agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Poweralpha / Balkon, ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/41499.htm)

Mahmut Tebir 22-10-2017 15:42

Mahmut Tebir / Balkon, ev

2 Eklenti(ler)
Forma çok eskiden üye olmama rağmen daha yeni sayfamı yapıyorum.
Çiçeklerim sonbahar sezonuna girmesi yüzünden çoğu çiçeksiz. Umarım anlayışla karşılarsınız.

İlk olarak bir türlü tohumdan yetiştiremediğim ve en sonunda fidanını aldığım adenium (çöl gülü)'larım. 1 yıldır bendeler daha çiçek açmaya çok zamanları var.

Mahmut Tebir 22-10-2017 15:48

1 Eklenti(ler)
Bu da benim Afrika menekşem. Bir saksıda 2 kök var. 1 tanesini yapraktan çoğaltmıştım. Yaprağını aldığım bitki yine aynı saksıda duruyor. İkiside çiçek açtı. :D

Mahmut Tebir 22-10-2017 16:04

2 Eklenti(ler)
Telgraf çiçeğim ve maymun kuyruğu kaktüsüm. Telgraf çiçeğim çok çabuk uzuyor. Parmak kadar bitkiden bu kadar büyük olacağını sanmazdım. Köklenmesi bile 1 gece sürdü. Akşam suya koydum Sabah baktığımda köklenmeye başlamıştı. İnanılmaz hız. Kaktüsüm birinin hediyesi. O da güneşi ve sıcağı görünce boy atıyor sürekli. Yavruluyor hep. Diğer kökler o uzun olanın yavruları hep. Koparıp ektim. Hiç fire vermedi hepside köklendi.

Mahmut Tebir 22-10-2017 16:07

1 Eklenti(ler)
Crassula Muscosa Lycopodioides
Çam ağacına benzediğinden hoşuma gidiyor. Bunuda çelikten ürettim.

Mahmut Tebir 22-10-2017 16:11

1 Eklenti(ler)
Atatürk çiçeğim. Ama daha kırmızılaşmadı. Acaba bendemi sorun. Yoksa vaktimi gelmedi. Geçen sene bayaa bir coşmuştu.
---------------
Atatürk çiçeğimi kaybettim ne yazık ki. Soğuktan sanırım. Yaprakları soldu. Sonrada dalları buzuştu. Öldü ne yazık kı.

Mahmut Tebir 22-10-2017 16:18

1 Eklenti(ler)
Çilli Begonyam. Şimdilik uzuyor.

Mahmut Tebir 22-10-2017 16:22

1 Eklenti(ler)
Euphorbia milii.. Bunu da çelikten ürettim.

Mahmut Tebir 22-10-2017 19:11

1 Eklenti(ler)
Sedum palmeri sarkan rozet sukulent.
Bu sukulentimi bayağı bir budadım. Çünkü uzamıştı ve hoş bir görüntü oluşturmuyordu. Budadıklarımın uçlarındakileri tekrar saksıya diktim.
Bu sukulentte köklenirmi diye bir korkum yok. Çünkü normalde her yerinden kök oluşturuyor.

Mahmut Tebir 23-10-2017 12:05

1 Eklenti(ler)
Aeonium arboreum schwarzkopf sukulent

Aldığımda tek baş kısmı vardı. Şimdi ağaç yolunda ilerliyor. Güneşte simsiyah oluyor. Güneş görmezse yeşile dönüyor.

Mahmut Tebir 23-10-2017 12:22

2 Eklenti(ler)
Crassula rupestris subsp. marnieriana ve crassula marnieriana çiçek açan sukulent

Çiçekleri gösterişsiz.

Bu sukulentlerde güneşte renk değiştiriyorlar. Kenarları kırmızı oluyor.

Mahmut Tebir 23-10-2017 13:56

1 Eklenti(ler)
Bu da kalanchoe bitkim. Geçen sene aldım. Üsttü çiçek doluydu. Şimdi görünürde bişi yok. Vaktimi gelmedi bilmiyorum. Zaten bu kalanchoe'ları çiçekli alıyorsun bir daha da çiçek açtıramıyorsun. Daha önceden de annemin vardı. Oda bir türlü çiçek açmadığını söylerdi. Gece ve gündüz farkından dolayı bitkinin anlayıp çiçek açtığını söylüyorlar ama. Benim çiçekler bunu anlamıyor galiba.

Mahmut Tebir 23-10-2017 14:05

1 Eklenti(ler)
Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli)
1 saksıda 2 ayrı cins var.

Mahmut Tebir 23-10-2017 14:07

1 Eklenti(ler)
Bunlarda yapraktan çoğaltığım sukulentlerim.

Mahmut Tebir 23-10-2017 14:10

2 Eklenti(ler)
Bunlarda tohumdan ürettiğim ve satın aldığım plumerialarım.
Plumeriayı tohumdan üretmek ayrı bir zevk veriyor.:D

Mahmut Tebir 23-10-2017 14:17

1 Eklenti(ler)
Sırasıyla gülüm, fulum, karanfilim. Daha çiçekleri olmadı yazın inşallah olur.
Hepsinde ben çoğalttım. Ful çiçeğini havai köklendirme ile çoğalttım. Fulun dibindekilerde öylesine diktiğim ve tutan fuller.

Mahmut Tebir 23-10-2017 15:20

1 Eklenti(ler)
Gardenyam. Bunu daha yeni aldım. Üstünde goncaları var ama daha açmadılar.

Mahmut Tebir 23-10-2017 15:24

1 Eklenti(ler)
Kamelyam. Maşallah üstünde gonca dolu. İnşallah açtığını görürüm. İlkbaharda almıştım. O zamandan beri üstünde goncaları duruyor. Açmayı bekliyorlar. Rengini bilmiyorum. Açarlarsa sayfama eklerim.

Mahmut Tebir 23-10-2017 15:29

1 Eklenti(ler)
Ölmekten kurtardığım ortancam. Başka bir kalanchoe. Toprak olan saksılarda ise yeni aldığım şakayık kökleri var.
Şimdilik bu kadar. Daha çok çiçeğim var ama onlar soğanlı bitkiler. Toprağın altında baharı bekliyorlar. onlarda çıkarsa eklerim inşallah.

Mahmut Tebir 09-11-2017 14:26

2 Eklenti(ler)
Euphorbia milii çiçeklenmeye başladı. Hemde katmerli. :)

su perisi 09-11-2017 14:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha (Mesaj 1521121)
Sedum palmeri sarkan rozet sukulent.
Bu sukulentimi bayağı bir budadım. Çünkü uzamıştı ve hoş bir görüntü oluşturmuyordu. Budadıklarımın uçlarındakileri tekrar saksıya diktim.
Bu sukulentte köklenirmi diye bir korkum yok. Çünkü normalde her yerinden kök oluşturuyor.

Sedum palmeri ve kalanchoe çiçeğinden benim de var.
Sedum palmeri çiçeği nasıl olur.ben yeni aldım tomurcukları henüz açmadı. Kalanchoe çiçeği de aynı şekilde hiç çiçek açmadı. Bilgi verseniz sevinirim.

Mahmut Tebir 09-11-2017 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçek asigi (Mesaj 1522425)
Sedum palmeri ve kalanchoe çiçeğinden benim de var.
Sedum palmeri çiçeği nasıl olur.ben yeni aldım tomurcukları henüz açmadı. Kalanchoe çiçeği de aynı şekilde hiç çiçek açmadı. Bilgi verseniz sevinirim.

sedum palmeri çiçekleri o kadarda gösterişli değil. Benimki açmıştı sarı ve küçüktü. Çiçek açması için güneş istiyor.

Kalonchoe ise geceleri karanlık olması lazım. Evin içindeyse mümkün değil açması. Eğer yine açmıyorsa gübre vermelisiniz.

su perisi 09-11-2017 17:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha (Mesaj 1522426)
sedum palmeri çiçekleri o kadarda gösterişli değil. Benimki açmıştı sarı ve küçüktü. Çiçek açması için güneş istiyor.

Kalonchoe ise geceleri karanlık olması lazım. Evin içindeyse mümkün değil açması. Eğer yine açmıyorsa gübre vermelisiniz.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Peki ikisinin de budaması nasıl yapılıyor.

Mahmut Tebir 09-11-2017 22:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçek asigi (Mesaj 1522432)
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Peki ikisinin de budaması nasıl yapılıyor.

Çiçekleri geçince budayabilirsiniz. Ama nisanda budasanız daha iyi olur. Çünkü çoğu çiçeğin uyanma vaktıdır. Bitki daha dayanıklı olur.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:22

1 Eklenti(ler)
Tohumdan yetiştirdiğim plumerialarım. Son gaz büyümeye devam ediyor. Daha elimde birkaç tane plumeria tohumu var onlarıdamı eksem acaba. Üretimi son derece kolay.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:31

1 Eklenti(ler)
Buda karanfilim ve tohumdan yetişen yavru karanfiller. Bunlarla nasıl baş edicem bilmiyorum. Arap saçı gibi oldular. Bunların tohumlarını çinden getirmişdim. Büyük olan ise çelikten yetişti.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:35

2 Eklenti(ler)
Sardunyam ve sedum palmerim.

Sardunyada çiçek dönemi bitti. İçeriye aldım. Sedum palmeri çiçeklenmeye başladı. İnşallah yoğun bi çiçek açışı olur. Geçen sefer tek tük açmıştı. Gerçi çiçekleri o kadar gösterişli değil.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:39

2 Eklenti(ler)
Euphorbia milii de yoğun bir çiçeklenme başladı. Hatta dallanmalar oldu.

Aeonium arboreum schwarzkopf sukulentimdede dallanmalar oldu. Hızlı bir büyüme baş gösterdi.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:45

1 Eklenti(ler)
Bu da kalanchoe. Bir saksıda 2 tür var. Annemden almıştım birini diğerini de bir dükkanın önüne dikmişlerdi 1 dal alıp ekmiştim. Ama maşallah çiçeklerini gösterecek bu sene. Ama renklerini bilmiyorum. İnşallah başka başkadır.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:48

1 Eklenti(ler)
Bu açelyayı yeni aldım. Üstü dolu. Bakımı zor diyorlar. İnşallah dedikleri gibi değildir. Rengini bilmiyorum. Ne zaman açar onuda bilmiyorum. Bayağı ağır büyüyor gibi.

Mahmut Tebir 14-12-2017 12:54

2 Eklenti(ler)
Bunlarda tohumdan yetişen yer açelyası ve suda yetiştirdiğim sümbülüm.

Açelyayı normal açelya tohumu diye aldım ama normal açelya tohumdan yetişmiyormuş. Bu açelya Godetia denilen bi tür. Tohumun çıkması 20 gün falan yazıyor internette ama 1 haftada çıktı nedense.

Suda sümbül yetiştirmeye çalışıyorum ama ne kadar başarılı olurum bilemiyorum. Şimdilik sorunu yok. Ama çok zor büyüyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024