agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Loveforlife / Balkon, ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/30555.htm)

loveforlife 03-03-2013 20:51

Loveforlife / Balkon, ev

Hayranlıkla takip ettiğim onca değerli üyemizin bahçe, balkon ve salon bitkilerinin güzelliğinin yanında sönük kalsa da, benim canlarım da boy göstermek istiyormuş bu sayfalarda...

Ne dersiniz, başlayalım mı paylaşmaya?

loveforlife 03-03-2013 21:22

Bergenya - Kış Ortancası

2 Eklenti(ler)
Bergenya, nam-ı diğer kış ortancası... Kışın mor tonlarındaki çiçekleriyle ayrı bir keyif veren soğuk güzeli! Kendimi bildim bileli hep bir kış ortancamız vardı. Rahmetli babaannemin emektarlarından! Bir kova içinde hiç nazlanmadan, ne bulursa ona razı, nazsız çiçek. Her kış çiçeklenir. Soğuğu sever, sıcaklarda bolca su ister. Bahçedeki çamın gölgesinde keyifle yaşayıp gider...

Babaannemin vefatından sonra evin önüne arabalar fazla yanaşmasın diye sacdan dev boyutlu dikdörtgen bir saksı yaptırmıştık. İçine güzel bir toprak doldurduktan sonra uygun gördüğümüz bazı çiçekleri ektik. Annem yaz kış yeşil diye kış ortancasını da buraya almamızı önerdi. Yeni gübreli toprağı da görünce pek bir keyiflendi bizim bergenya. O kış çiçekle bezendi, serpildi iyiden iyiye. Sonra gelen geçen dibinden çalmaya başladı. Kele döndü zavallı kız önce. Sonra bir sabah kalkıp camdan baktığımda şoke oldum. Kapının önünde bir yığın toprak, saksının yerinde yeller esiyor. Bir saksıyı çalacak kadar düşmüş bu millet:( İndim, eşeleyip toprak yığınını tekrar ektim kurtarabildiklerimi ama epey telef olmuş olan bergenya, iflah olmadı bir daha. Babaannemin hatırası diye epey gözyaşı dökmüştüm ardından.

Geçen yaz uzun süre tedavi için hastaneye gidip geldim. Bir gün otobüste gidiyorum. Trafik sıkışmış. Ne görsem, beğenirsiniz? Yol kenarında toprak bölüme bir saksı dolusu bergenyayı boşaltıp atmışlar. Çöp niyetine yani... Ne yapıp edip kavuşmalıydım ona. Hastane dönüşü, yol yürüme pahasına koşarcasına geldim oraya. Yakındaki marketten büyük bir poşet istedim. Öyle kötü bir toprakta ekiliymiş ki garibim, adeta bir kaya! Ana cadde üzerindeki insanların "deli mi ne?" bakışları arasında yüklenip kaya misali toprağı, düştüm evin yoluna. Kaya misali topraktan kurtarıp gübreli bir toprağa aktadım onu eve varınca. Horozumuz Willy pek bir sevdi ilk başta tadını, köşe bucak kaçırdım, yiyince birkaç yaprağını. Ama o tüm bunlara rağmen cömertliğini eksik etmedi...
Eklenti 374631
Eklenti 374633

loveforlife 03-03-2013 21:42

Çuha çiçekleri...

2 Eklenti(ler)
Soğukla inatlaşırcasına doğaya renk katan çuhaları çok seviyorum. Bu yıl hiç yeni çuha edinmedim. Hepsi geçen yıldan kalanlar. Sıcakları hiç sevmedikleri tartışılmaz. Köşe bucak saklandılar serinde kalmak için yaz boyu. Sümüklüböcekler yapraklarına dadandı. O yetmedi bit sardı. Epeyce fazlaydılar geçen yıl ama gübre şerbetiyle takviyelenerek bu zamana ulaşmayı sadece onlar başardı...
Eklenti 374640
Eklenti 374641

loveforlife 03-03-2013 21:55

Nergisler...

5 Eklenti(ler)
Soğanlı bitkileri seviyorum. Bence çok özeller. Çok daha fazla çeşide sahip olabilmeyi isterdim doğrusu. Ama saksıda anca bu kadarı oluyor... Nergisler açmaya başladı... Fincan Hanım gidip gelip koklamakta kendilerini...
Eklenti 374646
Eklenti 374647
Eklenti 374648
Eklenti 374649
Eklenti 374650

Sevgi 03-03-2013 22:15

Sevgili loveforlife; maşallah çiçekleriniz hem çok güzeller hemde çok sağlıklılar. Fincan hn.da güzelden anlıyor anlaşılan.:)

Sağlıcakla ve hoşçakalınız.

Sevgi Durul 03-03-2013 22:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 1112946)
Hayranlıkla takip ettiğim onca değerli üyelerimizin güzel bahçe, balkon ve salon bitkilerinin yanında sönük kalsa da, benim canlarım da boy göstermek istiyormuş bu sayfalarda...

Sevgili loveforlife, canlarınızın hepsi çok güzeller, iyi ki boy göstermek istemişler. Bizler de güzel ve özel sayfanızda güzelliklerin devamını görmek için sabırsızlanıyoruz.:) Hayırlı ve bol çiçekli olsun.;)

Sevgiyle...

almanyalı 03-03-2013 22:32

merhaba,

Sevgili loveforlife, sayfanız hayırlı olsun kış ortancası çok güzel maşallah.
hikayesi hüzünlü başlamış ama güzel bitmiş..Babaannenize Allah rahmet eylesin.
bu çiçek çalma nasıl birşey anlamıyorum doğrusu..çok beğendi isen git satın al niye çalarsın ki..??
neyse..güle güle büyütün.

sevgilerimle

gokcegokce 03-03-2013 23:09

Sevgili Loveforlife, balkon sayfası açmanıza çok sevindim çünkü benim sayfama yazan ilk üyelerdensiniz, belki de ilki tam hatırlayamıyorum. Kış ortancanızın hikayesi mutlu sonla bitmiş, buna sevindim. Çuhalarınız, nergizinizin ve Fincan Hanımın da keyfi yerinde maşallah diyorum. Merakla diğer güzellerinizi de bekliyorum. Sevgiler...

loveforlife 04-03-2013 08:59

Sümbüller...

5 Eklenti(ler)
Sümbül soğanlarımın çoğu birkaç yıldır benimle. Yaprakları sararınca topraktan çıkarıp iyice kurutarak evin bodrumunda (bulduğum en serin yer orası) koruyup; (bu arada bir miktar da anifungal toz serpiyorum) yaz sıcaklarını geçirdikten sonra kasım ayında tekrar saksılara dikiyorum. Yıllar geçince çiçekleri biraz küçülüyor gerçi ama... Mis kokularımız oralara erişiyor mu?
Eklenti 374870
Eklenti 374871
Eklenti 374872
Eklenti 374873
Eklenti 374874

loveforlife 12-03-2013 19:32

Sevgili Sevgi, SDurul, Almanyalı, Gokcegokce...

Ziyaretinizle beni ne kadar sevindirdiniz bilemezsiniz... Paylaşıldıkça çoğalan güzellikler daima bizimle olsun dilerim. Her daim beklerim!

loveforlife 12-03-2013 20:20

Lysimachia - Sarıkız

3 Eklenti(ler)
Sevgili Güler Ablamın benim için çok özel ve ayrı bir yeri var. Sanırım sitedeki pek çok kişi benimle bu noktada hemfikirdir. Ankara toplantısında bu güzel hediyeyi bana verirken adını belirterek suyu ve açık havayı çok sevdiğini söylemişti Güler Abla. Bunun dışında hiç bilgim yoktu sarıkız hakkında. Geçen zamanda gördüm ki gerçekten bakılması oldukça keyifli bir çiçek. Suya bayılıyor gerçekten de. Toprak konusunda çok seçici değil. Kışın üzerimize kar bile yağdı ama vız geldi bize. -40 derecelere kadar yaşıyormuş.
Eklenti 377633

Aslında yer örtücü, hatta akvaryum bitkisi olarak kullanılıyor olsa da balkon demirine asılı saksısında uzayıp giderken şimdi yeni yeni sürgünleriyle her gün bir kez daha yad ettiriyor Güler Ablamı... Sonsuz teşekkürü bir kez daha borç biliyorum kendisine... Ve merakla bekliyorum sarıkızımın sarı tacını takacağı zamanı...
Eklenti 377634
Eklenti 377635

cemo 12-03-2013 20:26

Merhabalar

Sarıkız cok arsız bir bitki. Ben havuzun kenarına bir tutam dikmiştim. Çim gibi yayılıp, suyun içine girmeye başladı. Gördüm ki, suda da yaşıyor.

Sarı çiçekleri ile mutlu kalın.

ipektuğçe 12-03-2013 20:38

Sevgili loveforlife, sayfanız hayırlı olsun. Bitkilerinizin hepside birbirinden güzeller, kış ortancanız muhteşem, güle güle büyütün bu güzellikleri. Sevgilerimle...

bay tömürcek 12-03-2013 20:51

Sn. loveforlife sayfanız hayırlı olsun :) Çiçekleriniz çok güzel o nergis koklayan kedi de gözümden kaçmadı :) Devamını bekliyoruz resimlerin iyi akşamlar :)

h_dogan 12-03-2013 21:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 1112946)
Hayranlıkla takip ettiğim onca değerli üyemizin bahçe, balkon ve salon bitkilerinin güzelliğinin yanında sönük kalsa da, benim canlarım da boy göstermek istiyormuş bu sayfalarda...

Sayfanız hayırlı olsun Sn. loveforlife.
Arkadaşlar sönük sayfaya bakın, düşünsenize bir de capcanlı bir sayfa olduğunu. :dilli:

loveforlife 13-03-2013 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 1118730)
Merhabalar

Sarıkız cok arsız bir bitki. Ben havuzun kenarına bir tutam dikmiştim. Çim gibi yayılıp, suyun içine girmeye başladı. Gördüm ki, suda da yaşıyor.

Sarı çiçekleri ile mutlu kalın.

Sevgili Cemo,

Sizin sayfalarınızdaki güzellikler, engin tecrübenizi öylesine güzel gözler önüne seriyor ki... Ben daha çok başındayım yolun. Sizin kadar başarılı olabilmeyi tüm kalbimle dilerim.

Mutluluk tüm dünyanın olsun!

Sevgi ve selam ile...

loveforlife 13-03-2013 21:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ipektuğçe (Mesaj 1118740)
Sevgili loveforlife, sayfanız hayırlı olsun. Bitkilerinizin hepside birbirinden güzeller, kış ortancanız muhteşem, güle güle büyütün bu güzellikleri. Sevgilerimle...

Sevgili İpektuğçe,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin bitkileriniz de öyle güzel ki! Kış ortancamın başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmemiştir gerçi ama beni çok mutlu etti mütevazı kızım. Ben de küçük şeylerle mutlu olmayı bilirim. Biraz fazlaca Polyanna'yım sanırım. Belki pek çok kişiye göre sıradandır çiçeklerim. Ben agaclar.net'in engin denizinde yüzmeyi öğreniyorum henüz. Bilgiler ve sevgi, bugüne kadar acemice yetiştirdiğim bitkilerimi daha güzelleştirmeye vesile olur dilerim. Elbette sizlerin tecrübeleri ve paylaşımcı ruhlarının bu noktada büyük rolü olacaktır.

Sevgi ve selam ile...

loveforlife 13-03-2013 21:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1118747)
Sn. loveforlife sayfanız hayırlı olsun :) Çiçekleriniz çok güzel o nergis koklayan kedi de gözümden kaçmadı :) Devamını bekliyoruz resimlerin iyi akşamlar :)

Bay tömürcek, Değerli Kardeşim,

Senin akranlarının pek çoğu boş işler peşinde koşarken, doğaya olan aşkınla yetiştirdiğin güzellikleri (sevgin sadece bitkilere de değil üstelik! Hayvansever olman da cabası) hayranlıkla takip ediyorken, iyi dileklerinle sayfamı ziyaret etmen mutlu etti beni...

Nergis koklayan kedi: Fincan Hanım'ı birçok saksımın yanında başrollerde izleyebilirsin;) Büyüyünce aktrist olacak kızım Ağabeyi... Fotoğraf makinesini elime her alışında kareye girmek için büyük çaba sarf ediyor...

loveforlife 13-03-2013 21:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1118757)
Sayfanız hayırlı olsun Sn. loveforlife.
Arkadaşlar sönük sayfaya bakın, düşünsenize bir de capcanlı bir sayfa olduğunu. :dilli:

Sayın h_dogan,

İltifat ediyorsunuz gerçekten de... Öyle güzel sayfalar var ki, biz tırnakları olamayız o üstadlarımızın... Beğeninizi kazandımsa ne mutlu bana.

Çok teşekkür eder, her daim beklerim...

loveforlife 13-03-2013 21:25

Sümbüller...

4 Eklenti(ler)
Balkonumda üç saksı sümbül,
Yanıbaşlarında şarkı söyler bülbül!
Biri beyaz, biri mor, diğeri pembe,
Günün ışıkları vurduğunda üzerlerine
Parıldıyorlar sevinçle...
Eklenti 377891
Eklenti 377892
Eklenti 377893
Eklenti 377894

loveforlife 13-03-2013 21:35

Sümbüller...

3 Eklenti(ler)
Öylesine güzeller ki, öylesine etkileyici ki kokuları... Bütün gün onları, sevip konuşup duruyorum. Çoğunun kökünden ikinci çiçek sapları geliyor. Çiçeklerinin ağırlığını taşıyamaz hale geldiklerinden bir destek yardımıyla bağladım onları... Fincan Hanım yardım(:confused:)ını esirgemedi elbette:rolleyes:
Eklenti 377895
Eklenti 377896
Bunu rengine bayılıyorum...
Eklenti 377897
Bir de sarılarımız var onlar daha açmadılar...

günebakan 13-03-2013 22:02

Maşallah sümbüller ne kadar güzel görünüyorlar sevgili Loveforlife mis gibide kokuyordur şimdi oralar güle güle büyütün:)

bay tömürcek 13-03-2013 22:45

İkinci resimdeki sümbüllerden sağdaki pembeler çok güzeller maşallah bakınca pamuk şekeri andırıyor ;) Kokuları buraya kadar geldi ;)

YeniGine 14-03-2013 00:13

Sevgili loveforlife; sayfanız hayrlı olsun...
Nergizleriniz, sümbülleriniz ve Fincan'ınız maşallah harikalar. Sümbüllerinize bayıldım. Geçen sene tüm soğanları topraktan çıkartmış idim ve bu sene hem tekrar dikerken hem de şu anki hallerine baktıkça bir daha 2-3 sene çıkartmayacağım diye düşünürken; siz bodrumda saklamışsınız, ben ise üzeri kapalı garajda saklamış idim, nedense hiç bodrumda saklamak aklıma gelmedi. Şimdi 'Bu sene de çıkartsam da bodrumda mı saklasam' diye düşünmeye başladım. :D
aa evet çuhalar; çuhalarınız da çok güzeller. Ben binanın ön tarafına diktiğim için yazın iyi güneş alıyor oralar o yüzden her sene 10 çuhadan 3-4 kala kala çok azaldı çuhalarım. Ben de her sene takviye etmek zorunda kalıyorum.
Diğer güzellikleri de paylaşmak üzere inşallah sevgili (Nik nasıldı yukarı bakayım) loveforlife.

Bayçalı 14-03-2013 12:31

balkon sayfanız hayırlıolsun nergisleriniz ve sümbülleriniz muhdeşem kokuları taaaaa buralara kadar geldi güle güle büyütün

berçin 14-03-2013 22:35

Sayfanız hayırlı olsun, güzellerinizin nesi eksik maşallah çok güzeller burada boy göstermeyip başka nerede boy gösterecekler.:)) Tekrar hayırlı olsun sevgiler.

Sudenur 14-03-2013 22:44

Sayfanıza mesaj yazmayı atlamışım.. :o
Suçlusu Sümbül'ler elbette ki, aklımı aldılar güzellikleriyle..
Biraz daha uzun ömürlü olabilselerdi keşke..
Her şey çok güzel, özenli ve keyifli, tıpkı anlatımınız gibi.. ;)

Güler 14-03-2013 23:08

Sevgili loveforlife, güzel anlatımın, hayata bağlılığın, her şeyin güzel tarafını görmen-keşfetmen seni bizlere çok sevdirdi.
Şimdi de buna balkon çiçeklerin eklendi... vay halimize, buradan çıkamayacağız demektir.

Sümbüllerinin kıvrımlarında güzel gülüşünü görüyorum, ve acaba hangisi daha güzel diye de düşünemiyorum. Zira gülüşünün daha güzel, daha sıcak olduğuna eminim.

Enerjin ve taşıdığın güzellikler balkonuna da sirayet edecek, eminim buna. Ve iyi ki bu başlığı açtın.

Sen çiçeklerin konusunda bizlerden, biz de senden daha çoook şeyler öğreneceğiz sevgili loveforlife.

Sağlık ve huzurla daha çok uzun seneler bu güzellikler içinde olmanı dilerim.

loveforlife 16-03-2013 12:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 1119377)
Maşallah sümbüller ne kadar güzel görünüyorlar sevgili Loveforlife mis gibide kokuyordur şimdi oralar güle güle büyütün:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1119414)
İkinci resimdeki sümbüllerden sağdaki pembeler çok güzeller maşallah bakınca pamuk şekeri andırıyor. Kokuları buraya kadar geldi ;)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI (Mesaj 1119715)
balkon sayfanız hayırlı olsun nergisleriniz ve sümbülleriniz muhteşem kokuları taaaaa buralara kadar geldi güle güle büyütün

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berçin (Mesaj 1120137)
Sayfanız hayırlı olsun, güzellerinizin nesi eksik maşallah çok güzeller burada boy göstermeyip başka nerede boy gösterecekler. Tekrar hayırlı olsun sevgiler.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur (Mesaj 1120143)
Sayfanıza mesaj yazmayı atlamışım.. :o
Suçlusu Sümbül'ler elbette ki, aklımı aldılar güzellikleriyle..
Biraz daha uzun ömürlü olabilselerdi keşke..
Her şey çok güzel, özenli ve keyifli, tıpkı anlatımınız gibi.. ;)

Sevgili Dostlar,

Hepinize iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Güzellikleri paylaşmak için her daim beklerim. Hele ki yolunuz Bursa'dan geçerse mutlaka bir FİNCAN kahvemi içmenizi isterim...

Bu arada Sevgili Bay Tömürcek,

Benim Fincan Hanım da pek bir meraklı şu günlerde gelin olmaya. Cevdet gibi yakışıklı damada da hayır demezdi herhalde!:rolleyes: Veterinerimiz de çok zayıf diye henüz kısırlaştırmasını yapmıyor. Balkonda bile sürekli koruma altına alıyorum. Aksi halde fincan takımımız olur maazallah:eek:

bay tömürcek 16-03-2013 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 1120955)

Bu arada Sevgili Bay Tömürcek,

Benim Fincan Hanım da pek bir meraklı şu günlerde gelin olmaya. Cevdet gibi yakışıklı damada da hayır demezdi herhalde!:rolleyes: Veterinerimiz de çok zayıf diye henüz kısırlaştırmasını yapmıyor. Balkonda bile sürekli koruma altına alıyorum. Aksi halde fincan takımımız olur maazallah:eek:

Abla ne güldüm sen fincan takımı deyice ya ;) Acaba kilo almama sebebi nedir mamayla mı besleniyor? Bazen duyuyorum bunu mama yiyen arkadaşların kedilerinde kilo alamama gibi sorunlar oluyormuş özellikle bu sokak kedilerinin mamayla beslenmesi durumunda veteriner öyle dedi :) Ben bu yüzden dişi kedi veya köpek beslemek istemiyorum ablacım sürekli yavruluyorlar kısırlastırmak gerekiyor ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024