agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2008, 12:40   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
izzeterisen / Adenium çalışmalarım

Bu bitki hakındaki bazı tecrübelerimi anlatmak istiyorum.
Bu eklediğim resimdeki bitkiler, kotiledon yapraklardan (ilk çıkan yapraklar) sonra ilk gerçek yapraklar çıkmaya başladığı zaman, saçak köklerin üstünden keserek yeniden diktiğim bitkilerdir.
Tohum ekim tarihim 2 nisan 2008 dir.
Amaç bonsai elde etmek idi. Ben bu işlemi 22 Nisan 2008'de yaptım. Bitkiler köksüz olduğu halde o tarihten beri hiç solma göstermedi. Sadece köksüz olmasından kaynaklanan yapraklarının yeşilinde daha koyu bir renk ortaya çıktı.
Tam güneşte ve güneye bakan balkonda duruyorlar, hava sıcaklığı da gündüz 25 derece dolayında. Ben bu bitkilerin köklenmelerini bekliyorum. hiç çürüme yok. Bunları anlatmaktan kastım çok dayanıklı bitkiler.
Ektiğim karışım da şu elemanlardan oluşuyor :
Kum + torf + orman toprağı + volkanik tüf + ince kıyılmış kuru ağaç dalları.
Oldukça kaba ve havalanır, sulandığı zaman suyu rahatça süzebilir özellikte.

22 04 2008 kesim.JPG
dikim öncesi kesim.

adenium.JPG
Saksıdaki durumları

Çıkıştan itibaren toprak yüzeyi hafif kurudukça çok az su vererek devam ettim yetiştirmeye.

Düzenleyen izzeterisen : 08-07-2011 saat 22:39
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 22:23   #2

izzeterisen's Avatar

Bonsai yapmak amacıyla yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi kestiğim ve diktiğim Adenium'lardan 14 tanesi önce buruştular. ben ölecek sandım, ama sonra filiz vermeye başladılar, (tabii bu arada 4 tanesi çürüdü).

bonsai 28052008.JPG

Ben şimdi bekliyorum fazla sayıda kök vermelerini, gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.

Eski 23-03-2009, 19:25   #3

izzeterisen's Avatar

Adenium çalışmalarım

Herkese selamlarımla.

Adenium'larda yaptığım keserek köklendirme çalışmalarımı size anlatmıştım. Amacım bonsai çalışmaktı. Bu bitkilerden olumlu sonuç aldım.
Özellikle ağustos ayından itibaren kök ve gövdelerinde hızlı kalınlaşma başladı. Benim yaşadığım iklimde bitkilerde mart ayında hareket başladı. Bitkileri artık tek tek ayrı saksılarda yetiştirmem gerekiyordu. Ben öyle gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 2009 yılı onların ikinci yılları olacak . Çok hızlı gelişme bekliyorum. daha fazla dallanm, daha fazla kök gelişimi ve çiçek . Zaten supernoble concubine tomurcukta.
Ben, sizlerin yardımları ve fikirleri, önerileriyle yaptığım çalışmaları sürdürmek istiyorum. yardımcı olur fikirlerinizi, önerileriniz bana iletirseniz çok çok memnun olurum. Bitkilerim daha küçük ama internetten edindiğim bilgiler doğrultusunda bonsai yapmak için çalışmalara şimdiden başlamam gerekiyor.
Adenium da köklerin düzenlenmesi (organization) kökler kahverengileşmeden yapılması gerekiyor. Bunu arkadaşların yaptığı bir tercümeden okumuştum Adenium sayfasında.
Ben, ilk defa bitkileri tek tek saksılara aldım. Hepsi tek saksıda idi. Yaz ortasında kökler biraz daha gelişeceğinden köklerde düzenleme amacıyla tekrar saksı değiştirmeyi planladım. youtube'de böylesi bir film de var. Saksıyı döküp kökleri düzenleyip hemen yine dikiyorlar bitkiyi. Ben de öyle düşündüm.
Aşağıda bitkilerimi sırasıyla vermeye çalışacağım. Bana aklınızdan geçen her şeyi yazarsanız çok sevinirim.

Eski 23-03-2009, 19:32   #4

izzeterisen's Avatar

Adenium arabicum I

Bu bitkim en kalın gövdeli olanıdır. Toprak seviyesinde gövdesinin çapı 4,5 cm . (kış boyunca 0,5 cm kalınlaşmış) , boyu 13 cm. altlarına koyduğum taşın çok faydası olmuş, kökler biraz yanlara doğru yönlenmiş. Yanlardan filiz çıkarmaya başladı. Bu yaz sanıyorum gövdesi 10 cm.e yaklaşacak, eğer bir hastalık bulup ölmezse.

2008 de toprağı azar azar (0,5-1 cm. her seferinde) aldım saksıdan, kökleri açığa çıkarmak ve kalınlaşmayı sağlamak için. Ekim ayından itibaren kökleri iyice açığa çıkardım. bunu yapmaktan amacım kış güneşinin yakıcı olmayacağı idi. Kendimce öyle düşündüm.

22032009 arabicum.jpg

Saksısından sökülmeden önce, çok kalın kökleri var. Kök kalınlıkları 3 cm. dolayında.

22032009 arabicum (1).jpg

Saksı çok fazla derin değildi, En alta koyduğum sivrisinek telinin altına geçen kökler kalınlaşmış, sinek teli kökü sıkmış, ayrımakta güçlük çektim.

22032009 arabicum (2).jpg

Kendi saksısındaki şimdiki durumu

Adeniumları bol kumlu, çakıllı karışıma dikmek anladığım kadarıyla çok iyi sonuç veriyor.

Saksılara dün (22.03.2009) aldım havalar yağışlı ve oldukça serin (soğuk gibi) inşallah bu bitkinin başına bu nedenle çürümek gibi bir sorun gelmez. Güneye bakan ılık balkondalar ama. Yeni diktiğim halde gün boyu güneş altındalar. Sıcaklık sanıyorum 20 derece dolayında, gece sanırım 6-7 derecelere düşüyor. Bir kaç gün sonra sulamayı düşünüyorum.

Karışım (torf, perlit, dişli kum,biraz toprak ) + geçen yıl kullandığım bol çakıllı, kumlu karışımın karışımından oluşuyor. geçen yıla göre biraz daha su tutan cinsten ve biraz nemli.

Eski 23-03-2009, 20:13   #5
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Sn. izeterisen gerçekten harika çiçekli hallerinide ilerleyen günlerde inşallah görürüz.Allah saglıklı uzun ömürlü her daim çiçekli büyütmek nasip etsin.
Darısı bizim başımıza

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 22:41   #6

izzeterisen's Avatar

Adenium (super noble concubine) çalışmam

Bu bitki de kesilerek köklendirdiğim bitkilerdendir. Toprak üstü aksamı çok zayıf ama toprak altı aksamı çok kuvvetlidir. Üzerinde de iki salkım çiçek tomurcuk halde. Aralık ayından beri tomurcukar soğuk nedeniyle gelişmeden duruyor. Bunun da toprak karışımı her şey Adenium arabicum'da olduğu gibidir. Diğerlerinden tek ayrılan önemli farklılığı toprak üstü/toprak altı farklılığıdır.

01022009 sn conc.JPG
1 şubat 2009 daki durumu

22032008 snob conc (1).JPG
saksısından sökülmüş halde köklerinin durumu.

22032008 snob conc (2).JPG
köklerini biraz kendimce düzenledim.

22032008 snob conc (3).JPG
Yeni saksısındaki durumu

delete61 beğendi.
Eski 23-03-2009, 22:48   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
İzzet bey, adeniumlarınız bizimkilere oranla çok iyi bir gelişme göstermiş. Adenium çalışmalarınız hepimize yol gösterecek. Kök durumları çok güzel. Hem bu şekilde hem de kaya üstü olarak kullanılabilir. Başarılı, sağlıklı çalışmalar dilerim. Elinize sağlık.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 22:48   #8

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AyhanMoran Mesajı Göster
Sn. izeterisen gerçekten harika çiçekli hallerinide ilerleyen günlerde inşallah görürüz.Allah saglıklı uzun ömürlü her daim çiçekli büyütmek nasip etsin.
Darısı bizim başımıza
Teşekkür ederim dilekleriniz için. İmkanlarım ölçüsünde bu bitkilerle oynamaya devam ediyorum. Ne de olsa benim içini çok yeni bir bitki Adenium spp. Yeni tohum aldım bu yıl, yeni çalışmalarımı da sizlerle paylaşmak isterim. Size şimdiden önerim şudur: Adeniumları bonsai yapmak amaçlı yetiştiriyorsanız şaşırtırken altına en az 5 cm.çapında birşey koyun, biraz karışım serdikten sonra kökleri yayarak bitkiyi yerleştirin, daha sonra 5 cm karışım koyun derim . Saksının çapı 30 cm.den daha az olmasın. Ama yanlış ama doğru. Ben bunu tecrübe ettim. Önümüzdeki yıl aldığım tohumların tamamını keserek köklendirip böyle şaşırtacağım.

Eski 23-03-2009, 23:03   #9

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
İzzet bey, adeniumlarınız bizimkilere oranla çok iyi bir gelişme göstermiş. Adenium çalışmalarınız hepimize yol gösterecek. Kök durumları çok güzel. Hem bu şekilde hem de kaya üstü olarak kullanılabilir. Başarılı, sağlıklı çalışmalar dilerim. Elinize sağlık.
Merhaba Vyssera,
Sayenizde bir şeyler yapacağız . Önce bunu belirtmek isterim. Herşey sayenizde olacak. ben bu bitki ile bu site sayesinde tanıştım ve bitki çok hoşuma gitti. Ben de tohum satan arkadaşımız karınca 70'ten tohum alarak ektim. Şimdilik sonuç böyle.
Kaya üstü çalışması yapmaya ben korkuyorum. Neden derseniz. Bizim iklimimizde kayaya yakın deliceleri (yabani zeytin) bile kaya aşıyı yakar diye aşılamaz üreticiler. Ben de bundan korkarak yapmayı düşünmedim. Bitkiyi öldürmekten korktum.
Yardımlarınız beklerim her konuda . ben daha bir bonsai bile yapamamaış bir kişiyim. Özellikle bir yorum alamadığım Hedera helix ve cascade tarzında planladığım P.afra (izzeterisen / Crassula ve Portulacaria afra ) ve Hedera sp. konusunda ( izzeterisen / Hedera helix mesaj : 26 )
İyi akşamlar

delete61 beğendi.
Eski 23-03-2009, 23:10   #10
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın İzzeterisen, doğrusu iyi cesaret, onsekiz saksı adeniumum var ama ben bir tanesini bile gözden çıkaramam, yani kökünü kesip bitkiyle oynayamam.
Bu konuda siz benden tecrübelisiniz, buradan mesajlarınızı takip edeceğim, dilerim amaçladığınız sonuca ulaşırsınız.

Ben Mersin'de oturmama rağmen adeniumlarım hâlâ oda içindeler, belirgin bir gelişme de yok, sizden cesaret alarak ben de balkona çıkarmaya karar verdim.
Tohum viyollerinden, karton viyollere almıştım tek tek, şimdi de viyolleri ile birlikte 11 cm. saksılara aldım, haftada iki kez sulama yapıyorum, toprak harcı, dere kumu, orkide harcı, perlit, pirinç kabuğu ve çiftlik gübresinden oluşuyor.

Sıvı gübrelemeye ne zaman geçmemi önerirsiniz, bitkilerim henüz 4,5 aylık.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 23:15   #11
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Çalışmalarınız bize ışık tutuyor İzzet Bey, başarılarınızın devamını dilerim.

Benim de amacım bonsai yapabilmek. O yüzden fotolu çalışmalarınız, bizim için çok önemli.

Acaba kökleri şekle sokmaya çalışmanın bir mevsimi, zamanı var mı?

Yanlış bir müdahaleyle hayatını riske atmayalım minik dostlarımızın.

Siz ne zaman yapmaya başladınız şekillendirme işlemlerini?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 23:22   #12

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın İzzeterisen, doğrusu iyi cesaret, onsekiz saksı adeniumum var ama ben bir tanesini bile gözden çıkaramam, yani kökünü kesip bitkiyle oynayamam.
Bu konuda siz benden tecrübelisiniz, buradan mesajlarınızı takip edeceğim, dilerim amaçladığınız sonuca ulaşırsınız.

Ben Mersin'de oturmama rağmen adeniumlarım hâlâ oda içindeler, belirgin bir gelişme de yok, sizden cesaret alarak ben de balkona çıkarmaya karar verdim.
Tohum viyollerinden, karton viyollere almıştım tek tek, şimdi de viyolleri ile birlikte 11 cm. saksılara aldım, haftada iki kez sulama yapıyorum, toprak harcı, dere kumu, orkide harcı, perlit, pirinç kabuğu ve çiftlik gübresinden oluşuyor.

Sıvı gübrelemeye ne zaman geçmemi önerirsiniz, bitkilerim henüz 4,5 aylık.
Bu bitkileri aşırı gübre dayanıksız kılıyor, hasta ediyor. Benim bu bitkileri toplu olarak yetiştirdiğim saksıya su verdiğim zaman birkaç saniye içinde su altaki delikten çıkıyor. En iyi sonucu böyle elde ettim. Ne amaçla haftada iki kere suluyorsunuz anlamadım. sulamayın daha çok erken.

Bol çakıllı ,bol kumlu ,torf, biraz toprak , bulabilirseniz çam kabuğu, karışımları kullanın derim. Ben hiç pirinç kabuğu görmedim, bulamam da, kullanmadım. karışımınız iyi havalaır, süzek ama biraz gida verir cinsten olsun. ben sizin yerinizde olsam sıvı gübreler değil şerbet kullanırım veya 15.15.15. gübresinden gelişmeyi takip ederek gelişme azaldığında biraz veririm. bitki sukkulent, Gübreye çok iyi tepki veriyor ama fazlasına gerek yok sanıyorum.

Nedense Sn. Mine Pakkaner hiç bu sayfaları okumuyor.Yardıma ihtiyacımız var.
Adenium sayfasında yapılan bir tercümede sadece tavuk gübresinin yeterli olduğu sanılıyordu.
siz de benim gibi sabırsız birisiniz galiba . istiyorsunuz ki bitkiniz bir yılda dev gibi olsun

Çıkarın artık dışarı bitkilerinizi, benimkiler epeyden beri dışarda . Sizin ikliminiz bizden daha sıcak,ama güneşe alıştırarak. Size bir kopya : Ben güneşe alıştırırken üzerlerine 4-5 gün pamuklu cibinlik bezi geriyor, sonra kaldırıyordum . Hiç bir şey olmuyordu.

Şunu da belirtmek istiyorum. Benim bir saksım serada idi , ki içerisinde 20 kadar Adenium sp. var idi, gelişmeleri çok kötü idi. Evde gece içeri, gündüz dışarı aldığım bitkiler burada resimlediğim bitkiler, seradakiler hala sırıtıp duruyorlar orada, su da vermiyorum neredeyse bir aydan beri.
Kolay gelsin. bir yardımım olursa seve seve.

Eski 23-03-2009, 23:26   #13
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
İzzet bey, hem bu çalışmalar, hem link verdiğiniz çalışmaların bizim çalışmalarımızdan aşağı kalır bir yanı yok. Dalı ile kökü ile saksısı ile tam olarak şekil almış kaç tane ağacımız var ki, çok çok az. Bence gayet güzel bir ilerleme sergilediniz.

Adeniumun çöl bitkisi olduğu düşünülürse, kayanın ısınmasından çok zarar görmeyeceğini sanıyorum. Tabi ne kadar doğrudan güneş ışiğı alıp, ne derece ısınıyor bilemiyorum ama ayakla basılamayacak kadar sıcak kumda zambak oluyorsa, sıcaktan yanan taşların üzerinde sarıçam büyüyorsa, çöldeki kızgın kumlarda kaktüsler oluyorsa, bence denemeye değer. Bolca adeniumunuz varsa birini deneyin

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 23:37   #14

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Çalışmalarınız bize ışık tutuyor İzzet Bey, başarılarınızın devamını dilerim.

Benim de amacım bonsai yapabilmek. O yüzden fotolu çalışmalarınız, bizim için çok önemli.
Acaba kökleri şekle sokmaya çalışmanın bir mevsimi, zamanı var mı?
Yanlış bir müdahaleyle hayatını riske atmayalım minik dostlarımızın.
Siz ne zaman yapmaya başladınız şekillendirme işlemlerini?
Sn.berduray, teşekkür ederim . Ben şekillendirme işlemlerine dün başladım. bir şey yaptığım da söylenemez. Yazın tekrar saksı değişimi yaparak kalın köklerde bir şeyler yapmaya çalışacağım. bitki küçük ne de olsa. Adenium bölümünde yapılan tercümede köklerde yapılacak şekillendirmenin (organizenin) kökler beyaz iken yapılması gerektiği yazılıyordu. kökler kahverengileştikten sonra yapılamıyormuş. Şekil elde etmek amacıyla 2008 Nisan ayında iki yapraklı bitkileri kesip köklendirdikten sonra taş üzerine dikerek (tabii bu internetten faydalanarak oldu) bir yaz geçirdim. Size göndeklerim kazık kökünü keserek tekrar diktiklerimdendir. Ama sizinki gibi bitki bende 20 kadar daha var. Adenium bölümünde bunların da nasıl kesilerek bonsai yapıldığına dair internetten alınma resimleri ben koymuştum. Ama bunu yapmak için en azından nisan 2009 ayının sonunu beklemek gerektiğini düşünüyorum bizim iklimimizde . soğukta, serinde bu bitki çok çabuk çürüyor.
Yazışmalarımızın devamını dilerim, iyi günler.

Eski 23-03-2009, 23:42   #15

izzeterisen's Avatar

Adenium çalışması (Pink çeşidi)

Bu da aynı şekilde köklendirdiğim Pink çeşididir. şimdilik olduğu gibi diktim.

22032009 pink.jpg
söküm öncesi

22032009 pink (1).jpg
Kök durumu

22032009 pink (2).jpg
Yeni saksısında

Eski 23-03-2009, 23:49   #16

izzeterisen's Avatar

Adenium sp. (Pink Çeşidi eğik tarz)

İnternetten gördüğüm çalışmalardan esinlenerek eğik tarzda çalışmak üzere yatay olarak diktiğim pink çeşidini de burada koymak istedim. Önerilerinizi, fikirlerinizi beklerim.

22032009 pink.jpg
Saksıda sökülmeden önce.

22032009 pink (1).jpg
Yeni saksısında.

Saygılarımla.

delete61 beğendi.
Eski 23-03-2009, 23:56   #17

izzeterisen's Avatar

Adenium sp. çalışmam (Pink Çeşidi (dallı)

Bu bitkimi 2008 yılında kazık köklerini keserek şaşırtmıştım. daha sonra gövdesini keserek dallanmasını sağladım. Bu bitkiden pek ümitli değilim ama, bakalım bir dedim.
Bu bitki ile ne şekilde çalışılabilir, hiç fikrim yok. Sizlerin yardımlarına ihtiyacım var. Sonuçta ben yaratıcı birisi olduğumu sanmıyorum. Bonsai yaratıcılığın olduğu bir sanat.
Burada bitkinin iki yanından çekilmiş fotoğrafını eklemeyi kendimce uygun buldum. görüşlerinize....
22032009 pink.jpg
22032009 pink (1).jpg

delete61 beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 01-03-2010 saat 20:50
Eski 24-03-2009, 00:02   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Nedense Sn. Mine pakkanert hiç bu sayfaları okumuyor. Mu acaba?
Forumun tümünü siz okuyor musunuz?
Burası bonsai bölümü... Mine neden buraya da baksın?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 00:07   #19

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Forumun tümünü siz okuyor musunuz?
Burası bonsai bölümü... Mine neden buraya da baksın?
Sn. Mine Pakkaner Hanım benim meslektaşım, ondan yardım istemek hakkımdır.
o bu yazdıklarımdan sanıyorum hiç alınmazdı. neden böyle yazdınız?

Eski 24-03-2009, 00:16   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alınmazdı, çünkü burayı okuma ihtimali çok az

Ayrıca ben yardım istemek hakkınız değil demedim ki...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 00:28   #21
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 1
İzzeterisen sizi tebrik ederiz.
Adenium ile ilgili güzel çalışmalar yapmışsınız ve adenium ağacına bonsai çok yakışıyor.

mel-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 00:49   #22
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çok güzel bir geliştime ve bakım zaten sizin elinizde her bitki bir başka yetişiyor.

Çok güzel bir bonsai olaçağı kesin her bir fidan ayrı ayır kullanılar bilir.

BU arada bana hediye olarak getirdiğiniz crasulalardan ortaya çıkardığım görseli yakın zamanda sitede üyelerin çalışmaları ksımına fotoğraf olarak gösteriçeğim.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 12:06   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Izzet bey iyi gunler Colgulleriniz(Adenium) ellerinizde guzel sekilleniyor.
Sanirim Turkiyede ilk colgulu bonsaileri siz yapacaksiniz.

Benim colgulu ile hic bir calismam yok, gunun birinde onlardan bonsai yapmiya kalkarsam sizin deneyimlerinizden oldukca yaralanacagimi dusunuyorum.

Ilk kok budamasindan sonra fidanlarinizi ikinci kez saksiya alirken uzayan kokleri ilkinci kez budayip, sacak koklerin cogalmasini sagliyabilirsiniz diye dusunuyorum. Yeni saksilarina kok budamasi yapmadan diktiginiz colgullerinizi o koklerle bonsai saksisina almaniz biraz zor olacak.

Kokleri budamak sizi korkutmasin en az bir tanesinin uzerinde deneyiniz. Bir de Veysseranin onerdigi guzel bir kaya uzerine yerlestirin o uzun kokleri. Ben olsam denerdim.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 13:14   #24

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim Ali Bey.
Bitkilerin kökleri ile oynamamamın nedeni bitkilerin daha bir yıllık olmaları, birkaç kalın kökten başka kalın kök bulunmaması, ayrıca böyle bir kök budamasının varlığından haberim olmaması da en önemlisi. Teşekkür ederim bilgileriniz için.
Bitki iri bir bitki. Sanıyorum bu nedenle kök gelişimini epey ilerletmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir tanesinde kökleri birbirine dolamak şekil vermek istedim ama ince beyaz kökler hemencecik kopuveriyor. Yan kökler biraz daha kalınlaşacak ki böyle bir şey yapılsın kararına vardım. Temmuz ayında kökler biraz daha uzamış, kalınlaşmış ve elle tutulur duruma gelmiş olacak. Ben o zaman yapmayı düşünüyorum köklerde çalışmayı. Bu arada bir tane de taş üstü çalışması tabii.

Ancak merak ettiğim konu taşın büyüklüğü ne olabilir şeklinde. Bu sitede taşların 15 cm. kadar olması gerektiğini okumuştum. Acaba bu büyüklükteki taş Adenium için de geçerli midir. Bitkinin kökleri fazla kalınlaşıyor, bitki fazla büyüyor, eğer bu büyüklükte bir taş seçilirse, taş kalınlaşan köklerin içinde kaybolmaz mı.
Teşekkürler tekrar.

Düzenleyen Ali H. ALI : 25-03-2009 saat 12:07 Neden: Yukardaki mesajdan alinti gereksizdi
Eski 24-03-2009, 19:23   #25
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Kökler büyüdükçe taşın boyutunu da büyütmek en mantıklısı, yoksa nette gördüğümüz kalın köklerin içinde minik taşların kaybolması olası...

Eski 24-03-2009, 19:45   #26

izzeterisen's Avatar

Haklı olup olmadığınız konusunda fikrim yok ama ben böyle olacağını sanmıyorum. Bu bitki gövdesinde su topluyor. Sürekli kökleriyle oynamak onun çürüyüp ölümüne neden olabilir. Bu nedenle baştan uygun bir taş seçilmeli ve taş hep kendisini saran kökler içerisinde olmalı.
Ustalarımız bizi yönlendirecektir mutlaka.

Düzenleyen Ali H. ALI : 25-03-2009 saat 12:09 Neden: Yukardaki mesajdan alinti gereksizdi
Eski 24-03-2009, 22:28   #27
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bu konuya çaılık getireyim.

Aşağıda uygulamalarınız gördüğünüz bitki üzeriden uygulama

geliştirmek istenen kök sitemşi yuarıda peki nasıl yapıcaz.

Kök sitemni çıkarın

Sonra kök sistemini kesin.

Kesilen yerin üsütnde bir rafya ile bağlayın.

Sonra plastik düz bir zemine oturtun.

ve toprakla destekliyerek normal bakım programın uygulayın.

Başarılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 23:26   #28
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bu sistemi daha önce inceledim ama 3 fidanımı ya kaybedersem endişesiyle tümden köksüz bırakmaya içim elvermiyor.

Ayrıca bu işlem fidan kaç yaşındayken, hangi ay da yapılmış, bilgi yok?

Bunların önemli olduğunu düşünüyorum, bir ağacın dalını bile zamansız budayarak, ağacın kurumasına sebep olabiliriz.

delete61 beğendi.
Eski 25-03-2009, 12:04   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Haklı olup olmadığınız konusunda fikrim yok ama ben böyle olacağını sanmıyorum. Bu bitki gövdesinde su topluyor. Sürekli kökleriyle oynamak onun çürüyüp ölümüne neden olabilir. Bu nedenle baştan uygun bir taş seçilmeli ve bitki hep kendisini saran kökleri içerisinde olmalı.
Ustalarımız bizi yönlendirecektir mutlaka.
Izzet bey dusundugunuz gibi, her hangi bir agac kokleri kaya uzerine sarilmis bir tarzda yapilacaksa artik o kaya agacin bir parcasi olur ve agac yasamini o kaya ile birlikte surdurur. Kaya agac icin secildikten ve onunla yasamiya basladiktan sonra kok budamalarinda bile agac kaya ile yerinden sokulur kok budamasi yapilr ve tekrar kaya ile birlikte saksiya dikilir.

Kaya secerken bitki ile uyumlu olmasina ozen gosteriniz, koklerin zaman icerisinde ne kadar buyuyup kalinlasacagini tahmin edip ona gore bir kaya kullaniniz. Bence kokleri kaya uzerindeki bir colgulu guzel olacaktir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 15:07   #30

izzeterisen's Avatar

Kayaüstü Adenium sp.

Teşekkür ederim ali bey,
Ben uygun bir kaya bulmaya başlıyorum. Bulacağım kaya 30 cm. kadar yüksekliğinde bir kaya olsun istiyorum. İnternette bakıyorum pek fazla Adenium kayaüstü çalışması yok. Bu resmi internettte buldum. Ama kök sanki bitkiden apayrı duruyor.

kayaustu.jpg
Buna benzer bir şey yapmaya çalışacağım.

Düşündüğüm bitki eğik duran bitkidir. (16 no.lu mesaj)
pink.jpg

Acaba bu bitkiyi mi kayaüstü yapsam
arabicum.jpg

Yazın hep birlikte kaya üzerine sardırırız. yardımlarınızı beklerim. Sevgiler, saygılar.

delete61 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024