agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   ilkenan / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/28476.htm)

ilkenan 18-09-2012 09:35

ilkenan / Balkon

4 Eklenti(ler)
Merhaba Arkadaşlar,

Bendeki bitki ve çiçek sevdası aslında aşağıdaki yakışıklı ile başladı diyebilirim.Bu kauçuğu oturduğumuz evi satın aldığımızda ev sahibi götürmeyi unutmuş bugün alıcam yarın alıcam derken bende kaldı :) sonra baktım tavana değecek çoğaltmaya karar verdim. o güne kadar da çiçeklerle hiç bir ilgim alakam yoktu. kauçuktan 6 - 7 yaprak bırakıp keserek yeni bir saksıya ektim hemen. başta yumuşadı yaprakları yeni kauçuğumun. bir ay kadar sonra canlanmaya başladı ve ilk tomurcuklarını verdi. işte o anda benim için bambaşka bir boyuta geçti o kauçuk :) bebeğim gibi oldu. her yaprağında içim ferahladı sanki :) küçük kauçuğum büyümeye ve yapraklanmaya devam ediyor. Yazın balkondaydı şimdi rüzgar ve yağmurlardan dolayı içeri aldım.

ilkenan 18-09-2012 09:40

3 Eklenti(ler)
Bu arada büyük kauçuğum da kestiğim yerden iki ayrı yöne doğru yaprak çıkarmaya devam ediyor. sanırım baharda yine bu dallardan birini ayırmak gerekecek :eek:

ayrıca kauçuğu çoğaltırken yanlışlıkla zarar verdiğim iki yaprağı atmaya kıyamadım ve saksının dibine sokmuştum. yaklaşık 5 ay oldu. herhalde tutmasaydı çoktan yumuşardı değil mi? demek ki hayat var ;) ama şu an ne yapacağımı bilemiyorum yerlerinden kımıldatmaya korkuyorum açıkçası..

ilkenan 18-09-2012 09:50

sardunya

3 Eklenti(ler)
meğer sardunyalar benim için bir neşe kaynağıymış. ufacık bir daldan bile hemen hayata tutunduklarını, bu kadar hayat dolu bu kadar neşeli olduklarını bilmezdim:eek: ta kiii annemin pembe sardunyasından minik bir dal koparıp kendi evimde ekene kadar. beni hiç üzmeden bir kaç gün içinde yeni yapraklar çıkarmaya başladı. ve şimdi gördüğünüz üzere pek canlı;) ve hiç çiçeksiz kalmıyor maşallah :D

en son resimdeki ise komşumun beyaz sardunyası. tatile giderken saksısı devrilmiş günlerce topraksız susuz kalmış çiçekleri kurumuş yaprakları sararmış. hemen eve getirip bir yoğurt kovasına ektim bana minnettarlığını sunmak ister gibi bir kaç gün içinde 3 tane filiz verdi. bir dalını da koparıp kendi sardunyamın yanında ekmiştim. artık o da beyaz çiçeklerini göstermek üzere.

ilkenan 18-09-2012 09:57

Domates

3 Eklenti(ler)
domates tohumlarımı ekmek için çok geç kaldım. neredeyse haziran sonuydu. benimki zaten bir hevesti. ama tohumdan bir şeyler yetiştirmek meğerse çok büyük bir tutkuymuş. Her yaprağında her dalında heyecandan kalbim çarpıyordu.en sonunda sarı çiçekleri ve sonra uçlarında oluşan o bezelye tanesi kadar domatesleri gördüm ya muradıma erdim sonunda. zaten geç kaldığım için bolca domates yemek değildi amacım.sadece bir tane bile görsem yeter diyordum. gördüm hatta kızardıklarını bile gördüm. hatta öyle lezzetliler ki minik çerilerim benim:D

ilkenan 18-09-2012 10:01

Ateş Çiçeği

1 Eklenti(ler)
Benim güzel ateş çiçeğim. aramızın pek iyi olduğu sölenemez. bazen bana küsüp yüzünü asıyor rengi soluyor. bazen de kıpkırmızı alev gibi parlıyor. ama yine de hiç çiçeksiz kalmıyor. hatta şu an resimde görünen tüm filizler büyüdü ve neredeyse yapraklar görünmüyor.

Ali_askn 18-09-2012 10:07

Maşallah çiçekleriniz çok güzel aramıza hoşgeldiniz:) özellikle kauçuğa bayıldım..

ilkenan 18-09-2012 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali_askn (Mesaj 1020041)
Maşallah çiçekleriniz çok güzel aramıza hoşgeldiniz:) özellikle kauçuğa bayıldım..

teşekkürler :) kauçuk benim ilk gözağrım :)

ilkenan 18-09-2012 10:28

Menekşe

4 Eklenti(ler)
bu menekşeyi baharda ilk aldığımda şımardıkça şımardı çiçeklerinden yapraklar görünmeyecek halde geldi. çok da uzun süre bozulmadan kaldı. çiçeklerini döktükten hemen sonra 5 - 6 çiçek daha verdi şimdi ise tamamen yaprak olarak büyüyor. saksısına sığmayacak yakında. :D

ilkenan 18-09-2012 10:35

3 Eklenti(ler)
Menekşemin yapraklarından minik yavrular üretmeye karar verdikten aylar sonra belki 3 ay ilk minik yaprakları gördüğümde yaşadığım sevinci tahmin edebilirsiniz. şimdi ise pıtır pıtır çoğalmaya devam ediyorlar.

pembe saksıdaki 3 yaprak ise arkadaşımdan aldığım beyaz, pembe ve mor menekşe yaprakları. onları dikeli de neredeyse 2 ay oldu ama hala sağlamlar demek ki bunlar da tutacak inşallah :D

ilkenan 18-09-2012 11:03

Ocak ayında hediye olarak gelen orkidem gelir gelmez yapraklarını dökmüştü ben de çok ilgilenmemiştim açıkçası. o da bana küstü dalı kurudu gitti yaprakları sararmaya başladı. onu öyle görünce dayanamadım sararan yaprakları ve dalı kestim düzenli sulamaya nemli tutmaya başladım. hatta köklerini su içinde bıraktım. yanlış bir yöntem olabilir ama benimkine iyi geldi 2 yeni yaprak çıkardı. sonra da 2 yeni dal :) çiçeklerimin gösterdiğim ilgiye hemen karşılık vermesi beni hayata bağlıyor inanın. 2 yeni daldan çıkan narin beyaz yapraklara dokunmaya kıyamıyorum yanından geçerken bile yavaşlıyorum :)

orkide resimlerimi başka bir konuda paylaşmıştım

http://www.agaclar.net/forum/1019593-post2365.htm

ilkenan 18-09-2012 11:08

1 Eklenti(ler)
Aslında bu yakışıklı da ilk göz ağrılarımdan biri. düğün çiçeğim olarak evime benimle beraber girdi. 2 senedir bizimle. adından tam emin olmamakla beraber yuka nın bir çeşidi olabilir mi diye düşünüyorum.

ilkenan 18-09-2012 11:17

şimdilik bu kadar :D dün akşam internetten aldığım 5 çiçek açan kaktüs tohumu ektim. bakalım ne olacak. inşallah filizlenirler. ayrıca sümbül, safran, anemon ve düğün çiçeği soğanları aldım. onlar ekim ayında gelecek. umarım baharda bu sayfa daha şenlikli olacak :D

Bayçalı 18-09-2012 12:19

sn. ilkenan sayfanız hayırlı olsun çiçeklerinizin devamını bekliyorum hepsini güle güle büyütün.........:)

ilkenan 18-09-2012 12:24

Teşekkürler BAYÇALI.

GÜLSEN_ 18-09-2012 13:06

hoş geldiniz ilkenan hanım,sayfanız hayırlı olsun, ellerinize sağlık MAAŞALLAH diyelim nazar değimesin.daha işin çok başındasınız kolay gele diyorum arkadaşım:)))

ilkenan 18-09-2012 13:21

çok teşekkür ederim Gülşen hanım. sizlerden öğreneceğim çok şey var.

nılgun_dogan 18-09-2012 13:35

Sevgili İlkenen hoş geldiniz sayfanız hayırlı uğurlu bol çiçekli olsun.

ilkenan 18-09-2012 13:43

teşekkürler nilgün hanım. ekim ayında ekeceğim soğanlarla bol bol çiçeklenecek umarım.

mrduran 18-09-2012 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilkenan (Mesaj 1020100)
...... umarım baharda bu sayfa daha şenlikli olacak :D

Merhaba Sayın İlkenan,

Beni de siz gibi düşünmeye zorladınız kareleriniz ve çabalarınız ile. Damardan bulaşmış size, tedavi ne mümkün, neticeler mükemmel.

Merhaba, hoş geldiniz, kolay gelsin, sağlıkla inşallah.

Her şey güzel başlamış, devam edecek...

Saygılarımla lütfen.

ilkenan 18-09-2012 14:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrduran (Mesaj 1020174)
Merhaba Sayın İlkenan,

Beni de siz gibi düşünmeye zorladınız kareleriniz ve çabalarınız ile. Damardan bulaşmış size, tedavi ne mümkün, neticeler mükemmel.

Merhaba, hoş geldiniz, kolay gelsin, sağlıkla inşallah.

Her şey güzel başlamış, devam edecek...

Saygılarımla lütfen.

çok teşekkür ederim yorumlarınız için aranıza katıldığım için çok mutluyum gerçekten bu sevgiyi paylaşmak çok güzel :) dediğiniz gibi tedavi mümkün değil. şimdiden bahar gelsin bir an önce diyorum.

Türkan 18-09-2012 15:11

aramiza hosgeldin.ciceklerin cok guzel.ozellikle menekse ve yukana bayildim.paylasimlarinin devamini dilerim.sevgilerimle

ilkenan 18-09-2012 15:13

çok teşekkürler Türkan hanım. aranızda olmak çok güzel.

gokcegokce 18-09-2012 22:25

Merhaba İlkenan hoşgeldin, sayfanla sefalar getirdin. Özellikle orkidene bayıldım. Benimki çiçeklerini döktü ve sürekli yaprak çıkarıyor. Umarım seninki gibi çiçek sapı çıkarıp bol çiçeklerini görürüm.

ilkenan 19-09-2012 08:21

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce (Mesaj 1020377)
Merhaba İlkenan hoşgeldin, sayfanla sefalar getirdin. Özellikle orkidene bayıldım. Benimki çiçeklerini döktü ve sürekli yaprak çıkarıyor. Umarım seninki gibi çiçek sapı çıkarıp bol çiçeklerini görürüm.

teşekkürler;) umarım senin orkiden de en yakın zamanda çiçek saplarını gösterir. ben de dün akşam orkidemin yeni çıkardığı yaprağı fotoğrafladım. minik yaprak beni akşam akşam çok mutlu etti. eğer her zamanki sırasıyla devam ederse bu yapraktan sonra çiçek sapı çıkarması gerekiyor.:D

GÜLSEN_ 19-09-2012 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilkenan (Mesaj 1020162)
çok teşekkür ederim Gülşen hanım. sizlerden öğreneceğim çok şey var.

Tabi ablacım her zaman ne istersen yardımına hazırım istediğin bir çiçek olursada. Ama benimde senden öğreniceklerim olabilir, mesela orkideler hiç bilgim yok onların hakkında:o

ilkenan 19-09-2012 11:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ (Mesaj 1020555)
Tabi ablacım her zaman ne istersen yardımına hazırım istediğin bir çiçek olursada. Ama benimde senden öğreniceklerim olabilir, mesela orkideler hiç bilgim yok onların hakkında:o

çok mutlu oldum ilginiz karşısında. burda kendimi tanıdığım insanlar arasında gibi hissediyorum nasıl oluyorsa :D bu sevgiyi, bilgiyi paylaşmak en güzeli zaten. inşallah benim de bir faydam dokunur. kocaman sevgiler.

ilkenan 20-09-2012 08:29

beyaz sardunya

2 Eklenti(ler)
beyaz sardunyalarım kendini göstermeye başladı :D dün gece görür görmez fotoğrafladım.

GÜLSEN_ 20-09-2012 08:34

Şimdi ablacım orkideler hakkında biraz araştırma yapıyorum kendimce. Hiç yokken birden 3 tane orkidem oldu ama okuduğum kadar orkidelerin köklerinin ışık alması için şefaf kaplara ekiliyor ama sizlere bakıyorum şefaf kaplarınız bir başka saksıya oturtulmuş ve ışık almıycak durumda.Kökleri ne kadar zaman çerçevesinde temizlenip budanmalı bu konularda bilgi rica edicektim ablacım...

ilkenan 20-09-2012 08:43

Ablacım öncelikle hoşgeldin sayfama :) benim orkidem şeffaf plastik bir kapta onu da cam bir saksının içine oturtmuşlar. bana öyle geldi ben de bozmadım. ama yine de o camdan yeterli ışığı aldığını düşünüyorum. budama için orkidenin durumunu bi görmek lazım ama sayfanda varmıydı ordan bi bakayım. mesela ben benimkinde hiç budama yapmadım. çıkan yeni kökler nasıl oluyorsa dibe doğru uzayıp kendine bir yer bulup ordan içeri dalıyor. çok ilginç bu kökün gireceği yer kalmadı diyorum ama o da kendine bir yer buluyor.;) saksının en dibindeki köklerde sararma çürüme olduysa torfun içinden çıkarıp kökleri suya tutup temizledikten sonra temiz bir makasla kesip tekrar torfla beraber saksısına oturtabilirsin ablacım.

ilkenan 20-09-2012 08:48

ablacım şimdi orkide fotoğraflarını buldum eğer hala o fotoğraftaki gibi duruyorlarsa o çiçek saplarını alttan 4 - 5 boğum bırakarak kes böylece yeniden çiçek üretebilir. eğer saplar hala yeşilse şanslısın benimki çiçeklerini dökünce sapı da sararıp kuruyor hemen :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024