agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Pirlede / Balkon, Ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/40315.htm)

Pirlede 18-11-2016 23:16

Pirlede / Balkon, Ev

4 Eklenti(ler)
Selamun Aleyküm. Bende bir sayfa açıp bitki ve çiçeklerimin gelişimini buradan yazayım dedim. Önce 1.5 Haftalık Çiçeklerimi ekleyeyim sonrada Allah ne verdiyse devam edeceğiz.

Bu tohum ektikten sonra 2-3 gün sonraki hali tabi dahada büküldü.
Eklenti 633677
2. Resimde ilk müdahaleyi yaptık ;)

Eklenti 633670
Eklenti 633669

3. Resimde ise bugün hayvan gübresi karıştırdım toprağa birazda suladım. Ayrıca Çiçeklerim son hızla boy atıyor. Gerekirse oraya 3 metre destek çubuğu koyarım yinede pes etmem :p Ayrıca bu resimler Yıldız Çiçeğine(Dalya) ait. Boy atmasının ışık eksikliğinden kaynaklandığını biliyorum fakat yapabileceğim bir şey yok.

Eklenti 633671

Galip Kuzucu 19-11-2016 02:22

Sayfanız hayırlı olsun sayın: pirlede. :)
Çimlenen çiçek fideleriniz güneş ışığı alıyor mu acaba ?

Pirlede 19-11-2016 19:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu (Mesaj 1486675)
Sayfanız hayırlı olsun sayın: pirlede. :)
Çimlenen çiçek fideleriniz güneş ışığı alıyor mu acaba ?

Çok teşekkür ediyorum hocam sağolun. Fideleri balkona güneş vuruyorsa güneşin altına bırakıyorum sadece.

MeyveliTepe 19-11-2016 20:32

Bu çimlerin aldığı ışık yetersiz gelmiş. Bu şekilde yaşayamazlar.

Pirlede 19-11-2016 21:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1486815)
Bu çimlerin aldığı ışık yetersiz gelmiş. Bu şekilde yaşayamazlar.

Evde kullandığımız normal beyaz ampuller bu iş için uygun mu ışıklandırma için

MeyveliTepe 19-11-2016 21:31

Beyaz florasans veya led ampul olabilir ama birden fazla ampulu yakından ve çimlere yönlendirerek yeterli ışık şiddetini sağlamanız lazım.

Pirlede 27-03-2017 00:55

Saksı ve Toprak düzenlemesi

4 Eklenti(ler)
Uzun bir aradan sonra Selamun Aleyküm. İlk paylaştığım resimlerdeki saksılarda bulunan fideler olmadı. Şimdi 2 gün önce hazırlıklarını yapmaya başladığım saksı ve toprak ile ilgili düzenlemeleri ve nasıl yaptığımı anlatmak istiyorum. Lütfen yaptığım hatalar, yanlışlar varsa bana bildirip doğrusunu söylerseniz çok sevinirim. İlk defa böyle fazla saksıyla ekim işi yapıyorum. Ayrıca kafama takılan sorular var yardımcı olursanız sevinirim.

Kullandığım ahır gübresi yanmış mı değil mi bilmiyorum belirtirseniz sevinirim.

Eklenti 641752

İlk olarak eskiden kalan saksılardaki toprağı boşaltıp aldığım torf ve gübreyle homojen olarak karıştırdım. Gübreyi torf ve toprağa göre az koydum 3-4 avuç saksının büyüklüğüne göre. Aşağıda çizim var.

Eklenti 641753

Sonra küçük viyollerde ilerde şaşırtma yapılması için çeşitli tohumlar ektim sulayıp streç ile üstünü kapattım. Ben mesela viyole 4/3 toprak geriye kalan üst kısma sadece torf koydum. Ertesi gün baktığımda torflu kısım sıkınca su çıkacak kadar ıslaktı umarım tohumlar çürümez.

Viyollerdeki Tohumlar;
1. Fesleğen
2. Tombul Patlıcan
3.Kekik
4.Obrizya
5.Salatalık

Eklenti 641754

Ardından önceden hazırlamış olduğum torf,toprak,a.gübresi karışımlı saksıları , viyollerde ki tohumların çimlenip fide haline gelene kadar pencere önüne koydum. Burada bir şey sormak istiyorum. Saksıları hazırlayıp direk pencerenin önüne koydum. Su versem mi diye düşündüm. Saksılarda ki torf kurumasın diye. Fikir verir misiniz ? Bazılarını streçle kapattım. geriye kalanları buraya sorarak ona göre birşeyler yaparım dedim.

Eklenti 641755

bunlarda ekeceğim saksılar boyutları uygun mudur acaba ?

Eklenti 641756

Ek olarak saksılardaki toprak ahır gübresi ve torf karışımı resim;

[IMG]http://i.hizliresim.com/ZZZva3.jpg[/IMG]

http://i.hizliresim.com/r33WDa.jpg

Ayrıca 30 çeşide yakın tohum aldım bunlardan sadece 8 tanesini ekeceğim :( yer kıtlığından dolayı.

Değerli doğa severler yukarıda yaptığım uygulamalarda yanlışlık, hata veyahut tavsiyeleriniz varsa belirtirseniz çok sevinirim.

g.c. 27-03-2017 09:38

"Sebze saksıları en az 25-30 cm. derinlikte olmalıdır."

Genellikle önerilen derinlik 30 cm'dir. Saksılarınızı buna göre seçinmeniz önemli.

Işık ile ilgili gerekli önlemi almayı ihmal etmeyin.

Kolaylıklar dilerim.

Pirlede 27-03-2017 18:57

Teşekkürler yorumun için diğer arkadaşlar da yorum yaparsa sevinirim.

Pirlede 29-03-2017 13:03

1 Eklenti(ler)
Fındık turplarım çimlenmeye başladı.

Eklenti 642078

TCM 29-03-2017 19:52

Domates ve patlıcan için saksılar yetmez, diğerleri için ise ne kadar yetiştirmek istediğinize bağlı. Kekik, aubrieta ve fesleğen için osaksılar yeter de artar bile ancek yüzey yetersiz çünkü yayılacaklardır. Dolayısıyla bu saksılarda ikişer üçer kök aubrieta ve kekik yetiştirebilirsiniz, diğerleri taşar saksıdan.. Yani bunlar için saksının derinliğinden ziyade uzunluğu önemli, bir kök aubrieta ve kekik en az 15 cm. çapında ilk sene gelişebilir.

Pirlede 29-03-2017 21:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1500822)
Domates ve patlıcan için saksılar yetmez, diğerleri için ise ne kadar yetiştirmek istediğinize bağlı. Kekik, aubrieta ve fesleğen için osaksılar yeter de artar bile ancek yüzey yetersiz çünkü yayılacaklardır. Dolayısıyla bu saksılarda ikişer üçer kök aubrieta ve kekik yetiştirebilirsiniz, diğerleri taşar saksıdan.. Yani bunlar için saksının derinliğinden ziyade uzunluğu önemli, bir kök aubrieta ve kekik en az 15 cm. çapında ilk sene gelişebilir.

Hocam değerli yorumunuzdan dolayı teşekkür ediyorum. Domates ve Patlıcan için saksı ölçülerini bilmediğim için elimde olan saksılardan büyük olanları seçtim. Şimdilik viyollerdeki tohumları elimde bulunan saksılara ekerek şansımı deneyeceğim. Başka ekime kadar idare edeceğiz artık.

Pirlede 31-03-2017 14:35

Çimlenen salatalık tohumu

2 Eklenti(ler)
2 Adet tohum ekmiştim. Diğeri heralde sıkıntılı çıktı çimlenmedi hala.

Eklenti 642236

Eklenti 642237

Pirlede 02-04-2017 23:00

Çimlenen diğer tohumlar ve salatalık tohumu sorunu

5 Eklenti(ler)
bir kaç gün önce salatalığımın resmini atmıştım. Tohumum çimlendikten sonra 2-3 gün havalar yağmurlu ve bulutlu olduğu için dışarıya koyamadım. Bu yüzden salatalık tohumum sürekli uzamaya başladı. Havalar tekrar düzelene kadar yapabileceğim bir şey varmı ?

Eklenti 642627

Çimlenen diğer tohumlarım. Bunlarde pek iç açıcı değil. Soluk gözüküyorlar umarım genel olarak böyle çimleniyorlardır...

Eklenti 642628

Eklenti 642629

Eklenti 642630

Eklenti 642631

Pirlede 07-04-2017 19:24

Evde yaptığım mini sera

5 Eklenti(ler)
Eklenti 643156

Eklenti 643157

Eklenti 643158

Eklenti 643159

Eklenti 643160

seranın kapısını yaparken çok zorlandım. hava alıp içindeki nem kaybolmasın diye yinede yaparken bazı sorunlar oldu umarım hava almaz.

Pirlede 08-06-2017 23:32

Bitkilerimde ki anormallik

5 Eklenti(ler)
Uzun bir aradan sonra merhabalar tekrardan. Salatalıklarım ve diğer sebzelerim büyüdü hatta küçük salatalıklar çıktı. Fakat belli bir süre sonra kurumaya başlıyorlar. Resimde görüldüğü gibi.

Eklenti 650927

Eklenti 650928

Eklenti 650929

Ayrıca yapraklar arasında çok küçük beyaz böcekler var ve ağ örüyorlar.

Bu benim domates fidem yapraklarda beyaz lekele oluşmaya başladı.

Eklenti 650931

Buda benim nar fidanımdan burda da böceklerin ördüğü ağlar var.

Eklenti 650930

Ve bu bütün bitkilerimde mevcut yani bu böcekler daha önce güllerimde de olmuştu. Salatalıkların kuruması bu böceklerden mi kaynaklanıyor acaba ? Bu böcekler neden tüm bitkilerim de mevcut nerde sorun var ? Saksıları hazırlarken hayvan gübresi koymuştum bundan olabilir mi ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Muda 08-06-2017 23:42

Kırmızı örümcek.

Pirlede 09-06-2017 03:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1510236)
Kırmızı örümcek.

Hmm. Fakat örümcekler yani o küçük bitler beyaz :o yoksa isimleri zaten öyle mi ? Peki bunun için ne önerirsiniz ? Neden oluşuyorlar acaba ?

Muda 09-06-2017 13:41

Sıcaklarla birlikte ortaya çıkan yoketmesi en zor zararlılardan biri. Sürekli olarak takip etmek gerekiyor. Yumurtalarına ilaç etki etmediği için ilaç tekrarı gerekiyor. İlgili başlıkları okuyun. Evde çıkınca sıcaklık nedeni ile daha zor yokediliyor. Daha doğrusu bir süre sonra tekrar çıkıyor. Sürekli olarak ilaç uygulaması ile belki yokedilebilir. Bulunduğu bitkileri ilaçlayıp durun. Evde fide durumunda iseler kesinlikle bahçeye çıkartmayın. Bahçenizden ürün almanız hayal olur.

http://www.agaclar.net/forum/genel-b...ruma/21863.htm

Batı Rüzgarı 09-06-2017 17:10

benim çelik için ev içerisinde toprağa dikili ayırdığım şebboylarımın da arasında vardı bu ağ benzeri ve küçük örümcekler...biraz araştırınca kırmızı örümcek olduğu anladım.neyseki çevresinde bulaşacak bir bitki yoktu.hemen toprağı ile birlikte attım.
benim anlamadığım toprağı hazır toprak ve temiz bitkilerden alınmış çeliklerdi...hernasılda ev içerisinde çıktı... nerden geliyor allah bilir...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024