agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   hs_edirne / Teras / Soğanlı Bitki Koleksiyonu (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/23054.htm)

Halil Solak 04-07-2010 22:13

Halil Solak / Teras / Soğanlı Bitki Koleksiyonu

Bu yıl Soğanlı bitkiler koleksiyonumda profesyonel birşeyler yapmak adına tüm koleksiyonun amacını, formatını şekli şemalini değiştiriyorum. buyıldan itibaren başlayacağım yeni koleksiyonum Türkiyenin Soğanlı Bitkileri olacaktır. Türkiyemde yetişen doğal çiçek soğanlarını bulup yetiştirmek ve paylaşmak onların en iyi şekilde korunmasını sağlayacağını düşünüyorum. bu sayfada yetiştirdiğim türlerin resimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yetiştirdiğim türleri listeli olarak aşağıda paylaştım.

Türkiye Geofitleri Soğanlı Bitki Koleksiyonu
Halil Solak Mevcut Tür Listesi :

Allium
• Christophii
• Flavum ssp. Flavum
• Flavum ssp. Tauricum
• Paniculatum ssp. Villosulum
• Sivasicum

Anemone
• Blanda

Arum
• Elongatum ssp. Elongatum
• Maculatum

Colchicum
• Autumnale
• Turcicum
• Turcicum form. Album

Crocus
• Ancyrensis
• Biflorus ssp. Adamii
• Biflorus ssp. Alexandrii ?
• Biflorus ssp. Biflorus form. Albus
• Cancellatus ssp. Cancellatus
• Chrysanthus
• Flavus ssp. Flavus
• Olivieri ssp. Olivieri
• Pallasii ssp. Pallasii
• Pallasii ssp. Pallasii form. Albus
• Pallasii x Pulchellus
• Pulchellus
• Pulchellus form. Albus
• Sativus

Cyclamen
• Alpinum
• Cilicium
• Coum ssp. Coum
• Coum ssp. Coum “kuznetsovi”
• Persicum

Dracunculus
• Vulgaris

Fritillaria
• İmperialis
• Persica
• Pontica
• Uva-vulpis

Galanthus
• Elwesii var. Elwesii
• Gracilis
• Plicatus ssp. Byzantinus

Gladiolus
• İtalicus

Gynandriris
• Sisyrinchium

Hemerocallis
• Fulva

Hyacinthella
• Leucophaea

Hyacinthus
• Orientalis ssp. Orientalis

İris
• Pseudocorus
• Sintennisii
• Suaveolens
• Suaveolens var. Flavacens
• Tuberosa

Leucojum
• Aestivum

Lilium
• Candidum

Muscari
• Armeniacum
• Armeniacum form. Album
• Comosum
• Muscarimi
• Neglectum
• Teuniflorum

Narcissus
• Tazetta ssp. Tazetta
Nectaroscardium
• Sicilum

Ornithogalum
• Armeniacum
• Comosum
• Fimbriatum
• Montanum
• Nutans
• Umbellatum

Pancreatum
• Maritimum

Polianthes
• Tuberosa

Polgonatum
• Hirtum

Scilla
• Autumnalis form. Albus
• Autumnalis form. Caeruleus
• Autumnalis form. Roseus
• Bifolia
• Bithynica

Sternbergia
• Colchiciflora
• Lutea

Tulipa
• Agenensis
----------------------------------

Halil Solak 13-01-2011 14:35

Çok zor bir iş gibi görünüyor :). Ömrüm izin verdiğince imkanlarım yettiğince bu uğraşı tamamlamak istiyorum. çok fazla tavsiyeye ve yardıma ihtiyacım var. terasta bu işi yapmam imkansız ama bi yerden başlamak gerekir. Aileme ait 2,5 dönüm bir tarla var onları ikna edip yavaş yavaş koleksiyonumu oraya taşıma planları yapıyorum :). şu an yetiştirdiğim türlerin çiçeklenmesini beklerken yeni formata uymayan ve daha önce yetiştirmiş olduğum elimdeki türlerimi takas yapma hazırlığındayım.

Kharel 13-01-2011 20:44

İyi şanslar diliyorum.

fund@ 13-01-2011 21:16

inşallah başarılı olursunuz..kolay gelsin diyorum

Hhatice 13-01-2011 22:58

Ben başarılı olacağına inanıyorum .Bu genç yaşında böyle güzel bir uğraş sonuçsuz kalmaz .Başlamak ve istemek başarmanın yarısıdır.Şansın açık olsun .Umarım aileni ikna edersin .Çalışma alanın ne kadar rahat olursa şevkinde artacaktır.Elimizden gelen birşey olursa ben her zaman yardıma hazırım .

Cumhur Tonba 13-01-2011 23:26

Halil Bey,
Öncelikle kolay gelsin diyorum. Çok harika bir düşünce. İyi bir kolleksiyona sahip olacağınıza inanıyorum.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Belli mi olur. O 2,5 dönümlük yerde bir de küçük bir sera yaparsınız. Kışın daha canınız sıkılınca ya da soğanlı bitkilerinizle uğraşmak istediğinizde size güzel bir sığınak olur. Sera da yağmur sesini dinlemek inan çok harikadır.

Halil Solak 14-01-2011 10:43

sn. Kharel, sn. fund@, sn. Hhatice ve sn. Cumhur Tonba iyi dilekleriniziçin çok teşekkür ederim.
Cumhur bey, sera firki mükemmel. inşallah kısmet olur.
Hatice Hanım, "Elimizden gelen birşey olursa ben her zaman yardıma hazırım ." demişsiniz bunun için ayrıca teşekkür ederim. bana en büyük yardım doğada rastladığınız soğanlı bitkilerden benim için bir iki örnek almak olacaktır. hepinize çok çok teşekkür ederim.

Cumhur Tonba 14-01-2011 18:06

Belli mi olur. Ufak seranızda bir çay içmek kısmet olur belki.

ozbey 16-01-2011 14:10

Sizi, bizlere de çok katkısı olacak bu kararınızdan ve çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Çalışmalarınızı yakından takip edeceğim.
Kolay gelsin.

Oğuzhan 16-01-2011 17:34

Sevgili Halil ,
İlk önce kolay gelsin diyorum. Çok harika bir düşünce. İyi bir kolleksiyona sahip olacağınıza inanıyorum.Bol şanslar.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

sariefe 16-01-2011 20:26

Sayın Halil Solak benzer bir düşünceye sahip olduğum için başlığınıza ilgi duydum. Resimler için çiçekleri bekliyorsunuz sanırım. Bende fotoğraflarınızı merakla bekliyorum. Kolaylıklar dilerim...

Saygılarımla...

fikreteren 16-01-2011 21:10

Sayın Halis Çolak başarılar diliyorum..Elimden geldiğince bende soğanlı bitkileri toplamaya çalışıyorum.Doğada bulduğum soğanlı bitkilerde buna dahil. Elinizdeki soğanlı bitkilerin resimlrini bekliyorum.

ibrahim37 17-01-2011 00:33

Halil bey size bu güzel çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bende benzer bir çalışma içerisindeyim. Bu konuda sizin gibi arkadaşla her zaman yardımlaşmaya hazırım. Benim kolleksiyonumdaki türlerin önemli bir bölümüne galeriden ulaşabilirsiniz. Fotoğraflarla sitenin diğer bölümlerini meşkul etmemek için fotoğrafları sadece galeriye ekliyorum.
http://www.agaclar.net/galeri/browse...mageuser=18096

Halil Solak 18-01-2011 23:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba (Mesaj 741938)
Belli mi olur. Ufak seranızda bir çay içmek kısmet olur belki.

İnşallah Cumhur bey çok mutlu olurum. ben sera hazırlıklarına başalyayım hemen. :D

Halil Solak 18-01-2011 23:34

sn. ozbey ve sevgili Oğuzhan çok teşekkür ederim.

Halil Solak 18-01-2011 23:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 742801)
Sayın Halil Solak benzer bir düşünceye sahip olduğum için başlığınıza ilgi duydum. Resimler için çiçekleri bekliyorsunuz sanırım. Bende fotoğraflarınızı merakla bekliyorum. Kolaylıklar dilerim...

Saygılarımla...

sn. sariefe, teşekkür ederim. Aynı yazdığınız gibi türlerin çiçeklenmesi için bekliyorum. Siz de soğanlı bitki koleksiyonumu yapıyorsunuz ?

Halil Solak 18-01-2011 23:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fikreteren (Mesaj 742819)
Sayın Halis Çolak başarılar diliyorum..Elimden geldiğince bende soğanlı bitkileri toplamaya çalışıyorum.Doğada bulduğum soğanlı bitkilerde buna dahil. Elinizdeki soğanlı bitkilerin resimlrini bekliyorum.

sn. fikreteren, teşekkür ederim. doğal türler olarak hangileri var elinizde?. Belki takas yapabiliriz.

Halil Solak 18-01-2011 23:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 742915)
Halil bey size bu güzel çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bende benzer bir çalışma içerisindeyim. Bu konuda sizin gibi arkadaşla her zaman yardımlaşmaya hazırım. Benim kolleksiyonumdaki türlerin önemli bir bölümüne galeriden ulaşabilirsiniz. Fotoğraflarla sitenin diğer bölümlerini meşkul etmemek için fotoğrafları sadece galeriye ekliyorum.
http://www.agaclar.net/galeri/browse...mageuser=18096

İbrahim bey, Çok teşekkür ederim. aslında bu düşüncede sizin payınız büyük. Türkiyeye ait bitkileri topalmaya bir nevi siz yönlendirmiş oldunuz beni. Türkiyenin en nadir soğanlı bitkilerinden birisi koleksiyonumda. ve bu tür sizin hediyeniz. bunun için size tekrar teşekkür ederim. bu yıl çiçeklenmeyeceğini tahmin ediyordum. üzerindeki tomurcuğu görünce çok sevindim. ilk bu türün resmini paylaşmayı umuyorum.

sariefe 19-01-2011 04:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Solak (Mesaj 744155)
sn. sariefe, teşekkür ederim. Aynı yazdığınız gibi türlerin çiçeklenmesi için bekliyorum. Siz de soğanlı bitki koleksiyonumu yapıyorsunuz ?

Benimkiler henüz koleksiyon denilemeyecek sayıda sayın Halil Solak. Gördükçe aldığım ve sevdiğim türlerdir soğanlı bitkiler. Ayrıca doğal olarak toplanmış soğanım yok malesef. Ama ülkemizdeki hızlı yokuluş gerçeğine karşı bende sizin gibi toplayıp, üretmeyi ve bir şekilde tekrar doğaya kazandırmayı çok istiyorum.

Halil Solak 19-01-2011 11:51

Sayın sariefe, bence bir yerden başlamalısınız. bir türü bile koruyabilirsek ne mutlu bize. İstanbulda bulabileceğiniz pek çok doğal tür var. ben elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.

sariefe 19-01-2011 20:39

Mart-Nisan arazideyim ;) İnşallah güzel birşeylerle karşılaşırım. Yardım teklifiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Bu anlamda ortak bir payda da buluşacağımızı düşünüyorum.

Fotoğraflar gelene kadar. Soğanları nerde nasıl barındırdığınız hakkında ya da daha özel olarak saksı, toprak, çakıl ve sulama hakkında bilgi vermek istemez misiniz? Yoksa fotoğraflar gelince birlikte mi verirsiniz? Var mı böyle bir düşünce?

ibrahim37 19-01-2011 21:46

Sayın sarı efe Mart - Nisan benim bitkilerinde tam zamanı! Doğa gezilerine bende baylırım ama.. vakit, nakit meselesi:(

Halil Solak 20-01-2011 01:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 744605)
Mart-Nisan arazideyim ;) İnşallah güzel birşeylerle karşılaşırım. Yardım teklifiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Bu anlamda ortak bir payda da buluşacağımızı düşünüyorum.

Fotoğraflar gelene kadar. Soğanları nerde nasıl barındırdığınız hakkında ya da daha özel olarak saksı, toprak, çakıl ve sulama hakkında bilgi vermek istemez misiniz? Yoksa fotoğraflar gelince birlikte mi verirsiniz? Var mı böyle bir düşünce?

ilk olarak bu başlığı açtığımda bildiklerimi paylaşmak ve doğru bildiğim yanlışlar hakkında bilinçlenmekti. hafta sonları hafta içi çektiğim resimleri paylaşmaktı. ancak pek vakit bulamadım. şimdi sadece burada çiçeklenen türlerin resimlerini paylaşmayı düşünüyorum. bunun dışanda yetiştirme bilgilerini taleb eden tüm arkadaşlarla nacizhane deneyimlerimi seve seve paylaşabilirim. ve tabii ki yetiştirdiğim türleride.

ben türlerimi plastik saksılarda terasta yetiştiriyorum. özel olarak toprak isteği olmayan türler içinde bir standart toprak harcı geliştirdim. terasta saksı üstlerine dekor olsun diye çakıl kullanamıyorum çok fazla olumsuz etkisini gördüm. türleri bahçeye taşıyınca belki tekrar bir çakıl denemesi yapabilirim.

gübre konusunda ise daha önce hiçbir gübre kullamıyordum. doğal türlerin gübreye ihtiyacı yok diye düşünüyordum galiba yanılmışım. bu yıl güvercin gübresi şerbeti kullanmayı düşünüyorum.

sariefe 20-01-2011 03:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 744682)
Sayın sarı efe Mart - Nisan benim bitkilerinde tam zamanı! Doğa gezilerine bende baylırım ama.. vakit, nakit meselesi:(

Sayın ibrahim37 merhaba; öncelikle söylemeliyim ki galerinizdeki fotoğrafları tek tek zevkle inceledim. Harika fotoğraflarınız, bitkileriniz ve en önemlisi deneyimleriniz var. Bilgi birikimizden faydalanmayı çok isterim. Doğa gezilerinden hep zevk almışımdır. Bir nevi doğa delisiyim. Fakat dediğiniz gibi bazı sebepler bu zevkimizi kısıtlayabiliyor.

Şubat ayı sonunda hobi amaçlı bahçıvanlık kursuna başlıyorum. Mart ve Nisan aylarını kapsayacak ve 2-3 ay devam edecek kurs boyunca arazi çalışmaları da olacak. Ayrıca işim dolayısıyla zaman olarak müsaitim ve maddiyat sorun olmazsa bu arazi çalışmalarını kendi çapımda arttırmayı düşünüyorum. Aklımda ilk yerler olarak Batı Karadeniz' de Ağva çevresindeki köy ve ormanlar var.

Soğanlı bitkiler konusunda merakım uzun zamandır olmasına rağmen, bu anlamda pek bir etkinliğim olmamıştı. Yakın zamanda profesyonel bir fotoğraf makinesi, soğanlar için toprak saksılar ve yapımarketlerde satılan soğanlı bitkilerden alarak kendi çapımda bir giriş yaptım. Şimdi ki hedefimse sizin gibi tecrübeli dostlar yardımıyla bilgi birikimimi artırıp, doğa gezileriyle de zenginleştirmek.

Umarım bu konuda yardımlarınızı esirgemezsiniz.

Saygılarımla...

ibrahim37 22-01-2011 18:18

Sayın sarı efe lafımı olur! yardımcı olabileceğim bir konu olusa elbette seve seve yardımcı olmaya çalışırım!.

Halil Solak 13-02-2011 17:21

Bu gün itibari ile koleksiyonuma
Crocus biflorus ssp. adamii
Crocus flavus ssp. flavus
Scilla bifolia türlerini eklemiş bulunuyorum.

elimde açan türlerin resimleri birikmeye başladı ama hala ilk paylaşmak istediğim tür çiçeklenmedi tomurcuğu öylece duruyor. :(
Galiba başka bir türe öncelik vereceğim.

Bahar 13-02-2011 18:49

Başarılar dilerim Sn halil solak.
Dilerim bütün gençlerimiz böyle güzel uğraşlar içerisinde olsunlar.

Halil Solak 15-02-2011 15:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bahar (Mesaj 754916)
Başarılar dilerim Sn halil solak.
Dilerim bütün gençlerimiz böyle güzel uğraşlar içerisinde olsunlar.

sn. Bahar, çok teşekkür ederim.

ibrahim37 15-02-2011 15:41

Halil bey bizim o taraflaramı uğradınız! C. biflorus adamii sadece bizim taraflarda bulunuyor!. Bu aralar tam zamanı ben geçen hafta o taraflardaydım. Her tarafta çiğdemler çok güzel açmışlardı.
Fotoğraflarını özlemle bekliyorum!.
Selamlar...

Halil Solak 15-02-2011 15:52

5 Eklenti(ler)
Türler sırasıyla:
Galanthus elwesii ssp. elwesii
Crocus chrysanthus
Hyacinthus orientalis ssp. orientalis
Hyacinthus orientalis "Pembe Katmer" - Bir osmanlı çiçeği
Crocus ancyrensis

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024