.JPG (62.5 KB, 228 views)
Dosya Türü: jpg pinus_mugo_kok4.JPG (47.1 KB, 227 views)
Latif ve badrobot beğendi.
Eski 23-08-2012, 00:57   #4
Ağaç Dostu

Buğday çimi yetiştirmek için hazırladığım tepsiyi toprakla doldurdum. Daha sonra çamı saksısından çıkarıp kök budaması yaptım. Çok ağır bir budama yapmamaya çalıştım. Toprağın tamamı sünger gibi bir yapıdaydı. Ancak bu sünger kesinlikle su tutmayan, verilen suyun anında alttan aktığı bir sünger yapısındaydı.

Budamadan çıkan toprak ve kök kesiklerini buğday çimi tepsisindeki toprağın üstüne yaydım ve bastırdım.

Buğdayları bu toprağın üstüne bolca yayıp yine bastırdım ve üzerini toprakla kapatıp suladım.

Kısa süre içinde buğdayların köklenmesinden sonra mikoriza mantarının buğday kökleriyle bütünleşip çoğalmaya, toprakta yayılmaya başlayacağını umuyorum. Gerçi buğdayların köklenip yetişmesi için geçecek 2-3 haftalık sürenin, mikoriza için yeterli bir süre olacağından şüpheliyim. Ama yine de sürenin sonunda çimleri kesip toprağı kurumaya bırakacağım. Kurumanın sonunda bu toprağı pinus muga ve diğer bitkiler için mikoriza aşılama ortamı olarak kullanabilmeyi umuyorum.

Bu arada bir balkon yetiştiricisi olarak iğne yapraklılarda neden sürekli başarısız olduğum konusunda belki de bir ipucu bulmuş olabileceğimi düşündüm. Nikah çamları bile kısa bir süre sonra ölüyordu.

Çeşmeden akan klorlu su yüzünden sürekli mikorizaları yok ettiğim için iğne yapraklıları her seferinde öldürmüş olabilirim. Tüm bu işlemler sırasında her aşamada dinlendirilmiş, klordan arındırılmış su kullandım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg pinusmogu11.JPG (44.5 KB, 190 views)
Dosya Türü: jpg pinusmogu12.JPG (53.6 KB, 190 views)
Dosya Türü: jpg pinusmogu13.JPG (56.4 KB, 190 views)
Eski 23-08-2012, 17:31   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
merhabalar
bu işlem için zamanlama doğrumudur? mevsim olarak yanlış bir zaman gibi geldi bana.

Sakaki beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 21:02   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
merhabalar
bu işlem için zamanlama doğrumudur? mevsim olarak yanlış bir zaman gibi geldi bana.
Kastettiğiniz kök budaması ise taradığım yabancı kaynaklarda pinus mugo türleri için en ideal kök budama zamanının ağustos ayı ya da geç yaz sezonu olduğu belirtiliyordu.

Eski 23-08-2012, 21:31   #7
Ağaç Dostu

evet onu demek istemiştim , ağaçların uyku dönemi ülkelere göre hatta illere göre değişebiliyor , bu tip işlemleri uyku döneminde yapmak doğrudur, en son resime göre tam olarak kökleri topraktan ayırmadıysanız risk azalmakta, ama riske girmeye gerek yok bence zamanında yaparsak ağacın yaşama şansı daha fazla olur..

Eski 23-08-2012, 23:28   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
evet onu demek istemiştim , ağaçların uyku dönemi ülkelere göre hatta illere göre değişebiliyor , bu tip işlemleri uyku döneminde yapmak doğrudur, en son resime göre tam olarak kökleri topraktan ayırmadıysanız risk azalmakta, ama riske girmeye gerek yok bence zamanında yaparsak ağacın yaşama şansı daha fazla olur..
Sayın Adem Keskin,
Kök budamasının, bitkinin uykuda olduğu (dormansi) döneminde yapılması kuralı bir genellemeden ibaret. Bonsai ile uğraşırken bu tür genellemelerden uzak durmak gerek. Her bir türün farklı özellikleri var. Bu yüzden ilgilendiğiniz türün özelliklerini güvenilir kaynaklardan araştırıp ona göre uygun zamanlarda gerekli işlemleri yapmak gerekiyor.

İğne yapraklıların kök budamasını yaparken köklerden toprağın tamamını asla uzaklaştırmamak da bir kural. İğne yapraklılarda mantar simbiyosu çok önemli.

Üzerinde çalıştığınız türü seçip onu iyi araştırmak, doğru zamanda doğru işlemi yapmak çok önemli.

Eski 24-08-2012, 09:54   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn polatuz,

İzninizle söylediklerinize şunu eklemek istiyorum:
Evet, her türün gereksinimleri ve yapılacak uygulamalar için uygun olduğu zamanları farklı farklı. Bununla birlikte, belirtilen bu uygun zaman dilimleri/dönemler, bitkinin ait olduğu iklim kuşağına göre belirlenmiş zaman dilimleridir. Bunu kendi bölgemize göre de adapte etmek de gerekli ve önemlidir.
Örneğin Acerlerde daldan ekim için uygun zaman Temmuz olarak belirtilmiş, 2 sene önce ve geçen sene olmak üzere bunu ben Adana'da 2 kere denedim ancak olmadı. Bu sene Haziran başında denediğimde ise oldu ve ektiğim 7 dalın hepsi de tuttu. Sebebi, benim yaşadığm bölgenin literatürde belirtilen bölgelere göre daha fazla ve erkenden ısınması. Dolayısıyla, benim bu tarihi kendi bölgeme göre 1 hatta 1,5 ay geri çekmem gerekti.

Ayrıca, ben şu an çoğu bitkimde halen budama ve uç alımı yapabiliyorum ve sanırım Eylül-Ekim'e kadar da yapabileceğim, zira Adana'da neredeyse Aralık başına kadar yaz mevsimi. Ancak Adem bey aynısını kendi bölgesinde sanırım yapamayacaktır.

Başarılar dilerim.

Hazeyn, zorr ve Adem Keskin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 10:09   #10
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Yukardaki pinus mugo türü ibrelilerde kök budaması Ağustos ayında yapılır.Ben bunu uyduladım sorun olmadı tabi ki kök budması hassas bir konu doğru uygulamak şart. Kolay gelsin.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 11:08   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
her türün gereksinimleri ve yapılacak uygulamalar için uygun olduğu zamanları farklı farklı. Bununla birlikte, belirtilen bu uygun zaman dilimleri/dönemler, bitkinin ait olduğu iklim kuşağına göre belirlenmiş zaman dilimleridir. Bunu kendi bölgemize göre de adapte etmek de gerekli ve önemlidir.
Sayın Sakaki,
Haklısınız. Bulunduğumuz iklim kuşağı da göz önünde bulundurulmalı. Bunu yaparken de bitkinin doğal yaşam ortamındaki mevsim döngüsü ile bizim bulunduğumuz ortamın mevsim döngüsü mümkün olduğunca eşleştirilmeli. İşte bu yüzden ben bonsai yaparken yaşadığımız iklime ait ağaçlar ile çalışmanın daha doğru olduğuna inanıyorum.

Yıllardır acer palmatum her bonsai meraklısı gibi benim için de hep bir rüya olmuştur. Ama ne yazık ki palmatumlarla uzun vadede başarılı olanı henüz görmedim (yanılıyor olabilirim). Pinus mugoyu seçmemde bu türün bizim coğrafyamıza ait bir tür olması da etkin oldu. Bir de zeytin bonsailerin bizim için ideal olduğuna inanıyorum.

Sakaki beğendi.
Eski 24-08-2012, 13:00   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Polatuz , Acerler konusunda yanıldığınızı belirtmeliyim, ben 5-6 yıldır Acer yetiştiriyorum. Mugo lar konusundaki budama zamanına gelirsek benim araştırmalarıma göre SAÇAK KÖK oluşumu tamamlanmış Mugo Çamlarında kısa bir uyku dönemi olan Ağustos Ayında da yapılabileceği ancak en garanti işlemin her zaman için Kış ayları olduğunu öğrendim. ( Ağustos ayındaki çalışmalarımda olumsuz sonuçlar aldım .)

Adem Keskin beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 22:57   #13
Ağaç Dostu

Sayın Tourkana,
Acer konusunda da bir genelleme yapmış oldum. Siz bonsai konusunda adanmışlık düzeyinde ilgi sahibi olduğunuz hata bir profesyonel olduğunuz için, sizin başarılı olmanız doğal. Ama özellikle başlangıç düzeyi amatör bonsai meraklıların, ilk deneyimlerine acer ile başlamaları, hayal kırıklıklığı olacaktır. Bu konuda özellikle yeni başlayanların yaşadıkları iklime ait bitkiler ile deneyim kazanmalarının doğru tercih olacağı tüm dünyada genel kabul gören bir gerçek.

Mugo kök budaması konusunda ise oldukça güvenilir bir kaynaktan alıntı yapıp çevirdim. Aşağıda bu yazıyı bulabilirsiniz. Benden sonra bu ağacı deneyeceklere yararı olacağını umuyorum.

PINUS MUGO SAKSI DEĞİŞİMİ
Pinus mugo saksı değişimi ve kök budamasına olumsuz tepki verme yönünde kötü bir üne sahiptir. Baharda saksı değişiminden sonra pinus mugonun zayıf düştüğünü hatta öldüğünü duymak olağandışı değildir.

Normal olarak aktif büyüme dönemine geçtiği sırada saksı değişimi yapılan Japon kara çamının zamanlamasından farklı olarak mugo çamı yaz saksı değişimine çok daha iyi karşılık verir.

Geçen yıl internette okuduğum yorumlara göre mugolar erken baharda saksı değişiminden hoşlanmazlar ve yazın aktif olduklarında saksı değişimine güçlü yanıt verirler. Ben 3 mugoya saksı değişimini geçtiğimiz ağustos ayında başarıyla uyguladım. Mugo çamları görünüşe göre büyüme sezonunda saksı değişimi ve kök budamasını tercih eden az sayıdaki ağaç türlerinden birisi.

Görünüşe göre ideal saksı değişimi zamanı, ilk büyüme filizleri uzayıp kesildiklerinde ve yaz sona ermeden öncesidir. Bu, çoğu iklimlerde temmuz ve ağustos aylarına denk gelir.

Sağlıklı bir mugoda eski, iyi drenajı olmayan toprak elle ayıklanabilir ama kökler asla yıkanmamalıdır. Bu, köklere bağlı doğal mikorizalar uzaklaştırılmadan yeni, su geçirgen toprağın kök yumrusunun etrafını sarmasını sağlar. Eğer ağacın gücü konusunda şüpheniz varsa, eski sıkışmış toprağın sadece yüzde 50'sini temizleyin ve geri kalanını bir sonraki saksı değişimine bırakın.

Kök budamasından sonra ağacın dengesini sağlamak için yaprak budaması yapmak gerekli değildir. Çamın mumsu yaprakları köklerden göreceli olarak az su alımına ihtiyaç duyar. Toprak üstü elemenlerde azaltım ile terlemeyi düşürmeye çalışmanın gereği yoktur.

Daha fazla yaprağın bulunması, kök budamasından sonra, kök yumrusunun tamir edilmesinde ve yeniden üretiminde ağaca daha fazla güç verecektir. Ağaç kök ile yapraklar arasında dengeyi kendisi sağlayacaktır.

Pinus mugo has a bad reputation for reacting badly to repotting and rootpruning. It is not unusual to hear of Mugos becoming weak or even dying after a Spring repotting.
Unlike the timing for the Japanese Black Pine which is normally repotted as they come into active growth (the candles have extended and the new needles can be seen held tight against the candle). Mugo pines react far better to Summer repotting.
Following comments I read on the internet last year that Mugos dislike being repotted in early Spring and respond strongly to be repotted while active in the Summer, I repotted 3 Mugos last August with great success. The Mugo pine appears to be one of a few tree species that actually prefer repotting and rootpruning during the growing season.
The ideal repotting time would seem to be after the first flush of growth has extended and is cut back (see below) and before the end of the Summer; this equates to July and August in most climates.
With a healthy mugo, all of any old, poor draining soil that is found can be removed by hand but*do not*wash the roots. This allows new, fast draining soil to be introduced around the rootball without removing the natural mycarrhizae attached to the roots. If you have any doubts as to*the strength of the tree, only remove 50% of any old compacted soil that is found, removing the remainder in the next repotting.
It is not necessary to prune any of the foliage of the pine after rootpruning to 'balance' the tree. The waxy needles of a Pine require relatively little moisture uptake from the roots, there is no need to try and reduce transpiration through the removal of above-ground growth. The more foliage the tree has after rootpruning, the more strength it will have to repair and regenerate the rootmass. The tree will 'balance' the roots and foliage itself.

Kaynak

tourkana ve dusunenadam beğendi.
Eski 25-08-2012, 23:15   #14
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Size bir tane Acer hediye etmek istiyorum sn . polatuz , başarılı olacağınıza inanıyorum. Mugo konusundaki gelişmeleri de bizlerle paylaşmaya devam edin lütfen. İyi çalışmalar.

Eski 27-08-2012, 15:22   #15
Ağaç Dostu

Sayın Tourkana,
Çok teşekkür ederim. Hediye için değil ama çalışmalarınızı görmek için sizi ziyaret etmek isterim.

Eski 27-08-2012, 15:46   #16
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Her zaman beklerim hem de mutlu olurum. İşlem sezonu da yaklaşıyor hemen hemen her hafta sonu diğer arkadaşlarla çalışma durumumuz olacak , konuyla ilgili ayrıca bilgi vereceğim size.

Eski 30-12-2012, 20:05   #17
Ağaç Dostu

Sayın polatuz , ağacın son durumu nedir acaba.

Etiketler
bodur çam, dağ çamı bonsai, pinus mugo mops bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024