agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   toprak / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/25414.htm)

toprak 29-09-2011 10:18

toprak / Balkon

Merhaba Sevgili doğa severler.
Ben de balkonumu size açmak ve iş dönüşü 5-10 dakika stres attığım bu balkonumu paylaşmak istedim. Umarım küçük balkonuma hepimiz sığarız.

Uzun süredir bu siteyi okuyorum. Birkaç senedir de üyeyim. Uzun süredir balkonumdaki çiçeklerimi göstermek istiyordum, fakat hangi konu başlığı uygun olur karar veremedim. Kaktüslerim var, kalançolarım var, sardunyalarım, akşam sefaları....

Çiçeklerle çocukluğumdan beri ilgilenirim. Gerek mevsimlik gerek yıllık çiçeklerim oldu, bazıları öldü, bazıları hediye edildi, bazıları da bugüne geldi. Ölmelerine çok üzüldüklerim oldu. Hep benim ihmalkarlığımdan kurudular. Özellikle kışın kar yağınca. Hep son güne kadar dışarda olsunlar istemiştim... Veya yazın iş gezisi boyunca evdekilere emanet ettiklerim oldu. -büyük hata-

Aslında üç tane balkonum var. Birisi annemlerin balkonu, diğeri benim balkonum, sonuncusu mutfağın camekanlı (sera gibi) kuzey balkonu. Hepsinde de değişik çiçekler var.

Bunların gelişimlerini paylaşmak çok hoşuma gidecek.

Hoşçakalın.
Toprak

toprak 29-09-2011 10:35

2 Eklenti(ler)
2007'de babam vefat edince sıkıntılarımı alsın diye bakmak istediğim birkaç çiçek oldu. Eski çiçeklerimin bir çoğu hastalarıma bakarken kurudular. Uzun süre hiç ilgilenemedim. Öncelik doğal olarak anne ve babaya.

Ancak hayat devam ediyor. Oğluma da çiçek sevgisini bulaştırmam lazım.

toprak 29-09-2011 10:45

5 Eklenti(ler)
Bir kaküsüm kalmıştı evelden. Çok arsız her yana yavrularını döküyor. Şimdilerde hep çiçek açıyor. Bu yıl en az 10 kez çiçek açtı. İlk hali bir önceki mesajımda var. (beyaz asma saksının içinde hafif sararmış) O ve onun bazı yavruları. Adının Echinopsis subnudum olduğunu tahmin ediyorum. Bazı ustaların sayfalarında da görmüştüm.

ayhat 29-09-2011 10:50

Maşallah kaktüsünüze. O ne kadar muhteşem bir çiçek öyle.

serkan_istanbul 29-09-2011 10:57

Sayfanız hayırlı olsun ellerinize sağlık.

toprak 29-09-2011 11:07

5 Eklenti(ler)
Sardunyalarım. Yine 2007'de bir saksı idi. Bazılarını kırıp ektim, bazılarını da tohumdan ektim. Pembe-kırmızı alacalı, bazen benekli bir rengi var.

Bu yaz Çanakkale'den bir ceylan ve bir de normal sardunya edindim. henüz renklerini göremedim. Onların da resimlerini buraya koyacağım.

toprak 29-09-2011 11:23

4 Eklenti(ler)
Öncelikle balkonuma güzel yorumlar yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Önceki mesajımdaki kaktüs en az 20 yaşında. Çiçeklenmesi için mutlaka açık hava istiyor. Aslında bir çöl çiçeği olduğunu unutmamak gerekiyor.

Camekan bir balkonum daha var. Orada kalançolarım ve yılbaşı çiçeklerim duruyor. Rahmetli babam Galatasaray'lıydı. Onun hatırasına önce sarı ve kırmızı renklerde iki saksı aldım. Sonra eşim bir turuncu renk beğenmişti, onu da aldım.
Şimdi onların dallarından kopardıklarım hala yaşıyor. Bu yılki görüntülerini de yakında buraya eklerim. (Bu arada ben Fenerbahçe'liyim)

toprak 29-09-2011 11:29

1 Eklenti(ler)
Bu günlük göstereceğim son çiçeğim ise işyerime taşıdığım kaktüsüm olsun. Güzel bir kaktüs. İsmini hemen öğrenip yazacağım. Kapalı ortamda olduğu için çiçek açtıramadım... henüz...

Selamlar, Saygılar,
Toprak

Periş 29-09-2011 11:33

Sevgili Toprak sayfanız hayırlı ve bol çiçekli olsun.
Kaktüsün çiçeği harika galatasaraylı olarak çok beğendim kalonşeleri mükemmel ellerinize emeklerinize sağlık sevgiler

CEBECİ 30-09-2011 14:41

Sayın Toprak, sayfanız hayırlı olsun.Çiçekleriniz birbirinden güzel, ellerinize emeğinize sağlık.

hüzün 02-10-2011 18:14

sayfanız hayırlı bolçiçekli olur inşaallah, yeni resimler bekliyoruz...
son resimdekikaktüskaç yaşında acaba?

toprak 03-10-2011 13:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 865559)
sayfanız hayırlı bolçiçekli olur inşaallah, yeni resimler bekliyoruz...
son resimdeki kaktüs kaç yaşında acaba?

Merhaba Sn. Hüzün,
Bu Kaktüsüm sanırım 7 yaşında. İskenderun'daki bir işimde, oradaki büyük bir kaktüsün ucundan koparmıştım. Ben de isteyen oldukça bir köşesini kırıp başka bir saksıya atıyorum. Bir iki ay sonra kendiliğinden tutuyor.

Bu arada Sn. serkan_istanbul, Sn. ayhat, Sn. Periş, Sn. CEBECİ ve Size ilginizden dolayı tekrar teşekkür ederim.

Ayrıca bu sayfaya bakanlara da sevgiler, selamlar.

toprak 03-10-2011 13:40

5 Eklenti(ler)
Gelelim Bugünkü resimlere.
Kasımpatılarım vardı. Yin 2007 de iki saksı satın almıştırm. Önceki resimler arasında görünüyorlar. Bu sene kökten ayırarak 4 saksı yaptım. işte bu yılki fotoları. En alttakiler en son resimler. Artık tomurcukları var. Heycanla açmalarını bekliyorum.

toprak 03-10-2011 14:15

5 Eklenti(ler)
Bir büyük saksıya Akşamsefası ektim. Birkaç kaçak tohum da diğer saksılara düşmüştü, onlar da çıkmış.

Bunları önce tohumdan ekebilirsiniz. Ancak aslında çok yıllık bitkilerdir ve ilk yılın sonunda siyah turp gibi kökleri oluştururlar. Ertesi sene bu kökleri ister bahçeye ekebilir, ister başka saksıya alabilirsiniz. Hem böylece gelişimlerini daha hızlı tamamlayıp, erkenden çiçek açabilirler. Saksıda iken bol su isterler.

Fotoğraflamak için gece veya sabah erken saatleri uygun.

Hanım, çok döküntü yapıyor diye sevmedi :)

toprak 03-10-2011 14:32

2 Eklenti(ler)
Bu günün son fotosu da ofisten bir başka kaktüsüm olsun. meraklısına not: 3 yaşında.

Dibinde ise yeni yeni köklenen başka bir kaktüs var. Kaybolmasın diye bir de bekçi koydum:)

Hoşçakalın,
Toprak

serkan_istanbul 04-10-2011 00:32

Sizin bitkilerde çok sağlıklı masallah bende sızın kasımpatılara bakacagım sevgıyle kalın.

armeria 04-10-2011 12:57

hoşgeldiniz,güzelliklerle karşıladınız bizi.sayfanız hayırlı olsun

toprak 14-10-2011 14:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 866073)
Sizin bitkilerde çok sağlıklı masallah bende sızın kasımpatılara bakacagım sevgıyle kalın.

Merhaba,
Bir sağlık problemi yüzünden ancak bugün cevap verbiliyorum.

Kasımpatılar henüz daha açmadılar. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Bir de İstanbul'da havalar soğuyacak. Kar geliyor diyorlar. Acaba onları camekanlı balkona mı taşısam diye düşünüyorum. Çiçek açar açmaz resimleri burada olacak inşallah.

Ayrıca Sn. armeria'da teşekkür ederim.
Hoşakalın.

toprak 26-10-2011 14:36

5 Eklenti(ler)
Merhaba Arkadaşlar,
Sonbaharın ortaları geldi. Kış kapıda.
Balkonumun son durumu. Bazıları açarken, bazıları ise solmaya başladı

Önce sevgili kasımpatılarım. Sarısı yavaş yavaş açıyor. Mor olanı ise hala nazlanıyor.
Eklenti 252631

Yılbaşı çiçeğim hafiften tomurcuklarını gösteriyor.
Eklenti 252634

Minyatür Gülüm hala konca veriyor. Açınca sarı, sonra beyaz, ardından pembeye dönüyor.
Eklenti 252633

Akşam sefası artık kuruyor. Ama kökleri var, seneye görüşmek üzere diyorlar.
Eklenti 252632

Sardunyalarım fena değil. Arada korsan çıkan akşam sefaları ise solmakta.

toprak 26-10-2011 14:46

3 Eklenti(ler)
Tekrar selamlar.
Sümbülümün yanında çıkan ve başta yabani ot sandiğim şey meğer servi ağacıymış. Küçük bir fidanım oldu. Sümbül ise şimdi aynı saksıda uyku modunda.
Eklenti 252640

Minyatür Narın yanında tohumdan çıkan ve sökmeye kıyamadığım sardunya.
Eklenti 252642

Bu da bu yaz çeliklerini Çanakkale'den koparıp getirip ektiğim Ceylan. Henüz çiçek açmadı. Seneye kısmetse.
Eklenti 252641

toprak 26-10-2011 14:55

3 Eklenti(ler)
Bu günün son resimleri arka balkonumdan.
Önce genel bir resim. Burada Kalançolar, Yılbaşı çiçeği fideleri (15 saksı), Birkaç saksı kaktüs (önceki mesajlarda çiçeklerini görüğünüz kaktüsün yavruları) ve bir saksı nane var.
Eklenti 252651
Eklenti 252652

Bir saksıdaki Kalanço anormal büyüdü.
Eklenti 252653

Herkese iyi akşamlar. Bol çiçekler.
Toprak.

hanndan 26-10-2011 15:27

Sevgili toprak, balkonunuza sığmak zor olmadı, ne büyük bir dünyaymış meğer...
Bitkileriniz çok bakımlı ve canlılar maşallah.
Minyatür nar çok güzel.İlk kez resmini görüyorum.Yakın çekim yapma şansınız varmı?
Sevgiler,hoşcakalın.

nuray topcu 26-10-2011 17:30

Sayın Toprak,kalanşolar harika.azmanlaşmışlar.kaktüsler de ayrı bir harika.

sakdag 27-10-2011 07:52

Çiçekleriniz çok canlı ve güzeller. 19.resimdeki yılbaşınızı daha sonra parçalara mı böldünüz. Ben mi yanlış algıladım acaba...

toprak 27-10-2011 14:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanndan (Mesaj 873212)
Sevgili toprak, balkonunuza sığmak zor olmadı, ne büyük bir dünyaymış meğer...
Bitkileriniz çok bakımlı ve canlılar maşallah.
Minyatür nar çok güzel.İlk kez resmini görüyorum.Yakın çekim yapma şansınız varmı?
Sevgiler,hoşcakalın.

Merhaba Hanndan,
En kısa sürede minyatür narın yeni resimlerini ekleyeceğim.
Balkonumda hepinize, herzaman yerim olacak.
Sevgiler, selamlar. İltifatınız için teşekkürler.
Toprak.

toprak 27-10-2011 14:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nuray topcu (Mesaj 873234)
Sayın Toprak,kalanşolar harika.azmanlaşmışlar.kaktüsler de ayrı bir harika.

Merhaba nuray topcu,
Kalançolar saksı değiştirince yaparağa verdiler. Herhalde kökleri saksıyı doldurunca (yer kalmayınca) çiçeğe döncekler. (Umarım:) Kaktüsler çok vefakar. Susuz kalsalar da hep canlılar ve çoğalıyorlar.
İlginiz için kalpten teşekkürler.

toprak 27-10-2011 15:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 873380)
Çiçekleriniz çok canlı ve güzeller. 19.resimdeki yılbaşınızı daha sonra parçalara mı böldünüz. Ben mi yanlış algıladım acaba...

Merhaba Sakdag,

Yılbaşı çiçeğim (beyaz-mavi saksıda) çok uzayınca Şubat ayında bütün dallarını kestim. Dört beş boğumluk parçalara böldüm. Sonra da içi sadece kum dolu küçük naylon bardaklara ektim. Hepsi tuttu.

Ana saksıdaki gövde yeniden yaprak vermeye başladı ve bugünlerde uçlarında çiçek tomurcukları belirdi.

Ana saksı ön balkonumda açıkhava koşullarında duruyor. Çeliklerin olduğu bardaklar ise camekanlı balkonumda. Baharda bu bardakları gerçek saksılara aktaracağım. Gelen komşulardan isteyen olunca veriyorum.
Hoşçakalın.

fatma sunay 27-10-2011 18:32

Sevgili toprak aramıza hoş geldiniz. Belki balkonunuz küçük görünüyor ama yüreğiniz kocaman bu kadar çiçeği sığdırıp bakıyorsunuz. Hepsi birbirinden güzel emeğinize sağlık. Kalonçalar ne renk açıyor bendekiler kırmızı ama başka rengi varmı diye merak ediyorum.

Sağlıkla kal sevgilerimle....

serkan_istanbul 28-10-2011 10:58

maşallah ellerine sağlık ne kadar güzeller ...

toprak 31-10-2011 16:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay (Mesaj 873589)
Sevgili toprak aramıza hoş geldiniz. Belki balkonunuz küçük görünüyor ama yüreğiniz kocaman bu kadar çiçeği sığdırıp bakıyorsunuz. Hepsi birbirinden güzel emeğinize sağlık. Kalonçalar ne renk açıyor bendekiler kırmızı ama başka rengi varmı diye merak ediyorum.

Sağlıkla kal sevgilerimle....

Merhaba Fatma Sunay,

Öncelikle teşekkür ederim,
Benim ilk aldığım kalançolar sarı ve kırmızı renkli idi (2007). Sonra eşim de bana hediye olarak turuncu bir saksı aldı. Bu sene ilk saksılar solmaya, bozulmaya başlayınca onlardan çelikler alıp çoğaltım.

Şimdi yeni saksılar hangisi ne renkti karıştı. Kapalı balkonda oldukları için yakında açarlar, o zaman göreceğiz.

Sevgiler, Saygılar.
Toprak

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024