agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   unalsel / Teras (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/21814.htm)

unalsel 28-07-2010 13:13

unalsel / Teras

4 Eklenti(ler)
Resimler yaklaşık 2 haftalık. 2 haftada epey fark var, Teras da fotolar çekildiğinden 1 ay kadar önce tesis edildi. Seneye yarışmalara adayım. Rüzgar sorunu çözülürse Terasın çok daha iyi yere gelecektir.

Yer: Ankara / Yahyalar

türkansultan 28-07-2010 14:19

Sevgili unalsel aramıza hoş geldin,İlk ziyaretçin ben oldum. Terasınız çok güzel inşallah yakın zamanda bol çiçekli rengarenk görürüz.

limon 28-07-2010 16:19

5 Eklenti(ler)
İnternette raslayıp beğendiğim fotoğrafları arşivimde saklıyorum. Sizin boş duvarı görünce kolaçan ettim, şahane şeyler yapılabilir. Öneri benden, seçim sizin... :)

Clematisin değişik sezonlarda açan türleri bir araya dikilebilir.
Eklenti 163124

Eklenti 163125

Eklenti 163127

Sarmaşık güllerin de havası ayrı. Yabancı sitelerde sarmaşık güllerle Clematisleri bir arada kullanmışlar. Biri çiçek dökünce diğeri devreye giriyor. Mesela beyaz sarmaşık gül ile mor çiçekli Clematis ikilisi bence muazzam olur.
Eklenti 163126

Sizin çim ektiğiniz toprak derinliği yeterli gelemeyecektir ama sağa ve sola yerleştirilecek büyük seramik saksılara dikilebilir.

Balkon demirlerindeki saksılara da "Clematis Bijou" dikerseniz, mevsimliklerle uğraşmanıza gerek kalmaz.
Eklenti 163130

unalsel 28-07-2010 18:51

Sevgili Limon, kalp kalbe karşıymış.

Resimde çim alanın iki ucunda yer alan sarmaşıkdan ikisi klematis, köşe taraftaki ise hanımeli. Klematisin birisi pembe diğeri ise katlı ve mor olanlardan. Orada derinlik evet az 13 cm ile 10 cm arası önde ise 6 cm.Yana doğru köklenip gelişmesini umut etmekteyim, bir de budama süreti ile çok geliştirmeyeceğim ama bakalım. Artık glecek yaza umarım çiçek verecekler bu yıl dikildiler şu an boy uzatmakla meşguller. Klematisi, korkuluğa doğru da yönlendirecim. Son tür harika imiş, böyle bir türden haberim yoktu, tam aranılan tarz bir tür gerçekten. Bu Bijou tiplerini bauhausta bulabilir miyim?

limon 29-07-2010 11:00

Geçen ay Bauhausa gelmişti ama kalmış mıdır bilmiyorum. Kalmadıysa da sanırım seneye de getirirler.

emmi 29-07-2010 12:48

Sayın Unalsel.
Güzel ve sade olmuş tebrikler.

unalsel 29-07-2010 13:46

Alıntı:

Geçen ay Bauhausa gelmişti ama kalmış mıdır bilmiyorum. Kalmadıysa da sanırım seneye de getirirler.
Geçerken bakayım bi o halde, bu türler gerçekten kurtarıcı olacaklar. Bir ara 6.90'a kadar inmişti klematisler fiyat olarak da. Renk olarak sadece mor mu var acaba bodurlarda? Bu sene bulup ekebilirsem seneye çiçeklenmeleri iyi olacaktır.

Alıntı:

Sayın Unalsel.
Güzel ve sade olmuş tebrikler.
Teşekkür ederim, şuanki hali daha bir çiçekli ama hala istediğim düzeyde değil. Hanımeli çiçek verdi, klematisler uzuyor, asma da korkuluğa bir sürgün atmak üzere, sürgünü atarsa devam eder sanırım. Seneye yapılacak bir kaç iş daha var.

Diğer balkonda da sebzeler var onları da bir ara fotoğraflıyacağım.

günebakan 29-07-2010 14:06

Sayın Unalsel terasınız çok güzel görünüyor gerçeketen Limona katılıyorum clematisler harika görünecek:)

Dudi 29-07-2010 23:39

Yine güzelleşecek olan bir teras :) Gelişmleri takip edeceğim...

Faruk 29-07-2010 23:45

Sayın unalsel sizinki gibi geniş bir terasımın olmasını çok isterdim. Bu terasa bitkilerle çok farklı kombinasyonlar düzenlenebilir...

unalsel 30-07-2010 00:24

Alıntı:

Sayın unalsel sizinki gibi geniş bir terasımın olmasını çok isterdim. Bu terasa bitkilerle çok farklı kombinasyonlar düzenlenebilir...
,

Önerilerinizi bekliyorum. Daha genişleri sizlerin olur umarım.

fmerry 30-07-2010 08:18

Terasınız çok güzel özellikle yere çimlendirme yapıp çiçek dikmişsiniz bunu nasıl yaptınız ...Acaba alt kata bir zararı olurmu.?

Çok beğendim anlatabilirseniz bende yapmak isterim.

unalsel 30-07-2010 09:21

Alıntı:

Terasınız çok güzel özellikle yere çimlendirme yapıp çiçek dikmişsiniz bunu nasıl yaptınız ...Acaba alt kata bir zararı olurmu.?

Çok beğendim anlatabilirseniz bende yapmak isterim.
Öncelikle teşekkür ederim.

Çimlendirme ile ilgili açıkcası önce iyice bir teknik olarak konuyu iredeledim aslında Teras'ı da tesis ederken genel olarak durum böyle.

Bitkilerin teras ve yapı üzerine etkisi, bitkilerin gölge güneş su istekleri ve bu kritelere göre terasta olması gereken konumun belirledim. Yüksek, orta, hafif yoğunluklu teras tiplerinden düşük yoğunluklu oldu benimki şu an.

Çim kısmı için ise özellikle yalıtımla ilgili olarak bu işte çalışımış inşaat mühendisi arkadaşlarıma danışıp internetten bilgi edindim. Sonunda, saksı tarzı bir tasarım yapmaya karar verdim. Görülen çim alanın altı ve ön duvarı tamamen emprenyeli ahşap, yerden; arkada yaklaşık 2 cm önde 1 cm havadadır bu yapı, bu suyun tahliyes için eğim sağlıyor. Ahşapın hemen üzerinde ise benim sadece bauhausta görebildiğim havuz şiltesi denen bir malzeme var, bunun kalınlığı 1 mm ve eni 4 m olanından aldım. Abimle birlikte yapmış olduğum bu emprenyeli ahşap yapının üzerine bu şilteyi serdim, kenar ve arkalarda herhangi bir kesi yapmadan şilteyi döşedim, en uçta drenaj için delikler bıraktım şiltede. Sonra içine en alta 3-4 mm kalınlığında kaba(3-5 mm) ve sonrasında ince inşaat kumu serdim. Bunun üzerine çim alan için hazırlamış olduğum toprak karışımını ekledim. Bu alan, önde 6 cm arkada 13 cm yüksekliği olan 35x300 cm boytlarında ve yaklaşık 100 litre toprak aldı. Klematisler, yayılıcı karanfil ve hanımelini dikip burada toprağı biraz tümsek yaptım. Sonra da çim tohumlarını serpip üzerine yarım cm kadar torf toprak karışımı geçtim. En sona da suladım elbette.:) Toprak karışımı olarak, yüzde 20 kum yüzde 10 torf kalanı ise ham toprak kullandım, bir de ölçüsüne göre çim gübresi var tabii ki. Hayvansal gübre çim alanda yonca gibi çeşitli otlar yaptığı için hayvansal gübre kullanmadım. Karışımın tümü, 6 mm'lik elekle elendi.

Sonuç olarak görsel tasarım olarak çok iyi birşey ortaya çıkamadı -çünkü peyzaj tasarmı başlı başına bir iş- ama teknik olarak çoğu kritere uymaya çalıştım diyebilirim. Yalıtım açısından da aşağı kata hem ısı hem de ekstra su yalıtımı olarak epey faydası olacağını düşünüyorum. Aslında tüm terasa uygulanan çim ve bahçe alanlarda altyapı iyi yapılırsa alt katın ısı yalıtımına epey bir faydası oluyor bu olayın.

unalsel 31-07-2010 19:56

1 Eklenti(ler)
Mavi ladin, tohumdan yetişmiş, yerli.

Güler 31-07-2010 20:49

1 Eklenti(ler)
Balkon korkuluklarına asılabilen çok şık saklılar var, sarkan çiçekleriniz hem yer tutmaz hem de şık görünüm sağlarlar.

Çimleri çok uzun tutmuşsunuz, alt kısımları sararma yapar. Sizin yerinizde olsam 3 cm boyunda tutardım.

unalsel 31-07-2010 23:16

Saksılar çok güzelmiş ancak toprak miktarı az olur bu türlerde sanırım.

Çimler o durumda henüz hiç yeni ekilip kesilmemişlerdi, ilk kesim için 10 cm kadar olmalarını bekliyordum.:)

unalsel 01-08-2010 09:33

1 Eklenti(ler)
Beyaz sinek, rüzgar ve serin giden günlerden dolayı ile yeni yeni kendine gelmeye başlayan petunya -sadece rüzgar sorunu kaldı onu da idare ediyor- ve korkuluğa ulaşma mücadesi veren asma.

fmerry 02-08-2010 14:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi unalsel (Mesaj 678015)
Öncelikle teşekkür ederim.

Çimlendirme ile ilgili açıkcası önce iyice bir teknik olarak konuyu iredeledim aslında Teras'ı da tesis ederken genel olarak durum böyle.

Bitkilerin teras ve yapı üzerine etkisi, bitkilerin gölge güneş su istekleri ve bu kritelere göre terasta olması gereken konumun belirledim. Yüksek, orta, hafif yoğunluklu teras tiplerinden düşük yoğunluklu oldu benimki şu an.

Çim kısmı için ise özellikle yalıtımla ilgili olarak bu işte çalışımış inşaat mühendisi arkadaşlarıma danışıp internetten bilgi edindim. Sonunda, saksı tarzı bir tasarım yapmaya karar verdim. Görülen çim alanın altı ve ön duvarı tamamen emprenyeli ahşap, yerden; arkada yaklaşık 2 cm önde 1 cm havadadır bu yapı, bu suyun tahliyes için eğim sağlıyor. Ahşapın hemen üzerinde ise benim sadece bauhausta görebildiğim havuz şiltesi denen bir malzeme var, bunun kalınlığı 1 mm ve eni 4 m olanından aldım. Abimle birlikte yapmış olduğum bu emprenyeli ahşap yapının üzerine bu şilteyi serdim, kenar ve arkalarda herhangi bir kesi yapmadan şilteyi döşedim, en uçta drenaj için delikler bıraktım şiltede. Sonra içine en alta 3-4 mm kalınlığında kaba(3-5 mm) ve sonrasında ince inşaat kumu serdim. Bunun üzerine çim alan için hazırlamış olduğum toprak karışımını ekledim. Bu alan, önde 6 cm arkada 13 cm yüksekliği olan 35x300 cm boytlarında ve yaklaşık 100 litre toprak aldı. Klematisler, yayılıcı karanfil ve hanımelini dikip burada toprağı biraz tümsek yaptım. Sonra da çim tohumlarını serpip üzerine yarım cm kadar torf toprak karışımı geçtim. En sona da suladım elbette.:) Toprak karışımı olarak, yüzde 20 kum yüzde 10 torf kalanı ise ham toprak kullandım, bir de ölçüsüne göre çim gübresi var tabii ki. Hayvansal gübre çim alanda yonca gibi çeşitli otlar yaptığı için hayvansal gübre kullanmadım. Karışımın tümü, 6 mm'lik elekle elendi.

Sonuç olarak görsel tasarım olarak çok iyi birşey ortaya çıkamadı -çünkü peyzaj tasarmı başlı başına bir iş- ama teknik olarak çoğu kritere uymaya çalıştım diyebilirim. Yalıtım açısından da aşağı kata hem ısı hem de ekstra su yalıtımı olarak epey faydası olacağını düşünüyorum. Aslında tüm terasa uygulanan çim ve bahçe alanlarda altyapı iyi yapılırsa alt katın ısı yalıtımına epey bir faydası oluyor bu olayın.

çok teşekkürler uzun uzun anlatmışsınız.Sanırım bunun için yardım almam gerekli tek başıma yapmam imkansız...

unalsel 02-08-2010 15:29

Rica ederim tek biraz zor olur, ben de abim ile yaptım zaten. Marangozluk bilgisi biraz olan birisi olsa iyi olur.

unalsel 01-06-2011 13:29

2011 başlangıç

1 Eklenti(ler)
Artık 2011 sezonu yaşanmaya başladı.

Geçen seneye göre eklemeler ve bitkilerde gelişmeler var. Arkada görünen clematis montana rubens, yaklaşık bir yaşında ve çiçeklerini henüz döküyor bu resimde. Hanımeli tomurcukta ve bir de hediye olarak piramit porsuk geldi köşemize.

Resmin çekildiği yerde kalan asmada ise bu sene bir salkım görünüyor bakalım hayırlısı.

Sebze bölümünde de gelişmeler var. Onları da ekleyeceğim toparlandıkça teras.

serkan_istanbul 01-06-2011 13:58

Hoş geldınız. hayırlı olsun sayfanız.

CEBECİ 01-06-2011 14:23

Terasınızda gezindim.Herşey çok güzel görünüyor.Görüntülerin devamını bekliyoruz.Sefanız bol olsun

caglarcag 06-06-2011 13:58

huzurlu ve güzel bi teras olmuş, güle güle oturun..

unalsel 28-06-2011 10:26

28.06.2011

4 Eklenti(ler)
Gün itibari ile bu haldeyiz. Bir kaç eksik hariç tasarım tamamlanmak üzere.

unalsel 28-06-2011 10:30

2 Eklenti(ler)
Sebze bölümü de son resimde görünmekte. Hidroponik sistemle topraklı sistemin bir kıyası da olacak bu şekilde.

mburcu 08-02-2012 13:47

Elinize sağlık. Farklı karakterde bir ortam yaratmışsınız. Gönlünüzce keyif sürün..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024