agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2009, 10:51   #31
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Sn. izzeterisen forumun bir yazısında diyorsunuz ki kökleri keserken mantar ilaç uygulaması yapılırsa iyi olur.Siz şaşırtırken köklerini kestiginiz fidelere dikmeden önce herhangi bir mantar ilacı uygulaması yaptınız mı? Yaptıysanız hangi ilacı nasıl uyguladınız.?

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 18:19   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Kullanmadım. Temiz bir karışımda tabii havalar da iyiyse çürüme olacağını sanmıyorum. Bu yıl yaparken odun kömürü tozu kallanacağım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 20:50   #33
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Merhaba sn. izzeterisen saksı çapı ilk şaşırtılacagı zamandamı 30 cm olacak.Birde bende bütün adenıumlarımı(yeni tohumlarımda dahil) bonsai olarak düşünüyorum bunun için şu an bazıları 4 yaprak olmak üzereler bunların köklerini aynen sizinki gibi kesip 5 cm çapında plastik daireye dikeyim mi? Kök kesimi için nisan ayını çıkarayım mı?(bahsetmişsiniz yazınızda)Soğukların tamamen geçmesi için malüm buralarda yağmur yagıyor ve havada serin.

Eski 07-04-2009, 22:09   #34
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Adeniumları görünce bugün internethaber'deki (bir adanın resimlerinin olduğu) galeri geldi aklıma, http://galeri.internethaber.com/gall...?id=3544&no=18 ben onsekizinci fotoğrafın linkini vereyimde siz hepsine bakın.

sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 20:33   #35

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AyhanMoran Mesajı Göster
Merhaba sn. izzeterisen saksı çapı ilk şaşırtılacagı zamandamı 30 cm olacak.Birde bende bütün adenıumlarımı(yeni tohumlarımda dahil) bonsai olarak düşünüyorum bunun için şu an bazıları 4 yaprak olmak üzereler bunların köklerini aynen sizinki gibi kesip 5 cm çapında plastik daireye dikeyim mi? Kök kesimi için nisan ayını çıkarayım mı?(bahsetmişsiniz yazınızda)Soğukların tamamen geçmesi için malüm buralarda yağmur yagıyor ve havada serin.
Bu sadece benim düşüncem: 20 cm.kadar yükseklikte ve 30 cm.kadar çapında bir saksıya olacak şaşırtma sonrasında bitkinin altına da köklerin yanlarına gitmesi için bir şey yerleştirilirse iyi olacağını, köklerin bonsai olma yolunda çok iyi gelişeceğini düşünüyorum. Eğer dar bir saksıda ise yazın, örneğin temmuzda da dediğim ölçülerde bir saksıya şaşırtma yapılabileceğini düşünüyorum. Böylesi bir sskdıda da 2 yıl kalır sanırım. Köklerdeki ve gövdedeki kalınlaşmalar ve uzamalar temmuz-ağustos aylarında çık hızlanıyor. Normal saksıda kökler yanlardan çıkmış olsa bile yönlendirmeyince aşağı doğru yönleniyor ve kazık kök halini alıyor.

Havalar serin gidiyor. Mayıs geldi ama. Yeni tohumlarımı ekmek için hala bekliyorum. bir kısmını 4 nisan da ekmiştim . Kalorifer peteği üzerinde çimlendirdiğim halde ufak tohumlarda başarı % 0, diğerlerinde % 50 diyebilirim.
Sizin oralar daha serindir buralara göre, bana kalırsa bu gidişle en azından 15 Mayısı beklemenizi öneririm. Uygun ortam yaratabiliyirsanız, sorun yok tabii.

Eski 06-05-2009, 17:04   #36
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Merhaba Sn. İzzeterisen,

Forumunuzun sıkı takipçilerindenim.

Bende gecen Sn. Karınca70 den adenium tohumu almıştım. Çoğu çimlendi. Sizin ilk resimlerde olduğu gibi 4 yapraklı ve gövdeleri kahverengileşmeye başladı. İlk kesime başlamak istiyorum.

Fotoğraflarını en yakın zamanda paylaşacağım.

Sizin adeniumların son durumları nedir acaba ??

zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 19:56   #37

izzeterisen's Avatar

Havalar bir türlü ısınmadı, biraz daha beklemenizi öneririm. Ben geçen yıl gövdeyi kestiğim zaman bitkileri güneşten korumaya bile çalışıyordum. Şimdi sıcak ve güneşli yer arıyorum.
Bitkilerimi şaşırtmamdan sonra, epey duraklama geçirdiler. Bir kısmı tamamen yapraksızlaştılar. 5 tanesinde (toplam 11) hiçbir hareket halen yok, havaların ısınmasını bekliyorlar veya köklerde çürümeler oldu sanırım. 1 cm.e yakın dalını uzatan da var tabii bu arada.
Ben de ne zaman bir şey yapsam hava soğuyup yağmur başlıyor. Acelecelikten, başka hiç bir şey değil.
4 nisan 2009 da ektiğim Adeiumlar ise 2-6 yapraklı dönemdeler. Soğuktan büyüyemiyorlar. Havaların ısınmasını bekliyorum ben de keserek yeniden köklendirmek için.
Acaba bu yıl sadece kazık köklerini kesip 5 cm kadar çapında yuvarlak bir plastiği kesip, üzerine 1-2 cm. karışım koyup onun üzerine mi bitkilerimi diksem?

Düzenleyen izzeterisen : 06-05-2009 saat 19:58 Neden: eksik yazım
Eski 06-05-2009, 23:43   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
sayın izzeterisen sekiz adet adenium un sadece iki tanesi çıktı tam 1 ay önce ekmiştim ben pes ettim fide arıyorum adenium fidesini nerden bulabilirim bilginiz varmı paylaşırsanız sevinirim birde şimşir ve begonvil den bonzai adaylarım var telleme işini normal saksıda yapsam olurmu bonzai saksısına almaya cesaretim yok ilk denemem olacak lar

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 12:12   #39

izzeterisen's Avatar

Geçen sonbahar ayında olacak, bir üyemiz Adenium fidelerini satışa çıkarmıştı. Onlar gayet güzellerdi. Ama linkini bulamadım sitede. Oradan alırsanız, bir yıl harcamamış olursunuz.
Ben de bu yıl aldığım tohumların % 50 kadarını ancak çimlrendirebildim.
Şimşir ve begonvil konusunda size bir şey söylemem için daha çok erken. Ustalarımız size cevap verirler umarım.

Eski 07-05-2009, 12:49   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetbahçesi Mesajı Göster
sayın izzeterisen sekiz adet adenium un sadece iki tanesi çıktı tam 1 ay önce ekmiştim ben pes ettim fide arıyorum adenium fidesini nerden bulabilirim bilginiz varmı paylaşırsanız sevinirim birde şimşir ve begonvil den bonzai adaylarım var telleme işini normal saksıda yapsam olurmu bonzai saksısına almaya cesaretim yok ilk denemem olacak lar
http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=adenium

Mehtap Gürbüz Hn. a mesaj atın, benim bildiğim yüzlerce adenium fidanı vardı.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 13:26   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Cennetbahcesi, Gelinduvagi ve simsirlerinize olduklari saksida budama yapip telleyebilirsiniz. Hazir oldugunuzu dusundugunuz zaman da onlari bonsai saksisina gecirirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 21:43   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
ali bey teşekür ederim bilgileriniz için yazılarınızı takip ediyorum siz beni bonzai konusunda çok cesaretlendirdiniz hedefim tema evinin masalarının üzerinde bonzai görmek sayı 25 fakat yapabilirmiyim bu kadar bonzaiyi nerden temin ederim bilemiyorum geçen hafta ilk bonzaimiz geldi 30 yıllık bir ficus çok güzel bir görüntüsü var yakında resmini koyarım adinium fidesini bulabileceğim bir yer varsa arkadaşlardan ve sizden yardım istiyorum teşekkürler

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:09   #43

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Eklenti 68428
Saksıda sökülmeden önce.
Eklenti 68429
Yeni saksısında.
Saygılarımla.
Bu bitkimde kökte birden gelen aşırı sıcaklar, kökün etrafında yığılı olan toprağın aşağı kaymasıyla yanma oluştu. Ben de yeniden köklendirmek için keserek diktim. Bu sıcakta köklenir mi bakalım? Gölgede tutuyorum.
Bakalım...
JD605797.JPG
JD605800.JPG

Eski 16-07-2009, 11:38   #44

izzeterisen's Avatar

Adenium taş üstü (root over rock) çalışması

Geçen yıl 2 nisanda tohumdan ektiğim iki adet Adenium sp. var. Çeşit adı "mini size pink" ,küçüğünün boyu 6 cm, büyüğününki 8 cm.dir. Ben bu bitkilerin kazık köklerini alttan kazarak bu yıl ilkbaharda kestim. Oldukça kuvvetli kökleri var.
Adenium (Çöl gülü) (mesaj 268) Burada büyük olan bitkiyi yazmıştım daha önce. Bitkiler bu zamandan beri gövdesini epey kalınlaştırdı, dallar verdi, dalları daha da uzadı.

Bu bitkiler yanlış öğrenmediysem fazla büyümüyorlar. bir örnek :
650810_petit.JPG

Benim bitkilerim:
6 cm.JPG
6 cm
8 cm.JPG
8 cm
Geçenlerde iki adet taş bulup altını mermerciye kestirerek düz yapmıştım. Kırmızı olan 16 cm. diğeri 12,50 cm. boyunda. Taşların her iki yönden fotoğrafını çektim. Taşlarım :
taşlar.JPGtaşlar (1).JPG

Bu taşlarla bu bitkiler taş üstü çalışması yapılabilirmi. Yapılabilirse hangisi daha uygun. Ben sağdaki taşa 6 cm. olan bitkiyi sardırmak istiyorum.
Ne yapmam, nasıl yapmam gerektiğini ustalarımızdan öğretmelerini bekliyorum.
Saygılar, sevgiler.

Eski 16-07-2009, 21:44   #45

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İzzetbey,ben bir incirde denemiştim kaya üstü. Gövdeyi kayaya yerleştirip, sargı bezini ince şeritler halinde kestim, kökleri onunla kayaya bağladım. Kayanın üstüne çıkacak kadar toprağa gömdüm. Sonun a fidanım öldü ama nedeni sergi ile uğraşırken susuz kalması oldu.
Sanırım saksının önemli kısmını kayaoluşturması daha sık sulama gereği doğuruyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 22:20   #46

izzeterisen's Avatar

Sn.memet.
Bitkinizin öldüğüne üzüldüm.
Ben ilk defa deneyeceğim bu çalışmayı. Şu an hava dışarıda 33 derece. Bazı bitkilerimin yaprakları kavruldu sıcaktan. Taşüstünde buralarda bitki dayanır mı bilmiyorum.
Merak ettiğim, bitkini boyu ile kayanın boyu uyuşuyor mu, kayanın ne kadarı toprağın içerisinde kalacak, bitki ne kadar yükselecek gibi şeyler.
Yardımcı olursanız sevinirim. site yaz tatilinde.
İyi günler

Eski 17-07-2009, 08:23   #47
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Evet sn.memet benimde aynen sizinkisi gibi yaptıgım kaya üstü dağ muşmulam kurudu.Dediginiz gibi sulanması hassas,büyükce bir kovaya köklerini bir bez iple baglayıp diktim. İlk başta 1-2 filiz verdi 15 gün sonra kurudu.Galiba bende sulamayı ihmal ettim.

Eski 18-07-2009, 14:02   #48
Ağaç Dostu

Izzet bey iyi gunler.
Yapacaginiz tarz icin kayalariniz uygun. Adeniumlarinizin iyi ve saglikli bir kok sistemine kavusmasini bekleyiniz. Sonra bitkiyi saksidan cikarip hic kok budamasi yapmadan, ornegin 2. fotagraftaki adenimumu sagdaki fotografta gorunen acik renkli kayanin sag tarafindaki girintinin oldugu yere ve yukaridaki kisminda egik kalan kaya ile uyumlu bir sekilde, govdenin de ayni yone egik dikerek, kokleri de uygun yerlerden asagiya dogru sarkitip(onden bakildigi zaman en az 3 kokun gorunur olmasina dikkat ediniz) bez seritleri ile kokleri kaya uzerine tuturunuz sonra kayayi da icerisine alacak buyuklukte bir saksiya dikip, kaya uzerindeki koklerin tamamen toprak altinda kalmasini saglayiniz.

Agaciniz belki bir yil daha toprak altinda kalacak ve kokler kaya uzerinde gelisecek. Bundan sonraki asama bir iki aylik zaman araliklarinda topragi saksi uzerinden alip(gerekirse saksiyi usten bir bicakla kesebilirsiniz) kokleri gorunur duruma getirirsiniz belli zaman araliklarinida yapacaginiz bu islemi koklerin gorunesini istediginiz yere kadar indirebilirsiniz. Toprak, koklerin gorunmesini istediginiz seviyeye dustugu zaman, agaciniza bir bonsai saksisi bulup onu baharin ilk gunlerinde bonsai saksisina gecirebilirsiniz. Agaciniz artik bundan sonraki yasamini kaya ile birlikte surdurecektir. Gun gelip de agaciniza kok budamasi yapacaginiz zaman, agacinizi kaya ile birlikte saksidan cikarip, saksi icerisinde buyumus koklere kok budamasi yapip tekrar saksisina dikeceksiniz.
Kolay gelsin.

Eski 22-07-2009, 10:26   #49

izzeterisen's Avatar

Adeniumda budama yapmalı mıyım?

İki bitkimde altta çok fazla sayıda dal var. Birinde dalların gelişmesi iyi ama birinde gövdede üstten olan dallanma nedeniyle alt dallarda gelişme zayıf. Üst dallar egemenliği ele aldı.

Bitkilerim :
JD605930.JPGJD605931.JPG

İnternetten aldığım Adenium resimleri :
Adenium-Thai-Socotranum.jpg
Ara-TS2.jpg
İnternette Adeniumlara sürekli bakıyorum, benim de sanki kesim yapmam gerekiyor. Bu örnekleri acaba böyle mi elde ettiler?
Önerilerinizi beklerim.
Saygılar.

Eski 22-07-2009, 21:18   #50

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bence dallanmayı teşvik etmek için üst dalı kesmeli.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 08:38   #51

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Bu bitkimde kökte birden gelen aşırı sıcaklar, kökün etrafında yığılı olan toprağın aşağı kaymasıyla yanma oluştu. Ben de yeniden köklendirmek için keserek diktim. Bu sıcakta köklenir mi bakalım? Gölgede tutuyorum.
Bakalım...
Eklenti 87666
Eklenti 87667
Bu bitkimi sıcakta köklendiremedim ve öldü.

Eski 06-08-2009, 13:46   #52

izzeterisen's Avatar

Adenium taşüstü çalışması

Mini size pink çeşidi Adenium'u 22 Temmuz günü taşın üstüne dikmiştim ama burada veremedim.
Kökleri sayıca fazlaydı ama uzunlu kısalı idi. Elimden geldiğince taşa sardırmaya çalıştım. Köklerin bir kısmının kısa olması sarmayı çok zorlaştırdı. Kısa kökleri olduğu haliyle yine sardım, uçları açıkta kaldı. Bir kökü taşın arkasından öne doğru delikten geçirerek bıraktım. Tülbent bezini kökleri sıkmadan sarabildiğim kadar taşa sararak diktim. Önümüzdeki ilkbaharda bitkiyi bu haliyle sökerek uzayan kökleri yeniden sarmak istiyorum Sanırım sarma işi ancak bu şekilde tamamlanacak.

taşüstü kökler.JPG
Kökler (tersten)
taşüstü sarma.JPG
Sarılmış halde
taşüstü dikim.JPG
Taşla birlikte saksıda

Eski 12-08-2009, 13:58   #53
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Tebrtik ederim izzet bey güzel çalışma yapmışsınız. Bu çöl gülü acaba yetişmesi kolay olduğu için mi yoksa görüntüsü için mi tercih ediyorsunuz. Birde çiçek açtırmayı başardınız mı? Benim de hoşuma gitti bu bitki ama yetişmesi nasıl acaba onu öğrenebilir miyim sizden. Kaya çalışmanızda inşallah başarılı olur.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 21:29   #54

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim.
Ben çölgülünü ağaçlar.nete üye olmadan önce tanımıyordum. Zaten fazla süs bitkisi tanımam. Benim için süs bitkisi kaktüslerdir. Burada adını duyduktan sonra internette bu bitki ile ilgili her yere girdim. Bitkiden yapılmış bonsailer çok hoşuma gitti. Ben de tohum temin ederek yetiştirmeye başladım geçen yıl. Elimde 20 kadar bitki var şimdi . Bakalım kaçı bonsai olarak kalır.
Yetiştirmesi denince bana göre her bitkinin yetiştirmesi kolaydır. Yeter ki bitkinin istediği ortam verilsin. Benim için Adeniumda tek sorun kışın donmasıdır. Çok bitkim öldü ama bitkiyi öğreniyorum yetiştirirken.
Geçen yıl 2 nisanda ektiğim tohumlardan çıkan bitkilerden birisi geçen yıl, pink te bu yıl çiçek verdi. Çiçekleri çok güzel bir bitki. Asıl kökleri ve kalınlaşan gövdesi etkileyici.
Kimisi de daha 3-4 cm. kadar büyümeden duruyor.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...searchid=11656

Düzenleyen izzeterisen : 16-08-2009 saat 23:01 Neden: Verdiğim link çalışmıyordu
Eski 24-08-2009, 12:33   #55
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Merhaba,
Sizden cesaret alarak ilk bonsai çalışmasını bu yöntemle yaptım. Dördüncü gününde, yapraklar iyi durumda , köklenmesini umuyorum.

000_0545.jpg

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 13:06   #56
Ağaç Dostu

Sayin maki01, saksinizin icerisinde toprak altinda palstik bir poset gorunuyor.
Gorunen poset, verdiginiz linkte soz edilen plastikse ayni sonucu alamiyacaksiniz. Linkte soz edilen plastik sert bir plastiktir(Bir yogurt kabi kapagi kullanabilirsiniz) bitkinin kokunun kesik oldugu yer, sert palstigin uzerine oturur ve cikacak olan kokler asagiya dogru degil plastigin etkisi ile yanlara dogru buyur.

Posetinizin uzerinde suyun suzulmesi icin delikler yoksa topragin camurlasmasindan oturu bitkiniz curuyebilir.(4 gun uzun bir zaman degildir belki, uygulamayi tekrar linkteki gibi tam olarak yapabilirsiniz diye dusunuyorum.)

Eski 24-08-2009, 13:44   #57
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merhaba,
Saksı değişimi ya da kök kontrolünde en az hasar için poşet koyuyorum. Toprağı oldukça süzek, dere kumu ağırlıklı, poşetin altı bol delikli. İzzet Bey'in sayfasını işgal etmemek için aşamaların fotosunu eklemedim. Sonuç alabilirsem, plastik dairenin de yer aldığı fotoları eklerim.
İlginiz için teşekkürler..

Eski 24-08-2009, 14:04   #58
Ağaç Dostu

Uygulamayi linkteki gibi yapamissiniz, fazladan saksinin en altinda poset var ve suyun cikip gitmesi icin, onun da uzerinde bircok delikler acilmissa, bir sorun olacagini sanmiyorum.
Bol sanslar.

Eski 25-08-2009, 12:39   #59

izzeterisen's Avatar

Sn. maki01 bitkinizi gölgeye alın, bu sıcaklarda kesim yeri bitkiyi suladığınız zaman hemen çürüyor. Gölgede olunca suyu azar azar ve ölçülü vereceğinizden çürüme olmayabilir. Ayrıca bitki serin havada daha güzel kökleniyor. Ayrıca ben karışımınızı bol havadar ve süzek bir karışım olarak görmüyorum. İri dişli dere kumu ekleyin derim zaman geçmeden. Şimdiki malzemeniz: 1 ve kum : 1 ölçek olabilir.
Adeniuma bir şey olmaz korkmayın. Ben ilkbaharda kökü çürüyen bir adeniumu balkondan aşağı atmıştım. Attığım yere de domates dikmiştim. Domates bitti. Bitkileri sökerken bir de baktım toprağa kök atmış bir tane adenium var. Asıldım, köküyle çıktı geldi. sonra bakarım buna demiştim, orada unutmuşum yine. Bulup bir saksıya dikeyim bari.
Bunu anlatmamdan kasıt bitkiden çürüyecek diye korkmayın, bir şey olmuyor kolay kolay. Onu çürüten bol bol verdiğimiz su ve çok su tutan karışımdır. Bunlar benim iki yıllık tecrübelerimdir.
Bitkiyi kestiniz. bitkinin önce alt yaprakları sararacak, solacak dökülecek, belki tüm yaprakları aynı şekilde sararıp dökülecek, belki gövdesi incelecek, yumuşayacak. Daha sonra köklenme olunca gövde şişecek, sertleşecek ve filiz vermeye başlayacak. Haberiniz olsun. kolay gelsin.

Eski 03-09-2009, 00:10   #60
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın izzeterisen,
Adenium denemem 12. gününü doldurdu. Bitki çok iyi durumda. Hiç yaprak dökmedi. Bu durumda köklendiğini düşünebilir miyim?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024