agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   hulyam / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/34285.htm)

hulyam 10-04-2014 14:06

hulyam / Balkon

Merhaba arkadaşlar
Birçok arkadaşım gibi ben de uzun süren sessiz takipten sonra nihayet balkon sayfamı açmaya karar verdim :)
5 yıl öncesinde edindiğim bir sardunya ile çiçek sevgim hortladı :) O günden bu yana balkonumda hep çiçeklerim oldu.Bu sayede buldum burayı.Çok aktif olamasam da bitkilerle ilgili çok şey öğrendim ağaçlar.net sayesinde.
Lafı çok uzatmadan balkonuma geçebilirim artık :))
Elimdeki birkaç fotoğrafla balkon sakinlerini takdim etmeye başlayabilirim artık :)

hulyam 10-04-2014 14:17

1 Eklenti(ler)
Önceliği Crassula marnierana ya vereyim. İlk edindiğim çiçeklerimden, Angay Kaktüs'ten almıştım. Yaklaşık 4 yıl oldu.Bu sürede hiç saksı değişimi yapmadım.Zaman zaman toprak ilavesi yaptım ve hiç gübre vermedim.Kışın içeride yazın da az güneş alan balkonumdaydı.Önceki evimde güneş çok yetersizdi.Yeni evde balkon öğleden sonra akşama kadar güneş alıyor.Taşınalı 2 ay oldu ve rengi değişti.İnşallah yeni yerlerinde daha mutlu olacaklar.Çünkü çiçeklerimin hemen hepsi-yanlış öğrenmediysem eğer- güneşi çok seviyor.

hulyam 10-04-2014 14:20

Yeni balkonun en büyük sorunu temizlik.Cadde üzeri olduğu için çiçekler çok çabuk kirleniyor.Crassula marnierana nın yapraklarından da anlaşılacağı üzere hepsi de aynı durumda.Temizliği ile ilgili pratik bilgilere ihtiyacım var.

hulyam 10-04-2014 14:25

1 Eklenti(ler)
Sıradaki çiçeğim aynı ailenin başka bir üyesi Crassula perforata.İkisi de aynı zamanda geldiler ama Crassula perforata daha nazlı çıktı.Resimde de görüldüğü gibi dalların dip kısımlarında kuruma ve dip yapraklarda sararma oldu.

hulyam 10-04-2014 14:35

1 Eklenti(ler)
Bu saksıdakiler ne öldürdü ne güldürdü denebilecek cinsten.Ne büyüyorlar ne de ölüyorlar.Daha küçük saksıda idiler.10 gün önce saksılarını değiştirdim.
Sol taraftaki Adromischus Mamillaris Fusiformis. Sağdakiler aynı cins ve adını bilmiyorum.

hulyam 10-04-2014 14:45

euphorbia milii

2 Eklenti(ler)
Büyük olan kırmızı renkli,3 yıllık.Yaprakları döküldü ama üzerinde yeni oluşumlar var.
Küçüğü 1 hafta önce pazardan aldım.Üzerinde 1 tane sarı çiçeği vardı,döküldü.Ama ümit vadediyor yapraklanma konusunda .

hulyam 10-04-2014 14:57

1 Eklenti(ler)
Burası da aloe vera köşesi:)3 çeşit aloe vera var,tam adlarını bilmiyorum.
Ön taraftaki kokulu karanfilmiş, Mahinur Teyze den hediye :) yeni geldi.
Yanındaki siyah saksıdaki kaktüsün ismini bilmiyorum.Hiç naz bilmeyen bir tür bana göre,çok çabuk büyüyor.
Onun yanında da katır tırnağı var , sarktığı için çıkmamış;)
Daha düzenli halinin daha sonra yüklerim.
Bu arada saksı ve çiçeklerde güzel bir temizlik yapmam lazım.Fotolarda çok kirli görünüyor.:o O kadar kirlendiğini farkedememişim.Bu seferlik mazur görün lütfen.:o

hulyam 10-04-2014 15:14

1 Eklenti(ler)
En sevdiklerimden ama ismini bilmiyorum.3 yıldan beri aynı saksıda.

hulyam 10-04-2014 15:21

1 Eklenti(ler)
Üzerindeki beyazlanmalar neden olabilir :confused:

hulyam 10-04-2014 15:27

1 Eklenti(ler)
Çiçek konusunda hevesimi güçlendirenlerden biri.Geldiğinde tek bir daldı hatta ilk köklendirme denememdi ve sonuç bu :) yine yaklaşık 4 yaşında.Üzerinde tomurcukları var,en çiçekli yılı olacak :)

hulyam 10-04-2014 16:16

1 Eklenti(ler)
Siteden bir arkadaşımızın hediyesi.Eğer üzerindeki tomurcuksa ilk kez çiçeğini göreceğim.3 yıllık ömründe hiç çiçeğini göstermedi.

eylülburak 10-04-2014 17:45

Maşallah...Keyifle büyütün çiçeklerinizi...

hulyam 10-04-2014 21:09

Tesekkur ederim eylülburak

sardunaki 10-04-2014 21:26

Merhaba,sayfanız hayırlı olsun öncelikle hoşgeldiniz.Benimde evim yol üstünde ve aynı sorunla karşılaşıyorum toz konusunda.Ben bazı çiçeklerimin yapraklarını elimle yıkıyorum,bazılarına sprey şişesiyle su sıkıyorum bazılarınıda ufak fırçalarla temizliyorum.Hepsi ayrı bir temizlik gerektiriyor.

Fotograflarda dikkatimi çeken bazı noktaları söylemek isterim size.Çiçeklerinizin topraklarının vadesi dolmuş gözüküyor.Birde toprağın üstündeki sarımsı beyaz tabaka topragın kalitesinin artık bitmiş oldugunun habercisi cinsinden.Direkt çeşme suyu veriyorsunuz sanırım çiçeklerinize.1 kovada en azından 1 gün dinlendirip verirseniz çiçekleriniz buna bayılır.Kaynamış yumurta suyu,yumurta kabukları,çiğ bikaç parça balık,yıkadıgınız sebze meyve suları,çeşitli sıvı gübreler,katı gübreler ve illaki her yıl toprak değişimi şart diye düşünüyorum.Belli aralıklarla bunları yaparsanız çiçekleriniz coşacaktır.
Öyle ilginç ki toprak bir süre sonra vitamin ve mineral değerini yitiriyor ,çiçeğe verdiği için.Düşünsenize toprak kalsiyuma bile ihtiyaç duyuyor bir süre sonra.Kulağa komik gelebilir ama lütfen ilgili sayfalarda bunları bir araştırınız.Erkan Şamcı beyin bilgileri ve tecrübesi size yol gösterecektir.Bende kendisinden sürekli bilgi ediniyorum.

Öncelikle işe toprak ve her çiçeğe uygun saksı seçimiyle başlıyabilirsiniz.Sevgiler

hulyam 12-04-2014 12:09

Hoşbuldum sardunaki.
Herşeyden önce ilginiz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Çiçekleri sadece sevmek yetmiyor sizin de dediğiniz gibi hepsi ayrı ayrı ilgi ve bilgi istiyor.
Bende şimdilik sevgisi var :) Sayfayı açmamdaki amaç bilgimi arttırmak.
Önerileriniz benim için çok değerli fırsat buldukça uygulayacağım.

hulyam 21-04-2014 12:22

1 Eklenti(ler)
Kaktüsüm tomurcukta :p

hulyam 21-04-2014 12:27

Mammillaria Gracilis

1 Eklenti(ler)
Bu kaktüsüm de 3 yıllık.Aldığımda küçük bir daldı.Saksının içindekiler üzerinden düştü,orada köklendi.

hulyam 21-04-2014 12:32

katmerli petunya

1 Eklenti(ler)
Petunyaları geçen hafta sonu diktim.Balkonumu tamamen düzenleyemedim.Akşam iş çıkışı ilgilenmeye çalışıyorum ama yapmak istediklerimi yetmiyor bu zaman.

hira 12-07-2014 21:02

Crassula marnierana ne kadarda muhteşem birşeymiş... Tek kişilik dev orkestra maşallah:)

sonkez 14-07-2014 09:07

Hoşgeldiniz...Sayfanız hayırlı ve bol çicekli olsun...

münevver48 03-09-2014 21:09

sevgili hülyam, sayfanız hayırlı olsun.sanırım kaktüs ve sukulet türlerine daha bir ilgilisiniz.ilk mesajınızdaki sukulet çok hoş ellerinize sağlık.fotoğraflarınızın devamını bekleriz.

onaral 05-09-2014 16:28

ilk gözlemde bende yırtıcı bir izlenim uyandırdı. Her yer dikenli :)
Ama güzel görünüyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024