agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   zaferbozaci / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/33143.htm)

zaferbozaci 19-11-2013 08:36

zaferbozaci / Balkon

Öncelikle merhaba,

Ben bir sürü plastik bardağa çeşit çeşit çiçek, sebze, meyve, bonsai diktim. Şimdi bunlar çimlendi. Bende bir sürü saksı aldım. Dedim ki saksılara dikeyim. ama bu ufacık çimleri topraktan alırken kopup duruyor. Çimlenenleri bir türlü toprağa dilkemedim.
Dedim bardaktan toprakla birlikte alayım, oda olmadı. Alırken toprak dağılıyor. bir türlü yeni saksıya dikemedim. Şimdi çimlenenleri saksıya almaya korkuyorum. Allah askına ben bu işi nasıl yapacam yaa. acaba meyva verene kadar dursun mu bardaklarda. :(
Birisi bana yardım etsin, ne bileyim kahve ısmarlayım yemek ısmarlayım biri anlatsın nolur yaaa! :o

meh12 19-11-2013 08:53

Öncelikle hangi bitkileri çimlendirdiğinizi yazarsanız daha kolay yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır.Çünkü her bitki için uygulama farklı olacağı için ayrıntı vermenizde yarar görüyorum

malina 19-11-2013 10:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meh12 (Mesaj 1220307)
Öncelikle hangi bitkileri çimlendirdiğinizi yazarsanız daha kolay yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır.Çünkü her bitki için uygulama farklı olacağı için ayrıntı vermenizde yarar görüyorum

Hangileri olduğunun çok önemi yok çünkü kış çiçeği değilse, yanlış mevsimde çimlendirilmiş durumdalar...

Alıntı:

acaba meyva verene kadar dursun mu bardaklarda.
diye yazdığına göre, bu arkadaşa önce okuyup öğrenmesi gerektiğini söylemek ve çok temel bilgileri anlatmak gerekiyor...

zaferbozaci 20-11-2013 07:37

İnternetten aldığım tohumnlar. Bir sürü de yanında sıvı gübre aldık.
Mor lavanta (çiçek)
Ponpon çiçeği (çiçek)
Kiwano (tropikal meyve)
Guava (tropikal meyve)
Bonsai çeşitleri (Burada öğrendimki bildiğimiz ağaç tohumuymuş)
çeşitli çilek (6 çeşit)
çeşitli domates (8 çeşit aralarında chery olanlarda var)
çeşitli biber (acı tatlı dolmalesi dolmalık v.s)
çeşitli çam tohumu
Hepsinden en az 3 er tane diktik. bunlardan bazılarında bir tanesi bazılarında ise üçüde çimlendi.
en çok lavantalar çimlendi biz eşimle saksıya alalım dedik aldık hepsi toprağa yattı.
Diğerlerini almaya calıstık bazıları koptu bazıları kaldığı yerde solmaya basladı. çimlendikçe mutlu oluyorduk şimdi iyice psikolojimiz bozuldu. Resimleri paylasacam ama bir türlü fırsat bulamadım.
Gübre koyalım dedik gübre koyduklarımız direk öldü. Ben anlamadım forumda sürekli makaleler okumaya calısıyorum ama o kadar coklar ki nereden başlayalım bilmiyoruz. :(
bir adımı varsa ben o kadar tohumu tekrar alıp tekrar dikmeye razıyım :)
Allah hepinizden razı olsun.

zaferbozaci 20-11-2013 07:43

Bir de iş yoğunluğundan dolayı fazla yazamıyorum kusura bakmayın.

resimsel 20-11-2013 07:49

Sayın zaferbozacı geçmiş olsun, gerçekten üzüldüm, insan bu durumda hayal kırıklıklarının yanı sıra güven eksikliği de yaşıyor. Ben de bu yıl inşallah deneyeceğim bakalım neler olur.

zaferbozaci 20-11-2013 07:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi resimsel (Mesaj 1220768)
Sayın zaferbozacı geçmiş olsun, gerçekten üzüldüm, insan bu durumda hayal kırıklıklarının yanı sıra güven eksikliği de yaşıyor. Ben de bu yıl inşallah deneyeceğim bakalım neler olur.

Yaa üstadım. Çok eğlenceli bir şey. Yani insan onlara sabah fısfısla su verip işe giderken bile merakla gidiyor. İşten eve kaçıp durumlarına baktığım bile oldu. Ne olusa olsun bırakmayacağım. Fakat insan büyüsünler felan istiyo işte :cool:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024