agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Koyu Yeşil / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/15949.htm)

Koyu yeşil 03-06-2009 13:47

Koyu Yeşil / Balkon

1 Eklenti(ler)
Balkonum da bahçem gibi epey küçük (ya da delilik ilerledikçe her yer dar geliyor bilemiyorum artık :D )

Bu küçük balkona sığdırabildiğim çeşitleri resimlerde sizlerle paylaşmak istedim.
Ucuz fiyata edindiğim bu raflı sistem pekçok saksım için yer kazanmamı sağladı. Kışın üzerini kapatıp, sera sistemi de sağlanabilir. Ama ben komple içeri taşımayı tercih ediyorum.;)

Koyu yeşil 03-06-2009 13:50

1 Eklenti(ler)
Bu da rafların alt bölümünde yer alanlar; Leş kaktüsü ve atlasın henüz çiçeklerini görmedim. Diğer kaktüsler Antalya'dan edindiklerim.

Bir köşeden limon ağacı görünüyor. Çok meyve bağladı ama malesef tümü bebişken döküldü :(

Koyu yeşil 03-06-2009 13:55

1 Eklenti(ler)
Bir köşede RR'ler, biberler ve diğer çeşit çeri domatesler. Çoğu şu an çiçekte, meyvede, biberlerdi açtı açar. En son resimde en altta çimlendirmeyi başardığım passiflora incarnata yeni yapraklar veriyor. RR'lerin resmini Red Robin başlığına eklediğimden, resmi buraya tekrar ekleyemiyorum.

Koyu yeşil 03-06-2009 13:57

1 Eklenti(ler)
Sevgili Sebo'nun gönderdiği Kış Tatlısı. 2 tohumu çimlendirmeyi başarıp, bu boya getirdim. Biri bahçede, diğer balkonda. Garanti altında ;)

Koyu yeşil 03-06-2009 14:00

1 Eklenti(ler)
Sellukamda gözümün önünde, bahçeye ekmemeye, hatta saksıyla bile bahçeye koymamaya karar verdim. Gözümün önünde duracak;) Balkon demirlerine sarılıyor.

Çeşitli çeriler ve biberler, frezyalar (yaz frezyası olduğunu sanıyorum ama açacak mı bilmem?)

Güngör Salman 03-06-2009 14:25

Sevgili Koyu Yeşil çok güzeller bende bahçe ve Balkonları gezip mutlu oluyorum sevgiyle:))

Koyu yeşil 03-06-2009 14:33

Çok teşekkür ederim Güngör Salman, sevgiler bizden.

malbman 03-06-2009 14:43

Sevgili Koyu yeşil harika olmuş valla. Küçücük yeri bu kadar güzel değerlendirmek...

Bu arada;
Alıntı:

Ucuz fiyata edindiğim bu raflı sistem
IKEA'dan mı? Aynısı ben de de var. Ben de bir arkadaşımdan görüp almıştım. Sanırım İzmir'in yarısı bu ayakkabılığı çiçek rafı olarak kullanıyor:D:D Ama dediğin gibi çok güzel topluyor ortalığı.

Koyu yeşil 03-06-2009 14:45

Evet Malbman İkea :)) Bir de daha kısaları var bunların sehpa gibi, iki raflı. Onlardan da edinmek lazım :)

malbman 03-06-2009 14:49

Yok o kadar değil. Öyle bir şey yapmaya kalkarsam kendimi bitkilerimle birlikte sokakta bulurum. İçişleri bakanının kesin talimatı var. Bunlardan başka bir ot dahi giremez dedi eve. Bize de talimata uymak düşüyor tabii:p:p

Acarextt03 03-06-2009 15:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 436648)
Yok o kadar değil. Öyle bir şey yapmaya kalkarsam kendimi bitkilerimle birlikte sokakta bulurum. İçişleri bakanının kesin talimatı var. Bunlardan başka bir ot dahi giremez dedi eve. Bize de talimata uymak düşüyor tabii:p:p

Kesinlikle Haklı...;)

günebakan 03-06-2009 15:24

Çok güzel görünüyor balkonun sevgili Koyuyeşil Sebodan gelen büyüttügünüz tohumlar ne acaba?

Sarp99 03-06-2009 15:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 436648)
İçişleri bakanının kesin talimatı var. Bunlardan başka bir ot dahi giremez dedi eve.

Aynen. Oğlumun ödevi topraksız tarım olmasa, çalışma odasındaki malzemelerim :p çoktan kapının önüne konmuştu. Güzel havalarda, sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerini yediğimiz balkonumuz da en fazla güneş alan ve en rüzgarsız balkonumuz. Dolayısıyla, en fazla özen gösterdiğim bitkiciklerim olan 2 saksı patates, 1 uzun saksı fındık turpu(ilk hasatı hafta sonu yaptım. Mükemmeldi!), 2 saksı pembe domates, 2 koca saksı kamelya, bir saksı italyan domates ve bir uzun saksı reyhan otundan oluşan koleksiyonum da bu balkonda gelişiyor. Balkonun boyutları yaklaşık 1.2x2.0. Bu hafta sonu, bizim içişleri bakanından, nedense :confused: çok sıkı bir ultimatom alıp bir pembeyi ve bir patatesi öteki balkona almak zorunda kaldım. :(

Patatesler olsa da pembeyi kurtarsam diye bekliyorum artık. :D

Koyu yeşil 03-06-2009 16:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 436677)
Çok güzel görünüyor balkonun sevgili Koyuyeşil Sebodan gelen büyüttügünüz tohumlar ne acaba?

Mesajı düzelttim Günebakan, Kış Tatlısı o fidecik, beğenin için teşekkür ederim.

Koyu yeşil 03-06-2009 16:35

Evde 80'in üzerinde saksı olmuş, balkon ve mutfaktakilerle birlikte. Abarttığımın farkındayım ama bunların bir kısmı domates biber, mevsim geçince envarterden düşülecek yani :D

Koyu yeşil 03-06-2009 16:37

Afiyet olsun Sarp99, ben de küçük bir sebze bahçesi yapıyorum. Bu yaz ilk denemem olacak, kendi yetiştirdiğiniz sebzeyi yemek çok lezzetlidi eminim ki.

günebakan 03-06-2009 21:11

Teşekkür ederim sevgili Koyu yeşil:)

selenn 03-06-2009 23:27

O raflardan 2 tane geçen sene ben de İkea'dan satın almıştım. Çok da memnun kaldım. Ortalıkta kalmış ne kadar irili ufaklı saksı varsa hepsini düzenlemiş oluyorsunuz. Kışın ben 2 rafı birleştirip kalın naylonla kaplamıştım. Ön tarafını da pencere gibi havalandırabileceğim şekilde cırtbantlarla sabitlemiştim. Size de tavsiye ederim.
Balkonunuz çok hoş, ellerinize sağlık.

günebakan 04-06-2009 11:20

Sevgili Selen sanırım Şeffaf naylonla kapatınca kışın kapalı balkonda tohumda çimlendirilir.Sera gibi olabilir:)

selenn 04-06-2009 14:59

Sevgili günebakan,

Evet sera ortamı gibi olduğundan tohumları rahatlıkla çimlendirebilirsiniz. Balkonunuz kapalı olduğundan hava alması gereken yerlerden de soğuk hava içeri girmeyecektir. Ben hatta nemli olması için bu rafların arasına su dolu bir kap da yerleştiriyordum.

nevsune 04-06-2009 16:34

Yaz geliyor, balkonlar yavaş yavaş görücüye çıkıyor. Sevgili Koyu yeşil, balkon başlığınız hayırlı olsun. Büyük balkonda bitki yetiştirmek kolay, asıl iş böyle küçük balkonlara can verebilmekte. Gerçi bizim bitki arsızlığımızla karman çorman bir hale geliyorlar ama olsun. Sizin balkonda da benimki gibi, sebzenin yanında süs bitkisi. Ne yapalım, göz ne görürse gönül istiyor:)

Kış tatlısını çimlendirmeyi ben başaramadım. Sizinki hayli gelişmiş. Onu ve passiflora incarnatanın gelişmesini büyük bir merakla izleyeceğim.

Adalet Yağcı 04-06-2009 16:45

Sevgili Koyu Yeşil, nihayet sizin balkonunuzla da tanıştık, burada çok güzel fikirler ediniyor insan.
Raf sisteminden ben de aldım, terasta yer işgal etmesin çiçeklerim diye, ben bakkal raflarından aldım, bir hayli de büyük oldu, birer metrelik tablalar, beş tane, içini rahat rahat doldurabileyim diye.

Sellukanıza iyi bakın aman, bırakın gönlünün istediği yere istediği kadar sarsın, bu sen kaçımız sellukadan yana şanslı olacak bilmiyorum, benimkiler hâlâ iki yaprakla pinekliyorlar.

Koyu yeşil 06-06-2009 12:59

Sellukaya gözüm gibi bakıyorum Sevgili Adalet Hanım. Her gün yaprak kontrolü :) Bu kadar dikkate rağmen dün minimini iki kırmızı örümcek yakaladım, hakladım. Haftada 2 gün bionem uyguluyorum.

Haklısın Nevsune, abartmış durumdayız, ama önüne geçilemiyor :) Kış tatlısı bende 2 adet, biri bahçede, biri saksıda. İlginç olan saksıdaki daha çok gelişti, yaprakları büyük büyük oldu. Oysa saksısı da küçük bişey. Sanırım, kök yapısı saksıyı doldurdu güzelce ve bitki yeşil aksamı rahatça geliştiriyor artık. Eğer sonbaharda bahçemdeki sağlıklı olursa, bu saksıdaki miniği sana yollarım. Bahçedekini kaybedersem, saksıdaki yaşarsa tohum **** çelik payşlaırım, bir daha denersin.

Sebahattin Sargın 10-06-2009 12:44

İzmirinde gelince buraya uğramam lazım ;)

Bahçeniz gibi balkonunuzda çok güzel gözüküyor Sevgili Koyu Yeşil, bitkilerinizin neşeleri yerinde maşallah. Kış tatlısı ne kadar güzel büyümüş, çiçek açınca mis gibi kokusu ile sizi büyüleyecek emin olun...

Sevgiler ;)

Koyu yeşil 10-06-2009 12:59

Senin sayende Sebo, teşekkür ederim. İzmir'e gelirsen mutlaka bekliyorum.

Ülkü 10-06-2009 14:30

Çiçekleriniz çok güzeller sayın Koyu Yeşil. Emeklerinize sağlık. Raf sisteminiz de güzel olmuş.

Koyu yeşil 10-06-2009 15:06

Sağolun Ülkü Hanım, balkon 4 m2, çiçek sevgisi de büyük olunca en iyi çare bu oluyor :)

Adalet Yağcı 10-06-2009 15:09

Ben fotoğraf görmeyi çok seviyorum, sevgili Koyu Yeşil, genel görünüm ve makro çekimler ekleyin durmayın :)

Koyu yeşil 10-06-2009 15:57

1 Eklenti(ler)
Hiç sizi kırarmıyım Adalet Hanımcığım. Yalnız balkon bahçem bu ara çiçek az sebze fidesi bol durumunda. Çok renkli olmayabilir ekleyeceklerim.

Passiflora incarnata büyümeye çalışıyor. Yapraklarda noktacık halinde beyazlıklar oluştu. Bir zararlıya rastlayamadım. Galeri sineği gibi de değil. Biraz gölge kısma aldım şimdilik.

Koyu yeşil 10-06-2009 16:04

1 Eklenti(ler)
Şimdi bu acayip şey de ne demeyin sakın. Şu an pek güzel görünmese de inşallah seneye bir gecelik gelin olacak kızımız :)

Yapraklar sarılaşmaya başladığı için endişeleniyordum ta ki yeni minik filizi görene kadar... Sevgili Lemis'e buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bu kaktüsün adı Lemis :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024