agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   cengizildas / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/38205.htm)

cengizildas 19-06-2016 16:48

Sn. abk, çok teşekkür ederim. Beğendiğinize sevindim.Sağlıcakla kalın.
Sn. Sûz-i Dilârâ, gloksınıadan yaprakla çoğaltmada başarılı olamamıştım. İlk baharda kökten ayırma yolunu öneriyorlar. Ama, şimdi yaprakları kök yününe koyup deneme yapacağım. Sizi de bilgilendireceğim.

cengizildas 01-07-2016 19:38

3 Eklenti(ler)
Sn. Sûz-i Dilârâ için gloksınıalardan birer yaprak kestim. Herbirini kök yününe
yerleştirdim.
Eklenti 620762
Daha sonra bunları bardaklara aldım. Sularını verdim.
Eklenti 620763
Bardakları yerlerine yerleştirdim.
Eklenti 620764
Köklenip köklenmeyeceklerini merakla bekleyeceğim.

Bu arada kök yünüyle çelik verdiğim arkadaşların tecrübelerini de aktarmalarını bekliyorum.

cengizildas 01-07-2016 19:40

Eğer kök yünü ile köklendirme sağlıklı olursa, seneye çok arkadaşa gloksınıa verebilirim sanıyorum.

cengizildas 04-07-2016 13:12

3 Eklenti(ler)
Geçen sene balkonumuzu bol çiçekleri ile beyaza boyayan begonyamız yine açmaya başladı.

Eklenti 621030

Zengarden'den aldığım gloksınıa. Bu renk olacağını tahmin etmiyordum. Fakat şahane bir güzellik çıktı ortaya, çok mutlu oldum.

Eklenti 621031
Eklenti 621032

Selma_321 04-07-2016 14:40

Begonyanız çok güzel ve sağlıklı gözüküyor maşallah güle güle büyütün sayın ildaş. Bakımını merak ettim neler uyguluyorsunuz

Adalet Yağcı 04-07-2016 22:01

Sizden gördüm hemen sipariş verdim, kök yünü kullanımı çok kolay.
Ayrıca gitti gidiyor'dan satış yapan Vetman996 nın ağaçlar net forum üyesi olması güzel bir tesadüftü.

Bana verdiğiniz kök yünü ile köklendirilmiş fidelerden Gardenia ve Pentaslardan biri yaşıyor ve sağlıklı.

cengizildas 06-07-2016 17:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 (Mesaj 1471848)
. Bakımını merak ettim neler uyguluyorsunuz

Hiç bir bakım uygulamıyorum. Sadece geçen sene kurutarak dinlendirdim.
Sn. Adalet Yağcı, kök yününden ben de memnunum. Sanıyorum yeni gloksınıa yaprakları da kökleniyor. Çok iyi oldu.

cengizildas 06-07-2016 18:00

2 Eklenti(ler)
Birinci resimdeki beni şaşırttı. Bakalım 2. resimdeki de şaşırtacak mı. Merakla bekliyorum.

Eklenti 621157

Eklenti 621158

Sûz-i Dilârâ 06-07-2016 18:14

Bu gloksinyalar aşık olduğum türlerden. :) Sizdekiler de ayrıca çok güzeller, renkleri çok farklı, bir de bazıları katmerli ya bayılıyorum. :) Ben de yaprak diktim pet bardaklara tutarlarsa çok sevineceğim. :)

2. resimdeki sanırım mor kırçıllı olacak?

Adalet Yağcı 07-07-2016 09:25

Siz bu Gloksinya'lara iyi sardınız Cengiz bey :)

Zengarden'den aldığınızın rengi gerçekten müthiş, yaylayı da sevmişler.
Ben yıllarca yaylaya bitkiler taşıdım, Mersin'de cılız bakımsız gibi görünen tüm bitkilerim yaylaya gittiklerinde coşuyorlardı.
Ama, getirip götürmek çok büyük eziyet oluyordu tabii.

beşiktaşlı 07-07-2016 19:26

elinize emeğnize sağlık adalet hanım

Adalet Yağcı 08-07-2016 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı (Mesaj 1472053)
elinize emeğnize sağlık adalet hanım

Sevgili beşiktaşlı, sanırım "cengizildas" yazacaktınız ;)
Bu başlık Cengiz beyin, benim bahçem burada... :D

cengizildas 08-07-2016 16:07

Gloksınıaları yeni tanıdım ama, çok sevdim Adalet Hanım. Şimdi çoğaltmayı becermeye çalışıyorum. Bu arada, pentasları da denemeye alacağım. Biliyorsunuz, Sevgihoca'nın isteği vardı.

sevgihoca 08-07-2016 21:39

Pentas için teşekkür ederim Cengiz Bey,sağolun.Gloksinyaları da sayenizde sevmeye başladım.Çoğaltmanızda başarılar dilerim.

cengizildas 09-07-2016 09:05

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 1471978)

2. resimdeki sanırım mor kırçıllı olacak?

Maalesef yanıldınız ama, beni de şaşırttı.
Ben bunlarla kafayı bozacağım herhalde.
Eklenti 621339

Eklenti 621340

Eklenti 621341

Sûz-i Dilârâ 09-07-2016 09:29

Fotoğraflarda güzelliği tam anlaşılamayan bir çiçek. Ancak yetiştirip o güzelliği canlı canlı seyredince tam olarak ne demek istediğimiz anlaşılacak.

Gloksinyaya bulaşmamış yeni üyeler varsa aranızda şiddetle tavsiye ederim:D

Adalet Yağcı 09-07-2016 10:05

Sevgili Sûz-i Dilârâ, tamam bulaşalım bulaşmasına da, yer sorunu olanlar mecburen uzak duruyorlar benim gibi :)
Balkonuma ve salonuma bitki almayacağım artık, bunun sonu yok.
Benim en büyük sorunum seyahatlerim, yılda en az üç kez bir yerlere gidiyorum, bitkiler çoğalınca kimseden de yardım isteyemiyorum.
Öyle ya, yaz sıcağında kış gününde herkesin işi gücü sorumlulukları var.
Geçmiş yıllarda seyahatten döndüğümde birçok bitkimin artık yaşamadığını görüyordum, böyle olunca insanın hevesi kırılıyor :(
İşte buyüzden artık bitki almamaya karar verdim, balkonumdaki birçok bitkimi(güller, Hibiscuslar, Calathealar, Clematisler)apartman bahçesine dikip biraz daha azaltacağım inşallah.

Sûz-i Dilârâ 09-07-2016 10:31

Katılıyorum kesinlikle Adalet abla. Ama yeni başlayanlara oldukça eski bir üye olarak tavsiyelerimizi genişletelim.

Önce her gördüğümüze atlamayacağız, bunu aklımızın bir kenarına yazalım:D

1- Bitkileri iyice bir incelemek, sayfaları, balkonları zaman buldukça dolaşıp hangi bitkileri beğendiğini belirlemek iyi bir başlangıç. Not almak, bitkilerin isteklerini yazmak önemli (en önemlisi).

2- Bulunduğumuz bölgenin iklimini belirlemek. Don oluyor mu? Şu zone mu diyorlar ne haritadan bunu öğrenmek.

3- Oturduğumuz evin durumunu belirlemek. Uygun iklimde otursanız bile evinizin güneşe, gölgeye göre durumları uygun değilse yine maalesef.

4- Evdeki çoluk-çocuk durumu, eşin bitkilere bakışını netleştirmek:D Bu ev ne kadar bitkiyi kaldırır, ben ne kadarına bakabilirim?

5- Senenin ne kadarını ev dışında geçiriyoruz? Etrafta akraba, güvenilir komşu var mı belirlemek de önemli. Anahtarınızı teslim edebileceğiniz ve nazınızın geçtiği insan varsa bundan iyisi Şam'da kayısı.

Hepsini belirledik. İlgimizin yoğunlaştığı türlerin de her rengine her çeşidine sahip olmak gibi bir hırsımız olursa bu da tehlikeli. Ev bir süre sonra yine içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Abla nasıl beğendin mi:D Eklemek istediğin olursa beni de zenginleştirmiş olursun. Malum sen de eskiden bahçe sahibiydin:D

cengizildas 09-07-2016 12:31

Değerli arkadaşlar, yazılarınız için çok çok teşekkür ederim. Çünkü, bu yazılar okuyanlara yol gösterici nitelikte.
Bana gelince, Sn. Adalet Hanıma hak veriyorum. İlk başladığımız zaman, o da olsun, bu da olsun şeklinde çiçek alıyordum. Fakat, yer kalmayınca, bu sefer seçici olmaya özen göstermeye başladım. Evet, diğer çiçeklerimi de ihmal etmiyorum ama, özellikli olanlara biraz daha ihtimam gösteriyorum. Mersin'den alıp yaylaya taşıdım, yayla dönüşü tekrar Mersin'e taşıyacağım. Bu yaştan sonra biraz zor oluyor. O nedenle azaltmakta yarar var diyorum.

cengizildas 09-10-2016 11:40

orkideler

2 Eklenti(ler)
Sn. Adalet Hanımın önerisiyle keiki yağı aldım. Önerilen şekilde kullandığımı sanıyorum ama, sanırım başarılı olamadım.
Eklenti 629699

Eklenti 629700

cengizildas 09-10-2016 11:45

orkideler

5 Eklenti(ler)
Bu arada, 3 ay kadar önce, diplerinden maden suyu ile sulamaya başlamıştım. Yaprakları canlandı ve çiçek dalı vermeye başladılar gibi.
Eklenti 629702

Eklenti 629703

Eklenti 629704

Eklenti 629705

Eklenti 629706

cengizildas 09-10-2016 11:51

orkideler

3 Eklenti(ler)
Bu arada, yeni öğrendiğim bir şeyi de uygulamaya başladım.
Yeni sürgünlere pamuk sarıp fısfısla sulamaya başladım. Denizli tabiriyle ''Du bakali nolcek'':D
Eklenti 629707

Eklenti 629708

Eklenti 629709

Mücevher Çalısı 09-10-2016 12:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengizildas (Mesaj 1481811)
Bu arada, yeni öğrendiğim bir şeyi de uygulamaya başladım.
Yeni sürgünlere pamuk sarıp fısfısla sulamaya başladım. Denizli tabiriyle ''Du bakali nolcek'':D
Eklenti 629707

Eklenti 629708

Eklenti 629709

Merhaba Sayın cengizildaş. Bu yeni öğrendiğiniz uygulamanın sonucunun ne olması bekleniyor, çiçek mi kök mü ne gelecek?

Jakin 09-10-2016 12:04

Denizlili olmuşunuz gari.. :D

Orkidenin kekiyi büyütmesi için sera yapmak da iyi olabilir yanılmıyorsam.. :))

Adalet Yağcı 09-10-2016 13:12

Cengiz bey, Keiki konusunda başarılı olamadığınızdan bahsetmişsiniz, daha ne olsun, bi sürü keikiniz olmuş :)
Yalnız, pamuk yerine Sphagnum yosunu sarsanız daha iyi olurdu.
Mersin'de ya da Konya'da bulabileceğinizi sanmıyorum, internette satan bir yer var, facebook'ta Çiçek Pazarı Çiğdem Çiçek Bolu grubuna istek yaparsanız oradan satın alabilirsiniz.

Adalet Yağcı 09-10-2016 13:28

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 1472181)
Katılıyorum kesinlikle Adalet abla. Ama yeni başlayanlara oldukça eski bir üye olarak tavsiyelerimizi genişletelim.

Önce her gördüğümüze atlamayacağız, bunu aklımızın bir kenarına yazalım:D

1- Bitkileri iyice bir incelemek, sayfaları, balkonları zaman buldukça dolaşıp hangi bitkileri beğendiğini belirlemek iyi bir başlangıç. Not almak, bitkilerin isteklerini yazmak önemli (en önemlisi).

2- Bulunduğumuz bölgenin iklimini belirlemek. Don oluyor mu? Şu zone mu diyorlar ne haritadan bunu öğrenmek.

3- Oturduğumuz evin durumunu belirlemek. Uygun iklimde otursanız bile evinizin güneşe, gölgeye göre durumları uygun değilse yine maalesef.

4- Evdeki çoluk-çocuk durumu, eşin bitkilere bakışını netleştirmek:D Bu ev ne kadar bitkiyi kaldırır, ben ne kadarına bakabilirim?

5- Senenin ne kadarını ev dışında geçiriyoruz? Etrafta akraba, güvenilir komşu var mı belirlemek de önemli. Anahtarınızı teslim edebileceğiniz ve nazınızın geçtiği insan varsa bundan iyisi Şam'da kayısı.

Hepsini belirledik. İlgimizin yoğunlaştığı türlerin de her rengine her çeşidine sahip olmak gibi bir hırsımız olursa bu da tehlikeli. Ev bir süre sonra yine içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Abla nasıl beğendin mi:D Eklemek istediğin olursa beni de zenginleştirmiş olursun. Malum sen de eskiden bahçe sahibiydin:D

Sevgili Dilâra'cığım, öyle güzel öztlemişsin ki, noktası, virgülüne kadar katılıyorum.

5. Maddedeki olanaklara sahip olamadığımdan Şubat ayından bu yana hiç bir yere kıpırdayamadım, en acısı da bu galiba :(

Ama şöyle de bir durum var ki, çaresi henüz keşfedilememiştir;
Şu an itibariyle evde 33 tane/çeşit orkide oldu, buna yakın sayıda da keikiler var.
Ev küçük, açık mutfak, misafir, oturma, dinleme hatta bazan uyuma odası olarak salonumdan başka bitkilerimi koyacağım bir yer yok.

Kesin karar; "Artık orkide almak yok, kesinlikle" dediğim gün farklı renkte farklı bir türünü gördüğümde hemen saldırıyorum.
Yeminle söylüyorum ki, kendime verdiğim sözü alışverişimi tamamladıktan sonra hatırlıyorum :o

Cengiz bey ve sevgili eşi Nadide hanım, sevgili Jakin, Garden Koala'da nasıl kendimden geçtiğimi çok iyi bilirler :eek:
Ben orkide gördüğümde kendimi unutuyorum, buna bir çare varsa lütfen yaz.

Böyle bir güzelliği görmezden gelmek mümkün mü? Üstelik mis koklulu..

Eklenti 629710

Özetle durum budur Dilâra'cığım..

cengizildas 09-10-2016 17:12

Sn. Mücevher Çalısı, Sn. Adalet Hanım keiki yağını sürdükten sonra çıkanlar için ''yeni orkidelerim'' demişti. Ama daha sonra o uçlardan çiçekler açtığını söyledi. Pamuk işini, geçen ay lise öğretmenimizi ziyaretimiz sırasında O'ndan öğrendim. Şimdi ben de bu uygulamanın sonucunda ne olacak bilmiyorum. Ya o bölgelerden çiçek açacak, ya da yeni orkidelerim olacak.
Aslında bu konuda Sn. Adalet Hanımdan bilgi bekliyorum, haberi olsun.

Adalet Yağcı 09-10-2016 19:18

1 Eklenti(ler)
Cengiz bey, Keiki macununu kullandıktan sonra bazı gözlerden tek, bazı gözlerden 2-3-4 keiki çıktı, tek gözden yani.
Bu ikli üçlü keikilerden birkaç tanesi tomurcuk verdi, çiçek açtı.

Yani Keikiler büyümeye devam ediyor, bakın keikiden açan bir tomurcuğu Anthorium ile birlikte fotoğraflamıştım.

Eklenti 629734

Sûz-i Dilârâ 10-10-2016 07:22

Adalet ablacım hâline çok güldüm. Öyle yazıyorum ama ben farklı mıyım sanki.
Yazın uyutulan kokulu soğanlılardan alacağım diyorum, sayfalara bakarken "nasıl olsa yazın uyumuyor mu şundan da alırım, şu saksının kenarına dikerim, kokmuyor ama görüntüsü güzel" gibi. Veya kaktüs sukulentlerimi dağıtıp sırf yer kaplamasın 2-3 sene rahat ederim diye 5 cm'lik saksılara çeliklemiştim, başka almayacağım dememe rağmen kendimi isyan ettirmeden sinsi sinsi forumdan bir arkadaştan istek yaptım, "mini bir paket, fazla değil şu üçünden istiyorum" diye yazıyorum:D
Zengarden'ın bitki başlığına korkumdan giremiyorum sadece soğan kısmına bakıp çıkıyorum.

Dur demek gerekiyor, ben de son zamanlardaki kendime baskılarımla epey azalttım ama şubat ayından korkuyorum bir de marttan. Ne oluyorsa o zaman oluyor bana, balkonu sıkış tepiş saksıyla dolu görüyorum bir anda. Zavallıcıklar aşırı sıcaklarda ölüp gidiyorlar, yazık oluyor diye yazın bir daha almayacağıma sözler veriyorum, antlar içiyorum şubat gelince ellerim kaşınmaya başlıyor. :(

cengizildas 10-10-2016 09:46

Evet, çiçek sevgisinin sınırı yok ama, balkonların sınırı var. Bir de Sn. Dilara kızımızın dediği gibi, ihmal edip öldürdüklerimiz var. O nedenle, seralar, tohum ve fide satış mekanları bizleri ne kadar tahrik etse de isteklerimizi frenlememiz gerek.
Ama, bu hain çiçekler de o kadar çeşitlendiler ki, saldırmamak elde değil.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024