agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   altintasna / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/32663.htm)

altintasna 14-09-2013 11:59

altintasna / Balkon

3 Eklenti(ler)
Karanfil sadece bir saksıda var. Aslanağzı çiçekleri bir kaç saksıda. Aynı saksıların içinde bir çiçek daha var.
Diğer çiçeğin adını bilmiyorum.Çiçek açmalarını sabırsızlıkla bekliyorum. Çiçekleri çok hoşuma gidiyor adını bilmesem de.

Buyurun:

Üçüncü fotoğraftaki aslanağzı saksının dibinden çıkmış:

altintasna 14-09-2013 12:01

3 Eklenti(ler)
Diğer üç fotoğraf:

altintasna 14-09-2013 17:48

1 Eklenti(ler)
Bir de bu eklendi:

hira 15-09-2013 00:19

öncelikle sayfanız hayırlı olsun,hoşgeldiniz diyeyim.
aslanağzıların bu ayda hala çiçekli olabileceğini hiç bilmiyordum! renkleride güzelmiş.
ikinci fotoğraftaki çiçeğiniz gazanya.
gülde çok güzelmiş ama bence saksısını değiştirin,bir boy büyük bir saksıya alıp güzelde bir toprak ekleyin derim ben nacizane.

altintasna 15-09-2013 00:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1199594)
öncelikle sayfanız hayırlı olsun,hoşgeldiniz diyeyim.
aslanağzıların bu ayda hala çiçekli olabileceğini hiç bilmiyordum! renkleride
güzelmiş.
ikinci fotoğraftaki çiçeğiniz gazanya.
gülde çok güzelmiş ama bence saksısını değiştirin,bir boy büyük bir saksıya alıp güzelde bir toprak ekleyin derim ben nacizane..

Teşekkür ederim; hoş buldum. =)
Annemin gazanya ve aslanağzıları. Gerçi ben suluyorum hep. Nasıl oluyor bilmiyorum ama yılın çoğu zamanı gazanya ve aslanağzılarda çiçek oluyor.

Aslanağzılar zaten hep aynı kök. Kuruyan veya çok aşırıya giden dalları koparıyorum. Yeni filiz çıkıyor. Yine çiçek açıyor. Aynı bir kaç tane bitki senelerdir çiçek açıyor. Annem beyazını sevdiği için tohumlarını karanfilli saksıya döktüm bakalım çıkacaklar mı? =)

Gülü bugün a101den aldım. Mahalledeki 101'e sarı olanlardan gelmemiş. Onlar harikaydı. Pembe ve kırmızılar içinde bunu seçtim. Saksı ve toprak tavsiyenizi dikkate alacağım.

Bu gülü fiyatını ödemeden çıkardım marketten üstelik. Evde fişe baktım, yoktu listede.

Geri gittim. Böyle böyle olmuş dedim. Hem parasını verdim hem de kendilerine çikolata ısmarlattılar. =)))))))))

hira 15-09-2013 00:41

çikolatayı onlar ısmarlamalıymış bence:) çeşitleri çoğaltın derim, sonuçta daha çok çiçek, daha çok mutluluk demek :) benim aslanağzılarım hep kurudu, bu sene pazardan almıştım:( neyse.. size iyi geceler diliyorum.

altintasna 15-09-2013 00:44

Bir sürü kaktüsüm olsun istiyorum; çeşit çeşit...

jojoba 15-09-2013 01:47

sayfanız hayırlı olsun.

altintasna 16-09-2013 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jojoba (Mesaj 1199607)
sayfanız hayırlı olsun.

Teşekkür ederim. =)

Bu arada gülü içeri aldım. Sanırım bana ulaşana dek pek güneş görmemiş. Balkonda güneşte kalınca yaprakları kurumaya başladı. Hemen aldım içeri. Henüz hazır değil. Erken farkettim yoksa tamamen kuruyabilirdi.

jojoba 16-09-2013 22:08

dışarda ve yarı gölgede dursun bence

altintasna 29-09-2013 10:53

2 Eklenti(ler)
Bir de bunlar var balkonda. Biri sanırım kedi tırnağı. Mavi çiçek açanın ise adını bilmiyorum.

Buyurun:

dogef 29-09-2013 11:30

Sayın altintasna,şimdi durum daha netleşti..))zaten bir insanın ailesinde ,özelliklede annede çiçek sevgisi olunca mutlaka evlatlardan birinde tezahür ediyor.Ellerinize sağlık.Annenize selam.(Çeşitli kaktüsüm olsun diyorsunuz,250 ye yakın kaktüsüm var,ama bende daha çok olsun istiyorum.Yani sonu yok..)

altintasna 29-09-2013 11:51

Selamınızı ileteceğim. =)
250 mi =) Maaşallah. Allah nazardan saklasın.
Bir dakika sayayım beim şuan çoğu aynı türde olmak üzere sanırım 18 saksıda kaktüsüm var =)

altintasna 03-10-2013 09:49

2 Eklenti(ler)
Aslanağzı ve karanfillerin son hallerini çektim. Karanfil uzadı ve tomurcuklar çıkardı. Aslanağzılar son çiçeklerini açarken hafiften yeni tomurcuklar çıkarmaya devam ediyorlar.

Son çiçekleri de geçince eski dalları alıp yeni çıkan sürgünleri bırakacağım sadece.

Gazanyaları balkondan aldım. Annem öyle istedi. Tenekeden saksı yapıp ona aktardım. Çiçek açarlarsa fotoğraflarını o zaman paylaşırım.

hira 07-10-2013 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altintasna (Mesaj 1204046)
Bir de bunlar var balkonda. Biri sanırım kedi tırnağı. Mavi çiçek açanın ise adını bilmiyorum.

Buyurun:

Mavi çiçekli olan, telgrafın bir türü imiş..

altintasna 12-10-2013 23:23

Telgraf. Değişik bir isim =)

On gün önce çektiğim fotoğrafını paylaşmışım beyaz aslanağzının, bir de sabah çekip ekleyeyim.

Çiçeklenmesi bi durmadı ki eski dalları koparıp bitkiyi gençleştireyim.

jojoba 12-10-2013 23:55

Telgrafın en güzeli mor yapraklı olanı. Ama büyük saksıda olursa daha güzel olur. Çok çabuk büyüyor.

altintasna 13-10-2013 11:27

4 Eklenti(ler)
Bir ay kadar önceki ve on gün önceki hallerinden daha çiçekliler şuan:

altintasna 16-10-2013 12:24

1 Eklenti(ler)
Balkonda plastik kasa içinde yeşil soğan =)

Buyurun:

altintasna 17-10-2013 21:55

4 Eklenti(ler)
Balkona gün doğarken:

hira 17-10-2013 22:19

Gün doğumu güzelmiş..

Miniatür gül ne durumda?

altintasna 17-10-2013 22:23

Salonda köşede duruyor. Çiçekleri geçti. Yanması biraz sorun oldu ama atlatamayacağı gibi değil. Baharda yeni filizlerle birlikte atlatır bu durumu.

diye ümid ediyorum. =)

hira 17-10-2013 22:27

Balkonda dursun, dış mekan sever.

altintasna 17-10-2013 22:39

Bu aralar çok rüzgar var. Güneşi pek görmeyen bir yere çıkarmaya çalışayım o zaman rüzgarlar dinince. Teşekkür ederim. =)

gokcegokce 17-10-2013 23:47

Merhaba, benim güllerim kapalı balkonumda ama sürekli gündüzleri 2-3 saat havalandırıyorum. Açan goncalar geçtikten sonra da buduyorum. Şimdi yeni sürgünler veriyorlar. Kesinlikle esintili açık havaya alın minyatür gülünüzü. Gelişmeyen tomurcukları da budayın. Baharı beklemeden yeni filizler vermesi gerekir şimdilerde. Aksi halde içeride havasızlıktan kurur. Böyle çok gül kaybettim artık akıllandım. Siz de gülünüzden olmayın derim. İyi bayramlar. :)

altintasna 18-10-2013 00:10

Çok teşekkür ediyorum görüşleriniz için. =)

Bu gül karton kutunun içinde bayağı bi zaman beklemiş satılmadan önce. Yani güneşe hiç alışık değil. Güneşe koyar koymaz yanmıştı. O yüzden içeri almıştım.

Söylediklerinize bakarsam dışarıda çok az güneş alan havadar bir yer bulmalı ve oraya almalıyım.

gokcegokce 18-10-2013 00:17

Şu mevsimin güneşi zarardan çok yarar sağlar. Benimkiler 2 saat kadar öğleden sonra güneşi görüyorlar ve hallerinden memnunlar. Yalnız böceklere karşı önlem alın ve sulamanızı sabah erken saatte yapın. Gece sulamaları mantara yol açıyor. İyi geceler.

altintasna 18-10-2013 00:28

Bunu öğrenmem de iyi oldu. Tekrar teşekkür ediyorum. Yerini yarın işten döndüğümde değiştirebilirim. Sulama konusuna da dikkat ederim. Peki bu sulama hakkında söylediğiniz şey bu gül için mi geçerli yoksa her çiçek için mi?

Size de iyi geceler Gökçe Hanım.

gokcegokce 18-10-2013 00:39

Denizlideki güllerim yaz kış açık balkonda sabah güneşine direkt maruz kalıyorlar ve çok memnunlar. İzmir ile iklim aynı bu nedenle endişelenmeyin ve balkona alın gülünüzü. Mantara yakalanmaya müsait her çiçek için geçerli sabah sulaması olayı. Güllerin yaprakları da çabucak mantara yakalanıyor küllenme deniyor bu hastalığa. Renkleri grileşiyor ve kül gibi şeyler beliriyor yapraklar canlılığını ve parlaklıklarını kaybediyor. Topas diye bir ilaç kullanmıştım denizlideki güllerim için buradaki tarım ürünleri satanlar kükürt önerdi şimdi kükürt deniyorum. Sonucu sayfamda paylaşırım oradan takip edebilirsiniz.

altintasna 18-10-2013 20:15

4 Eklenti(ler)
Tekrar teşekkür ediyorum Sayın gokçegokçe =)

Bunlar gün batarken dün çektiğim kareler:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024