agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   gulşen / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/21556.htm)

gulşen 01-12-2010 00:11

5 Eklenti(ler)
ilk olarak hazırda olan resimleri yüklemek istiyorum izninizle :).mismenas hanımdan gelen minik güzellikler hepside benim için çok değerli.bebeklerim
e.miilli, arap fulü,(bir kaç ay önce ki)h. carnosa çeliği,ve yeni gelen h.lacunosa,h.obscura inşallah başlarına bi felaket getirmeden büyütmeyi başarabilirim .Aksi halde dünyam başıma yıkılacak biliyorum :(

gulşen 01-12-2010 00:17

4 Eklenti(ler)
pardon h.obscura bu karedeymiş
h.obscura
h.bella
ve bu akşam dayanamayıp koçtaştan aldığım gardenyam ama maalesef 40 küsürlük sayfayı okumama ragmen hala balkonda mı tutmalıyım,odada mı kalmalı çözemedim çünkü hep farklı bilgiler verilmiş kafam çok karıştı gerçekten :( tek anladığım çok nazlı ve zor bitki olduğu okuyunca aldığıma pişman olmadım desem yalan olur inşallah üstesinden gelebilirim.

serpil özdemir 01-12-2010 01:20

Merhaba Gülşen hanım aileniz ve çiçeklerinizle birlikte siz
e uzun , mutlu yıllar dilerim .
gardenya nızla ilgilede korkmayın ve pişman olmayın derim .Limonun bahçesinde okumuştum hiçte zor bir bitki olmadığından bahsediyordu .Benim de var ilkbahar da almıştım balkonda şimdiye kadar hiç sorun olmadı kışın ne olacak henüz bilmiyorum .Arada bir nohut kadar limon tuzunu eritip veriyorum birde yazın dometes yapraklarını bikaç gün suda bekletip iyice sıkarak elde ettiğim suyu buzdolabında saklıyorum yasemin için çok iyi olduğunu okumuştum sitede ,o sudanda yasemin ve gardenya ma birer çay bardağı döküyorum ,yasemin 1 metre kadar uzadı bir sürü filiz verdi gardenya nın normal büyüme hızını bilmiyorum ama oda büyüdü .

missmenas 01-12-2010 06:48

Sevgili Gülşenciğim üzüldüm küpe ve sardunya çiçeklerine:(
Yenileride pek yakışmış yeni evine. Hepside sağlıcakla büyüsün, kahve ağacında çok ihtişamlı ve gardenya ya bayıldım doğrusu. Hoyaların umarım seni benden daha çok severler hepside bol çiçek verirde gönlümüzü şenlendirir sevgiyle büyüyüp çiçeklensinler.;)

sevim4 01-12-2010 09:43

Güle güle büyüt çiçeklerinide görürüz inşallah.

gulşen 01-12-2010 12:50

sevgili Sevim4 iyi dileklerin için teşekkürler.
sevgili mismenas teşekkürler ama beni senden daha çok sevceklerini sanmam nasıl üzerlerine titrediğini biliyorum çünkü.Senin kadar sevseler oda yeter bana inan beni ve yeni evlerini sevmeleri için herşeyi yapıyorum :)

Güngör Salman 01-12-2010 13:02

Sevgili gülşen,

Sevgili limon, gardenyayı bahçesine dikmiş, çok sağlıklı görünüyor.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1288876312

gulşen 01-12-2010 13:12

serpil hanım iyi dilekleriniz ve gardenya hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim inanın içimi rahatlattınız . Sevgili Güngör Hanım verdiğiniz linki hemen inceliyorum teşekkürler

gulşen 01-12-2010 13:59

5 Eklenti(ler)
bunlarda bugün resmini çektiğim bitkilerim;
ağaçlar netteki açelya sever üyelerin sayesinde ölümden kurtardığım açelyam, hepsıne ayrı ayrı teşekkür ederim, sizlerden aldığım bilgiler olmasaydı ,açelyamı kurtaramazdım, keşke sizlerle daha önce tanışsaydım da diğer açelyamıda kurtarabilseydim.
sardunyalar
sıklamen
kumkuat
mayer limon
yanlız kumkuat ve limon ağacı meyveli gelmişti.Hazıra kondum yani :) ben sadece büyümelerini ve sararmalarını zevkle seyrettim bakalım seneye ne yapıcaz :)

umutyolcusu 01-12-2010 17:32

Yeni fotoğraflarla tekrar hoş geldiniz Gülşen hanım.Hepsi birbirinden güzel.
Açelyanızı nasıl kurtardığınızı yazabilir misiniz:confused:İlk aldığımda sizinki gibiydi.Yeni sürgünleri vardı.Şimdi ise bir deri bir kemik kaldı.:oYapraklarını döktü,tomurcukları kurudu.Ev içinde bakmak zorundayım,balkonum kapalı ve sıcak oluyor güneş vurunca.Şimdi direkt güneş görmeyen odamın camına koydum.Hala ümitliyim ama hali içler acısı:(

gulşen 01-12-2010 18:34

sayın umutyolcusu,açelyanızın durumuna çok üzüldüm :(.ben artık açelyamın öldüğünü ,geri dönüşünün olmayacağını düşünürken son bir ümit açelya sayfasında okuduklarımı uyguladım.hergün bol bol bitkiye su püskürttüm toprağını hiç kurutmamaya özen gösterdim akşamları su püskürttükten sonra bir poşetle üstünü örttüm yanlız poşetin bitkiyle temas etmemesi gerekiyor.Bunun için plastik tabureyi ters çevirip saksıyı içine oturttuktan sonra poşeti taburenin ayaklarından geçirdim, öğlen güneşi bastırmadan da poşeti açtım. bu işlemi bir hafta on gün uyguladım daha sonra yeni yapraklar çıkarmaya başladı, bitkimi gölgede tuttum devamlı. açelya sayfasında resimlerle anlatmış arkadaşlar sağolsun, eğer bir inceleme fırsatı bulabilirsen göz gezdir derim çok faydalı olacağına inandığım bilgiler var.inşallah açelyanı kurtarırsın...

gulşen 03-12-2010 00:15

5 Eklenti(ler)
ailemizin yeni üyelerini sizinle tanıştırmak isterim ;) saksı almak için gittiğim yapı marketten dayanamayıp 3 saksı kalanchoe alıp çıkmışım (hiç farkında değilim inanki) o kadar güzel renkleri vardı ve o kadar harikaydılar ki kendimi tutamadım;annem engellemese heralde her renginden birer tane alır çıkardım :D

gulşen 03-12-2010 00:22

1 Eklenti(ler)
sevgili bettyycim'in paylaşımından hoya carnosam iznin olursa adını bettyycim koymak isterim ;)...bu arada diğer çeliklerinde sahiplerine ulaştı hepsinin teşekkürlerini ve selamlarını bildirmek boynumun borcudur ayrıca konukseverliğin ve güler yüzün içinde teşekkürler :)

bettyycim 03-12-2010 16:21

Estağfurullah ne demek Gülşen Hanım, güle güle büyütün bettyycim'i:p arkadaşlarınız umarım bol bol çiçeklerini görürler, her zaman bklerim, artık yerimi biliyorsunuz, sevgiler

gulşen 04-12-2010 00:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim (Mesaj 722507)
Estağfurullah ne demek Gülşen Hanım, güle güle büyütün bettyycim'i:p arkadaşlarınız umarım bol bol çiçeklerini görürler, her zaman bklerim, artık yerimi biliyorsunuz, sevgiler

inşallah en kısa zamanda :) eğer sizinde yolunuz bu tarafa düşerse bende sizi konuk etmek isterim.

yıldıztozu 06-12-2010 16:10

Gülşen Hanım aileye yeni katılan çiçekleriz için bolşanslar.
Açelyanız için çok sevindim.
Ben hala daha orkidem konusunda pek bir ilerleme kaydedemedim ama ölmedi de.
Bir iki tane kök çıkardı. Göbeğinde minik bir yaprak kımıltısı var ama hala daha kesin kurtuldu diyemiyorum.

gulşen 06-12-2010 16:44

teşekkürler sevgili yıldıztozu,orkidene inan çok sevindim bence kurtulmuş inşallah çiçeklerinide görürsün ve bizimle paylaşırsın :)

gulşen 13-12-2010 14:31

3 Eklenti(ler)
malum artık havalar bayağı soğudu. Sıcaklık -4lere düşünce bende balkondaki bütün bitkilerimi içeri aldım.İşte içerdeki bitkilerimden genel bir görünüm

gulşen 13-12-2010 14:34

3 Eklenti(ler)
bunlarda balkondaki açelyalarım, siklamenlerim ve kumkuatım.Bulındukları odada petekler yanmıyor

gulşen 13-12-2010 14:39

5 Eklenti(ler)
Melisalarda serin bir odada ama sanki soldaki biraz keyifsiz gibi :(.Yılbaşı çiçeğim çiçeklendi :)menekşemde saksısını küçültünce kendine gelmeye başladı :p

gulşen 13-12-2010 14:49

1 Eklenti(ler)
Tatlı limonum tomurcukta acaba diyorum ısıtıcının çalıştığı sıcak odaya alsam meyveye dönermi?

ykolko 13-12-2010 16:34

Sayın Gulşen, tüm bitkileriniz çok güzeller,Hoya çelikleriniz umarım tutmuştur, (Hoyaları ayrı severim)ben uzman sayılmam ama, Limonunuzun bulunduğu yer (-) derecelere düşmüyorsa, yerinden kıpırdatmayın derim,bana şuan'da mutlu geldi.
Tüm bitkilerinizle sağlıklı,mutlu günler dilerim.

gulşen 13-12-2010 16:44

Sayın ykolko, hoşgeldiniz, hoyalarımın bazıları köklü geldi iki tanesi köksüzdü onlarda tuttular :).İnşallah çelik alacak duruma geldiklerinde sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyarım.Limon (-)leri görmüyor en düşük 14-15 derecedir sanırım, tavsiyeniz için teşekkürler en iyisi yerinde bırakmak o zaman.iyi akşamlar

laf kalabalığı 09-01-2011 22:08

Ben degerçekten bayıldım bu çiçeklere.

gulşen 10-01-2011 16:14

teşekkür ederim :)

gulşen 12-01-2011 23:50

sizleri ailemizin yeni bitkisiyle tanıştarayım

2 Eklenti(ler)
Önce hikayesini anlatmak isterim :) annem bugün semt pazarına gitti, döndüğünde bugün çiçekçinde mum çiçeği vardı ama ben güvenip alamadım, üstüde çiçek doluydu diyince ne kadar tereddüt etsemde yerimde dururmuyum fırladım pazara gittim, :D bende sitedeki paylaşımlardan iki tane carnosa var almasamda en azından çiçeğini görürüm diye düşündüm.Satıcının yanına gittiğimde çok güzel bembeyaz açmış bir çiçeği göstererek mum çiçeği bu dedi, her ne kadar yaprak ve çiçek saplarının oluşum yeri benzesede çiçeği çok faklıydı eminmisin başka bi çiçek olmasın dedim ısrarla yok, hollandadan ithal değişik türü dedi gülümsedim, kulakları çınlasın sevgili hatice ablamın tatildeyken mum çiçeği diye 500km yol katedip aldığı madagaskar yasemininin hikayesi geldi aklıma ki mutlaka sizde okumuşunuzdur (mismenas) bu mum çiçeği değil ama ben yinede alıyorum dedim aldım ve eve geldim hatice ablamın sayfasını açtım ve evet çiçeğim madagaskar yaseminiydi :p

gulşen 12-01-2011 23:59

hoya bellam yani LadyBella

3 Eklenti(ler)
üzerindeki tomurcuk nerdeyse bir aydır var ama bir türlü yeterli olgunluğa ulaşıp çiçeğini bana göstermedi

ykolko 13-01-2011 00:01

Sayın Gülşen madagaskar yasemininizde çok güzel,bol bol çiçeklerini görürsunüz inşallah.
Gerçi hangi çiçek güzel değilki her biri başka güzel,başka özel.

gulşen 13-01-2011 00:12

Hoya Lacunosa

2 Eklenti(ler)
yapraklarında renk farklılığı beni korkutuyo umarım herşey yolundadır ve çiçeğime birşey olmaz :(

gulşen 13-01-2011 00:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ykolko (Mesaj 741191)
Sayın Gülşen madagaskar yasemininizde çok güzel,bol bol çiçeklerini görürsunüz inşallah.
Gerçi hangi çiçek güzel değilki her biri başka güzel,başka özel.

çok haklısınız sayın ykolko hepsiniz güzellikleri bir başka insan en güzel bu diyemiyor :p

gulşen 13-01-2011 00:19

2 Eklenti(ler)
Euphorbia milii çiçeğim yerini sevmiş olacakki çiçek açtı, arap fulüm de yaprak verme telaşında :p

missmenas 13-01-2011 07:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulşen (Mesaj 741188)
Önce hikayesini anlatmak isterim :) annem bugün semt pazarına gitti, döndüğünde bugün çiçekçinde mum çiçeği vardı ama ben güvenip alamadım, üstüde çiçek doluydu diyince ne kadar tereddüt etsemde yerimde dururmuyum fırladım pazara gittim, :D bende sitedeki paylaşımlardan iki tane carnosa var almasamda en azından çiçeğini görürüm diye düşündüm.Satıcının yanına gittiğimde çok güzel bembeyaz açmış bir çiçeği göstererek mum çiçeği bu dedi, her ne kadar yaprak ve çiçek saplarının oluşum yeri benzesede çiçeği çok faklıydı eminmisin başka bi çiçek olmasın dedim ısrarla yok, hollandadan ithal değişik türü dedi gülümsedim, kulakları çınlasın sevgili hatice ablamın tatildeyken mum çiçeği diye 500km yol katedip aldığı madagaskar yasemininin hikayesi geldi aklıma ki mutlaka sizde okumuşunuzdur (mismenas) bu mum çiçeği değil ama ben yinede alıyorum dedim aldım ve eve geldim hatice ablamın sayfasını açtım ve evet çiçeğim madagaskar yaseminiydi :p

Sevgili Gülşenciğim,
sabah sabah yine güldüm bir taraftanda koskoca koçtaş'a kızmadanda geçemiyorum. Semt pazarı olsa anlıcam resmen üzerinde hoya yazıyordu aldığımda ve çiçekleride yoktu üstelik çiçekli halini gösteren bir kart vardı üzerinde. O ana kadar hoya olarak sadece carnosam vardı. Dedim yurtdışındaki hoyaların bir çeşidi:DYıllarca aradıktan sonra değerdi doğrusu evime bile bırakmaya cesaret edemedim. Kampta hergün birmibirimize bakıştık sevincimin tarifi yoktu:D birde her gelen misafirime yurtdışında yetişen hoya diye tanıttım taki madagaskar yasemini olduğunu öğrenene kadar. Hepimizin vardır böyle hikayeleri. Ya euphorbiya milliye ne demeli garibime yıllarca kaktüs muamelesi yaptım minnacık saksıda:D bunlar benim için çok güzel anılar.
Teşekkürler canım hatırlattığın için. Böylelikle güne neşeli başladım seninde benimde artık gerçek hoyalarımız var.
Hoya lacunosan pek neşeli değil, toprak karışımında torf oranı yüksek ve suyu çok tutmuş. Sararma iyiye işaret değil. En kısa zamanda toprağına ilaveler yapmalısın orkide harcı ve derekumu ilave yaparsan birde varsa pomza, veya volkanik cruf, suyu geçirgen olacaktır. Sulamayı kesmelisin bir süreliğine. Hoya bella keyifli gözüküyor, diğerleride öyle keyifli.

gulşen 13-01-2011 11:50

teşekkürler hatice abla aslında çok sulamıyorum harcındada torf yok kestane toprağı vardı en kısa sürede toprak harcını değiştiricem önerin için tekrar teşekkürler :)

yıldıztozu 13-01-2011 15:22

Gülşen Hanım merhabalar,
Lagunosanız için endişelenmeyin benimkinin de biraz yapraklarının rengi değişmişti (sanırım mevsim değişikliğinden) ama sonra toparladı. Hatice hanımın da dediği gibi toprağında yapacağınız değişiklik yeterli olacaktır.
Yasemininiz çok güzel görünüyor. Çiçekleri kokuyor mu merak ettim doğrusu.:)
Evim küçük ama ileride genişce bir eve geçersem bir tanesine sahip olmak isterim.
Güle güle büyütün.
Sevgiler

gulşen 13-01-2011 16:32

teşekkür ederim sayın yıldıztozu evet yaseminin çok hoş bir kokusu var ama odayı sarmadı kokusu yakınına giderseniz kokuyu alabiliyorsunuz.Hatice ablanın mesajından sonra toprak harcını değiştirdim öyle aşırı bir ıslaklık yoktu toprakta.Bundan sonra ki gelişmeleri hep beraber bekleyip görcez artık :), Sizin hoyalarınız ve orkideniz ne durumda acaba?

yıldıztozu 16-01-2011 09:58

Orkidemi hala yaşatmaya çalışıyorum.(henüz ölmedi :) ) Minik bir yaprak verdi ama yapraklar büyümüyor. 3-4 ay önce bir minik yaprak daha vermişti ama o da büyümemişti.
Anlayacağınız sabırla bekliyorum.
Biraz daha kayda değer bir gelişme olursa resimlerini koyacağım.
Üç hoyam da kurumadı hala hayatta ama yaz boyunca pek bir gelişme göstermemişlerdi.Şimdi yaprak veriyor her üçü de umarım yaza da çiçek açarlar.
Limon çiçeğinizi benim için de bol bol koklayınız.

sevgiler

gulşen 16-01-2011 12:51

sayın yıldıztozu orkidenize çok sevindim yaprak verdiğine göre kurtarmış o kendini mutlaka büyüyecektir :) benim ik mum çiçeğim carnosada geldiğinden beri sadece birkaç yaprak verdi henüz sürgün yok inşallah çiçeklerini en kısa zamanda görürüz.Limonun çiçekleri aynı duruyo hava şartlarından dolayı açarmı yoksa dökermi bilemiyorum ama eğer açarsa sizin içinde kokusunu içime çekeceğim :) bol çiçekli günler :))

sariefe 16-01-2011 19:47

Sayın gulşen bitkilerinizin üzerine titrediğiniz belli oluyor. Bir kaç yeni çelik haricinde hepsi sağlıklı ve mutlu gözüküyorlar. Umarım ilginiz daim olur ve bol bol çiçek görürsünüz.

Saygılar...

ozbey 18-01-2011 17:21

Sevgili gülşen,
Çiçekleriniz çok güzel, çekimleriniz de çok güzel. Gardenya ılık iklim bitkisi, direk güneş alanı, aşırı soğuk ve rüzgarı sevmiyor. Anlayacağınız keyfine düşkün bir bitki. Sakın pişmanlık duymayın, çiçeğini açıp , kokusu size kadar gelince herşeyi unutuyorsunuz. Benim gardenyam katmersiz olanı ama kokusu beni çok mutlu ediyor. Çiçeklerinizle mutlu keyifli günler geçirmenizi diliyorum.

gulşen 18-01-2011 17:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 742809)
Sayın gulşen bitkilerinizin üzerine titrediğiniz belli oluyor. Bir kaç yeni çelik haricinde hepsi sağlıklı ve mutlu gözüküyorlar. Umarım ilginiz daim olur ve bol bol çiçek görürsünüz.

Saygılar...

sayın sarıefe öncelikle hoşgeldiniz, elimden geldiğince bitkilerimin isteklerini yerine getirmeye çalışıyorum, bitkilere merakım yeni sayılır o yüzden çok tecrübesizim haliyle de maalesef kayıplar olabiliyor :) keyifsiz olan lacunosamın toprağını değiştirdim şu an yaprakta kararma durdu gibi inşallah düzelir.
iyi dilekleriniz için teşekkürler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024