agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2009, 08:59   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
izzeterisen / Kara kekik

Kara kekik=kır kekiği Thymus capitatus (L.) Hofmgg. et Lk.
Sinonimi: Satureja capitata L.; Coridothymus capitatus Rchb.

Aralık 2008 ayı ilk haftasında zeytinliğimden topraklı olarak, kazık köklerini keserek söktüğüm kekiği budayarak saksıya diktim. İki ay bekledim. İki ay boyunca da ben bunu ne yapabilirim diye düşündüm. Tuttu. Filizlerinde çok az da olsa hareket var. Okuduklarım ve gördüklerim doğrultusunda tekrar budayarak şimdiki haline getirdim. Boyu 22 cm. Benim düşüncem dik tarz veya rüzgar yatığı olabilir şeklinde.

1 05 12 2008.JPG
İlk durumu

2 31 01 2009.JPG
Ön olarka düşündüğüm yönü

2 31 01 2009 (1).JPG

Arka olarak düşündüğüm yönü

Önerilerinize sunuyorum. Saygılar.

Düzenleyen izzeterisen : 05-02-2009 saat 16:20 Neden: Adların eklemek için
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 12:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Izzet bey guzel bir kekik bonsainiz olacak.
Kivrimli dik tarz dusunuyorsaniz sag tarafa dogru egilmis dallari budayip yukariya dogru buyuyecek surgunleri degerlendirin ve baharda(buyume mevsiminde yeni surgunlerin uclarini surekli cimcikleyerek aliniz ki her taraftan yeni surgunler atip guzellessin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 12:51   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Doğal olarak kıvrımlı dik bir şekli var. İkinci dalın birinciden kalın olması çok sorun olmaz Dal çıkış yerleri ve sıralaması güzel. İyi çalışmalar dilerim.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 20:13   #4
Ağaç Dostu

Auguste's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Çok güzel bir bonsai olabilecek gövde yapısına sahip. Bu kadar kalın çaplısını ilk defa gördüm. İyi çalışmalar

Auguste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 22:38   #5

izzeterisen's Avatar

Hepinize çok teşekkür ederim.
Dediklerinizi uygulayacağım. Hep birlikte yapacağız tabii.
Bu kekik doğada yeniyeni filiz veriyor. Ben de gelişmesini dört gözle bekliyorum.

Eski 06-02-2009, 22:42   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Gövde yapısı ve dallanması çok güzel. Filizlenmeside iyi. Mükemmel bir bonsa olacak. Gönlünüzdekigibi şekillendirmek nasip olsun.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2009, 19:36   #7

izzeterisen's Avatar

Kekiğim 3-4 cm. kadar filizler verdi ve bu filizlerden de çok sayıda yeni filizler çıktı. Ben bol filiz elde etmek için birkaç yaprak üzerinden filizleri budadım. Sanıyorum gelişmesi böyle giderse yıl sonuna doğru epey gelişme gösterecek.
Dağdan söktüğüm yerindeki taşlı, killi toprağın içerisinde bitki dikili bulunduğundan, toprağını hafifletmek amacıyla, ileriki yıllara yönelik bir iş yaptım. Amacım gövdeye yakın yerde kök yoğunluğunu arttırmak idi. havalar da serinken bu uygulamayı yapmak istedim. Bu amaçla saksıyı suladım, toprağı yumuşadı. Saksının toprağını çeşmeye tuttum. Toprağı su ile gitti. Taşları elle aldım . Resimde de görüldüğü gibi üst kökleri açığa çıkardım, sonra da torf, perlit, kum karışımı ile eski seviyesine kadar doldurdum. Alttaki kökler halen eski toprağının içindeler.
Acaba doğru bir işlem miydi yaptığım?

Düzenleyen izzeterisen : 31-10-2009 saat 13:38 Neden: imla
Eski 31-10-2009, 13:43   #8

izzeterisen's Avatar

Kekiğimin 8 aylık durumu

Kekiğimi yaz boyunca gübreleyip filizlerini çoğaltmak amacıyla sürekli uç alarak bu hale getirebildim. Benim favorilerimden. Daha geniş saksıya almam önerildi ama ben bir yıl daha aynı saksıda kalmasını istiyorum. Üstte de bol saçak kök oluştursun istiyorum. Bu bitkiyi tutturmak çok zor. Saksısını değiştirmem gerekiyorsa Aralık ayı içerisinde değiştirmem gerektiğini düşünüyorum. Önerilerini beklerim. Saygılar.

kekik 31.10.2009.JPG
31.10.2009

Eski 01-11-2009, 10:30   #9
Ağaç Dostu

Bence artik bonsai saksisina gecmeli. Usteki bircok yeni surgunden yola cikarak, toprak altinda da bircok yeni sacak kok olusturdugunu dusunuiyorum.

Bonsai saksisinda daha da guzel duracak. Istediginiz forum bu ise artik uc almalar surekli olacak unutmayiniz.

Kolay gelsin.

Eski 02-11-2009, 11:49   #10

izzeterisen's Avatar

Kekik için saksı ve toprak

İçindeki bonsaiyi kurutmuş bir tanıdığımdan aldığım saksı kırıktı. Kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırdım. Temizleyebildiğim kadar saksıyı temizledim.
Boyu:16,50 cm, eni: 12,50 cm, derinliği : 5,50 cm. Bitkim ise 24,50 cm .boyundadır.

12.5-16.5-5.5 cm.JPG
12.5-16.5-5.5 cm (1).jpg

Saksı almaya başlamadan önce, ilk olarak bu saksıyı kullanmak istedim. Saksıya alacağım bitkim için bu saksı uygun mudur?
Saksı toprağının nasıl olacağını araştırırken kekik için özellikle bir toprak önerisi bulamadım. Toprağı için ne önerirsiniz?
Teşekkür ederim.

Eski 03-11-2009, 13:04   #11
Ağaç Dostu

Su an elinizde baska saksi olmadigi icin kekiginizi bu saksiya dikebilirsiniz.
(genelde renkli saksilara yapragini doken cinsler dikilir)

Suyu suzen (camurlasmayan) bir toprak karisimi kullanirsaniz sorun yasaycaginizi dusunmuyorum.

Saksi altligina dikkat ediniz, icerisinde su birikmesine izin vermeyiniz.

Kekik bir dis mekan bitkisi oldugu icin ic mekanda 2-3 gunden fazla tutmayiniz. Yasamini disarda sursun, isterseniz ara sira bir iki gun iceriye alabilirsiniz.

Eski 03-11-2009, 18:43   #12
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
İzzet bey çok yol aldınız. Ağaçlarınız da çok yol aldı. Nazar değmesin

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 18:47   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kesinlikle size katılıyorum Sayın vyssera Her geçen gün İzzet beyin ağaçları güzelleşiyor.
İnşallah Türkiye yakın bir gelecekde Öncü ülkeleri yakalayıp geçecektir.

Eski 03-11-2009, 20:24   #14

izzeterisen's Avatar

Yardımlarınız ve övgÜleriniz için çok teşekkür ederim.
Bunlar sizlerin sayenizde oluyor. Sizin çalışmalarınız bize bonsaiyi öğretip ışık tutuyorlar. tüm çalışmalara bakıp okyorum.
Daha önce bu bitkiyi 2008 Aralık ayı başında sökmüştüm. Şimdi yine Aralık 2009 ayı başında bonsai saksısına almayı planladım . Eğer o zaman yapamazsam, hava çok soğuk olursa Şubatta yapacağım. Bu arada önümüzdeki aylarda tekrar zeytinliğime gideceğim. Kekik çok hoş bir bitki, çünkü dokundukça mis gibi koku yayması hoşuma gidiyor, yeni bitkiler edinmeye çalışacağım.
Saygılar.

Eski 08-11-2009, 16:59   #15

izzeterisen's Avatar

Havalar ılık ve kapalı geçince kekiği, bonsai saksısına almaya karar verdim.
Yarıya yakın dişli kum, biraz toprak ve torf karışımı kullandım. Önce bu karışımı hazırladım.
malzeme.JPG

Kekiği saksısından çıkarınca üst bölümünde aşırı miktarda saçak kök olduğunu gördüm.küçücük saksıya nasıl sığdıracağımı kara kara düşündüm. Bazı kalın kökleri kesmek zorunda kaldım. Çürük kökler de vardı onları da temizledim. Saksıya sığdırabileceğim şekilde kök budamasını yaptım. Saksının altına önce sivrisinek telini sonra da çakıl taşlarını yerleştirmiştim. Saksıya biraz karışım koydum ve bitkiyi yerleştirdim. Bitkiyi tam ortaya değil bir köşeye doğru yerleştirdim. Saçak köklerin arasından telleri geçirip bağlamayı düşündüm ama bunu yapamadım. Teli tutturabileceğim kalınlıkta kök yoktu. Her iki teli de saçak köklerin bir grubunun üzerinden alta doğru yönlendirip bastırmaktan başka bir şey yapamadım. Şimdi bitki ayakta zor duruyor.

kökler.JPG
kök kesimi yapıldıktan sonra.JPG

Bu aşamada üyelerimizden selmasecer yardıma geldi. Onunla karışımı doldurup köklerin arasını karışımla doldurmaya çalıştık. Üzerini de çakıl taşları ile kapladık. Çakıl taşlarını alıp karayosunu bulup üst kısma yerleştirmeyi düşünüyorum. Havalar yağışlı yakında kara yosunlarının yeşereceğini sanıyorum. En son olarak ta biraz su verdik. Tutar inşallah.

bonsa saksısında.JPG

Uygun olmayan bu saksısını bir sonraki saksı değiştirmede ayrı bir saksı alarak değiştireceğim.
Bu benim ilk bonsaim oluyor. Acaba bonsai oldu mu? Eleştirileriniz olursa çok sevinirim.

Eski 08-11-2009, 17:23   #16
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık, ilk bonsainizin yerel bir tür olduğu için de ayrıca tebrik ederim. Eleştirilecek çok bişey yok şu aşamada, bonsai süreci devam eden bir ağaç, ancak soldaki ilk ve sağdaki ilk dalların yaprakları biraz fazla yukarı bakıyor gibi ve dağınık , onları biraz derleyip bir miğfer gibi dizerseniz daha estetik olacağını düşünüyorum.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 17:34   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Selamlar Sayın izzeterisen bey. Kekik gerçekden çok güzel gelişmiş. Gövde harika ileride dahada güzel görünüm alacağı kesin. Bende ağcınızın üzerinde biraz amötörce karalama yaptım. Umarın size değişik fikirler verir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsa saksısında.JPG (39.3 KB, 403 views)
Eski 08-11-2009, 20:44   #18

izzeterisen's Avatar

Önerileriniz için teşekkür ederim. Ben ağaca Mart ayı başına kadar dokunmayı hiç istemiyorum. Zaten istesem de dokunamam, dokunsan yan yatacak. Kök atsın, saksısına alışsın. Martta uzayan filizleri de değerlendirerek çalışmaya başlayacağım. Önerilerini en ince detayına kadar değerlendireceğim.
Sn.Tekin ben yuvarlak taçlı bonsaileri seviyorum. Örneğin bu ateş dikeninde olduğu gibi :

20060207070406acebo.jpg

Bu bitki gibi bonsailerim olsun istiyorum. Bu amaçlı da çizimlerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bitki gelişsin önerilerinize her zaman açığım. Zaten her şey sizlerin yardımıyla oluyor. Çok çok teşekkürler.

Eski 08-11-2009, 21:39   #19
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Geometrik şekillerin içinden çıkmadan, bu ve bunlara benzer geometrik yapılar geliştirip her bir dalı bu çerçeveler içerisine oturtursanız, çok güzel bonsailer yaparsınız.

toplantı.jpg

23.jpg

22.jpg

18.jpg

29.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 09:35   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Ben ağaca Mart ayı başına kadar dokunmayı hiç istemiyorum. Zaten istesem de dokunamam, dokunsan yan yatacak.
Izzet bey bunu okuyunca, saksi altindan tel gecirip agacinizi, baglayip sabitlemediginizi dusundum. (sonra fotograftaki teli gordum ve yazdiklarinizi okuyunca telle bagladiginizi ama yeteri kadar sabitleyemediginizi anladim.
Bu gibi durumlarda iki parca tel gecirip ikser uclari kokler ve govde etrafinda iyice bir birine baglayiniz)

Guzel ve ornek bir ilk bonsainiz oldu Kucuk ayrintilari agaciniz uzerinde calistik sonra duzeltirsiniz. Nasil olsa agaciniz artik sizinle birlikte yasiyacaktir.

Daha nice, nice guzel bonsailer yapmanizi dilerim.

Eski 09-11-2009, 10:23   #21
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ağacı saksıya yerleştirmeden önce teller resimdeki gibi yerleştirilirse ağacı saksıya bağlayıp sabitleme çok kolay olur. Önce sağdaki iki tel bağlanır, sonra soldakiler. Sonra bağlanan tellerin birer uçları önden , geri kalan iki uç da arkadan birleştirilir. Bu yöntemde ağaç kafes şeklinde bağlanmış olur. Özellikle büyük boy bonsailerin sabitlenmesinde çok iyi sonuç verir.

kök bağlama telleri.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 11:07   #22

izzeterisen's Avatar

Sn.bonsaisever.
Benim istediğim ağaçlardaki dallara sanırım bu tür bir şekillendirme yapmam gerekiyor:
dallar.jpg
dallara vermem gereken şekil?

Sn Ali Bey ve msgürkan, öğrettikleriniz için teşekkür ederim.
Keşke bu gibi konular toplu olarak bonsai forumunun bir yerlerinde olsa da ben ve herkes gerektikçe bulabilsek. Üyelerin açtığı sayfalarda olsa bile bulmak çok zor oluyor. Ben bonsaisan'ın taşüstü çalışmasındaki tek delikli saksıdaki telleri nasıl bağladığını araya araya öldüm. ama sonunda buldum. İki delikli saksıda bağlamayı nasıl yapacağım derken bulamadım ve dediğim gibi yaptım şimdilik.
Teşekkürler.

Eski 09-11-2009, 16:20   #23
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

İzzet bey; bu örnekler sadece tarzları oturtmak için.
Daha ayrıntılı bilgi almak için: http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/
Dallar için: Bonsai'de Budama ve Yaprak Küçültme
Ve kurallar için de burayı incelemenizde fayda var.

Eski 10-11-2009, 20:58   #24

izzeterisen's Avatar

Burada :
izzeterisen / Mersin (Myritus communis)
Eklenti 31509
Alıntı:
Kıvrımlı dik tarzda dal dizilimi ile ilgili bazı hatırlatmalar yapmakta fayda var. İlk dal sağa veya sola, 2. dal onun karşı yönünde, 3. dal arkaya, 4. dal sağdan veya soldan öne ve varsa kalan dallar da onların ara yönlerine doğru çıkmalıdır. İlk dala ağaç boyunun 1/3 ünden çıkmalı, sağa ve sola çıkan ilk iki dal, karşıdan gelen birini kucaklayacakmış gibi hafif öne meyilli olmalıdır. Sizin yapacağınız şey elinizdeki materyali mümkün olduğunca bu estetik kurallara uygun şekillendirmek olmalıdır. Saygılar, sevgiler.
Burada :
Golden Larch / Buxus
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Sayın miriel; ilk çalışmalarınızda güzel bonsailer çıkartamadım diye üzülmeden bonsai yapmaya devam edin.
Hiç kimse ilk çalışmalarında sanat eseri ortaya çıkaramaz ve bu da beklenmemeli.
Sabırla çalışmalarınıza devam ederseniz mutlaka güzel bonsailer elde edersiniz.
Bonsai; iki üç dal bırakıp onları eğip bükmek değildir.
Ağacın bol dallı ve o dalların ayrıntılarının belirgin olması bonsaiyi daha da güzelleştiriyor.
Bunun için; budamadan önce ne kadar çok dal bırakır ve bu dalların ayrıntılarını göstermeyi sağlayabilirim diye planlama yapmak gerekiyor.
Fotorafta yer alan iki üç dalla oynama yapın.
1 numaralı dal gövdeyi kapatıyor.
Yana kolunu açmış gibi durursa daha güzel olur.
Özellikle ilk üç/dört dalın baktığı yönler çok önemli.
2 numarayla belirttiğim dalı 3-5 cm daha aşağı doğru eğin.
3 numarayla belirttiğim dalı da yere palel hale getirip (altında görünen dalın üstünde görünür olsun) saat 10-11 istikametinde tutun.
Sonra fotoğrafını çekip yeniden yükleyin, eksik yerleri var mı diye bakalım.
Burada .
Bonsai kuralları
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa Mesajı Göster
Gövde Kuralları
1 . Ağacın uzunluğu gövde çapının 6 katı olmalı.
2 . Gövde bakana doğru hafifçe eğimli olmalı.
3 . Gövde yüzeyden itibaren genişlemeli,bitkiyi taşıyabilecek kalınlıkta olmalı.
4 . Kökler gövdeden dairesel olarak ayrılmalı.
5 . Gövdeden bakana doğru çıkan kök olmamalı.
6 . Doruk bakana doğru eğimli olmalı.
7 . Gövde yüzeyde kalın, doruğa doğru incelen yapıda olmalı.
8 . 'Cascade' stili haricinde doruk yüzeyin üzerinde olmalı.
9 . Doruğun yönü gövdenin yüzeyden ayrıldığı yönle aynı olmalı.
10. Gövde üzerindeki eğriler bakana doğru olmamalı.
11. S şeklindeki eğrilerde aşırıya kaçmamalı.
12. Boy uzadıkca eğriler birbirine daha yakın ve küçük çaplı olmalı.
13. Ağaçta sadece bir tane doruk olmalı.
14. İki gövdeli ağaçlarda gövde yüzeye yakın bir yerde ayrılmalı.
Dallar
1 . Dallar birbirleriyle **** gövdeyle kesişmemeli.
2 . Gövdeden bakana doğru çıkan dal olmamalı.
3 . İlk dal yüzeyden yaklaşık olarak ağaç boyunun 1/3'ü kadar yukarıda olmalı.
4 . Sonraki dallar kalan yüksekliğin 1/3'ü kadar yukarıda olmalı.
5 . Dallar gövdedeki eğimlerin dış yüzünden ayrılmalı.
6 . Dalların çapları gövdeyle orantıtlı olmalı. Gövde çapının 1/3'ünden kalın çaplı dallar kalındır.
7 . İlk dal sağda (**** solda), ikinci dal solda (**** sağda), üçüncü dal arkada olmalı.
8 . Dallar birbirlerine paralel görünmemeli.
9 . Dalların kalınlık ve boyları gövde üzerindeki yüksekliğine göre azalmalı.
10. Dallar arasında yeterli boşluk bulunmalı.
11. Birinci ve ikinci dallar orta çizginin önüne doğru yerleştirilmeli.
12. Birinci, ikinci ve üçüncü dallar arasındaki açı yaklaşık olarak 120 derece olmalı.
13. Gövde üzerinde aynı hizada (tekerlek şeklinde **** simetrik) dal olmamalı.
14. Dallar üzerindeki dallar da aynı kurallarla yerleştirilmeli, yanlız aşağı **** yukarı giden dal olmamalı.
15. Ağaca yaşlı görüntüsü vermek için alt dallar aşağıya goğru eğimli olmalı.
16. İkiz gövdeli ağaçlarda gövdeler arasında dal bulunmamalı.
17. "Jin" görünür bir yerde olmalı.
yazıyor
Sayın Ustamız Ali Beyin dal dizilimi ile ilgili olarak bir yerde belirttiği birinci dal ile ikinci dalın dizilimi konusunda 8'i 20 geçe durumu var.
Ben bu güne kadar anladıklarım doğrultusunda arka dalı birinci ve ikinci dala 90 derece dik olarak tam arkaya veriyordum.
Aklım karıştı.

Düzenleyen bonsaisever : 10-11-2009 saat 22:23 Neden: alıntıları düzenleme
Eski 10-11-2009, 22:22   #25
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

İzzet bey; aklınız karışmasın.
Bonsaide çok farklı tarzlar, çalışmalar ve kurallar var.
Bonsai resimlerine baktığınızda da bunu göreceksiniz.
Bunlar ağacın güzel görünmeleri için gerekli kurallar, olmazsa olmazlar değil
Buradaki amaç, dalları karmaşa olmadan daha net görebilmek ve derinliği sağlayabilmektir.

Ayrıca, bu ağaçta süpürge tarzı mı yoksa dik tarz mı yapmak istediğinizi de belirlemelisiniz.

11111111.JPG

111111111.jpg

1111111111111.jpg

Eski 10-11-2009, 23:47   #26
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Vay be! gövdeye bak

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 15:54   #27

izzeterisen's Avatar

01032010 kekik.JPG

Kekiğim bonsai saksısına gireli tam 80 gün olmuş. İki günde bir su istiyor.
Normal saksısındaki canlılığını bir türlü kazanmadı. Acaba bonsai olduğu için midir bu durumu? Şubat ayında 2 kere gübreleme yaptım.
Güneşte duruyor. bir süreden beri filizlerinde uzama var. 3-4 cm.i bulan filizler oluştu. Filizlerde biraz daha uzama olunca budama yapmayı düşünüyorum.
Ama filizlerin büyük çoğunluğu aşağı doğru yönlendi. Acaba ala gölge bir yerde mi yetiştirmem gerekiyor? Çünkü az güneş gören diğer kekiklerimde dallar yukarı doğru gelişiyor.
Saygılarımla.

Eski 02-01-2011, 21:05   #28

izzeterisen's Avatar

Kekiğim bende 2 yılı, bonsai saksısında 1 yılı tamamladı.
Kendisine uygun bir bonsai saksısı bekliyorum. Gelirse yeni saksısına ocak ayı içerisinde alıp yeniden sizlere burada yeni durumunu vereceğim.

Şimdiki durumu :

kekik 02.01.2011.JPG

Bu da 2 yıldan beri sağımda solumda duran kekik.
kekik yeni.JPG
Bu ilkbaharda şimdiki halini alsın diye telledim. Geçenlerde bu küçük saksıya aldım. Tellerini söküp yine telledim biraz. 2 cm. çapında bir gövdesi var. İşlemleri yaparken ne yapmam gerektiğini bilerek hareket etmedim. Sadece gördüğüm bazı örnekleri düşünerek yaptım.
Bu bitkim için ne önerirsiniz?

Eski 03-01-2011, 09:36   #29
Ağaç Dostu

Izzet bey bu kekiginiz guzel bir celebi tarzi.(literati)
Su anda uzerinde yapilacak pek fazla birsey yok. Saksinin on tarafinda duran kaya parcasi fazla gibi duruyor. Ileride daha sig ve toprak renkli bir saksiya alirsaniz saksisi ile daha uyumlu duracak. Bir de telleri cikardiktan sonra govdedeki kurumus yerleri zimpara kagidi ile temizleyip sureceginiz lime sulphur agaciniza guzel bir hava katacaktir.

Eski 07-01-2011, 11:40   #30
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Ah bir de lime sülfürü bulabilsek

alpmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024