agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   gokcegokce / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/27996.htm)

gokcegokce 10-07-2012 17:53

gokcegokce / Balkon

Merhaba değerli dostlar. Bu başlığa bir konu açma konusunda çok düşündüm çünkü benim gibi bir çaylak burada ne paylaşabilir ki diye düşünüyordum. Ancak yanlış düşündüğümü biraz geç de olsa fark ettim. Çünkü sizlerin tecrübelerinden faydalanarak çok yol katedip bu çaylaklıktan kalfalığa terfi etmem gerektiğini ve bunun da bu sayfayla olacağını anladım. Keyif almanız dileğiyle...

gokcegokce 10-07-2012 18:04

Cam güzellerim

2 Eklenti(ler)
Bu maceraya başlamama sebep cam güzellerimi mart gibi çelikten su içerisinde köklendirerek ektim. Ancak hala çiçeklenmemesini anlayamıyorum. Karsın iklim şartları Denizliye benzemiyor. Yazları çok yağışlı neredeyse her gün yağıyor. Ben de biraz fazla su veriyorum sanırım

gokcegokce 10-07-2012 18:09

Parlak Mustafa

1 Eklenti(ler)
İtiraf edeyim önceleri pek sevmemiştim bu bitkiyi. Birinden çeliğini edinmiştim sırf yeşillik olsun diye. Ancak agaclar.net sağolsun bilmeden sırt çevirip gelişimine katkı sağlamadığım Parlak Mustafa'm iyi bakılırsa çiçek bile veriyormuş.

gokcegokce 10-07-2012 18:17

Begonya

3 Eklenti(ler)
Nisan gibi Kars'taki Migros'tan begonya soğanı aldım ve filizlenerek bu şirin şeyi edinmemi sağladı. Dibinden gelen kırmızı şey çiçeği sanırım çok sevindim görünce çiçeklendirebildiğim ender bitkilerimden oldu.

gokcegokce 10-07-2012 18:21

Kurdela Çiçeği

2 Eklenti(ler)
Bu minik kurdela filizlerini mart gibi komşum hediye etti. O günden bu güne göbekten çıkardığı yeni yapraklarıyla halinden memnun gibi...

gokcegokce 10-07-2012 18:25

1 Eklenti(ler)
Kaktüsüm evime aldığım ilk bitki. Üzerinde silikonla yapıştırılmış yapma çiçek vardı. Zamanla atmasını sağladım ancak yine de hasar kaldı. Daha önce baktığım kaktüse benzediği için gönlümü çalmıştı eğer gerçekten ona benzerse bana çiçek de verir inşallah...

loveforlife 10-07-2012 18:30

;)Sayfanız hayırlı olsun Sevgili Gökçe,
Dilerim balkonunuz güzelliklerle dolup taşar da "çırak ustayı geçer" sözünü sitenin de katkılarıyla gerçeğe dönüştürür(sün)üz. Ben de sizin gibi bir acemiyim sonuçta...

gokcegokce 10-07-2012 18:35

2 Eklenti(ler)
Soğanlı bitkilere ilgim diğer bitkilere göre daha fazladır. Baharda Migrosta Asya Lalenin standını neredeyse talan edip, Frezya, Glayöl, Begonya, Yaz Orkidesi aldım. Arka balkonuma ektim ancak fazla yağmurdan soğanlar bozulmuş, ben Denizli'ye ailemin yanına gittiğimde eşim soğanları ayıklayıp düzgün olanları yeniden ekmiş ancak kurtulan fazla olmamış. Sadece begonya ve bu dört bitki filizlendi. Bunların da yaz orkidesi mi glayöl mü olduğu belirsiz. Çiçek açmadan anlaşılması güçmüş

gokcegokce 10-07-2012 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 996620)
;)Sayfanız hayırlı olsun Sevgili Gökçe,
Dilerim balkonunuz güzelliklerle dolup taşar da "çırak ustayı geçer" sözünü sitenin de katkılarıyla gerçeğe dönüştürür(sün)üz. Ben de sizin gibi bir acemiyim sonuçta...

Teşekkürler loveforlife. Umarım beğenilerinize layık bir sayfa olur. Sizin de benim ilk ziyaretçim olarak ayağınızın uğurlu geleceğine eminim.

gokcegokce 10-07-2012 18:43

Paşa Kılıcı

1 Eklenti(ler)
Yine bir komşumdan edindiğim Paşa Kılıcım. O günden bu güne çok yol katetti. İlk defa çiçek açmış halini de agaclar.net'te gördüm benimki de o günleri bana gösterir mi acaba ne dersiniz ?

gokcegokce 10-07-2012 18:52

Dahlia

3 Eklenti(ler)
Dahliaları annemin aşırı ilgisi sonucu tanıdım. Annemin çocukluğunun çiçekleriymiş. Denizli'ye gittiğimde ille de alalım diye ısrar etti. İyi ki de etmiş. Filizlenmiş şekilde aldığımız Dahlialar sanki toprakla kavuşmayı bekliyorlarmış gibi fışkırdılar saksılardan. İlk fotoğraf anneme ektiklerimizden ebruli pembe ve krem rengi Dahlia. Denizliden kendim için de iki yumru almıştım yine ebruli pembe ve kırmızı. Benimkilerin de son halleri ikinci ve üçüncü resimde coşmuş durumdalar. Umarım çiçek konusunda da acelecidirler...

gokcegokce 10-07-2012 19:01

Bodur gül

1 Eklenti(ler)
2010 yılında Koçtaş'tan aldığım bu bodur gül aldığımda çok kötü durumdaydı. Ziraat mühendisi arkadaşımın önerisiyle dışarıya koyduğum gülüm annemin balkonunda iki senedir ve yazları çok güzel çiçek veriyor. Bazen yeşil bit ve unlu bit musallat oluyor gülümüze. Zirai bir ilaç kullanıyoruz, ismini tam olarak bilmiyorum yanlış yönlendirmeyeyim. Birlikte aldığım açık pembeyi malesef yaşatamadık. Sonrasında aldığım bordoda bir sıkıntı yok o da çok mutlu ancak fotoğrafını bulamadım malesef.

gokcegokce 10-07-2012 19:08

Kalanchoe

1 Eklenti(ler)
Buradaki öğretmen evinden aldığım çeliği suda bekletmiş ve köklendirmiştim. Komşumuzun minik kızıyla dikimini yaptık. Aklıma miniğin annesine anneler günü hediyesi olarak bu bitkiyle sürpriz yapması geldi. Sürprizimiz harika oldu. Şimdi izindeler ve minik kalanchoe eski annesinde emanet.

gokcegokce 10-07-2012 19:17

Phalaenopsis Orkide

4 Eklenti(ler)
Orkidemi Nisan ayında Migrostan aldım. Beyaz ve Mor çiçeklilerdi. Beyaz çiçekli ben Denizlideyken çiçeğini dökmüş. Geldiğimde çiçekli dalı kurumaya başlamıştı ben de sağlam kısmından kestim. Geçenlerle de diplerinde kırmızı kırmızı noktacıklar ve minik bir böcek görmüştüm. Forumda biraz araştırma yapınca korktum ve çıkarıp çürümüş köklerini budadım. Tarçının dezenfektanlığından bahsedildiği için kestiğim köklere tarçın döktüm ve yerlerine yerleştirdim. Şimdi çiçeğini döken orkidem yeni bir yaprak veriyor. Diğer orkidem de hala çiçekli. Son halleri...

Asya Ceylan 11-07-2012 09:44

Sayfanız hayırlı olsun.Çiçeklerinize çeşme suyumu veriyorsunuz.Çeşme suyu ise kovada su biriktirip (2-3 gün) dinlenmiş suda verebilirsiniz ben böyle yapıyorum.Minyatür gülünüz çok güzel maşallah bende beyazı vardı -dı diyorum çünkü şuanda sadece kuru bi dal ama yinede umudumu kesmedim.(bitler sağolsun ya da yok yok olsun; ) Bol çiçekli günler.

alacakaranlik 11-07-2012 14:41

Sayın gokcegokce, sayfanız hayırlı olsun. Cam güzelini serin bir yerde muhafa edin belli bir süre sonra siz istemesinizde çiçek verecektir. Biraz yaşlanmasına müsade edin.
Diğer sorduğunuz bitkiler frezyaya benzettim diyebilirim mukayese edebilirsinir.
Kaktüsünüz kışın soğukta kaldıysa full güneş gören bir yere koyarsanız hala çiçek açma imkanı var diyebilirim

gokcegokce 11-07-2012 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya Ceylan (Mesaj 996871)
Sayfanız hayırlı olsun.Çiçeklerinize çeşme suyumu veriyorsunuz.Çeşme suyu ise kovada su biriktirip (2-3 gün) dinlenmiş suda verebilirsiniz ben böyle yapıyorum.Minyatür gülünüz çok güzel maşallah bende beyazı vardı -dı diyorum çünkü şuanda sadece kuru bi dal ama yinede umudumu kesmedim.(bitler sağolsun ya da yok yok olsun; ) Bol çiçekli günler.

Evet çeşme suyu kullanıyorum. Hatta ben de sizin önerdiğiniz gibi dinlendiriyorum. Ancak yine de yapraklarında ya da toprağında beyaz beyaz kireç oluşumu yapıyor. Su çok kireçli. Minyatür gülüm Denizlide emin ellerde, anneme emanet. Bitler için forumda güzel organik çözümler var, denemeye değer. Çiçeklerimiz hiç solmasın dileğiyle...

gokcegokce 11-07-2012 15:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik (Mesaj 996985)
Sayın gokcegokce, sayfanız hayırlı olsun. Cam güzelini serin bir yerde muhafa edin belli bir süre sonra siz istemesinizde çiçek verecektir. Biraz yaşlanmasına müsade edin.
Diğer sorduğunuz bitkiler frezyaya benzettim diyebilirim mukayese edebilirsinir.
Kaktüsünüz kışın soğukta kaldıysa full güneş gören bir yere koyarsanız hala çiçek açma imkanı var diyebilirim

Teşekkürler sayın Alacakaranlık. Burada hava oldukça serin geçiyor. Dediğiniz gibi sanırım daha çok genç, kök oluşturmaya çalışmaktan çiçeklenemiyor. Çiçek işi sabır işi.
Diğer bitkim frezya ise çok sevinirim keşke olsa sanırım çiçeklenmeden öğrenemeyeceğiz.
Kaktüs sabah güneş alan balkonumda. erken vakitte direkt güneş alıyor. Umarım açar.
Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.

gokcegokce 11-07-2012 15:24

Yarın İzmire gidiyoruz evi bir komşuma emanet edicem. Tatile gitmeden bitkilerim için yapmam gerekenler nelerdir? Önerilerinizi ve tecrübelerinizi beklerim.

serkan_istanbul 11-07-2012 16:41

;) Hayırlı yolculuklar dilerim önerim cidden sizin kadar bitkileri seven bir komşu yoksa ne yapsanız nafile. inşallah sizin kadar iyi bakar komşunuz. sevgi ve saygılarımla

berçin 11-07-2012 18:00

Sayfanız hayırlı olsun,aramıza hoşgeldiniz.Çırak mı usta mı olursunuz bilmiyorum ama bizler gibi bitki delisi olacağınıza eminim:))Serkan arkadaşıma katılıyorum,geçen sene ağustosta bende emanet edip üç gün şehir dışına çıktım,dönüş hüsrandı.Umarım komşunuz bitkileri seviyordur.

TaşevliBahçe 11-07-2012 18:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce (Mesaj 997011)
Yarın İzmire gidiyoruz evi bir komşuma emanet edicem. Tatile gitmeden bitkilerim için yapmam gerekenler nelerdir? Önerilerinizi ve tecrübelerinizi beklerim.

Sn. gokcegokce ,

sayfanız hayırlı olsun , dönünce umduğunuz gibi bulmanız dileğiyle...

Bu arada izmir çok sıcak , daha da ısınacakmış , denizden hiç çıkmamak lazım...

iyi tatiller ....

gokcegokce 12-07-2012 06:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 997055)
;) Hayırlı yolculuklar dilerim önerim cidden sizin kadar bitkileri seven bir komşu yoksa ne yapsanız nafile. inşallah sizin kadar iyi bakar komşunuz. sevgi ve saygılarımla

Benim kadar olmasa da iyi bakacağından emin olduğum bir komşum. Umarım hayalkırıklığıyla karşılaşmam:(

gokcegokce 12-07-2012 06:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berçin (Mesaj 997084)
Sayfanız hayırlı olsun,aramıza hoşgeldiniz.Çırak mı usta mı olursunuz bilmiyorum ama bizler gibi bitki delisi olacağınıza eminim:))Serkan arkadaşıma katılıyorum,geçen sene ağustosta bende emanet edip üç gün şehir dışına çıktım,dönüş hüsrandı.Umarım komşunuz bitkileri seviyordur.

Teşekkürler Berçin, şimdiden bitki delisi olduğum kesin:D

Komşuma güveniyorum, bakacağına eminim bir de burası serin memleket, daima yağışlı. Sıcak olsaydı ben de hüsranla karşılaşabilirdim. Ancak bitkiler balkonda olmasına rağmen sabah belli saatlerde güneş görüyorlar ve o bile az geliyor.

gokcegokce 12-07-2012 07:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TaşevliBahçe (Mesaj 997108)
Sn. gokcegokce ,

sayfanız hayırlı olsun , dönünce umduğunuz gibi bulmanız dileğiyle...

Bu arada izmir çok sıcak , daha da ısınacakmış , denizden hiç çıkmamak lazım...

iyi tatiller ....

Teşekkürler sayın TaşevliBahçe. Evet, İzmir çok sıcaktır bu mevsimde. Karsın serinliğinden sonra iyi gelecek ;)

İpek Kozası 12-07-2012 12:37

Sayfanız hayırlı olsun gökçe,iyi yolculuklar.

gokcegokce 01-08-2012 14:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İpek Kozası (Mesaj 997354)
Sayfanız hayırlı olsun gökçe,iyi yolculuklar.

Teşekkürler sayın İpek Kozası.

eoe1234 01-08-2012 16:13

Sayfanız hayırlı olsun sevgiler.

gokcegokce 03-08-2012 00:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eoe1234 (Mesaj 1004892)
Sayfanız hayırlı olsun sevgiler.

Teşekkürler :)

gokcegokce 03-08-2012 18:10

Herkese tekrar merhaba, uzun bir tatilin sonrasında evime ve tabi ki balkonuma geri döndüm. Çiçeklerim bir kaç şey dışında gayet sağlıklı görünüyorlar. Buradan sevgili komşuma tekrar teşekkür ediyorum. Çiçeklerimin son hallerini ve balkonuma yeni katılan üyeleri sizlerle paylaşmaktan pek mutluyum :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024