agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   nhn4 / balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/34489.htm)

nhn4 28-04-2014 09:11

nhn4 / balkon

4 Eklenti(ler)
Evet arkadaşlar zamanında aynen öyle düşünüyordum taa ki İstanbul'a gelene kadar..Önceleri bahçe de bi sürü şey ekerdik.. Yani Hatay'daki bahçemizde ne ararsanız bulursunuz.. Soğanından fasülyesine, şeftaliden eriğine, portakal ,mandalina,muz, domates, hıyar aklıma gelemeyen bir sürü şey..Neyse İstanbul'a geldimne marketten ne de pazardan aldığım meyve sebzelerde lezzet adına hiç birşey yoktu..Hatta bir keresinde elma aldım dut tadı vardı..Neyse bir çözüm bulayım dedim.Terasta büyük olduğu için değerlendirmek lazım diye düşündüm ve başladım bişeler ekmeye.Saksıyı deneyelim bakalım dedim ve denemeye başladım.. Gerçi agaclar.net in çok katkısı oldu bu konuda çünkü saksıda yetiştirmek gerçekten bahçede yetiştirmeye benzemiyor diye düşünüp araştırma yaparken bu siteyi buldum.Sonra da sizinle paylaşmaya karar verdim.Tek tek resimlerimi ekliyorum umarım birlikte büyütürüz bunları :)

8 gün önce çimlendirdiğim salatalıklarım..Aralarında da 3 tane domates var :)

Eklenti 487057

Eklenti 487058

Eklenti 487059

Eklenti 487060

nhn4 28-04-2014 09:15

4 Eklenti(ler)
Salatalıklarla birlikte çimlendirdiğim domateslerim..

Eklenti 487063

Eklenti 487064

Sonrasında da şaşıran domateslerim,bu fotoğrafı dün çekmiştim gerçekten ilk başta şaşırdılar ve yaprakları aşağı doğru büküldü bugün sabah uyandığımda ise canavar gibiydiler biraz daha büyüsün fotoğrafları paylaşacağım.

Eklenti 487065

Semizotu ordusu

Eklenti 487068

nhn4 28-04-2014 09:18

Fasulyelerim

5 Eklenti(ler)
1 hafta önce ektiğim fasulyelerim..

Eklenti 487071

Eklenti 487072

Bu da dereotunun arasına kaçmış fasulye koparıp atmaya kıyamadım

Eklenti 487073

Çilek soğan, sarmısak ve nanelerim

Eklenti 487074
Eklenti 487075

Narinkhn 28-04-2014 09:21

Ellerinize sağlık.Gayet sağlıklı görünüyorlar..

nhn4 28-04-2014 09:23

:d

2 Eklenti(ler)
12 gün önce ektiğim biberlerim biraz geç çimlendiler ama olsun.Malum hava birden bozdu İstanbul'da..

Eklenti 487076

Bunlarda 3 gün önce ektiğim tinytim domates ve patlıcan tohumları hemen çimlendiler şaşırdım açıkçası.

Eklenti 487077

Şu anda peçete arasında çimlenmeyi bekleyen , nohut , bezelye ve viyollerde de çimlenmeyi bekleyen çilek, üzüm , bodur limon ayrıca meyve sandığında henüz yeni çimlenen havuç ve marullarım var onlarda biraz büyüsün resimlerini paylaşacağım.Belki şu an yeniyim ama ne düşündüğünüzü cidden merak ediyorum.

nhn4 28-04-2014 09:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Narinkhn (Mesaj 1276602)
Ellerinize sağlık.Gayet sağlıklı görünüyorlar..

Teşekkür ederim, umarım sağlıklı büyürler :)

efor 28-04-2014 12:45

güle güle büyütüp ürünlerini yersiniz umarım. balkonda bende geçen sene bende domates,salatalık, biber ve patlıcan yetiştirmiştim. epeyde ürün aldım. belirli bir süre sonra saksılar küçük geldiği için verim düşmüştü. size tavsiyem saksılarınıza mümkün olan en büyük kaplardan seçin. ayrıca saksı toprağı sebzeyi beslemede yetersiz kaldığı için ara ara gübre verin bitkilerinize.

nhn4 28-04-2014 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi efor (Mesaj 1276687)
güle güle büyütüp ürünlerini yersiniz umarım. balkonda bende geçen sene bende domates,salatalık, biber ve patlıcan yetiştirmiştim. epeyde ürün aldım. belirli bir süre sonra saksılar küçük geldiği için verim düşmüştü. size tavsiyem saksılarınıza mümkün olan en büyük kaplardan seçin. ayrıca saksı toprağı sebzeyi beslemede yetersiz kaldığı için ara ara gübre verin bitkilerinize.

Yorumunuz için teşekkür ederim kesinlikle büyük saksılar kullanmayı düşünüyorum.Drenaj iyi ve toprak uygun olduğu sürece bence verim alabileceğiz.Ayrıca hava şartları da önemli yani yeterli güneş :)Toprak karışımımda cocopeat perlit , kum, pomza ve leonardit var yani oldukça verimsiz ancak temiz ve steril toprak.Bu yüzden mikrobiyal sıvı gübre ve Kudret hocamın besin eriyiğini kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca elimde general hydroponics flora serisi besin kiti var bakalım işe yarayacak mı onu da denemeyi düşünüyorum. Farklı önerisi olan var mı ? Bu toprağa başka ne kullanabilirim.

efor 28-04-2014 13:15

cocopeat olan bir toprağa kum ve perlit koymaya gerek yok bence. içinde normal bahçe toprağıda olsa iyi olur. vermikülit karıştırılabilir. temmuzdan sonra çıkacak sıcaklarda bilhassa saksıların güneşten ısınmamasına dikkat edin. köklerin aşırı ısınması bitkilerin çiçek dökmesine neden olacaktır.

nhn4 28-04-2014 13:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi efor (Mesaj 1276696)
cocopeat olan bir toprağa kum ve perlit koymaya gerek yok bence. içinde normal bahçe toprağıda olsa iyi olur. vermikülit karıştırılabilir. temmuzdan sonra çıkacak sıcaklarda bilhassa saksıların güneşten ısınmamasına dikkat edin. köklerin aşırı ısınması bitkilerin çiçek dökmesine neden olacaktır.

Kumu çok fazla eklemedim zaten.Temiz bahçe toprağı bulmak zor.Zararlılar,hastalıklar beni korkutuyor o yüzden hiç eklemedim.Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim , hepsini değerlendireceğim.

nhn4 02-05-2014 16:27

Arkadaşlar ben siteyi takip ettikçe kafam daha çok karışıyor.Şimdi ben bunları cocopeate ekersem saksı büyüklüğü önemli mi ? Ayrıca besini manuel olarak vermek zararlı mıdır ? Yani sulamayı damlama olarak yapmasam ?

hira 03-05-2014 00:09

Hoşgeldiniz aramıza. Sayfanız hayırlı olsun.

nhn4 06-05-2014 15:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1278971)
Hoşgeldiniz aramıza. Sayfanız hayırlı olsun.

Hoşbulduk , teşekkür ederim.

sevgihoca 19-07-2015 16:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nhn4 (Mesaj 1278735)
Arkadaşlar ben siteyi takip ettikçe kafam daha çok karışıyor.Şimdi ben bunları cocopeate ekersem saksı büyüklüğü önemli mi ? Ayrıca besini manuel olarak vermek zararlı mıdır ? Yani sulamayı damlama olarak yapmasam ?

Bu noktada benim de kafam karıştı derken sayfa öylece kalmış.Muzipliğim tuttu,sebzelere ne oldu?:pSevgiler .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024