agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Artemisya / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/37271.htm)

Artemisya 19-05-2015 17:02

Artemisya / Balkon

5 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Bu sene balkonum çiçeklendi :-) Geçen bahar sadece sarmaşık ekip tohumdan büyütmüştüm. Kahkaha çiçeği de diyorlar. Karışık renkte yazıyordu, pembe ve mor renkte açtılar hep. Ben de çiçeklerde mavi renk tutkunu olan birisi olarak ( gül hariç) mavi açmasının yolunu gözledim fakat hiç açmadı. Bu sene mavi sarmaşık tohumu aldım bakalım bugün yarın ekeceğim. Şu an için diğer sarmaşığım çimlenmiş balkonumda.

Bugün çok güzel çiçekler aldım koydum sarmaşığın etrafına(boş saksı sarmaşık yani kahkaha çiçeği) harika oldular :) Şimdi sizden ricam bana bu çiçeklerin bakımı konusunda yardımcı olur musunuz?
Üstelik hepsini de tanımıyorum. Bir tek sardunyayı biliyorum. Çiçekçi turuncu olana ''yıldız çiçeği'' dedi, eflatun mavimsi olana ''onbir ay'' çiçeği dedi, mor olana ise ''petunya'' türü dedi. Çok tatmin olmadım. Sizce nedir bu çiçekler? Uzun yaşarlar mı? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum :)

Eklenti 553829

Eklenti 553830

Eklenti 553832

Eklenti 553833

Eklenti 553834

edacan 19-05-2015 22:48

çiçeklerinizde kedinizde çok şeker sayın artemisya.

Artemisya 19-05-2015 23:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi edacan (Mesaj 1380134)
çiçeklerinizde kedinizde çok şeker sayın artemisya.

Teşekkür ederim sayın edacan ;) sizin çiçekleriniz de çok güzeller

david72 21-05-2015 18:15

Çiçekciniz hepsinin isminidogru söylemiş , güle güle büyütün. Onbiray çiceğini bilmiyorum ama diğerlerini balkonda güneşte rahatlıkla bakabilirsiniz. Sardunyanizin toprağıni kurudukça sulayin diğerleri nemli olsun. O boydaki saksılarda her sabah su vermeniz gerekebilir.

Artemisya 21-05-2015 19:06

Teşekkürler David72, dediğiniz gibi yapayım. bakalım ilk denemem olacak bu çiçeklerle ilgilenmek, umarım uzun süre yaşatablirim.. Onbiray çiçeğini araştırdım; pek güneşi sevmiyormuş solmak üzereydi, o nedenle onu içeri aldım ancak öyle gölgeyi sağlayabildim. cam kenarında gölgede gayet mutlu gözüküyor şimdilik bakalım..

Artemisya 25-05-2015 17:42

4 Eklenti(ler)
Sıra bunlarda :) Burda neler var anlatayım;

Hepsi de tohumdan,

Maydanoz ve dere otu,
Tere,
Fesleğen,
Nane,
Kedi nanesi,
Buğday çimi,
Normal çim,
Petunya,
Karanfil,
Biberiye,
Dolmalık minik biber,
Çeri Domates

Biber nedense üzerinden iki hafta geçmesine rağmen çimlenmedi.
Keza nane de aynı şekilde.. bir tuhaflık var :/ bekleyelim bakalım ne olacak..

not: unuttuklarım; kıl biber ve mavi kahkaha çiçeği

Artemisya 25-05-2015 17:53

1 Eklenti(ler)
Aloe vera'yı unutmuşum, bir tek o tohumdan değil :)

Artemisya 25-05-2015 17:55

1 Eklenti(ler)
Bu mavi sarmaşık(kahkaha çiçeği), rengi böyle solgun sarımsı pembemsi çıktı neden bilmiyorum, umuyorum cinsindendir. Uzadıkça göreceğim. Benim diğer renkli kahkahamın tohumları çimlendiğinde yemyeşil çıktılar. Bu herhalde türünden..

Artemisya 25-05-2015 18:05

5 Eklenti(ler)
Bunlar; patates, domates, ayçiçeği, soğan ve sarımsaklarım

Artemisya 25-05-2015 18:13

5 Eklenti(ler)
Balkonumun yeni görüntüsü, bazılarıyla daha önce tanışmıştınız..

çim olan renkli kahkaha çiçeği (sarmaşık), leylak (çiçeğini döktü), minik petunya, sardunyalar, yıldız ve onbir ay çiçeği.

onbir ay çiçeğini memnun etmekte epey zorlandım, dilinden anlayana kadar biraz zaman aldı, bir balkona bir içeriye epeyce gezinti yaptıktan sonra gölge bir odaya pencere önünde bir sehpaya yerleştirdim, gölgede pek bir mutlu görünüyor, lakin esintiye ihtiyacı olacak mı bilemiyorum.. sık sık camı açıp havalandırıyorum. bilemiyorum umarım bu sefer memnun kalır yerinden.. yoksa bir oraya bir buraya gezeceğiz devamlı :D

sonkez 28-05-2015 13:43

Sayfanız hayırlı ve bol çiçekli olsun..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024