agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   angelcan / balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/28174.htm)

angelcan 01-08-2012 17:39

angelcan / balkon

evimde bu seneye kadar hiç bir bitki yetiştirmemiş biri olarak bu sene bende size katıldım. o kadar zevkli ve heyecanlı bir meşgalymiş ki kendi kendime hayıflandım. önceki gün eskişehire sırf redrobin tohumu aramaya gittim. koçtaş, carrefour, özdilek te aramama rağmen elimde bir saksı cin biberiyle geri döndüm. dün netten limon, marul, redrobin, brüksel lahanası tohumu sipariş ettim. sizlerde öğrendiğim kadarıyla limona zamanı gelince aşı gerekiyo, redrobinin ekim zamanı farketmiyo, brüksel lahanası eylül gibi ekilebiliyo ve tüm bunlar balkon bahçeciliğine uygun yanılmıyosam.
şu an balkonumda durumları içler acısı, komşuların yardımıyla ekilmiş 20 saksı bitkim var. sizden edindiğim bilgiler doğrultusunda bütün bitkilerim ya yanlış saksıya ekilmiş, ya büyütürken sulama hatası yapmışım, **** toprağını bilememişim. umuyorum ki bundan sonra siz hobidaşlarımın yardımlarıyla yeni gelen tohumlarımı daha bilinçli ekip büyütücem. şu an elimde yeni aldığım derinliği 25 cm, çapı 30 cm olan 2 saksım var. 4 tane almıştım 2 sine roka ektim ama keşke rokaları daha sığı kaplara ekseymişim.
yeni tohumlarım için yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim.

sevgilerimle....

melih500 01-08-2012 18:28

Sayfanız hayırlı olsun. Hoşgeldiniz ağaçlar.net'e :)) fotoğraflarınız bekliyoruz :)

angelcan 01-08-2012 20:17

teşekkür ederim. ''hoş'' geldim ve bir sürü hoşluklar gördüm :) forumu incelemeye gidiyorum. fotoğraf nasıl eklenir bölümünden fotoğraf eklemeyi öğrenicem inşallah. benim gariplerin durumunu görüp paylaşımda bulunmasınız ondan çekiniyom :) ben yinede öğrendiğimde paylaşıcam :)

angelcan 01-08-2012 21:54

rokalarımın 3. günü yanılmıyosam. saksılarımın üzerine poşet geçirmiştim ( sayenizde sera etkisi yapmayı öğrendim ) az önce hava almaları için poşetleri çıkardığımda hepsi bana bakıyodu :))) çok mutluyummmm :)
_çıktıklarına göre artık poşetleri bir süre daha tutman gerekiyor mu ?
_poşetleri çıkarınca gölge bir yerdemi tutmalıyım. (balkonum sabah 8 buçuktan, 11 buçuk-12 ye kadar güneş alıyo)

almira 01-08-2012 22:30

Sayfanız hayırlı olsun. Hoş geldiniz. Güzellikleri merakla bekliyoruz.

sevim4 02-08-2012 01:10

Sayfanız hayırlı olsun hoş geldiniz.

angelcan 02-08-2012 04:31

hoşbuldum sevim hanım çok teşekkür ederim :)

GÜLSEN_ 02-08-2012 07:12

hoş geldin angelcan sayfan hayırlı olsun bitki hastalığı sizede bulaşmış ne güzel seni aramızda görmekten mutlu olduk :)

aydam 02-08-2012 08:17

hoş geldiniz

angelcan 02-08-2012 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ (Mesaj 1005114)
hoş geldin angelcan sayfan hayırlı olsun bitki hastalığı sizede bulaşmış ne güzel seni aramızda görmekten mutlu olduk :)

Hoşbulduk gülşencim. bende sizle tanışmaktan gerçekten çok mutlu oldum. evde hayvan beslemeden sonra birde bitki hobim başladı bu sene hayırlısı bakalım :) ama o kadar zevkliymiş ki, olmadık zamanda olmadık şeyler ekesim geliyo. balkonu bitkilere göre dizayn ettik birde köpeğimizin tuvaleti var. eşimle onları seyretmekten zevk alıyoruz. sanırım eşimede bulaştırıyorum yavaş yavaş :) bazende onlarla konuşurken alay konusu oluyorum eşime :)

angelcan 02-08-2012 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydam (Mesaj 1005123)
hoş geldiniz

hoşbuldum aydancım. aranızda mutluyum :)

angelcan 02-08-2012 14:46

arkadaşlar bugün marul ve brüksel lahanası tohumlarım geldi ilk parti olarak. yalnız brükselin açıklamasında nisan mayıs ayı yazıyo ekim için ben saksıda yetiştitireceğim için bu zamanda ekebilirmiyim ? marul için bir ay sonra ekeyim diyorum siz ne dersiniz ?

smnunal 02-08-2012 15:09

Sayın angelcan hoşgeldin sayfan hayırlı olsun.

angelcan 02-08-2012 15:24

teşekkür ederim smnual. birde sorularıma cevap alabilsem :(

Sevgi Durul 02-08-2012 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi angelcan (Mesaj 1005298)
arkadaşlar bugün marul ve brüksel lahanası tohumlarım geldi ilk parti olarak. yalnız brükselin açıklamasında nisan mayıs ayı yazıyo ekim için ben saksıda yetiştitireceğim için bu zamanda ekebilirmiyim ? marul için bir ay sonra ekeyim diyorum siz ne dersiniz ?

Sayın angelcan, öncelikle hoş geldiniz. Sayfanız hayırlı uğurlu ve bol bitkili olsun.

Bitkilerle ilgili öğrenmek istediklerimizi, o bitkiye ait bölümlerde sorarsak daha çabuk cevap alabiliyoruz.:) Konularla ilgili, bilgisi olan arkadaşlar o bölümleri daha çok takip ediyorlar. Dolayısıyla cevap alma süreci kısalmış oluyor.:)

Bir de yeni üyelerin kendilerini tanıttığı bölümde, kendinizi tanıtırsanız sizi biraz tanımış oluruz. Kolay gelsin...

angelcan 02-08-2012 16:28

çok teşekkür ederim açıkladığınız için :)

angelcan 02-08-2012 17:32

5 Eklenti(ler)
yükleyebildiysem bunlarda benim bitkilerim
2012-08-02 18.04.15.jpg (54.5 KB)
2012-08-02 18.04.33.jpg (58.7 KB)
2012-08-02 18.04.52.jpg (50.7 KB)
2012-08-02 18.05.28.jpg (46.0 KB)
2012-08-02 18.05.48.jpg (45.5 KB)

angelcan 02-08-2012 17:36

1 Eklenti(ler)
buda benim marketten sihirli domates diye saksısıyla birlikte aldığım ama aylardan beri olamayan domatesim. bende toprağını değiştirdim şimdi büyüme aşamasında bakalım

angelcan 02-08-2012 17:38

1 Eklenti(ler)
birkaç gün önce ektiğim rokalarım..

angelcan 02-08-2012 17:40

1 Eklenti(ler)
son bir haftadır maydanozlarım bu durumda nerde hata yapıyorum bilmiyorum

angelcan 02-08-2012 17:44

1 Eklenti(ler)
çekirdekten büyütmeye çalıştığım üzümüm. yanındakide horoz ibiğiymiş. horoz ibiğini komşuya vericem saksı ve toprağını bir hazırlayabilse :) asmamdan daha çok kudurdu..

angelcan 02-08-2012 17:47

devamı....

GÜLSEN_ 06-08-2012 09:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi angelcan (Mesaj 1005295)
Hoşbulduk gülşencim. bende sizle tanışmaktan gerçekten çok mutlu oldum. evde hayvan beslemeden sonra birde bitki hobim başladı bu sene hayırlısı bakalım :) ama o kadar zevkliymiş ki, olmadık zamanda olmadık şeyler ekesim geliyo. balkonu bitkilere göre dizayn ettik birde köpeğimizin tuvaleti var. eşimle onları seyretmekten zevk alıyoruz. sanırım eşimede bulaştırıyorum yavaş yavaş :) bazende onlarla konuşurken alay konusu oluyorum eşime :)

angelcan arkadaşım bir müddet sonra onlarda alışıyorlar bizim tuhaf hallerimize aldırmayın:pbirgün çiçeğimle konuşurken benim oğlum 5 yaşındaydı ( şimdi 20 yaşında) geldi yanıma bana tuhaf tuhaf baktı aceleyle içeri koştu büyük bir şaşkınlık ve korku içinde babasına ; baba baba annem çiçeklerle konuşuyor dedi:Do hali hiç gözümün önünden gitmez ama artık alıştılar konuşuyorum onların yapraklarını çiçeklerini öpüyorum onlarda bizim canlarımız napalım:o çiçek bitki hayvan bunları çok seviyorum, sevgiyle bol çiçekli günler arkadaşım:rolleyes:

alacakaranlik 06-08-2012 09:33

sayın angelcan, sayfanız hayırlı olsun.

Tohumlar çimlendikten sonra üzerindeki naylonu almalısınız, aksi halde hava hareketi olmadığı ve fazla nemden dolayı çürümüler başlayabilir. Naylonu kaldıktan sonra nemini kontrol tmeyi ihmal etmeyin.
Güneş çıkarma olayı ise, çimlenen fidelerinizin yaprağı 4 adet olduktan sonra kademeli olarak güneşe çıkarmanızda yarar var.
Bu ara tohum ekiminden fayda görmezsiniz. 20 gün sonra kışlıkların bitkilerin tohum ekim zamanı başlıyor.

Maviş 09-08-2012 17:50

Hoş geldiniz. Angelcan horoz ibiğini siz yetiştirin merak ettim eskiden annem ekerdi iri iri horoz ibiği çiçeği olurdu. Sanki o bitkiymiş gibime geldi. Ben torba olarak satın aldım ama hiç büyümedi. Aramıza hoş geldin.:):):D:D

scelbis 11-08-2012 13:15

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi angelcan (Mesaj 1005360)
buda benim marketten sihirli domates diye saksısıyla birlikte aldığım ama aylardan beri olamayan domatesim. bende toprağını değiştirdim şimdi büyüme aşamasında bakalım

Merhaba,

Nisan ayında ben de aynı şekilde marketten almıştım cherry lerimi, saksıyla beraber gelen poşetten 3 tek tohum çıkmıştı, 2 tanesi tuttu. Mayıs sonunda her birini ayrı ve daha büyük saksılara ( sizinki biraz ufak kalmış sanki ) aldım, Haziran ortasından bu yana zaman zaman toplamama rağmen üstü hala çiçek dolu. Başka bir ihtiyacı daha olabilir mi?

scelbis 23-09-2012 16:38

Domateslerde son durum

1 Eklenti(ler)
Nedense saksılardan birinde bir coşma durumu oldu...
Nispet yapar gibi olacak ama... :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024