agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   yesavas / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26361.htm)

yesavas 18-02-2012 20:03

yesavas / Balkon

Merhaba arkadaşlar...

Artık başlıyoruz...

Yardımlarınızla Allah güzel bir bahçe yaptırmayı nasip etsin...

yesavas 18-02-2012 20:10

Öncelikli olarak sizlerden hangi saksımıza hangi bitkilerimizi ekeceğimiz konusunda yardımcı olmanızı isteyeceğiz...

Toprak yerine Sn. Doğalbahçeden almış olduğum pomza torf ve organik tarım düzenleyicisi karışımını kullanacağız ve de ayrıca 10 lt torf var onu da karıştırıp veya ayrıca bir bitkimiz için kullanacağız.

Çimlendirme aşamasında sadece torf kullanacağız...

Evvela elimizde bulunan Sn. Amatör Hobiciden temin etmiş olduğumuz tohumları listeliyorum ve birazdan da saksı resimleri boyutlarıyla birlikte eklenecektir.

İşte yetiştirmek istediğimiz bitkiler;

Kokulu Köy Domatesi

Bodur Çeri Domatesi

Turuncu Çeri Sırık Salkım Domates

Tatlı Kıl Biber

Balık Biberi

Sarı Kestel Sivri Tatlı Biber

Sırık Salatalık

Köy Maydanozu Küçük Yapraklı

Taze Nane Fidesi

Reyhan

Kekik

Osmanlı Çileği

Yeşil Fasulye...

yesavas 18-02-2012 20:35

4 Eklenti(ler)
Bunlarda saksılarımız....

yesavas 18-02-2012 20:37

2 Eklenti(ler)
Ve devam..

serkan_istanbul 19-02-2012 11:23

Sayfanız hayırlı olsun. Sırık domateslerini ben terasımda büyük bir saksıya hatta boya kovasına 20 litrelik 2 kök dikim yapı yorum, yine aynı büyüklükteki kovaya 4 **** 5 kök biber dikiyorum. Çeri domatesleri ufaksa zaten büyük saksıya gerek kalmıyo ufak saksıda tek kök, uzun saksılarınıza maydanoz ve kekik, naneleri ekebilirsiniz. Salatalık için 20 litrelik bir boya kovasına iki kök dikiyorum. fasulyede yine 20 litrelik kovalara 4 kök **** 5 kök. benden daha bilgili arkadaşlarda vardır sitemizde size yardımcı olacaktır men bu şekilde yetiştirip yazın eve dışardan yeşil biber asla almıyorum benim biberlerim yetiyo artıyo. domateste çok güzel teşiyor sırık çerilerden ekiyorum. sevgiyle kalın kolay gelsin. Ha birde ben çiçek toprağı alıp doldurmadım saksılarımı büyük tarla topraklarıyla karıştırdım. evde çay meyve kabukları bunlarıda dıplerine resmen kışın gömüyorum. faydası oluyo.

yesavas 19-02-2012 12:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 913838)
Sayfanız hayırlı olsun. Sırık domateslerini ben terasımda büyük bir saksıya hatta boya kovasına 20 litrelik 2 kök dikim yapı yorum, yine aynı büyüklükteki kovaya 4 **** 5 kök biber dikiyorum. Çeri domatesleri ufaksa zaten büyük saksıya gerek kalmıyo ufak saksıda tek kök, uzun saksılarınıza maydanoz ve kekik, naneleri ekebilirsiniz. Salatalık için 20 litrelik bir boya kovasına iki kök dikiyorum. fasulyede yine 20 litrelik kovalara 4 kök **** 5 kök. benden daha bilgili arkadaşlarda vardır sitemizde size yardımcı olacaktır men bu şekilde yetiştirip yazın eve dışardan yeşil biber asla almıyorum benim biberlerim yetiyo artıyo. domateste çok güzel teşiyor sırık çerilerden ekiyorum. sevgiyle kalın kolay gelsin. Ha birde ben çiçek toprağı alıp doldurmadım saksılarımı büyük tarla topraklarıyla karıştırdım. evde çay meyve kabukları bunlarıda dıplerine resmen kışın gömüyorum. faydası oluyo.

Çok teşekkürler Sn. Serkan_İstanbul kimse cevap vermeyecek diye çok korkmuştum hem verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak hemde korkularımı gidermiş oldunuz:))

mrduran 19-02-2012 12:04

Kolay gelsin efendim,

Hazırlıklar tamam, severek başlandımı güzel sonuçlar gelecek inşallah. Bir musibet bin nasihatten yeğdir. Kendi edindiğimiz tecrübeler bizleri uzman yapmaz ama zevki bir başka âlem. Bize dışardan nağme etmek düşer:)))

Serkan beyin bahsettiği her bir büyük saksıya ''kardeş kardeşe'' 1-2 tane reyhan saksısı. Salça teneke kutularına ekilmiş. 0,5 litre sanıyordum, şimdi baktım 1 lt. imiş. Domates, hıyar, biber..vs gibi büyük saksı içine, bitkilerin etrafına teneke saksıları koyarsanız zararlılara karşı önlem olur(teneke saksılar betona falan konur ise pas lekesine karşı altlık..). Çiçeklenme öncesi sık sık budayıp kurutursunuz ev ihtiyacınız için.

Domateslerin altlarına tahta sehpa(beton sıcaklığı yakmasın diye..)

Kekikler tek saksılara ekilip çalı formuna getirilmeli bence.

Yer darlığına çözüm için dışardan nağmeler idi.. özürler efendim. Uzun saksılardan 5 tane taze soğan yeşilliği, 2 tanede maydonoz için kullanıyorum ben.

Herkese kolay gelsin, sağlıcakla yaşayın cümleten.

Saygılarımla lütfen.

yesavas 19-02-2012 12:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrduran (Mesaj 913844)
Kolay gelsin efendim,

Hazırlıklar tamam, severek başlandımı güzel sonuçlar gelecek inşallah. Bir musibet bin nasihatten yeğdir. Kendi edindiğimiz tecrübeler bizleri uzman yapmaz ama zevki bir başka âlem. Bize dışardan nağme etmek düşer:)))

Serkan beyin bahsettiği her bir büyük saksıya ''kardeş kardeşe'' 1-2 tane reyhan saksısı. Salça teneke kutularına ekilmiş. 0,5 litre sanıyordum, şimdi baktım 1 lt. imiş. Domates, hıyar, biber..vs gibi büyük saksı içine, bitkilerin etrafına teneke saksıları koyarsanız zararlılara karşı önlem olur(teneke saksılar betona falan konur ise pas lekesine karşı altlık..). Çiçeklenme öncesi sık sık budayıp kurutursunuz ev ihtiyacınız için.

Domateslerin altlarına tahta sehpa(beton sıcaklığı yakmasın diye..)

Kekikler tek saksılara ekilip çalı formuna getirilmeli bence.

Yer darlığına çözüm için dışardan nağmeler idi.. özürler efendim. Uzun saksılardan 5 tane taze soğan yeşilliği, 2 tanede maydonoz için kullanıyorum ben.

Herkese kolay gelsin, sağlıcakla yaşayın cümleten.

Saygılarımla lütfen.

İkinci paragraf ki en can alıcı dışarıdan nağme:)) ama herhalde biraz uzun geldi ki bu kısa fehmimle anlayamadım:(

yesavas 20-02-2012 20:35

1 Eklenti(ler)
Ve tohumlarımız geldi:)

yesavas 20-02-2012 20:40

3 Eklenti(ler)
Ekimler hanımın marifetli elleriyle yapıldı ve üzerleri tekrar az miktarda torf ile tekrar kapatıldı:)

serkan_istanbul 20-02-2012 20:40

O zaman hadi hayırlısı ya allah ya bismillah diyerek ekim yapın. Inşallah istediğiniz gibi bitkileriniz olur.

Manolya_ 20-02-2012 20:47

Sayın yesavaş,
Sayfanız ve balkon bahçeniz hayırlı olsun.
Başlayınca devamı gelecektir. eşinize ve size bol şans ve bitkilerinizin bol verimli olmasını diliyorum.
Aslen Malatya'lımısınız yoksa?
3 şehir birden yazmışsınız nereli oldugunuzu çözemedim.
Selam ve saygılar

yesavas 20-02-2012 20:47

3 Eklenti(ler)
Çimlenme için bir süre bekleyecekleri yerlerine yerleştirildiler...

yesavas 20-02-2012 20:50

3 Eklenti(ler)
Ve ağızları sera filmle kapatılıp çimlenmeye başladılar:)

yesavas 20-02-2012 20:54

2 Eklenti(ler)
Tere ve Reyhanımız ise direk saksılarına ekildiler...
Nane ise fide olduğu için onu eklemedim...

yesavas 20-02-2012 20:56

Artık sabırla beklemeye başlıyoruz.

Her bir tohum aslında bismillah deyip toprağı belki taşı delip çıkıyor...

yesavas 20-02-2012 20:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 914495)
O zaman hadi hayırlısı ya allah ya bismillah diyerek ekim yapın. Inşallah istediğiniz gibi bitkileriniz olur.

Teşekkür ederim Sn Serkan İstanbul inşallah:):)

Dedim dedim merak etmeyin:)

yesavas 20-02-2012 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Manolya_ (Mesaj 914497)
Sayın yesavaş,
Sayfanız ve balkon bahçeniz hayırlı olsun.
Başlayınca devamı gelecektir. eşinize ve size bol şans ve bitkilerinizin bol verimli olmasını diliyorum.
Aslen Malatya'lımısınız yoksa?
3 şehir birden yazmışsınız nereli oldugunuzu çözemedim.
Selam ve saygılar

Sn Manolya teşekkürlerimi iletiyorum.

Aslen Adıyamanlıyım, tarımla uğraşıyorum ve bahçemiz malatyada olduğu için Malatyada çok sık bulunuyorum. Fakat eşimin meşguliyetinden dolayı iki sene kadar Zonguldakta bulunacağım şu an ikinci ay:):)

yesavas 21-02-2012 14:09

Sabırla beklerken farkettim ki direk saksıya ektiklerimizin üzerini kapatmamışım onların nemi uçuyor halbuki çimleniyorlar ve neme ihtiyaçları var hemen kapatıyorum...

alcen 21-02-2012 14:52

Bitkileriniz hayırlı uğurlu olsun inşallah,zonguldağa geldiğinizde misafirimiz olun
bekleriz.

yesavas 21-02-2012 16:40

Zonguldaktayız geldim, biz de bekleriz:)

alcen 21-02-2012 16:54

Baharda mutlaka bahçeye beklerim,zonguldakla ereğli arası neki bizde geliriz
ama biz ev sahibi sayılırız,selamlar....

yesavas 21-02-2012 17:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alcen (Mesaj 914830)
Baharda mutlaka bahçeye beklerim,zonguldakla ereğli arası neki bizde geliriz
ama biz ev sahibi sayılırız,selamlar....

Baharda geleceğiz inşallah:) Hanımla baktık bahçenize zaten orada da çay içmeye bekleriz yazmışsınız bizde e artık davet ikileşti gitmek kesinleşti dedik:)

Çok güzel maşallah bahçeniz. Allah güle güle ağız tadıyla oturmayı yaşamayı nasip etsin.

alcen 21-02-2012 18:58

Bir çayla olurmu,baharda bekliyorum,bizim adıyamanla ilgili çok ğüzel anılarımız var
özellikle eşimin.

hüzün 21-02-2012 19:06

Ellerinize sağlık, çimlenmesürecinizi takipteyim.

yesavas 21-02-2012 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 914882)
Ellerinize sağlık, çimlenmesürecinizi takipteyim.

Kesinlikle takip edilmesi gereken bir konu özellikle de tarafımdan:)

Teşekkür ederim Sn Hüzün, bekleyip görelim..

yesavas 21-02-2012 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alcen (Mesaj 914880)
Bir çayla olurmu,baharda bekliyorum,bizim adıyamanla ilgili çok ğüzel anılarımız var
özellikle eşimin.

Eşinizle tanışmak ve dinlemek isterim bizim hemşerhiler genelde mahcup etmezler zaten ama yine de merak ettim:)

Ya biz çay deriz sonra siz ne ikram ederseniz:) bizim orada ağanın eli tutulmaz derler, şimdi bakınca da buradan ağa sizsiniz ne de olsa:):)

alcen 22-02-2012 01:53

Sevgili yesavaş,
Mahçup etmek değil, insanlığın oralarda çok daha önde olduğunu anlatmıştır
tanrı misafirine nasıl davrandıklarını.
Ben bukadarını söyliyeyim siz görüşünce bol bol konuşursunuz.
Vallaha bizim buralarda ağa yok ama,burdada ağanın eli tutulmaz derler.
Buralardan bahçeden istediğin birşey olursa hiç cekinmeden söyliyebilirsin
eşinize çok selamlar sevgilerimle.

yesavas 22-02-2012 09:19

Çok teşekkürler Sn Alcen uzun uzun konuşuruz inşallah en kısa zamanda. Eşinize benden de çok selamlar...

Takipteyiz sizleri:)

yesavas 23-02-2012 20:57

1 Eklenti(ler)
3. Gün;

Rokalar çimlenmeye başladılar:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024