agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   bunyamax / balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26552.htm)

bunyamax 08-03-2012 15:57

bunyamax / balkon

yeni balkonumda bahara hazırlık yapıyorum. farklı bir tasarım oldu gibi... değerli görüşlerinizi önerilerinizi bekliyorum. saygılar...

[IMG]http://img803.imageshack.us/img803/1733/dscf6813.jpg Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

[IMG]http://img141.imageshack.us/img141/2870/dscf6812.th.jpg[/IMG]

rhepsag67 08-03-2012 16:24

Sayın Bunyamax,

Raflarınız, yer kazanımı açısından güzel bir tasarım olmuş. (Daha çok raf daha çok çiçek) Sanırım raf aralıkları ayarlanabilir, bu bakımdan da kullanışlı görünüyor. Alt rafların köşelerinin yuvarlatılma imkanı varsa, sanırım takılma, çarpma gibi kazalar önlenebilir. Bahar hazırlığınızda kolaylıklar dilerim.
Saygılarımla...

Cemil B. 08-03-2012 17:06

güzel olmuş ,
fakat dikdörtgen saksıların altında birsey olmadıgından , ufak bir temasta asagı inmelerini önlemek adına dikdörtgen saksılar üst köşelerinden delinerek tel veya misina ile arka dikme(duvardaki taşıyıcı aparatlar ) birbirine baglanmalıdır diye dusunuyorum,
en kötüsünü düsünüp hem kendiniz hem aileniz hemde bitkiler icin önemli bir husus.

hüzün 08-03-2012 20:25

bence de saksılarınızın düşmesini önlemek lazım, yeni balkonunuzda kolaylıklar diliyorum, lütfen yeni resimleri ve gelişmeleri ekleyiniz..

serkan_istanbul 09-03-2012 09:56

Sayfanız hayırlı olsun. saksılarınızı sabitlemeniz önemli düşebilir ve sizde üzülürsünüz o kadar emek verip bir anda kaybetmek çok kötü. Sevgiyle kalın.

gulen 09-03-2012 10:53

çok güzel olmuş elinize sağlık rafları nasıl yaptınız yani özel bir rafmı

bunyamax 12-03-2012 08:28

haftasonu foruma bakamadığım için cevap yazamadım...
öncelikle yorumlarınız için çok teşekkürler
rafları giyim mağazasında gördüm ve böyle bir iş için uygun olacağını düşünerek karar verdim. raf satan mağazalardan veya bauhaus-ikea dan temin edilebilir. ben yerleştirirken yerden 1 metre yukarıda yaptım ve tavana kadar da çıkarmadım çünkü üst raflarda sulama zor olur. evde 1.5 yaşında bir kızım olduğundan da yere kadar indirmedim yoksa alt raflardaki bitkilerin büyüme şansı kalmazdı herhalde:)
haftasonu tüm raflara tahta kestim ancak foto çekemedim henüz bu akşam çekerim inşallah yarın gösteririrm.
raflar hakkında detaylı bilgi isteyen olursa (ki özel mi diye soranlar var);

duvara monte ettiklerime "konik dikme" deniyor. 2şer metre halinde 3 tane alıp hepsini 2ye böldüm 6 tane 1 metrelik oldu ve fiyatı 8,5x3=24.5 tl
kollarında 20 cm olanı-30 cm vs mevcut onların da tanesi 1.5 -1.75 tl 10 takım aldım 17,5 tl tuttu. rafların üstüne tahtaları da eski parkelerden keserek temin ettim ve toplamda 60-70 tl gibi bir masrafım oldu.

bu arada viyollere koydupğum raflar 30 luk kol üzerinde saksılar 20 cm lik kollar üzerinde.

kollarda vida delikleri var istenirse üstündeki tahta ile raflar sabitlenebilir. evde kızımın boyu yetişmeyeceği ve kalabalık olmadığımızdan herhalde düşüp ziyan olmaz diye düşümnüyorum ama yine de sabitlemek en güzeli.

havalar ısınırsa:) tekrar soğuduğunda sera gibi de kullanabileceğimi düşünüyorum...

Mete Tiren 12-03-2012 08:42

Sayfanız hayırlı olsun. Yer sıkıntısında yapılabilecek en iyi çözümlerden birisini yapmışsınız. Aman dikkat yerden bir nesne alırken pek fazla raflara yaklaşmayın haricinde sorun olmaz ;) Tekrar hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.

bunyamax 13-03-2012 10:35

son hali

1 Eklenti(ler)
balkonun raf tahtalarıyla birlikte son hali...
Eklenti 273631

Cemil B. 13-03-2012 12:09

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bunyamax (Mesaj 924623)
balkonun raf tahtalarıyla birlikte son hali...
Eklenti 273631

işte şimdi daha destekli ve saglam olmus, onceki mesajımda da dedigim gibi, saksıları ince çelik tel veya misina ile duvara sabitledigin dikme demirlere tutturursan carpmalarda düsme riskini daha da azaltırsın.

bunyamax 13-03-2012 15:27

sn cemheat misina ile bağlamak iyi olur gibi. teşekkürler tavsiye için...

alacakaranlik 13-03-2012 17:54

Sayın bunyamax, bende yaptığınız gibi bir raf sistemini 2 yıldır kullanmaktayım. yeni filizlenmiş veya orta büyüklükteki bitkilerimi bu rafa alıyorum.
Siz balkon duvarına, yukarı doğru yaptınız rafları. bu sistemi sadece çimlendirme için mi kullanacaksınız ? Ortamın güneşlenme süresi nedir ?

Saygılar

bunyamax 14-03-2012 08:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik (Mesaj 924849)
Sayın bunyamax, bende yaptığınız gibi bir raf sistemini 2 yıldır kullanmaktayım. yeni filizlenmiş veya orta büyüklükteki bitkilerimi bu rafa alıyorum.
Siz balkon duvarına, yukarı doğru yaptınız rafları. bu sistemi sadece çimlendirme için mi kullanacaksınız ? Ortamın güneşlenme süresi nedir ?

Saygılar

şimdilik alt raftaki viyollerde çimlendirme üstlerde sebze-çiçek vs düşünüyorum bitkiler biraz büyüyünce raf aralarını açma imkanı var tabi. şimdilik tohumların çimlenmesini bekliyorum. balkonun cephesi doğu ve güney olduğundan yazın güneşlenme açısından çok avantajlı. akşama kadar güneş görüyor diyebilirim...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024