agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   kürşad / teras (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/8810.htm)

kürşad 13-05-2008 13:36

kürşad / teras

5 Eklenti(ler)
Bu da bizim çatı.
1- Hüsnüyusuf - Erguvan - Pawpaw fideleri.
Eklenti 37052
2- Ahududu - Erik - Ortanca fideleri.
Eklenti 37053
3- Keçiboynuzu - Manolya - Ihlamur Tohumları.
Eklenti 37054
4- Kivi - Adaçayı - Keçiboynuzu - Trabzon Hurması - Çarkıfelek Fideleri - çarkıfelek ve kocayemiş çimlenmiş kasalar en sağda ancak iki gündür bir kedi dadandı eşeleyip duruyor torfu, yuvasını yapacağım bir yakalarsam.
Eklenti 37055
Seramızın açık hali, içinde kabak çeşitleri, salatalık çeşitleri, gooseberry, kiwano, dills, çilek, pepino, acur, biber çeşitleri, tomatillo çimlenmiş.
Eklenti 37056

kürşad 13-05-2008 13:40

5 Eklenti(ler)
6- Solda naneler, sağda torf içinde çimlenmeye başlayan kiviler.
Eklenti 37063
7- Solda çarkıfelek çeşitleri sağda torf içinde şeftali çekirdekleri ve çiçekler.
Eklenti 37064
8- Tomatillo fideleri, patlıcan fideleri, lahanalar.
Eklenti 37065
9- Keçiboynuzu , Ihlamur, Manolya çimlendirme bardakları.
Eklenti 37066
10- Seramızın kapalı hali.
Eklenti 37067

kürşad 13-05-2008 13:44

3 Eklenti(ler)
Eklenti 37072

Eklenti 37073

Eklenti 37074

ayhat 13-05-2008 14:05

Bayağı bi emek olduğu ortada, ama emeğinizin karşılığını alacağınız da belli, çok güzel olmuş

malbman 13-05-2008 14:39

Elinize, emeğinize sağlık. Çok güzel görünüyor.

MSaygin 13-05-2008 14:56

Elinize sağlık. Benim teras da aynı halde, eşim çıldırıyor :)

denizakvaryumu 13-05-2008 15:28

Aslında bir adet de yeni sistem karakovan bu terasa yakışır.

62x27x27 cm lik bir karakovanın kimseye zararı olmaz .

Evaca 13-05-2008 15:49

Terasınıza hayran kaldım ve alanınızı kıskandım.. Balkonu tamamen kaplayabileceğimi düşündüm.. Bahçeli ev hayallerime, teraslı bir evim de olabilir hayalleri ekledim...

Emeğinize sağlık, dilerim bol ürün alabilirsiniz..

Size danışmak istediğim bir konu var.. Keçi boynuzu çekirdeklerini tohum olarak bir süre ıslak pamukta beklettim ve toprakla buluşturdum ama daha sonra farklı sıvılarda bekletilmesine dair yazılar okudum.

Keçi boynuzu yetiştirebilmeme dair bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim..

Saygılarımla..

M.Sema 13-05-2008 16:41

Ellerinize sağlık. Bol ürün alırsınız inşallah. Sn EVACA selamlar, ben de bahçeli bir ev istiyorum. Hatta eşim biliyorum bu kadar çiçeği, ağacı bahçeli eve geçelim diye yapıyorsun ama nafile diyor.:(

Evaca 13-05-2008 17:25

Sn Sema merhaba...;)

Görsel sanatlar öğretmeniyim. Resim yapmaktan öte beni rahatlatabilen, kendimle başbaşa kalmamı sağlayabilen başka bir şey yok diyordum ki iki yıldır sebze ve çiçek yetiştirerek de ne kadar rahatlayabildiğimi keşfettim.

Balkonum birçok balkona oranla büyük olmasına rağmen yetmiyor. Korkum bahçeli evim olunca yine yetinemeyeceğime dair:D

Yalnız olmadığıma seviniyorum bu sitede sizleri tanıdıkça.. Çünkü evinde yeşillik olmayan insanlar o kadar büyük bir çoğunluk ki..

Dilerim paylaşımlarımızla bitki yetiştirmeye dair mutluluklarımızı arttırırız ve hayallerimize kavuşuruz..

kürşad 14-05-2008 07:54

Kovanı da bu balkona koyarsak benim bavulu da kapıya koyarlar sonra. :)
Keçiboynuzu tohumlarını hiçbi işlem yapmadım. 3-4 tane keçiboynuzu almıştık aktardan, edikten sonra çekirdeklerini sakladık ve direk torfa ektim.
Henüz tamamı çıkmadı ancak 3 tek çimlenen var 20 kadar tohumdan.

Evaca 14-05-2008 19:13

Teşekkür ederim yanıtınız için. Bende toprakla karışık torfa dikmiştim direkt. Ama 10 tane falan dikmiştim, sanırım sayıyı arttırsam iyi olacak..

Bugün balkonuma 2 tane erik ve bir tane elma fidesi daha eklendi. Ayrıca yeni 50 tane plastik bardak aldım. 10 tanesine 2 yıl sonra bonsai haline gelmeleri dileğimle limon çekirdeklerimi diktim bile.. Benim bir an önce evlenip kendi evimi kurmam lazım. Annem yakında beni evden atacak...

papillon22 14-05-2008 23:12

Kürşad bey,
teras harika görünüyor. Seranız da çok şirin olmuş. Umarım bol mahsullü yıllarınız olur. İstekle ve çabayla herşey oluyor. Keçiboynuzu yetiştirmek aklıma gelmemişti bir de onu deniyeyim. saygılar..;)

kürşad 15-05-2008 07:23

Yediğim her meyvenin tohumları çimlenir mi çimlenmez mi diye düşünmeye başladım bu forumla tanıştığımdan beri. Hatta çimlenmesi muhtemel şeyleri arayıp buluyoruz.
Pazardan kivi almıştık 6 tanesini pulp haline getirip tohumları çıkardım. Şu an çimlenmeye başladılar. Keçiboynuzu, erik, şeftali, yeni dünya ona keza. Bir de dün akşam Ateş dikeni, dağ muşmulası, yeni dünya, cherry domates gibi yeni tohumlar ektim. Terasta yer kalmayacak yakında. Kedinin eşelediği kasaları da banyoya aldım raftalar, sanırım sadece kocayemiç ve pasiflora purple giant tohumlarını eşelemiş diğerlerinde birşey yok.

şükran ünal 15-05-2008 08:51

Sevgili Kürşat ellerine emeğine sağlık . Terasa hayat vermişsin ,insan arzu edince beton yığınını da cennete çevirebiliyor siz bunu çok güzel başarmışsınız. Bahçeli veya teraslı ev alıp ta hiç bir şey ekip dikmeyen insanları anlayamıyorum.Gözünüzün önüne bir bu terası ,birde bomboş bir terası getirelim arada ne kadar fark var değil mi. Tekrar ellerinize sağlık.Bir dost daha kazandığımı görmek ne mutlu..

eczadolabi 15-05-2008 09:37

Bu ne emek...
Şahane olmuş.

Kediye benden de selam söyleyin :)

durustsahtekar 15-05-2008 21:10

süper yaa :)

kürşad 21-05-2008 07:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemosan67 (Mesaj 236544)
Kürşad bey, fideleri ektiğiniz kaplar strofor mu merak ettim.Ayrıca nerde bulunur bunlar?terasınızı görünce ımrendim..bol ürünlü bir sene dilerim size.Emeğinize sağlık..sevgiler

Her yerde bulunan plastik bardaklardan, ayrıca bunların kahverengi olanlarından da aldım, hani otobüslerde meşrubat ikram edilenden. Bunun yanında 300 ml lik strafor bardak aldım 50 tanesi 3,25 ytl. Diğerlerinin 100 tanesi 2 ytl civarında, ayrıca bardakların üstüne yazıyordum cinslerini ve 2. ye 3. ye kullanınca zor oluyor diye 1000 li plastik kaşık aldım o da 1,5 veya 2 ytl. Üstüne asetat kalemi ile cinslerini yazmak için güzel oluyor. Viyolde isim yazacak daha iyi ve ucuz bir yol bulamadım.

Terasta yetişmesi için pek birşey yok, fide olanları bahçeye dikiyoruz direk ancak birkaç kök birşeyler bırakmak iyi fikir. Kasalardaki toprakları da fidan olacak fideler için kola şişelerine dolduruyorum.

kürşad 21-05-2008 09:16

Mavi plastik meyve kasası içine sera naylonu koyduk, altına delik açmadan içine toprak doldurduk, fazla su vermediğimiz için sorun olmuyor.

unutulmaz37 10-06-2008 13:16

merhaba
terasınız gerçekten çok güzel seranız bana çok güzel fikirler verdi onun ufak bir versiyonunu balkonda yapmaya çalışacağım umarım başarılı olurum

kürşad 10-06-2008 14:48

Oturduğumuz ev triplex bizim. En altta bodrum var, orta katta diğer odalar, en üstte ise banyo, çatı arası ve teras var. Terastan banyoya giren pvc boru vardı, onu kesip araya bir çeşme taktım, sulama gibi bir derdim olmuyor. hatta 5 metre hortum da alınca süper oldu.
Tek eksiğim kuytu olmasından dolayı durgun bir havası ve yakıcı güneş ışığı alması. Komple bir gölgeleme olmuş olsa hiç bir derdim kalmayacak. Bir de afit sayısı çok fazla. Bir kaybolup bir geliyorlar. Ara sıra terasta oturuyoruz bu yüzden ilaç kullanamıyorum. Geçen gün uğur böceği kondu koluma evin içinde hemen koştum çileklerin birine bıraktım afit olan. Anında bir tanesini yakaladı yedi, sonra bir diğerine gidip onu yedi. Bugün baktım bulamadım.

kürşad 10-06-2008 15:54

2 Eklenti(ler)
İşte burada.

Eklenti 40209

Eklenti 40210

Tuba 11-06-2008 10:53

Benimde bir uğur böceğine ihtiyacım var. Bulunca terasa getiriyorum çileklerdeki beyaz bitleri yesin diye ama arkamı dönüyorum gidiyorlar. Satılsa ne komik olurdu :D

malbman 11-06-2008 11:55

Tuba inanmıyacaksın ama satılıyor:D:D:D
http://www.amazon.com/gp/product/B00...&s=home-garden
Bu linkte var ve 1500 tanesi 12.99 $

Tuba 11-06-2008 12:01

Nası yani:D Bu ne yaaa... Evde beslemelik uğur böceği :D Yok artık... Başka ne tepki verilir bilmiyorum... Akvaryum alıp besleyen falan varmıdır aceba? Hadi bunu da bulun sn.Malbman :D

kürşad 11-06-2008 14:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tuba (Mesaj 247257)
Nası yani:D Bu ne yaaa... Evde beslemelik uğur böceği :D Yok artık... Başka ne tepki verilir bilmiyorum... Akvaryum alıp besleyen falan varmıdır aceba? Hadi bunu da bulun sn.Malbman :D

Tarımsal mücadele sadece kimyasal ilaçla yapılmıyor.
Kültürel Önlemler: toprak işleme, budama, sulama, gübreleme, yabancı ot mücadelesi
Kimyasal Savaşım: Kimyasal bileşikler yapılan savaşım.
Biyolojik Savaş: Zararlılara karşı faydalı böceklerin kullanılması.
Biyoteknik Savaş: Kovucular, beslenmeyi bozucular vs.
Mekanik Savaş: Tuzak Kurma, Yakalayıp yok etme.
Entegre Mücadele: Bunların hepsini birlikte kullanmak (tercih edileni)

Biyolojik Savaşımın etkisi önceden bilinmemektedir,
Süresi ve sonucu da kestirilememektedir,
Kimyasal kullanımı bu savaşımın başarısını engeller, ,
Zararlının tamamını yok etmez,
Sınırlı alanlarda uygulanabilir ve saldığınız böceğin hayatını devam ettirecek ortamı yoksa kalkıp başka yere kaçar.

Zaten bizim için önemli olan zararlı böceklerin tamamını yok etmek değildir. Ne zaman zararlı ürün kaybına sebep olmaya başlar o esnada mücadeleyi başlatırız, yoksa 1 dönüm bahçede 50 tane afit veya yaprak biti olmuş mücadele etmemizi gerektirmez.
Ancak balkon sera gibi kapalı ve zararlının hayatını mis gibi sürdürebileceği bir ortamda mücadeleye karar vermek size kalmış. Afitleri öldürürken diğer faydalı canlıları da öldürmeyin sakın, Topraktaki solucaklar da bunlara dahil.

Bir de bu gelinböcekleri ve diğer böcekler toplu halde ithal edilerek mücadelede kullanılabilir, Dağda bir yerde çok olduğunu söylüyorlar, gidip şarjlı elektrik süpürgesiyle toplasam mı acaba :)

limon 11-06-2008 16:00

Kürşad Bey geçen hafta ben de bit dolu olan nar ağacına 3 tane uğurböceği koydum. Aynı videodaki gibi koyar koymaz çalışmaya başladılar ancak karıncalar rahat bırakmadı önce. Ertesi gün baktım benim 3 uğurböceği sayısı 10'un üzerine çıkmış. Arkadaşlarını da çağırdılar sanırım. Bitlerin ancak bir kısmını temizleyebildiler. Narın yeni sürgünlerinde halen çok sayıda bit var.

ayax 14-11-2008 12:30

şeftali nasıl çimlenir bilen yokmu ?

asker 04-12-2008 20:24

Kürşad bey merhaba; Terasınız çok hoş görünüyor. Tabii bunları demek için epy geç kaldığımı kabul ederim. Size bir sorum var; içine torf koyduğunuz straforları nasıl temin edebiliriz? (köpük strafor)
Ben Amasyadayım ve bu bahara bana lazım olacak, en yakın bildiğiniz yer bölge varsa yazarsanız sevinirim.

nariçi 16-12-2008 19:28

Terastan azami faydalanma var, başarıların devamı dileğiyle. Sera yapıncaya kadar bende terasta geçiçi siper için düşünüyorum. Bahçe %50 meyilli Göl manzalaralı diye yerleştik ama budefa sera kuracak düz yer yok, kepçe girecek yol da yok. Bakalım !!

Sizin bahçede olduğuna göre terası yinede yoğun kullanıyorsunuz. Çanakkale'nin rüzgarı da çoktur ama ... selam.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024