agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Emre İlhan / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/24914.htm)

Emre İlhan 11-07-2011 14:38

Emre İlhan / Balkon

;)Artık başlık açmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Başlıklarda parça parça oluyor, bitkilerimin hepsini bir yerde toplayamıyorum. En iyisi hepsini bir başlık altında toplamak. İlk başta şöyle başlayayım söze. Şu anki oturduğumuz evin balkonu Güneybatı cephe. Akşama kadar güneş içinde, saksılar sıcaktan kaynıyor desem yeri vardır. Buna rağmen doğaya meydan okurcasına uğraşıyorum. Bitkilerimin geneli sebze fidesi. Süs bitkileri de yetiştirmek istiyorum ama sebze fidelerinden vazgeçemediğim için onlara yer kalmıyor malesef.:)

Sevgi Durul 11-07-2011 14:47

İade-i ziyaretler yapma zamanı geldi demek ki, sevgili Emre. Başlığın hayırlı olsun.

Emre İlhan 11-07-2011 14:57

5 Eklenti(ler)
Salatalıklarla başlayalım;:)

Eklenti 233143
Küllenme problemi olduğu için bir güzel kükürtlendiler.

Eklenti 233146
Kükürt, küllenme problemi olan yaprakları ve hastalığı bu şekilde kurutuyor. Tabi ki bu bizim işimize geliyor, hastalıktan yavaş yavaş kurtulmuş oluyoruz.:)

Eklenti 233144

Eklenti 233145

Eklenti 233147
Bugün ikinci hasatı yaptım. 4 kök fideden toplam 6 adet salatalık hasat etmiş olduk.:)

Emre İlhan 11-07-2011 14:59

;)Teşekkür ederim SDurul öğretmenim. Balkonuma hoşgeldiniz. Sizin gibi olabilmem için daha çok yolum var.:)

Emre İlhan 11-07-2011 15:05

5 Eklenti(ler)
Biberlerle devam edelim;

Sivri biberler;

Eklenti 233149

Eklenti 233150
Sıcaklardan çok etkilendi zavallılar. Meyve tutamıyorlar. :(

Süs biberleri;

Eklenti 233151

Eklenti 233152

Eklenti 233153
Süs biberleri diğerlerine göre sıcaktan daha az nasibini aldı.:)

Emre İlhan 11-07-2011 15:10

3 Eklenti(ler)
Sabah sefası;

Eklenti 233154

Eklenti 233155

Eklenti 233156
Sabah sefalarım bu sene çok iyi geliştiler. Salatalıklarlar ve sabah sefalarım kırmızı örümcekle mücadele ediyorlar. Bugün biberlere de sıçradıklarını gördüm. Zararlıyı kontrol altına alabilmek için elimden geleni yapıyorum.:)

Emre İlhan 11-07-2011 15:15

2 Eklenti(ler)
Sakız sardunyam;

Eklenti 233159

Eklenti 233160
Sardunyamın yerini değiştirdim. Dalları çok karmaşık, garip oldu bende çok sert olmaksızın budadım. Yeni goncalar veriyor şimdi. Fakat yapraklarının neden bu renkte olduğunu anlayamadım. Aldığımda yemyeşildi. Besin eksikliği olduğunu düşünmüyorum çünkü; sıvı besin ile gübreleme yapıyorum.

serkan_istanbul 11-07-2011 15:16

Sayfanız hayırlı olsun salatalıklar biberler harika. sevgiyle kalın

Emre İlhan 11-07-2011 15:18

4 Eklenti(ler)
Henüz dikilmeyen fideler;

Eklenti 233162

Eklenti 233163

Eklenti 233164

Eklenti 233165
Bunlar da toprak getirmeye fırsatım olmadığından hâlâ dikemediğim fidelerim. Ama dün hemen toprak edindim. Şu anda arabanın arkası tamamen kırmızı toprak dolu. En kısa zamanda bu zavallıları huzura erdirmem lâzım.:)

Emre İlhan 11-07-2011 15:20

;)Teşekkür ederim, sevgili; serkan_istanbul. Hoşgeldiniz.:)

türkansultan 11-07-2011 18:19

Sevgili emre sayfan hayırlı olsun bu gidişle çok şeyler başracağına eminim ellerine sağlık sevgiler.

Emre İlhan 11-07-2011 21:40

;)Teşekkür ederim Türkan hanım. Balkonunuzun gizli hayranlarındanım. Balkonunuzu gördükçe bol bol sardunya yetiştiresim geliyor, maşallah.:)

Sevgi Durul 11-07-2011 22:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 834593)
;)Teşekkür ederim SDurul öğretmenim. Balkonuma hoşgeldiniz. Sizin gibi olabilmem için daha çok yolum var.:)

Ne demiş atalarımız; ''El elden üstündür.'' Örneğin biz bahçede salatalık yetiştirmede başarılı olamadık. Toprağımızın verimsizliğinden mi, gerekli bakım şartlarını sağlayamadığımızdan mı bilemiyorum. Salatalık yetiştirmeye kalktığımızda bir iki ürün almadan, bitkilerimiz kuruyordu. Biz de vazgeçtik. Sebzelerine maşallah diyorum.

Ayrıca sabah sefaları çok güzel gelişmiş. Sardunya ve diğer bitkilerde de başarılı olacağını umuyorum. Paylaşımlarının devamı dileğiyle... Sevgiler...

Emre İlhan 11-07-2011 23:53

Salatalık gerçekten çok seçici bir bitki SDurul öğretmenim. Zararlılara karşı sürekli ilaçlama yapmanız, ekimden önce toprağı dezenfekte etmeniz, sürekli düzenli olarak gübreleme yapmanız ve her gün azar azar dengeli sulamanız gerekiyor. Mesela benim salatalıklarımın gelişimi baya durdu. Meyveleri hep döküldü, kurudu. Bunların son yediğimiz salatalık olmasından korkuyorum. Saksı toprağının besininin bittiğini düşünüyorum. Yarın gübreleme yapacağım. Zaten sürekli zararlı saldırısına uğruyor zavallılar. Başarı dileklerin için çok teşekkür ederim.:)

Bu cümleyi deneme amaçlı ekliyorum.

MİRBE 12-07-2011 13:02

Bunlar nasıl güzeller ellerine sağlık hepside çok güzeller..

Ablacığım hasata devam afiyet olsun:)

umutyolcusu 12-07-2011 13:20

Sayfanız hayırlı olsun Sayın Emre İlhan.
Kırmızı örümcekle nasıl mücadele ediyorsunuz.Bu zararlı yüzünden neredeyse saksoıda sebze yatiştirmekten vazgeçeceğim:(
Ben sulu kükürt aldım ama pek faydasını görmedim.

Emre İlhan 12-07-2011 17:06

Güzel sözlerin için teşekkür ederim, Mirbe ablacığım. Sayfama hoşgeldin.:)

Sevgili umutyolcusu; teşekkür ederim, sayfama hoşgeldiniz. Kırmızı örümcek beni mahvetti.:( Şu anda balkonda bitkilerimi bertaraf etmeye devam ediyorlar. Ne denesem olmadı. Kükürtü bende denedim, fayda etmiyor. NeemAzal deniyorum şu sıralar. İlk uygulamayı yapınca sanki etkisi oldu gibi ama 1 hafta sonra yenileri çıkıyor yumurtadan, 2. 3. uygulamanın sonucuna göre hareket edeceğim artk. Eğer NeemAzal da işe yaramazsa Bayer'in kapısını çalacağım galiba.:) Bitki koruma bölümünü yakından takip ediyorum. Bu durumdan muzdarip olduğunuzun farkındayım. Çözüm bulur bulmaz bitki korumaya durumu yazacağım.:)

MİRBE 12-07-2011 19:41

Emrecim Dursban 4 denedin mi ?

Emre İlhan 12-07-2011 22:17

Hayır, henüz onu denemedim Mirbe ablacım. Bildiğim kadarıyla kırmızı örümcekte etkili değil. Sen hiç denedin mi?

Emre İlhan 25-07-2011 19:24

2 Eklenti(ler)
Balkonuma bir misafir geldi. Balkonun en güzel ve sağlam yerine, sabah sefalarının üzerine yuva yapmış. Yavruları olacak inşallah.:)

Eklenti 236514

Eklenti 236515

mandalinleerik 25-07-2011 19:30

Emre Bey misafiriniz çok güzel poz vermiş. Yavruların fotoğrafını da görmek isterim ilerde tabii ki rahatsız olmazsa. Sebzeleriniz de çok güzel. Maşallah diyelim.

Emre İlhan 25-07-2011 20:11

;)Teşekkür ederim sevgili; mandalinleerik. İlerleyen günlerde fırsatını buldukça belgeseli fotoğraflamaya devam edeceğim. Sabahları bakarım artık, yuvada olmadığı zaman fotoğraflarım hemen. :)

umutyolcusu 26-07-2011 06:12

Emre bey ne yaptınız kırmızı örümcek olayını çözdünüz mü?Ben bir kaç kez sulu kükürt uyguladım ama yok olmamışlardı.Annemler köyden azıcık kimyasal ilaç getirdiler.Uyguladım ve bu güne kadar çektiğim eziyete pişman oldum.Maalesef kırmızı örümceğin kesin çözümü organik olmuyor:(

Misafiriniz de çok güzelmiş,inşaallah yavrularını da görürüz:)

mandalinci 26-07-2011 07:00

Hasadınız hayırlı olsun, taze taze, ellerinizle koparılan sebze, meyvanın tadına doyum olmuyor değil mi?.

Benim sardunyam da da aynı şey oldu, yapraklar çok açık yeşil olmaya başladı, dediğiniz gibi saksıda besin azaldı herhalde.

Kumru çok güzel poz vermiş, inşallah yumurtalarını kaçırmaz da yavruları izleyebilirsiniz. yalnız çok pislik oluyor ve her sene yuvadan ayrılan kuşlar yumurtlamaya geliyorlar.

Bol ürünler, sağlıklı bitkiler dilerim.

Emre İlhan 26-07-2011 08:21

Sevgili umutyolcusu, çok teşekkür ederim. Ben kırmızı örümceğe hâlâ çözüm bulabilmiş değilim. Balkonumu bertaraf etti. Üstüne üstlük birde bitkilerin hepsine mantar bulaştırdılar.:( Memnun kaldığınız ilacın ismini yazarsanız çok sevinirim. İlaçlar konusunda iyice bilgi ediniyorum. Bundan sonra artık kimyasal yöntemleri kullanacağım. Ne yapayım, çok mücadele ettim ama olmadı. :(

Emre İlhan 26-07-2011 08:25

Sevgili mandalinci; hoşgeldiniz, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Kumruyu olabildiğince fotoğraflamaya çalışacağım. Yavrularını uçurup buraları terk eder etmez hemen yuvanın bulunduğu yere kükürt serpeceğim. O zaman kuşlar artık orayı ziyaret etmiyorlarmış. Bakalım deneyip göreceğiz. :)

Emre İlhan 26-07-2011 09:36

1 Eklenti(ler)
Bizimki sabah baktığımda yerinde yoktu. Fırsat bu fırsat hemen fotoğrafını çektim.:)

Eklenti 236586

A-EMEL 26-07-2011 11:42

Emre'cim sayfan hayırlı olsun..
Salatalıkların süper görünüyor afiyet olsun :)Misafirinde şirin güzel poz vermiş..

yağ-mur 26-07-2011 12:02

Emre Bey sayfanız hayırlı olsun,bence sardunyanızın yaprakları çok güzel ,türünden dolayı öyle gibi geldi bana,sardunya sayfasına yakından bir foto ekleyip sorun, aldığınızda böyle değilmiydi, ne renk açıyor sardunyanız

ilksenozturk 27-07-2011 05:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 834607)
Sakız sardunyam;

Eklenti 233159

Eklenti 233160
Sardunyamın yerini değiştirdim. Dalları çok karmaşık, garip oldu bende çok sert olmaksızın budadım. Yeni goncalar veriyor şimdi. Fakat yapraklarının neden bu renkte olduğunu anlayamadım. Aldığımda yemyeşildi. Besin eksikliği olduğunu düşünmüyorum çünkü; sıvı besin ile gübreleme yapıyorum.

bence yarprakları bu haliyle çok güzel olmuş :)
yapraklardaki renk açılmaları bitkideki azot eksikliğini gösterir diye biliyorum. limonumda başıma gelmişti, gübre takviyesi ile yeni yapraklar güzel çıkmaya başlamıştı.
sayfanız hayırlı olsun

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024