agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   TCM / İşyeri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/40080.htm)

TCM 05-10-2016 14:56

TCM / İşyeri

3 Eklenti(ler)
Bu bölümde iş yeri ile ilgili açılan ikinci konu olacak. Aslında üç tane çiçeğin 25 m.kare yerin ne konusu olacak diye düşünüyordum ama son dönemde misafirler artınca bir araya toplamak iyi olacak diye düşündüm.

Misafirlerin artışında resimlerini de göreceğiniz renkli BİM markette satılan saksıların ve BİM ile A101 de satılan salon çiçeklerinin epey katkısı oldu.

Üçü bir arada;

Eklenti 629245

Difenbahya, arkadaşlar kendi odalarında istemedikleri için bana kaldı. Gövdesinden de anlayacağınız üzere yamuk gelişmiş ve öyle devam etti. Bambu ve iple hafiften duvara yaslayıp yukarı sardırmaya başladık. Seviyor bizi sorunsuz sürekli yeni yapraklar veriyor. Difenbahyanın yanındaki arkadaşın ismini bilmiyorum, çiçeklerin içerisinde en memnuniyetsiz olan bu. Kuruyan yapraklarını temizledik, yerini değiştirdik, takipteyiz.

Eklenti 629246

A101 de denk geldim bir ay kadar önce kurdela çiçeğine. Bugün yarın derken iki hafta almayı unuttum, satılmıştır ama yine de bir bakayım diye gittiğimde kupkuru aynı yerde asılmaya devam ettiğini gördüm. Nasılsa dallı budaklı haliyle kimsenin ilgisini çekmemiş. BİM in tenekeden 'süt güğümü' nün içine pek yakıştı.

Eklenti 629247

TCM 05-10-2016 15:04

3 Eklenti(ler)
Köşede üçlü bir grup daha var.

Eklenti 629248

Dipteki büyük, düz yeşil renkli benjamini cezaevinden almıştım bahar aylarıydı galiba. Dip kısımları da dolsun diye dört kök verdiler ancak cılız olan bir kök kuruyup gitti. İlk aldığımızda tek tük dökülen yapraklar vardı şu an sorunumuz yok.

Eklenti 629249

Bu ikisi geçen hafta BİM den geldi. Dikenimsi yuka ya benzeyen marginata ve sarmaşık türü syngonium. Syngonium u nasıl tutacaz, nasıl sardıracaz çözemedim, az daha dursun da bir bilen akıl veren çıkar elbet.

Eklenti 629250

TCM 05-10-2016 15:08

4 Eklenti(ler)
Bunlar hemen yanımda duranlar;

Eklenti 629251

Kırçıllı benjamini de cezaevinden aldım geçen hafta,

Eklenti 629253

Forumdan adını öğrenmiştim ancak unuttum yine, beyaz mikrofon tarzı çiçeklerini açtı yine, yanılmıyorsam senede iki tur açıyor bu çiçekler.

Eklenti 629254

Bu da içerden, ne zamandır almak istiyordum büyücek bir yuka ancak kısmet buymuş, bakalım ne zaman büyüyüp odunsu gövdeye ulaşacak.

Eklenti 629252

A_NOMAD 05-10-2016 15:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1481297)
...Forumdan adını öğrenmiştim ancak unuttum yine...

Bitkinizin adı ''Spathiphyllum'', barış çiçeği ya da yelken çiçeği olarak biliniyor. Bu arada difenbahya zehirlidir, çocukların yanına yaklaşmaması daha iyi olur, koparıp ağızlarına götürürlerse fena, aman dikkat :rolleyes:

Sayfanız hayırlı olsun, bir sayfa açmaya rahat rahat yetecek kadar bitkiniz varmış iş yerinizde, ne güzel ;)

TCM 05-10-2016 15:30

3 Eklenti(ler)
Pencerenin dışına çıkalım; bir yıldır yanımızda bu sedum, ortasında zengarden den alıp çimlendirdiğim bir tür daha var ancak diğerinin arasında kayboldu garibim.

Eklenti 629255

BİM in rengarenk minik kova saksıları pek güzel. Böyle iki tane daha var saksı, birine yukarıdaki sedumdan koyduk yine, diğerine de yayla komşumun kendisini çoğaltıp verdiği 'avrupa panjur' u koyduk, bir başkası da aynı çiçeğe aşk merdiveni demişti.

Eklenti 629256

Bu zıpçıktı nereden nasıl geldi hatırlamıyorum. Geçen sene bekle bekle ne çıkacak bu saksıdan derken aniden karşımıza çıkan çiçekler bizi şaşırtmış ve sevindirmişti. Bu sene yine bir baktık topraktan bir şeyler çıkıyor bir baktık dolduruvermişler saksıyı, bir de uzun sürse bu halleri.

Eklenti 629257

Şimdi aklıma geldi, syngoniumu kurdela çiçeği gibi tepeye assam da aşağı uzayıp gitse olur mu ki?

TCM 05-10-2016 15:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1481304)
Bitkinizin adı ''Spathiphyllum'', barış çiçeği ya da yelken çiçeği olarak biliniyor. Bu arada difenbahya zehirlidir, çocukların yanına yaklaşmaması daha iyi olur, koparıp ağızlarına götürürlerse fena, aman dikkat :rolleyes:

Sayfanız hayırlı olsun, bir sayfa açmaya rahat rahat yetecek kadar bitkiniz varmış iş yerinizde, ne güzel ;)

Çiçeklere fazla yaklaşan çocukları, yaprakları koparmaya yeltenen hatta bunu başaran yaramazları ve olan biteni umarsızca gülerek seyreden anne babalarını difenbahya ile korkutuyorum. :D

sevgihoca 05-10-2016 21:29

Sn.TCM,sayfanız hayırlı olsun.Tam bitti herhalde derken camın önündekileri görünce hem şaşırdım,hem bayıldım.Hele o saksılar hepsi harika olmuş.Güle güle büyütün.

g.c. 06-10-2016 07:24

Sayın TCM yanlış yorumlamıyorsam, çiçeklerini mikrofona benzettiğiniz Barış Çiçeği olarak bilinen, huzurlu ortamlarda çiçek açtığı rivayet edilen spathiphyllum.

Evimde bir adet keyifli mi keyifli büyüyen spathiphyllum'mum var. Genel olarak fazla suyu sevmiyor ve direkt güneş ışığı almayan aydınlık yerlere bayılıyor. Haftada 1 kez yapraklarından fıs fıslama ile su spreyliyorum. Bunun dışında bir isteği olmuyor.

TCM 06-10-2016 09:17

3 Eklenti(ler)
Daha saksımız mevcut, bakalım nasıl dolduracaz. Geçen hafta ŞOK marketlere 'kalanchoe' gelecekti, ancak bizim yöreye dağıtamamışlar. Bu ay sonuna doğru ise fidancılık fuarı olacak, oraya minik sedumlar, çiçekler getiriyorlar genelde, bakalım artık.

Eklenti 629353

Eklenti 629354

Eklenti 629355

TCM 06-10-2016 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi g.c. (Mesaj 1481382)
Sayın TCM yanlış yorumlamıyorsam, çiçeklerini mikrofona benzettiğiniz Barış Çiçeği olarak bilinen, huzurlu ortamlarda çiçek açtığı rivayet edilen spathiphyllum.

Evimde bir adet keyifli mi keyifli büyüyen spathiphyllum'mum var. Genel olarak fazla suyu sevmiyor ve direkt güneş ışığı almayan aydınlık yerlere bayılıyor. Haftada 1 kez yapraklarından fıs fıslama ile su spreyliyorum. Bunun dışında bir isteği olmuyor.

Mesai arkadaşım pek sevinecek bu işe ;)

İsmail Kuzucu 06-10-2016 10:02

Maşallah yani sizin işyeri bildiğimiz çiçekçi dükkanı gibi. :)

TCM 06-10-2016 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1481394)
Maşallah yani sizin işyeri bildiğimiz çiçekçi dükkanı gibi. :)

Oda küçük olsa kaldırmayacak ta şimdilik sorun yok, sıkmıyor insanı.

Jakin 06-10-2016 12:15

Ay bayıldım saksılarınıza, çiçeklerinize.. Hayırlı olsun sayfanız.. :))
Bir Aloe Vera da olsa iyi olur, faydalı.. Küçük yanık, çiziklere iyi gelir.. (İsterseniz gönderebilirim ;) )

TCM 06-10-2016 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jakin (Mesaj 1481403)
Ay bayıldım saksılarınıza, çiçeklerinize.. Hayırlı olsun sayfanız.. :))
Bir Aloe Vera da olsa iyi olur, faydalı.. Küçük yanık, çiziklere iyi gelir.. (İsterseniz gönderebilirim ;) )

Evde hanımla çiçek büyütmeyi beceremiyoruz. Sen sula, ben sulayayım, o sulamıştır, sulamamıştır, sıra sende, tamam bende lerle geçen haftalar sonunda bütün çiçeklerimiz kuruyup gidiyor. Aloe vera yı teyzesinden getirdi hanım geçen sene. Su ihtiyacı minimum düzeyde olduğu için hala yaşıyor :) Mavişlerle birlikte yaylada cam balkonun içinde, sera ortamı gibi keyifleri iyi. Biz yukarıdayken doğru düzgün açmayan mavişin beyazları bile açmış. Aloe vera eve gider ama mavişleri işyerine getirir küçük saksılara yerleştiririm nasip olursa.

akçabardak 06-10-2016 15:21

İş yeri sayfanız hayırlı olsun, odanız en güzel çiçeklerle dolsun.

Sevgi Durul 06-10-2016 15:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1481409)
Aloe vera eve gider ama mavişleri işyerine getirir küçük saksılara yerleştiririm nasip olursa.

Sayın TCM, mavişleri korumaya gerek yok, soğuğa dayanıklı bitkilerdendir kendileri. Burada -39 derecelere dayanıklı olabileceği görülüyor.

Sayfanız hayırlı olsun bu arada.

TCM 06-10-2016 15:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1481420)
Sayın TCM, mavişleri korumaya gerek yok, soğuğa dayanıklı bitkilerdendir kendileri. Burada -39 derecelere dayanıklı olabileceği görülüyor.

Sayfanız hayırlı olsun bu arada.

Yaprakları falan dökülmez mi?

NesliSezgin 06-10-2016 16:02

Hayırlı olsun Sayın TCM. Bol çiçekli günler dilerim..

Sevgi Durul 07-10-2016 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1481424)
Yaprakları falan dökülmez mi?

Dökülmez, bakınız.:)

TCM 17-10-2016 10:08

1 Eklenti(ler)
Üçlülerin birini kasımpatı ile doldurduk.

Eklenti 630541

Bu arada fuarımız 22-25 Ekim arası yakın olanlara da duyurulur.

TCM 26-10-2016 15:58

5 Eklenti(ler)
Fuar ganimetleri; kaktüsler pek şirin.

Eklenti 631218

Hele şu tepesi kırmızı çiçekli olan,

Eklenti 631219

Bunların da ayrı adı soyadı var mı bilmiyorum ama aşılı kaktüs te ilginç,

Eklenti 631220

Sukulentlerimiz, ismini sonra öğrenince yazarım :)

Eklenti 631221

Eski kasımpatının açmayan çiçekleri de kendini göstermeye başladı.

Eklenti 631222

A_NOMAD 26-10-2016 16:08

O kırmızı çiçekler gerçek mi, kontrol ettiniz mi? Yapıştırılmış gibi görünüyor buradan, ayrıca yanlış bilmiyorsam o arkadaş çiçeklenen bir tür değildi zaten...

TCM 26-10-2016 16:39

4 Eklenti(ler)
Bunlar da Antalya dan @Mücevher Çalısı ndan. Çiçekleri paketler gönderirsin o tamam da her çiçek hakkında ayrıntılı açıklamaları görseniz. Yaptığı işi severek yapmak bu olsa gerek.

Itıra bir operasyon yaptık. Saksıya sığması için kökünden biraz kestik ve telgraf çiçeğiyle 10-11 lt. lik saksıda birleştiriverdik.

Eklenti 631227

Eklenti 631228

Eklenti 631229

Eklenti 631230

TCM 26-10-2016 16:45

5 Eklenti(ler)
Yerini en fazla seven ve hiç yadırgamayan Kalanchoe manginii oldu.

Eklenti 631231

Parlak mustafa çiçeği geldiğinde de beti benzi sararmış durumdaydı hala öyle.

Eklenti 631232

Alacalı cezayir menekşesi ve aşk sarmaşığı da aynı saksıyı paylaşmak istediler.

Eklenti 631233

Cezayirli,

Eklenti 631235

Tüm gelenlerin içinde 'kuyruğu titretecek' gibi duran aşk sarmaşığı var.

Eklenti 631234

@ Mücevher Çalısı, tekrar teşekkürler, çok sağolun.

TCM 26-10-2016 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1483577)
O kırmızı çiçekler gerçek mi, kontrol ettiniz mi? Yapıştırılmış gibi görünüyor buradan, ayrıca yanlış bilmiyorsam o arkadaş çiçeklenen bir tür değildi zaten...

Öyleymiş :(

İğnelemişler çiçekleri, 'çam devirme' den öğrendiğimiz iyi oldu :)

Mücevher Çalısı 26-10-2016 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1483581)
...

Parlak mustafa çiçeği geldiğinde de beti benzi sararmış durumdaydı hala öyle.

Eklenti 631232

....

O Mustafa Antalya güneşini sevmiyor. Akşam güneşi bile onu parlaklıktan çıkarıp sarışın yaptı. Çiçekleme hazırlıkları başlamıştı göndermeden önce, bir ay içinde bozulmazsa çiçeklenecektir (pek gösterişli değil ama zarif), düzelirse de yeşerecektir:) Kışın içeri alınmalı unutmayınız...

Tüm bitkileriniz pek sağlıklı, iyi bakılmış. 'Üzüm üzüme baka baka kararır' demişler, yeni gelen bezginler de yakında diğerlerine benzeyip, yeşerip, dallanıp budaklanır dilerim;)

İyi günlerde kalınız...

TCM 26-10-2016 20:09

Mustafamın üzerini çok soğuklarda elyafla örtüveririz bişey olmaz. Burada kışın eksi dört beş zor görülür.

TCM 10-11-2016 09:42

2 Eklenti(ler)
Geçen hafta pembe-kırmızı ve sarı üç minyatür gül ile tomurcuğu üzerinde kalanchoe ekledik odamıza.

Eklenti 632713

Eklenti 632714

TCM 10-11-2016 09:52

Arokarya

2 Eklenti(ler)
Bu arkadaşı da [arokarya (araucaria heterophylla)] evin salonuna aldık. Evlenirken aldığımız konsolların modası geçmiş artık, 'vur-kır-parçala' metoduyla hallettik, önce evdeki yarım kiloluk çekiçle denedim olmayınca balyoz bulduk ve 'beş dakikada Beşiktaş'

Bayındır dan alınan arokarya 1.90 civarı, gayet neşeli ve sağlıklı gözüküyor. Evin güneye bakan misafir odasında sürekli ışıklı ancak açık renk perdeleri kapalı odanın köşesine koyduk, inşallah yeterli gelir ışık.

Eklenti 632715

Alt dalgalarında asimetriler olsa da baharda değiştireceğimiz saksıyı da göz önüne alırsak tolere edilebilir gibi duruyor.

Eklenti 632716

Diğer köşeye de büyücek bir benjamin bulmalı. Aslında benjamin daha güzel duracak gibi salonda, çünkü arokarya uzaktan bakıldığında seyrek görüntüsü ile çok da zevk vermeyecek gibi. Belki yanına bir tane kendi gibi büyük veya iki tane daha küçük arokarya ekleyip saksıyı büyütürsek istenilen kıvama getirmiş olabilirim. Bakalım forumu karıştırıp hangisi uygun olacak, bakımı vs. vs.

TCM 11-11-2016 08:05

3 Eklenti(ler)
Sağolsun sevenler iş yerine arada değişik şeyler getiriyor.

Kanaryamız, geleli bir ay olmak üzere, pek güzel şakıyor. Muhabbet kuşuyla muhabbetimiz olmuştu daha önce ama kanaryayla ilk kez tanışıyoruz. Haftada yarım yumurta sarısı yemeliymiş kerata..

Eklenti 632759

Adı mı?

Mintax .. Yanındaki 'hayıt' tan yapılma sepeti bu yılın başında bir amca getirmişti. Pek yapan kalmadı artık böyle sepetleri, çok güzel yapan bir amca vardı iki yıl önce rahmetli oldu. Biri felç oldu, diğeri uğraşmıyor yaşlandı epey. Resimdeki pek muntazam değil ama güzel, taze yemiş toplamak için ideal. Yemişler boşluklara yerleştiği için ezilme olmuyor. Diğer türlü tek sıra hariç nereye koyarsanız koyun darbe alıyor. Büyükleri de vardı bunların küfe denirdi. Çocukluğumda hatırlarım köylerden ürünler küfelerle eşek sırtında gelirdi. İlk aklıma kocaman simsiyah topan patlıcanlar geliyor küfe deyince..

Eklenti 632760

Süs kabağını geçen sene getirmişti bir abimiz, 75 cm. civarı boyu.

Eklenti 632761

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024