agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Batı Rüzgarı / Balkon, Ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/40385.htm)

Batı Rüzgarı 06-12-2016 18:03

Batı Rüzgarı / Balkon, Ev

Merhaba

çiçeklerimi evde ve balkonda bakan birisiyim.bahçe olsaydı güzel olurdu tabi.ya da büyük bir teras...neyseki güney cephe bir evimiz var.balkon yeterince güneş alabiliyor.çocukluğumdan beri mutlaka yeşil bir bitkim olmuştur hep.

şuan için evde baktığım çiçekler var.genelde çiçeklenme dönemi uzun bakımı kolay dikkat gerektirmeyen çiçekleri yetiştiririm.kalıcılık benim için önemli olduğu için tek yıllık bitkileri pek yetiştirmem.her sene tohum toplamak bile benim için istenmeyen bir durum.Soğuk ve karasal olan bu topraklara uyumlu bitki bulmak araştırma ve deneyim isteyen birşey olduğu için bu balkon sayfamın istikametinin bu yönde olduğunu söylemem gerekir.diğer yandan artık eve alacağım herhangi bir saksı veya çiçek için artık yer yok :) yani dona atlete dayanıklı bitki alıyorum artık.alsam bile dışarıda bırakmam gerekicek...

Balkon sayfamın içerisinde mevcut yer alacak olan yetiştirdiğim bitkilerim şunlar.

Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
  • Zepyranthes (Zıpçıktı)
    - Grandiflora
    - Candida
    - Lindleyana
    - Drummondii
    - Citrina
    - Rosea
    - Primulina
  • Habranthus (Zıpçıktı)
    - Robustus
  • Amaryllis (Çoban Çiçeği)
  • Ipheion (Bahar yıldızı)
    - Alberto castillo
  • Pancratium (Kum Zambağı)
    - Maritimum
  • Hemerocallis (Güngüzeli)
    -Stella doro
    -Bela lugossi
  • Gloriosa (Ateş Lalesi)
    - Rothschildiana superba
  • Chlidanthus (Peru Nergisi)
    - Fragrans
  • Sprekelia (Aztek Zambağı)
    - Formosissima
  • Eucharis (Amazon Zambağı)
    - Grandiflora

Diğer Bitkiler
  • Campanula (Maviş)
    - Poscharskyana
    - Pyramidalis
  • Dianthus (Karanfil)
    - Caryophyllus (Bodur Karanfil)
    - Letitia wyatt (Kokulu Bodur Karanfil)
    - Chabaud (Tohumdan yetişen 50cm boyundaki kokulu karanfiller)

• Argyranthemum (Çeşme Papatyası)
    - Frutescens limero butterfly yellow
    - Frutescens aramis red
  • Osteospermum (Bodrum Papatyası)
    - Ecklonis compact special fire
  • Petunia (Petunya)
    - Surfinia giant purple
    - Violet bicolor
  • Pelargonium (Sardunya)
    - Grandeur dark lavender
    - Aristo orchid
    - Aristo white
    - Clarion violet
    - Angeleyes bicolor
  • İpek Çiçeği - Kedi Tırnağı
  • Lobelia (Lobelya Fan çiçeği)
    - Speciosa - fan F1 burgundy
  • Penstemon (Sakallı Dil)
    - Hartwegii pensham
  • Gaura (Çalı Gül)
    - Gambit rose
  • Arabis (Kaz teresi çiçeği)
    - Blepharophylla red sensation
  • Aquilegia vulgaris (Haseki Küpesi)
    - Winky double dark red-white
  • Lewisia
    - Elise
  • Felicia (Felisya)
    - Amelloides felicitara blue
  • Clematis
    - Piilu
  • Gazania (Gazanya Koyungözü Çiçeği)
    -Rigens (Splendens)
  • Platycodon (Balon Çiçeği)
    - Astra Double Pink
  • Gaillardia (Gayret Çiçeği)
    - Arizona Sun
  • Armeria
    - Pseudarmeria Ballerina Lilac
  • Vigna caracalla (Selluka)
  • Primula
    - Japonica - Miller's Crimson
  • Rudbeckia (Güneş Şapkası)
    - Hirta - Prairie Sun
  • Echinecea (Ekinezya)
    - Magnus Superior
  • Erigeron (Sarkan Papatya)
    - Glaucus
  • Anacyclus (Atlas Papatyası)
    - Depressus - Garden Gnome
  • Passiflora (Çarkıfelek Çiçeği - Saat Sarmaşığı)
    - Caerulea
Şimdilik sadece bir giriş yapmış oldum.malum kış ayındayız.pek fazla gelişim yok ama şimdiden ön hazırlık olsun istedim

Mücevher Çalısı 07-12-2016 11:23

Balkon sayfanız hayırlı uğurlu olsun sayın Batı Rüzgarı. Balkonunuzdan çiçekler hiç eksilmesin, sizlere her daim neşe vermesi dileğimle...
İyi günler...

NOT: Bilinmeyen bitkiniz burada sorduğunuzsa yabani ota benziyor da benzemiyor da, atmadınız mı siz onu daha :confused:

Batı Rüzgarı 07-12-2016 11:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1488945)
Balkon sayfanız hayırlı uğurlu olsun sayın Batı Rüzgarı. Balkonunuzdan çiçekler hiç eksilmesin, sizlere her daim neşe vermesi dileğimle...
İyi günler...

NOT: Bilinmeyen bitkiniz burada sorduğunuzsa yabani ota benziyor da benzemiyor da, atmadınız mı siz onu daha :confused:

teşekkür ederim.hayır atmadım bilakis ayrı bir saksıda topladım.genelde aynı kaynak toprak kullandığım için ve bir kaç tohumu ektiğim ama hatırlamadığım saksıda çıktığı için yabani ot olma olasılığını düşük görüyorum.elbette satın aldığım çiçek tohumlarının yabani bir ot olma olasılığı da var.çünkü paketten farklı şeyler çıkabiliyor...umarım beklettiğime değer bir çiçek çıkar.

Mücevher Çalısı 07-12-2016 11:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı (Mesaj 1488951)
...genelde aynı kaynak toprak kullandığım için ve bir kaç tohumu ektiğim ama hatırlamadığım saksıda çıktığı için...

http://www.agaclar.net/forum/el-yapi...tm#post1442022

Bi fikir sadece, belki işinize yarayabilir...

Batı Rüzgarı 07-12-2016 16:24

4 Eklenti(ler)
Dışarıdaki bitkilerimden başlasam sanırım iyi olacak

bu benim geçen bahar ilk çiçeğini açan yaprakları kırılgan bahçe şebboyum.soğuk havalarda gelişimleri hızlanmakla beraber ikinci yıl çiçeklenebiliyor.eğer içeriye alırsanız çiçeklenmeyebiliyor.o yüzden soğuk hava şart.Ankara kışına geçen sene dayandı.bu gelişmiş haliyle bu kış da dayanabileceğini sanıyorum ki gelişim olarak havalar soğumaya başladığından beri iyi gidiyor.bu saksının arasında yokolmuş bir de akşam sefası var. akşam sefasını beğenmediğim için arasına öylesine diktim.ilk baharda tekrar sürgün verirse verir vermesse canı saolsun.akibeti belli olmadığı için listeye almadım. diğer yandan köşelere bir kaç kök aslanağzı da dikmiştim.onları da pek önemsemiyorum.güzel gelişirlerse bırakırım.
Eklenti 635086

Bu saksıda ise 5 kök sarı kısaboylu güngüzelim var.geçen yaz ayırıp buraya ektim.ana kök ise içeride saksıda duruyor.yaprakları sararıp solsa da kışı atlatabileceğini düşünüyorum.diğer yandan bilinmeyen çiçeği (kış testi olarak) ve sedumlarla komşu olarak bıraktım.tabi yabancı misafir aslanağzı ve yabani ot da şimdilik geçici olarak misafirler.
Eklenti 635088

bu dertli saksımı da umarım bu sefer nizama sokmuşumdur.gübreledim toprağını değiştirdim ve 2 yıldır açmayan çarkıfeleğe derman olur diye umuyorum.aslında iki kök çarkıfeleğim vardı birini geçen kış kaybettim. bu da muhtemelen donacak ama yapabileceğim pek fazla bişey yok.son bir şans verdim.
yine tek yıllıkmı çok yıllıkmı emin olamadığım diğer şebboy türünü ve anemon soğanlarını ve normal bir kaç kök şebboyumu aynı saksıya diktim.toprakta bolca parlet gübre olduğu için sanırım hepsi için bir şans var.
Eklenti 635089

son olarak geçen seneden kalma karanfillerimi tek bir saksıda topladım.hüsnüyusuf da olabilir aralarında baya baya karışık ektiğim tohumları bu sene nizama getirebildim ve gerisi artık sürpriz olacak.sadece tek bir kökün yalın kat bodur karanfil olduğunu biliyorum.
Eklenti 635087

Batı Rüzgarı 10-12-2016 20:13

3 Eklenti(ler)
gelecek yazı getiremem ama geçmiş yazda şöyle bir gezinti yapabiliriz sanırım.

bu benim tek günlük ömürlü ama her gün kendini yenileyen narinlerim.
umarım dökülen tohumlardan bu yazda balkonumdan eksik olmayacak diye ümit ediyorum.
ipek çiçeği

Eklenti 635244

bu küçük misafirimiz "ekmek aslanın ağzında" deyimini bir yerlerden okumuş olmalı.
aslanağzı çiçeği ve pusuda börtü böcek bekleyen örümcek...
Eklenti 635246

son olarak hala büyümeye devam eden zephyranthes soğanlarının tohum keseleri...

diğer bir adıyla zıpçıktı...
Eklenti 635245

Batı Rüzgarı 14-12-2016 16:24

3 Eklenti(ler)
şebboylarım akşama doğru çıkan ayazdan biraz etkilenmişe benziyor.toprağı da ıslaktı.eğer bu kış sağ sağlim çıkarsa şebboy baya baya gözüme girecek...
Eklenti 635435

bu da benim bugün gelen penstemon çiçeklerim.türkçede karşılığı varmı bilmiyorum.
Eklenti 635436

son olarak bu da yine bugün gelen kırmızı bodrum papatyası.yaprakları biraz kalanşoya andırmıyo değil.kalanşo gibi yaprakları etli olmasalarda şekil olarak benziyor...
Eklenti 635437

evet bitki listemi güncellemiş oldum.umarım şebboyları kaybetmem...geçen sene üzerine çok ince naylon örtmüştüm ama toprağı yinede donmuştu haliyle...bu sene çırılçıplak bi donla bıraktım öyle...

Batı Rüzgarı 17-12-2016 02:58

2 Eklenti(ler)
bilinmeyen çiçeğimi nihayet buldum :) papatya...
ama klasik papatyalardan değil.yaprağı farklı.papatya konusunun ilk sayfasında var.tabi bu yapraklar beni papatya fikrinden uzaklaştırdığı için hiç bakmamıştım.
Eklenti 635604
umarım çok yıllıktır.geçen yaz sanırım sıkışık olduğu için açmadı bu sene ayırıp ayrı bir saksıya diktim.gelişimleri felan güzel.dışarıya diktiğim iki kök kıştan sağ sağlim çıkarsa ne ala...
Eklenti 635605

Batı Rüzgarı 22-12-2016 10:40

3 Eklenti(ler)
Bu benim güccük petunyam.fide olarak almıştım.fazla bir zaman olmadı ancak büyümesi farkedilir şekilde...
Eklenti 635957

Bu da benim tutmasını ümit ettiğim ortancacık.aslında yer olmadığından atmak istemiştim ancak bir çeliğini bari yaza taşıyayım dedim.çiçek açarsa da hayır demem :D
Eklenti 635958

Son olarak bu ise benim ipheion.bu sene ilk defa edindim.beğenirsem diğer renklerini de alacam inşallah.bu beyaz olanı....:o
Eklenti 635959

şimdilik ev kısmıyla idare edin.balkona uzun zaman var.bu sene çeşidim bol ve artık hemen hemen kotamı doldurdum.umarım 2017de bol çiçekli, terörsüz şehitsiz, günlerimizi paylaşma imkanımız olur...

YeniGine 22-12-2016 22:10

Sayın Batı Rüzgarı balkon sayfanız hayrlı ve bol çiçekli olsun inşallah!..

Batı Rüzgarı 23-12-2016 02:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1490457)
Sayın Batı Rüzgarı balkon sayfanız hayrlı ve bol çiçekli olsun inşallah!..

hepimizin inşallah.

Batı Rüzgarı 28-12-2016 07:21

1 Eklenti(ler)
şebboyumdan iyi haber var.kendini kış soğuklarına alıştırmışa benziyor :) yaprakların tamamı sönük duruyordu şimdi baya baya toparlamış.güzel bir adaptasyon örneği oldu benim için...
Eklenti 636292

YeniGine 28-12-2016 22:29

Evet üst yapraklarda toparlanma farkediliyor Sayın Batı Rüzgarı, gözünüz aydın...

Muda 29-12-2016 13:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı (Mesaj 1489825)
bilinmeyen çiçeğimi nihayet buldum :) papatya...
ama klasik papatyalardan değil.yaprağı farklı.papatya konusunun ilk sayfasında var.tabi bu yapraklar beni papatya fikrinden uzaklaştırdığı için hiç bakmamıştım.
Eklenti 635604
umarım çok yıllıktır.geçen yaz sanırım sıkışık olduğu için açmadı bu sene ayırıp ayrı bir saksıya diktim.gelişimleri felan güzel.dışarıya diktiğim iki kök kıştan sağ sağlim çıkarsa ne ala...
Eklenti 635605

Çiçeğiniz http://www.agaclar.net/forum/bahce-s...ileri/8713.htm

Batı Rüzgarı 29-12-2016 15:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1491096)

teşekkürler bilgi için...
bu papatya ismine yasak getirmeleri lazım :) bodrum papatyası çeşme papatyası çayır papatyası vs bir sürü papatya var.ama bunların gerçekten aynı aileden olduğunu düşünmüyorum şahsen.ya da ben mi yanlış biliyorum? biraz araştırma yapacaktım aslında baktım paylaşımlar iç içe geçmiş ben de papatya diyip geçiyorum. şeker tabağı da ilginçmiş.acaba birisi tadına felan mı baktı da ortası şekerli vs diye şeker tabağı denmiş...aklımda deli sorular...:dilli:

Batı Rüzgarı 07-01-2017 14:22

5 Eklenti(ler)
en son geçen sene yazmışım.biliyorum özlediniz beni ama şimdi yazmak kısmet oldu...:dilli:

biraz yağmur zambak kısmından bahsedeyim.zepyhranthes drumondii 2015 sonbaharında tohumu ekilmiş olup şuan 2.senesinde. tabi biraz acemiliğin etkisiyle çeşitli toprak denemeleri yaptım.soğanların gelişim düzeyine göre tekrar toprak değiştirmişliğim var.o yüzden kimi soğanlar iyi gelişmiş kimi soğanlar az gelişmiş.geçen yaz balık ve çivi koyduğum saksıda soğanlar gayet iyi gelişmiş.ancak anladım ki balık koyulan saksı özellikle dışardaysa hava almaması gerekir.mesela saksıyı suladınız toprak kurudukça oluşan çatlaklardan sinek giriyor.çünkü dışarıya yayılan leş kokusu(olmaz deselerde olabiliyor y@da balık cinsine göre değişiyor) sinekleri adeta bedava ürün izdihamına çeviriyor.
kara sinekler yumurtalarını bırakıyor ve kurt yapıyor.3 saksıdan 2si kurtlandı.kurtların bitkiye bir zararları olmadı tek sıkıntısı saksınızdan sinekler çıkıyor :)) kurtlanmayan saksımdaki soğanlar ise en gelişmişleri oldu.ancak soğanların büyümesiyle anladım ki drumondii derin bir saksı isteyen bir tür.resimden de anlaşıldığı üzere saksının sadece 5cm lik derinliği soğanların kökleri ile muhattap.... dahası soğanın cinsi gereği anladığım kadarıyla kendini diplerde muhafaza etmeye çalışıyor.yani soğanları üste taşısanız bile soğan üst kısmı çürüyor ve aşağıya doğru gelişim gösteriyor.
Eklenti 637005
sadede gelecek olursak soğanların hepsini uzun ve büyük bir saksıya aldım.
Eklenti 637006

bu ise bir kaza sonucu ucu kırılmış sakallı dil (penstemon) fidesi.hiç tanıdığım bir bitki değil.o yüzden kırılan parçayı çelikleyip diktim.ya tutarsa!

Eklenti 637007

bu da anaç sümbülteber soğanımın dikildikten sonra filiz verme çabasını gösteriyor.bu soğan hakkındaki endişem 3 e bölünmeye çalışması ve bu yaz çiçek verememesi...ya da iyi tarafından bakarsak 3 tane çiçek verir :rolleyes:

Eklenti 637008

son olarak biraz erken de olsa diktiğim nikotin tohumum.biraz çimlenme oranı düşük olsa da listemdeki çan çiçeği gibi tohumların filizlenmemesinden iyidir.
evet listem biraz sekteye uğrayacak gibi...nasip diyelim artık...
Eklenti 637009

Batı Rüzgarı 15-01-2017 20:09

4 Eklenti(ler)
Herkese selamlar.

Son durum bilgisi kıvamında bir kaç şey ekleyeyim istedim.

bi yerden kum zambağı tohumları buldum ve ektim.biraz sık oldu ama 2 seneden sonra ayırmayı düşünüyorum.ve umarım ki 3.senesinde artık çiçek açmaya başlayacak...şimdilik bir kıpırtı yok zaten 3-4 gün felan oldu dikeli.

Eklenti 637303

daha önce bahsetmiştim.bir kaza sonucu büyüme bölgesi ile toptan kırılan pestemonlarımın ucundan iki ışkın verdi...bilmiyorum bakalım gelişimleri nasıl devam edecek...zira tek dal üzerinden çiçeklenen bir bitki olarak biliyorum ben bunları...enteresan...
Eklenti 637304

yine daha önce bahsettiğim nikotin çiçekleri ile ilgili paylaştığım görseli güncellemek isterim.çünkü çıkan şeyler muhtemelen otmuş.zaten büyümediler yan yatıp öldüler.ardı sıra çıkanlar ise öyle tahmin ediyorum ki nikotin çiçeklerim...
Eklenti 637302

Son olarak da 4 hafta boyunca buzdolabında beklettiğim 10 adet Gentiana Acaulis tohumlarından bir tanesi çimlendi...diğer 9 tanesinden haberim yok.umarım bu çıkan ot değildir.
Eklenti 637305

Batı Rüzgarı 08-02-2017 12:34

5 Eklenti(ler)
bir aya yaklaşmış güncellemeyeli.ama zaten güncellemek te istemedim pek. zira liste biraz sekteye uğradı..
tohumdan yetiştirdiğim nikotin çiçekleri ev ortamında çimlendikten sonra gelişimleri durdu.sonra da yan yatıp öldüler.muhtemelen ev gibi hava akımı olmayan ortamlarda tohumların genel sorunu bu oluyor.
çan çiçeğini de listeden çıkardım.onlar hiç çimlenmedi.
Gentiana Acaulis bi tane çimlenmişti o da gitti.
tohumdan yetiştirmediğim fide olarak aldığım Penstemon çiçeklerimin 3 tanesinden 2 si nedensiz bir şekilde öldü.ucu kırılan fide hala yaşıyor.ama onunda sonu aynı galiba...
nicotin tohumları da aynı kaderi yaşadılar.elde kalan diğer tohumları baharda dışarıda deneyecem artık...
bu başarısızlıkların yanında t@biki güzel gelişmeler de oldu.

Hediye gelen bazı bitkilerimin son halleri.ikinci resimde kargoda hasar gören bitki hala iyileşme belirtisi göstermedi.ama bir umuttur bekliyoruz bakalım.sardunyalar tuttu ama.
Eklenti 638467
Eklenti 638468

Çoban çiçeğim amarilisim de çiçeklenmek için çabalıyor...
Eklenti 638469

son olarak da bu yılın ilk çiçeklerinden sardunyam ve bodrum papatyam.
Eklenti 638470
Eklenti 638471

Batı Rüzgarı 28-02-2017 13:57

4 Eklenti(ler)
selamlar.çiçek mevsimine girmeye saatler kala sayfamı güncelleyeyim dedim.

ne yazık ki hayaller ve hayatlar birbiri ile paralel yürümüyor şu ölümlü dünyada...
kendimi başarısız bir baba cani bir katil gibi hissediyorum.
malum listemi katlettim resmen.
anladım ki otsu bitkiler bana göre değil.en azından kendi şartlarımda bunu söyleyebilirim.
bu yüzden listemi soğanlı bitkilerle genişletmeye karar verdim.
henüz elime ulaşmadılar gerçi.ulaştıklarında listeyi güncellerim...

genel olarak şunları söyleyebilirim.
otsu bitkileri belli koşullarda yaşatmak daha zor.çünkü güneşsizliğe gelemiyorlar.adaptasyonları zayıf.aynı şekilde susuzluk gibi diğer olumsuz şartlar karşısında da acizler.

ancak soğanlı bitkiler bir başka...depoladıkları besini çeşitli şartlarda hayatta kalmak için kullanabiliyorlar.istersen topraktan çıkarıp sakla... bu bağlamla soğanlı bitkiler benim için çok daha cazip.t@biki benim kendi şartlarıma göre...

evet şimdi de son durum hakkında bir kaç fotoğrafla mesajı yeşillendirelim.

ilk olarak kum zambaklarım.benim için uzun bir serüven olucak çiçeğini görmek...tohum başarımı baya yüksek. 20 de 18 .... büyümelerinde bir sıkıntı yok.dolaylı olarak güneş alıyorlar şimdilik...ve evet sık oldular farkındayım.ilk 2 sene idare etsin yeter.
Eklenti 639704
bu ise bütün kış ankaranın ayazına soğuğuna rüzgarına rağmen hayatta kalmış olan güngüzellerim.yeniden yeşermeye başlamışlar.5 taneden hiç kayıp yok.
Eklenti 639705
bunlarda benim yine savaşcı ruhlu karanfillerim.maşallah yapraklarının tek bir kılına bile zarar gelmedi...
Eklenti 639707
son olarak da yarı savaşcı şebboylarım.bir kısmı zarar gördü ama bu sene baya da soğuk geçti havalar.ki rüzgar almasa veya üzerine ince bir naylon dahi örtsem eminim bişey olmayacaktı...neyse buna şükür.
Eklenti 639706

Batı Rüzgarı 16-03-2017 22:02

5 Eklenti(ler)
Selamlar (:

Devam...

Sardunyalarım
Eklenti 640933Eklenti 640935
Sparaxis
Eklenti 640937
mor karanfillerim
Eklenti 640936
çeşme papatyam
Eklenti 640934

Batı Rüzgarı 03-04-2017 20:58

5 Eklenti(ler)
selamlar herkese
artık bahar geldi ve çiçeklerle haşırneşir olmaya başladık.konuyu çiçeksiz bırakmamak adına son hallerinden devam edelim...

İlk olarak sardunyalarımdan bir kolaj

Eklenti 642684

ikincisi açan zephyranthes primulina (zıpçıktı)

Eklenti 642685

bu sene ilk defa yetiştirdiğim ikinci kez açan afrika menekşem...
Eklenti 642686

Bu sene yeni aldığım peru nergisi soğanlarım chlidanthus fragrans
Eklenti 642687

Son olarak da "Aaa Mahmut Hoca sen de mi kaçtın?" diyen aztek zambağım...

Eklenti 642688

NesliSezgin 04-04-2017 23:01

Sayfanız hayırlı uğurlu olsun Sayın Batı Rüzgarı. Bol çiçekli günler dilerim.

Batı Rüzgarı 07-04-2017 01:47

4 Eklenti(ler)
selamlar
devam....
ilk olarak konusunu da açtğım aztek zambağımın çiçeği..Tohum için yapay tozlaştırdım bakalım tohum verecekmi...
Eklenti 643056

Bu da kışın onca mücadeleden sonra bir kısmı hayatta kalan şebboylarım. Hasar almasaydı çok daha tomurcuklu olabilirdi tabi ama buna da şükür...
Eklenti 643057

bu da zambaklarımı taşıdığım saksıdaki güngüzellerim. zambaklarımın çok az da olsa uçları görünmeye başlamış...Güngüzelleri gerçekten çok dayanıklıymış donlara...

Eklenti 643058

Son olarak açmak ile açmamak arasında kalan yılların amarilisi... tabi bu yavrulardan büyümüşlerden bir tanesi...kötü güneşsiz koşullar yüzünden bu şekilde oldu.sonunda pencere önünde yer açtım kendisine...
Eklenti 643059

Batı Rüzgarı 16-04-2017 11:37

4 Eklenti(ler)
Selamlar herkese iyi pazarlar...
Artık hemen hemen bütün çiçeklerimi balkona pencere önüne taşıdım.evde çok az bitkiler var.

Yeni ediniğim türlerden bir kaç kesit sunayım önce.

Bu konusunda da bahsettiğim ateş lalemin son durumu...çimlenmesi 1 ayı buluyor.Ama büyümesi son derece hızlı diyebilirim...
Eklenti 644249

Bu ise merakla çiçeklenmesini beklediğim kokulu örümcek zambağım.Resimlerden çiçeğini çok beğenmiştim.İsmi ne diye soranlara ismene demeyi tercih ediyorum. :)
Eklenti 644248

Bu da kışı zorlaya zorlaya atlatan şebboylarımın ilk açan çiçeği...Kokusunu özlemişim.Bahar gibi kokuyor gerçekten...
Eklenti 644247

Son olarak Sümbülteberle yaptığım evde ve toprakta bakım denemesi...
en iyi sonucu kökleri koparmadan yaptığım toprak değişiminde aldım.
tabi soğanın kişisel durumunu hesaba katmadım:D
Eklenti 644246

Batı Rüzgarı 26-04-2017 15:21

4 Eklenti(ler)
bahar dedik nisan da bitiyor... zaman bitkiler için ne kadar yavaşsa bizler için bi o kadar hızlı geçiyor...neyse biz konumuza dönelim...
şebboylarımın keyfi yerinde.yarı gölge bi yerde duruyor.ikindi akşam arası biraz güneş alıyor hepsi bu...yaprakları çiçekleri vs gayet sağlıklı görünüyor...

Eklenti 645740

Bu ise benim dans ettirdiğim ateş lalem ve hemen yanında örümcek zambağım...
Eklenti 645738
tabi örümcek zambağı demişken yine örümcekler saksıların arasına toplandı...seviyorum bu yaratıkları...bir böcekten çok hayvan gibi geliyor bana.beni görünce saklanmaları vs...tabi arıya karşı fobim varya bugün değil eşek arısı onların daha da iriceleri var.genelde sıcak memleketlerde çok görünüyor da bizim ankaranın yeni gün yüzü görmüş gününde de balkonda bir selam çakmayı ihmal etmedi...tabi nasıl içeri kaçtım ben bile anlamadım...arıya karşı bildiğim bir alerjim yok ama küçükken yolda yürürken koluma çarpıp sokmuştu. mersinde yaşanan bu olay çocukluk travmalarımdan bir tanesi oldu.arı sonuçta sokar...:eek:
Eklenti 645741

az olan çiçeklerimden bir de çeşme papatyam var işte...bu sene aslanağzıları bile açmadı henüz...havaların sıcak gitmesi lazım.2 gün önce kar gördük...

Eklenti 645739

Batı Rüzgarı 04-05-2017 19:22

3 Eklenti(ler)
Örümcek zambağıma daha var derken...
kokusu uzaktan zambak gibi.yakından narenciye ekleniyor. aslında çok tuhaf da bir kokusu var.kek hamuru kokusu mu desem tarif edilmesi çok zor.tatlımsı bir kokusu var.
Eklenti 646852Eklenti 646853
Eklenti 646854

Batı Rüzgarı 10-05-2017 10:53

5 Eklenti(ler)
selamlar.mayıs ayının hasılatı ve aynı zamanda zararı yanyana geldi bu ay.
bi kaç gündür deli gibi esen rüzgar ne yaprak bıraktı ne de çiçek.
ilk olarak zarar görmüş örümcek zambağım.ikili açtı sanırım soğanı biraz küçük.
Eklenti 647533

bunlarda sardunyam ve çeşme papatyam....çeşme papatyasının yaprakları yeşil tonu ve çiçekleri hoşuma gitti.umarım yıllarca sağ sağlim götürebilirim ömrüm yettiğince.yeni sardunyam da yeni saksısına alışmışa benziyor.
Eklenti 647534

ilk çiçeğinden beri çiçekleri teker teker açmaya başlayan şebboylarımın en çiçekli halini koymazsam olmazdı...sanırım bundan sonra çiçekleri azalacak.
kokusu felan her zaman ki gibi çok güzel..yoğun bir kokusu olsa sümbülteber ile yarışır hatta geçer güzel koku anlamında.
Eklenti 647535

çift renkli çiçekli limon kokulu yapraklarıyla gönlümü kazanan sardunyam tek tük çiçek açmakta ısrarcı duruyor.bakalım yazın napıcak...
Eklenti 647536

son olarak yakışıklı misafirim...
Eklenti 647537

Batı Rüzgarı 19-05-2017 17:18

5 Eklenti(ler)
herkesin 19 mayıs atatürkü anma gençlik ve spor bayramı kutlu olsun;)

bu güzel günü yeşillendirelim hatta çiçeklendirelim.

ilk olarak 3.senesinde olan yalın kat karanfillerim sonunda açmaya başladı...
Eklenti 648597

ikinci olarak sardunyalarımdan bir kollaj
Eklenti 648599

ateş lalemin tomurcukları büyüyor.
Eklenti 648598

çiçekleri artık geçmeye yüz tutmuş şebboyum.
Eklenti 648601

ve diğerlerlerinden bir kollaj daha...
Eklenti 648600

Batı Rüzgarı 23-05-2017 16:48

2 Eklenti(ler)
ateş lalemden güncel bir kare...
şimdiye kadar 5 tane tomurcuğu oldu.
bakalım daha artacakmı...
Eklenti 649039

bu da en son geçen sene gördüğüm bu sene sürpriz yapan yengeç örümceğim :)
çeşme papatyasını sevmiş herhalde;)
Eklenti 649040

Batı Rüzgarı 28-05-2017 04:13

2 Eklenti(ler)
sıcak sıcak dumanı üstünde ateş lalem :)
tahmin ettiğimden daha küçük geldi bana.
gerçi çiçeğin daha polenleri açılmış değil sabahleyin kırmızısı da azdı akşama doğru kızardı.rizom da öyle etli butlu bişey değildi...
flashsız gün geçirmiş hallerini de gün ışığında çekip koyarım karşılaştırma anlamında...
çok enteresan bir çiçekmiş.dişi organ yatay bir direk gibi.sanırım çiçeğin ters durması dolayısı ile böceklerin buraya tutunmak zorunda kalması adına tasarlanmış bir yapı...
yaprakların tasarımı da muazzam.sarmaşıkların genelinin aksine ayrı bir kamçı değil de yaprak üzerine farklı bir tasarım verilmiş.yaprakların uç kısmı kıvrak olduğu gibi hem dayanıklı hem de yaprağa göre oldukça sert bir uç kısım var..yani tam bir kanca mantığı işlenmiş üzerinde...
Eklenti 649516Eklenti 649517

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024