agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   oobd/ balkon ve ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/32187.htm)

oobd 16-07-2013 16:53

oobd/ balkon ve ev

5 Eklenti(ler)
iki yıl aradan sonra yine yeni yeniden çiçeklendiriyorum evimi..
çocuklarım büyüdü (en azından çiçekleri sevip koruyabilecek kadar) ve küçük adımlarla evimi eski yeşil formuna kavuşturacağım.. hatta artık yardımcılarım bile var :) dün toprağı evin içine saçan kuzular bugün yaprak solmaya başlayınca üzülür oldular..
ekte mum çiçeğim lavantam difenbahyam bebek yaprak güzelim ve bebek sardunyalarım var... büyüyeceklerde çiçeklenecekler :)

oobd 16-07-2013 18:32

5 Eklenti(ler)
ve devamı...

oobd 16-07-2013 18:38

ilk resimde tohum ektiğim lavantalarım ve minik kaktüscüğüm.
ikinci resimde "ya tutarsa" alacalı hederam
üçüncü resimde acem borusuna benzeyen bir sarmaşık.. benzeyen diyorum çünkü mevsimi ama hiç çiçeği yoktu.. o da "ya tutarsa"
dördüncüde ismini bilmediğim ama bana hoş görünüpte bir akrabamdan aldığım çelikten tutturmaya çalıştığım çiçeğim. şu an iklim sıkıntısı yaşıyor alışacak :)
yine tohumdan lavantalarım.. bir filiz alabildim şimdiye kadar tohumlarından..

oobd 16-07-2013 18:42

5 Eklenti(ler)
göründüğü gibi tamamıyla sıfırdan.. herşeyiyle.. bakalım nasıl olacak...

oobd 16-07-2013 18:47

ilk resim bebek yaprak güzelimmm
ikincide karışık kokulu çiçekli tohumlardan aranjman
üçüncüde aynen..
dördüncü "inşallah tutar" asmam köklenmeyi bekliyor suda..
beşincide ise büyük saksıda yine sardunya tohumu var.. pembe.. çanta çiçeği ve düğer küçüklerdede sardunya vardı ama benim küçüklerim heyecanla fazla suladılar ve iki tane çeliğim öldü.. beyaz ve kırmızı sarunya vardı onlardada..

Emine 18-07-2013 00:07

Sayfanız hayırlı uğurlu ve bereketli olur inşallah. Dışarıdan hazır büyümüş çiçeklenmiş çiçeklerden almaktansa, yavru alıp, ya da tohumdan ekip, bir çocuk gibi büyüdüğünü görmek ne kadar daha güzel değil mi?

dağçiçeği 18-07-2013 10:59

Sayfanız hayırlı olsun. İnsanın içinde bitki sevgisi olunca ne kadar zaman geçerse geçsin uzak duramıyor değil mi ?
Herşeyde sıfırdan başlamışsınız , başarılı olmanızı dilerim. Dünyanızı bize açtığınız için teşekkürler.

oobd 18-07-2013 11:54

çok teşekkür ederim arkadaşlar.. gerçekten doğa ve çiçek sevgisi bambaşka bişey.. keşke bulaşıcı olsaydı. ama insanın içinde olmayınca hiç uyanmayan bir duygu..
bir bebek gibi tohumdan yetiştirmek gerçekten büyük bir keyif..sanırım bir sürü çiçeğim olunca da en sevdiklerim bebekliklerine şahit olup tohumdan yetiştirdiklerim olacak.. karagöz karanfil tarzı çiçekleri daha önce denemiştim. tamamıyla sorunsuz.. diğerlerinde acemiyim. umarım üzmeden yetiştirebilirim.
düşündüm de en sevdiğim hangisi diye hiç karar veremedim.. şu an hepside olmazsa olmaz gibi..
bu sitedeki herkese oranla mütevazi ve cılız bir bitki dünyam var şu an.. ama kış başlangıcı yaz çiçeklerim hariç evim yemyeşil olacak kararlıyım.. ve göreceksiniz de :)
bu gün çelik aldığım 4 asma fidemi diktim. birde hanımeli çelikleri dikip çeşitli kaktüs sukkulent ve çeşitli salon bitkileri plan dahilinde..
yavaş ve emin adımlarla.. aranızdayım dostlar..

deniz73 18-07-2013 13:08

Sevkiniz daim olsun...ben de fide buyutmeden yanayim..elimizde buyumeleri insana haz veriyor...

oobd 13-08-2013 11:50

Bu hafta tasiniyorum. Acik balkonum yok. bu nedenle asma, acem borusu,hederamdan vazgecmek durumunda kaldim. bir de koklendirmeye gul fidani birakmistim onuda verdim baskasina.. yalniz buyuklu kucuklu bir suru saksim var yine de.. ben bunlari onlar incinmeden nasil tasiyacagim? ozel olarak arabayla goturme sansim yok malesef. dolayisiyla hepsi nakliye aracinda gidecek.. muhafaza onerisi olan var mi acaba ?

gokcegokce 15-08-2013 20:00

Merhaba, öncelikle sayfanız hayırlı olsun. Ben de yen taşındığım için size tavsiye de bulunmak istedim. Manavların kullandığı plastik kasalardan edinebilirseniz saksılarınızı içine dizebilirsiniz. Saksı aralarına karton ya da strafor koyabilirseniz daha sağlam olur. Bu şekilde benim bitkilerim Kers'tan Kırklareli'ne nakliye kamyonunda taşındılar ve sapasağlamdılar. Size de kolay gelsin...

hüzün 16-08-2013 21:02

merhabalar, yeni resimlerinizi bekliyorum..

oobd 20-08-2013 18:25

Cok sagolun gokcegokce..ama toparlanma asamasinda ilk kaldirilan bilgisayardi. o nedenle ben sanirim soruyu sormakta gec kaldim.
Fakat ciceklerim sag salim geldiler. hicbirinde ziyan yok..
sevgili huzun fotograflamak istiyorum ama telefondan fotograf gondermeyi beceremedim. dolayisiyla ilk firsatta paylasicam.
bebek yaprak guzelini sasirttim renklerini aldi ama hepsi ayni renk. sardunyalarim ise 4-5 yaprak oldular. onlarida sasirttim. fakat bu evi seveceklermi bilmiyorum cunki acik balkonum yok.. yaz cicekleri saksilarina sardunya ekerim diye dusunuyorum. bu arada cok istedigim kurdele ciceginden celik buldum muhtemelen koklenmistir.
vay be.. hala eklemek istedigim ayrinti var... coook uzun zaman olmus gibi..
şeflera ve duz yesil benjaminde salonumda yerlerini aldilar deyip simdilik iyi aksamlar diliyorum istanbul'dan..

oobd 22-08-2013 21:37

Bugun bauhause dan 3 kaktus (isimlerini bilmiyorum ama cok sekerler) mavi ve mor ikide menekse aldim kendime.. menekselerin cicekleri gecenlerini indirim reyonuna almislardi. Ama yapraklari iyi durumdaydi.. keske resim ekleyip sizinle ciceklerimi ve mutlulugumu paylasabilsem. ama telefondan resim paylasamiyorum. Bari anlatayim :) ilerde resim de paylasabilirim sanirim
.

oobd 31-05-2014 18:46

merhaba yine ben :) epeyce ara verdim paylaşımlarıma.. ama taşınma sürecinden sonra biraz siteden el çekmiş gibi oldum..
bu arada bebek çiçeklerim büyüdü. aralarına yeni kardeşler geldi. aralarında gidenlerde oldu.. :(

oobd 31-05-2014 18:49

1 Eklenti(ler)
ortancam ve artık ergen sardunyalarım :)

oobd 31-05-2014 18:50

1 Eklenti(ler)
peygamber kılıcım..

oobd 31-05-2014 18:53

1 Eklenti(ler)
3 farklı telgraf çiçeğim, sağında mum çiçeğim solunda ise kaktüslerimden biri var..

oobd 31-05-2014 18:55

1 Eklenti(ler)
zambak haricinde bu saksıdakilerin isimlerini bilmiyorum.. bilen varsa ve yazarsa sevinirim :)

oobd 31-05-2014 19:00

1 Eklenti(ler)
arkada aşk merdiveni, kalanşolarım ve yine ismini bilmediğim bir salon bitkim var ama aslında düşünüyorum da bir müddet ağaçlar.net'e takılmayınca köreliyorum. bildiklerimi unutuyorum.. kendime şu an soruyorum: acaba ben bu çiçeğin ismini biliyor muydum unuttum mu diye.. sanırım unuttum..

oobd 31-05-2014 19:05

5 Eklenti(ler)
menekşem ve kaktüslerim..

oobd 31-05-2014 19:06

bir iki çiçeğim daha var resimlememiş olduğum.. onlarıda resimlerim ara ara..

Orçun m 10-06-2014 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oobd (Mesaj 1290598)
zambak haricinde bu saksıdakilerin isimlerini bilmiyorum.. bilen varsa ve yazarsa sevinirim :)

Sanırım arkadaki ''syngonium'',öndekilerde ''hypoestes''. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024